Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2010-04-21 09:07:54

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Ulubiony "smak dzieciństwa"

Jakie potrawy nierozerwalnie kojarzą się Wam z dzieciństwem? Co gotowały czy kupowały Wam mamy, babcie co uwielbialiście jeść a moze nadal lubicie?
Ja pamietam babciny rosół... majstersztyk... a z takich kupnych... hmm... dziadek co drugą niedziele zabierał mnie na mecz piłkarski miejscowej druzyny a potem do baru przy stadionie na... flaki albo kurczaka z rożna... a potem babcia dostawała spazmy bo nie chciałem jeść objadu w domu...

Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

#2 2010-04-21 10:38:27

Gate
zaaklimatyzowany

Re: Ulubiony "smak dzieciństwa"

Pamiętam chyba najbardziej pierogi z truskawkami, jagodami i śliwkami polane koktajlem mniam.. Lubie do tej pory pierogi

Z kupionych w sklepie to lody bambino i draże mleczne img/smilies/smile

"w odkrywaniu piękna nikt cię nie wyręczy..."

http://jutrzenka.dbv.pl/news.php

#3 2010-04-21 10:40:46

victoria
adminka

racuchy i piernik przekładany....
chrupanka krakowska i margaryna kakaowa do smarowania....

don't try to be perfect
just try to be better
than you were yesterday http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020

#4 2010-04-21 11:27:16

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Aaaaa mam Was!!! Same słodkosci img/smilies/wink a jak to zabki zniosły? img/smilies/smile

#5 2010-04-21 11:46:45

Dorcik
przyboczny

img/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smile

Fajnie jest wrócic do czasow dzieciństwa ......
Pamietam te rosołki babcine -miodzio w gębie - pamietam babcie jak je robiła i mnie stojaco i pytajaco sie bez przerwy a dlaczego baciu dajesz serduszko do rosołu ,a dlaczego żoładek ....ale ten smak PRAWDZIWEGO rosołu-mmmmmm... ,az śline przełknełam ...No i oczywiście kluski domowej roboty .....
No i jak Gate przypomina -pierogi na słodko ,ale ja strasznie lubiałam pierogi z białym serem i ze smietanką ,mniam ,mniam
Pamietam jeszcze za czasów mojego dzieciństwa ,a gospodarstwa na wsi były takie ''pełne gębą '',jak babcia w takim wielkim parowniku (ale nie pamiętam prawdziwej nazwy ...img/smilies/icon_redface) ''parowała ''ziemniaki ...jak ja to kochałam ....te ziemniaczki -sól -masełko ...
Mojego dziadka pamietam barszcz biały -naprawde nie jadłam taaakiego barszczu ,jaki on przyrządzał ,a był DOSKONAŁY -miałam 10 lat ,jak umarł ,ale ten smak daaalej czuję w ustach ...... img/smilies/smile img/smilies/smile

Moja mama -nieziemskie zupy pomidorowe ...Ja u siebie nie lubie ich robic ,bo mam wrazenie ,że normalnie ''grzeszę '' img/smilies/big_smile No i pierogi ruskie -niebo w gębie ....

no i jeszcze te lody dwukolorowe z maszyny -różówo -białe img/smilies/big_smile
i oranżadki w proszku ,zajadalismy sie tym jak głupi .....

Ostatnio edytowany przez Dorcik (2010-04-21 11:47:17)

''..Szukam Ciebie wariatko radosna,Z gniazdem ptasim w dłoniach,Jeszcze w Tobie cień nadziei,Na zgłupienie wspólne, śmiech z niczego,I taniec w deszczu... ''img/smilies/smile img/smilies/smile

#6 2010-04-21 12:36:22

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Orążadki w proszku też pamietam img/smilies/big_smile syf niesamowity ale kto wtedy patrzył na skład... nawet nie jestem pewien czy gdzieś był podany img/smilies/wink
I patrzcie co jest... choćbym nie wiem jak się starał to nie mogę zbliżyć się w smaku do tego co pamiętam z lat dzieciństwa, co takiego robiły nasze babki że potrafiły zaczarować garnki i patelnie?

#7 2010-04-21 13:23:27

Weronika
przyboczny

To ja wam powiem,że do dziś pamiętam smak...waty cukrowej i oranżady,ale nie w proszku tylko takiej z saturatora. img/smilies/big_smile
O rosołku nie piszę,bo to chyba jasne,że najlepsze rosołki gotują właśnie babcie. img/smilies/wink

"Szczęście nie jest kolorowym motylem, za którym musisz pobiec, jeśli chcesz go złapać. Szczęście jest jak cień: podąża za tobą nawet wtedy, gdy o nim nie myślisz".
(Phil Bosmans)

#8 2010-04-21 14:34:52

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Woda z saturatora... pamietam że jak wychodziłem z mamą na spacer "dziwną trafą" zawsze chciało mi sie pić własnie przy wózku z wodą img/smilies/big_smile a pamiętacie podróbki coca coli i orążadę w foliówkach? Rany jaki to był badziew... a jak smakował.
W jakimś filmie padła mniej więcej taka opinia o tych "wynalazkach": "jeb...o to wątrobę lepiej niż dwadziescia lat picia jabola" img/smilies/wink

#9 2010-04-21 16:53:17

Krystek
przyboczny

mlode ziemniaczki z koperkiem i maselkiem, schabowy i surowka z ogorkow i pomidorow- z cebulka i smietanka...drozdzowka z owocami i kruszonka na deser...
Ale glodna jestem!:je:

Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

#10 2010-04-21 17:02:15

Lidka
mentor

Dobrze, że jestem po obiedzie....img/smilies/wink

Mnie z dzieciństwem kojarzy się moja ulubiona zupa z dyni, ostatnio moja mam zrobiła mi ja specjalnie, jak przyjechałam i jadłam ja po raz pierwszy od dzieciństwa właśnie.

A poza tym "chodzi za mną" smak czereśni jedzonym na drzewie (niekoniecznie całkiem dojrzałych, a w każdym razie nie co roku), a ze słodyczy nasze zwykłe "krówki" (dziś już mi nie smakują, ale kiedyś to było "niebo w gębie"!)

(watę cukrową, oranżadę w proszku i wodę z saturatora też pamiętam, ale średnio mi to smakowało, jadło się i piło, bo inne dzieci też to robiły)

Pozdrawiam!

Lidka

#11 2010-04-21 18:26:09

fiodor
przyboczny

pierogi z jagodami polane śmietaną. i kompot z truskawek.

mieć siłę do walki i odwagę do marzeń. (fiodor)

#12 2010-04-21 18:26:55

Jatagan
szlachetny gawędziarz

A mnie się jeszcze przypomniały... ziemniaki z ogniska... z solą i... popiołem img/smilies/wink
Krówki... takie ciągutki, mordosklejki img/smilies/smile fakt że teraz już nie maja takiego smaku.

#13 2010-04-21 20:17:10

aka
dark&twisty girl

Pierwsze skojarzenia to zawsze babciny rosołek, przedszkolny kisiel i odpiekane naleśniki z serem w wykonaniu mojego taty img/smilies/smile

This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

#14 2010-04-21 20:29:13

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Miło słyszeć że "męska kuchnia" też miała jakiś wpływ na wasze wspomnienia z dzieciństwa... ja w tej kwesti wspominam tylko pieczone... nutrie w wykonaniu dziadka... palce lizać.

#15 2010-04-21 20:39:01

Grzegorz
przyboczny

Jatagan napisał(a):

Miło słyszeć że "męska kuchnia" też miała jakiś wpływ na wasze wspomnienia z dzieciństwa... ja w tej kwesti wspominam tylko pieczone... nutrie w wykonaniu dziadka... palce lizać.

Mój dziadek tez miał nurie .

JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

#16 2010-04-21 22:15:04

Sailor
Miss Darkside

Nie przepadałam za rosołkiem, jako dziecko, za to uwielbienie do pomidorowej przetrwało u mnie do dzisiaj img/smilies/smile Poza tym z dzieciństwem kojarzy mi się: babcin domowy chlebek z domowym masłem (były przepyszne!) naleśniki z jabłkowym powidłem, lody waniliowe, galaretki z bitą śmietaną, mamin sernik na zimno, niezapomniane Bobo Fruit'y, chrupki Flipsy, Mamba i wiele wieeele innych img/smilies/big_smile

Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

#17 2010-04-22 07:18:21

Dorcik
przyboczny

Nie...no krówki mordoklejki były faaantastyyczne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przypomniały mi sie jeszcze delicje,nie te teraz o róznorakich smakach .....czyli zero smaku ,jak dla mnie ;(
Jak sie nimi zajadało ,jak tylko tata przynosił je do domu ,mniam ....

Ziemniaki z ogniska tez ,tak samo jak i czeresnie z drzew ,truskawki z wiejska smietanka ,marchewki rwane na polu ,czyszczone szybko ,w pospiechu o nogawki spodenek ..... img/smilies/smile img/smilies/smile Piękne czasy img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Dorcik (2010-04-22 07:18:44)

''..Szukam Ciebie wariatko radosna,Z gniazdem ptasim w dłoniach,Jeszcze w Tobie cień nadziei,Na zgłupienie wspólne, śmiech z niczego,I taniec w deszczu... ''img/smilies/smile img/smilies/smile

#18 2010-04-23 17:19:38

Chinatsa
Moderatorka-san

Jak nigdy nie lubiłam rosołu, to nic nie smakowało mi tak jak właśnie rosół mojej św. pamięci Babci ^^ Był pyszny, niestety moja mama ani ja nie potraimy takiego zrobić, wciąż mam ten smak w ustach img/smilies/smile
Pamiętam również takie małe gwiazdki czekoladowe, jak one mi smakowały ^^
A i nieśmiertelne batoniki "strzelające " w ustach z różowej pantery, mniam!
I smak płatków śniadaniowych z mlekiem, tych najzwyklejszych img/smilies/smile
Albo lody kasate, chyba tak się nazywały...
Mmmm img/smilies/smile
O właśnie i te oranżady w proszku najlepiej cytrynowe img/smilies/smile Zawsze wyjadałam sam proszek img/smilies/tongue
Szczypiorek z pola babci, czereśnie zrywane z dziadka drzewa albo ciocine jabłka papierówki, albo mleko prosto od krowy img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Chinatsa (2010-04-23 17:23:34)

" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
  Moje życie było fałszywe.
  Tak naprawdę mnie tam nie było"
http://www.youtube.com/watch?v=yuaTgylP … re=related The saddest
http://www.roll-of-honour.com/Overseas/images/JapaneseFlagAnimated.gif

#19 2010-04-30 19:16:33

Krystyna
zaaklimatyzowany

Mnie napewno nieulubione.Margaryna,którą odbijało mi się.I ..."chlipciąka".Chlipciąka to była woda a raczej wywar z naci pietruszki dodana do ziemniaków.I chleb skroplony wodą po czym posypany cukrem - to był rarytas.TAK JADŁAM.W domu.Nic w tym strasznego,ubogie życie bo uboga matka /wdowa/ -lepsze niedostępne dla mnie było.Dokąd nie dorosłam i nie zaczęłam pracować.Wtedy zaczęłam odkrywać, kuchnię i smaki.Wszystko lubię.Oprócz powyższych,z tym że tamta margaryna już na rynku nie występuje.

#20 2010-04-30 19:19:15

Krystyna
zaaklimatyzowany

Aaa,ja wychowana w mieście.I urodzona tu.Było ciężej,drzewa owocowe nie rosły.Wszystko trzeba było kupić i tą nać.

#21 2010-04-30 20:09:25

Vespertine
zaaklimatyzowany

Hmm smak dzieciństwa to chyba kasza manna posypana cukrem albo bułka zalana mlekiem i cukrem.
Nie będę rozpisywać się o słodyczach, napojach bo te raczej pozostały do dziś (jestem rocznik 89)raczej te które napisałam kojarzą mi się z wakacjami na wsi u babci.

#22 2010-06-23 09:44:48

Pinia
adept

Wprawdzie to zadna potrawa, ale pamietam jak bylam mala, to zajadalam sie mlekiem karmelowym  z tubki, do tej pory czasami sie na to skusze img/smilies/smile

#23 2010-06-23 18:10:23

asmaani
przyboczny

moj ojciec gotowal nam kasze manna, na gesto. posypywal ja cynamonem, i polewal roztopionym maslem. pycha img/smilies/smile
rosolek babci, oczywiscie. no i babcia robila tez pyszne rogaliki z kruchego ciasta, nadziewane wlasnej roboty powidlami sliwkowymi, z wegierek. ciasto mozna odtworzyc, ale tych powidelek- nie da rady img/smilies/sad

"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

#24 2010-06-23 18:58:18

Bujaczek
Promyczek
Serwis

Mi z dzieciństwem kojarzy się pomidorówka i fasolka po bretońsku mniam, mniam...
A z kupnych to takie drażetki czekoladowe powlekane polewą...

„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach img/smilies/big_smile
ZAPRASZAM!!

#25 2010-07-12 13:23:09

babka cukrowa
przyboczny

Najbardziej z dzieciństwa pamiętam pyzy z mięsem ,kakaową margarynę do smarowania,pierogi z grzybami Do tej pory moi synowie jak przyjeżdżają do mnie to pytają się o pyzy(uważają że to moja specjalność)Orężadka w proszku,wata cukrowa ,woda z sokiem z saturatora to były pyszności  a teraz.....zapiekanki,kebaby hamburgery i inne tuczące świństwa

Stopka forum