Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2010-05-02 01:03:43

spirytysta
zaaklimatyzowany

Wieczny powrót

Czyli w skrócie:

"Wieczny powrót (inaczej apokatastasis lub palingeneza światów) to koncepcja filozoficzna przyjmująca, że świat powtarzał się i będzie powtarzać się wciąż w tej samej postaci nieskończenie wiele razy.
W czasach nowożytnych była rozwijana na nowo przez Fryderyka Nietzschego. Jest to koncepcja zupełnie fizyczna, nie występuje w niej wędrówka dusz (reinkarnacja), ponieważ byty powracają wciąż w tych samych ciałach. Czas postrzegany jest jako cykliczny a nie prostoliniowy. Podstawą wiecznego powrotu jest stwierdzenie, że Wszechświat jest skończony przestrzennie, zawiera w sobie ograniczoną liczbę materii ale czas postrzegany jest jako nieskończony. Wszechświat nie ma stanu początkowego albo końcowego, stan materii w nim zawartej wciąż się zmienia. Ilość możliwych zmian jest skończona, dlatego prędzej czy później ten sam stan materii powtórzy się."

Co o Tym myślicie? Co sądzicie o koncepcji, według której świat stale, cyklicznie powraca, a my - na wieczność tacy sami - ciągle piszemy te same posty na tym samym forum i pisac je będziemy po wsze czasy? img/smilies/wink Czy czas zatacza koło, a my ciągle rodzimy się i umieramy w tym samym ciele, i na wieczność, w kółko przeżywamy to samo życie?
Brzmi przerażająco, ale idea bardzo oryginalna i godna rozważenia...:kotek:

Ostatnio edytowany przez spirytysta (2010-05-02 01:05:55)

"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

#2 2010-05-02 01:53:30

lufestre
la princesa de los gatos

Re: Wieczny powrót

Znam tę teorię ale nie znałam jej teorii pochodzenia. W każdym razie wydaje mi się to bezsensowną próbą wytłumaczenia zjawiska deja vu img/smilies/wink Wierzę też, że nasza egzystencja odbywa się w jakimś celu, a w jakim celu miałaby istnieć zabawa w cyklicznośc tego typu? Chyba żadnym. Musielibyśmy być zaprogramowani i odtwarzani z jakiejś taśmy tak samo jak każdy powiew wiatru, każdy spadający liść. Dla mnie bez sensu, ale gratuluję twórcom kreatywności img/smilies/smile

#3 2010-05-02 03:32:17

spirytysta
zaaklimatyzowany

Oczywiście, zdaje mi się że jest to idea skrajnie deterministyczna i nie ma tu żadnego miejsca na wolną wolę. Tak jak powiedziałeś, gdyby to była prawda, okazałoby się że jesteśmy zaprogramowani i "odtwarzani". Z drugiej jednak strony jest tu jeden, pocieszający aspekt - każda chwila trwa wiecznie. Wprawdzie te złe chwile też, ale te dobre również. Wszystko co dzieje się wokół nigdy tak naprawde nie niszczeje, bo kiedyś na nowo odtworzy się ta sama sytuacja. Jednak minusy zdecydowanie przesłaniają tu ewentualne plusy;)

"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

#4 2010-05-02 16:56:17

Crows
mentor

formy nie są stałe

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#5 2010-05-02 17:38:14

Krystek
przyboczny

Wizja zacietej plyty?

Wydawaloby sie, ze jesli my powtarzamy nasze zycie to powinnismy jakos lepiej to juz robic...Nic sie nie nauczylismy z naszej przeszlosci?

Dla mnie takie zycie jak przedstawione w folozofii Nietzschego byloby bez sensu.
Wole moje wierzenie, ze nasza dusza jest niesmiertelna i ze sie reinkarnuje by doznawac roznych czescie Bozego Stworzenia.

Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

#6 2010-05-02 18:29:35

Risthalion
Scholar Arcanum of Schola Psykana

Ostrzeżenia: 1

Wiesz Krystek, myślę, że można by to spokojnie rozpatrywać na dłuższą i krótszą metę.
Z jednej strony, za każdym "przelotem" dusze są nieśmiertelne i reinkarnują.
Z drugiej strony, każdy "przelot" oznacza niejako reset wszechświata i nową szansę na poprawienie błędów.
Z trzeciej strony, każdy przelot jest w zasadzie taki sam w każdym szczególe i za każdym razem jesteśmy pewni że postępujemy dokładnie tak jak powinniśmy.

Chociaż osobiście uważam tą teorię za wyjątkowo bezsensowną.
Niby wszystko trwa niejako wiecznie, ale tez za każdym razem jest dla nas po raz pierwszy i ostatni i tylko przez chwilę. Więc efekt jest żaden...

powiedz mi co o mnie myślisz...

Ludzie są głupi. Zawsze to powtarzam.

NIENAWIDZĘ FANATYKÓW.img/smilies/mad

#7 2010-05-02 18:38:36

Krystek
przyboczny

Nie wydaje cie sie, ze ten brak efektu to cos, co my widzimy jako smiertelni ludzie na ziemi?
Bo -dla mnie- kazda reinkarnacja dodaje do rozwoju duszy. I gdy nasze ziemskie cialo umiera i dusza wraca do Domu, to jest ona w stanie pamietac wszystkie swe reinkarnacje i widzia swoj rozwoj, swoj postep na wybranej drodze...

Krystek

#8 2010-05-02 18:44:33

Risthalion

Emm... Krystek, a wyobraź sobie, że nasz aktualny świat też się reinkarnuje... Po prostu zwiększ skalę... Kiedyś umrze, "wróci do domu", a potem wróci w nowej formie...

#9 2010-05-02 18:51:02

lufestre
la princesa de los gatos

Reinkarnacja to cos innego niz w kółko powtarzanie tego samego życia i tych samych chwil. Ona stawia na rozwój w różnych wcieleniach i choc przerabia się często te same motywy, żeby sobie z nimi poradzić, to nie są to kopie niczym dokładne odtworzenie wideo. Jaki byłby w tym sens rozwojowy? To by było raczej zaklęcie, uwięzienie w czasie i kompletnej predestynacji. Nasza egzystencja byłaby totalnie odtwórcza.

#10 2010-05-02 18:54:09

Krystek
przyboczny

Risthalion,
moje odpowiedzi sa w stosunku do tej teorii podanej w poscie #1. Ta teoria zaklada brak reinkarnacji. A ja w reinkarnacje wierze. http://www.cosgan.de/images/midi/engel/g020

Krystek

#11 2010-05-02 23:09:28

Crows
mentor

Krystek napisał(a):

ja w reinkarnacje wierze. http://www.cosgan.de/images/midi/engel/g020

no i masz z tego jakiś pożytek ?

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#12 2010-05-03 00:37:27

spirytysta
zaaklimatyzowany

Jeśli pamiętacie taki film jak "Dzień świstaka", to można powiedzieć, że według tej koncepcji - dla łatwego wyobrażenie sobie sytuacji - ciągle żyjemy tak samo, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Każdy kolejny dzień już był, i w dodatku był przeżyty przez nas tak samo. Trudno tu niestety mówić o jakiejś moralności. Bo jak niby mielibyśmy wpłynąć na cokolwiek, skoro nie możemy podjąć żadnej decyzji o sobie. Po prostu jesteśmy wpisani w ten wielki mechanizm. No i popatrzmy szerzej: osoby, które całe życie cierpia odrodzą się w nowym cyklu i znów będą cierpieć. Ludzie, którzy szli do gazu w obozach koncentracyjnych znów tam pójdą.
Strasznie pesymistyczne i wręcz przerażające, trzeba przyznać.

A jeśli chodzi o offtop, który poruszyliście, tzn. reinkarnację. Osobiście jestem za, zwłaszcza że w stosunku do koncepcji wiecznego potępienia lub wiecznych zasług jawi się jako o wiele bardziej sprawiedliwa. Po prostu trudno mi wyobrazić sobie, żeby miłosierny Bóg mógł karac wiecznym piekłem za przewinienia, które człowiek uczynił w ciągu kilkudziesięciu lat. Kara powinna być proporcjonalna do uczynków. Miliardy lat cierpienia za kilkadziesiąt lat życia w grzechu i błędzie to raczej nie byłaby sprawiedliwość... Jako spirytysta przyjmuję jednak reinkarnację progresywną. Uważam, że duch, który przekroczył etap człowieczeństwa, już cofnąć się nie może. Uważam zatem, że dusza człowieka nie wciela się w ciało zwierzęcia...

Ostatnio edytowany przez spirytysta (2010-05-03 00:39:07)

#13 2010-05-03 00:56:03

Krystek
przyboczny

Milosierny Bog wcale nie karze. Nie nadaje naszym uczynkom zadnej wartosci moralnej.
My doswiadczamy wszystkiego, co Bog stworzyl. Na tej podstawie nasza niesmiertelna czesc, czyli dusza, postepuje na drodze swego rozwoju.

Grzechy i kara za nie  oraz nagroda za dobre uczynki to ludzki wymysl - bo ludzie maja wewnetrzna potrzebe poczucia, ze warto jest dobrze i uczciwie zyc. Ludzie potrzebuja tez wierzyc, ze ktos popelniajacy zle uczynki bedzie za nie ukarany - szczegolnie, ze na ziemi tak czesto tacy ludzie tej kary unikaja.

Reinkarnacja tez nie odbywa sie w znaczeniu karmy - tzn. ze jak cos zle zrobisz , to w nastepnym zyciu musisz za to placic. Zamiast tego dusze planuja swa droge rozwoju i doswiadczenia i na tej podstawie wybieraja kolejne reinkarnacje.

Krystek

#14 2010-05-03 00:57:39

Krystek
przyboczny

Crows napisał(a):

Krystek napisał(a):

ja w reinkarnacje wierze. http://www.cosgan.de/images/midi/engel/g020

no i masz z tego jakiś pożytek ?

Oczywiscie - kazda reinkarnacja to okazja do przezycia kolejnego objawu Dziela Bozego Stworzenia. Ja wybralam sobie swa droge rozwoju i reinkarnacje pozwalaja mi ta droga isc i poznawac oraz doswiadczac, co jest mi potrzebne.

Krystek

#15 2010-05-03 06:03:01

Lidka
mentor

Eeee tam... img/smilies/smile.

Rzeczywiście byłby to program "zaciętej płyty", jak mówi Krystek. Jaki sens w tym?

Rinkarnacja nie zakłada powtarzania błędów, a uczenia się, jak ich nie popełniać. Jeśli w jednym wcieleniu to się nie udaje, kolejne jest INNE, bardziej optymalne i dające nowe możliwości "naprawy". Dzięki takim nowym możliwościom dusza w końcu nabierze świadomości i zbliży się do Źródła (przy odtwarzaniu tego samego stałaby raczej w miejscu).

A pojęcie wieczności w jakim kontekście? Od Wybuchu do Powrotu? Czy jako cykl Wybuchów i Powrotów do Źródła?

Pozdrawiam!

Lidka

#16 2010-05-03 12:44:36

spirytysta
zaaklimatyzowany

Myślę, że to byłby cały cykl. W każdym razie ta teoria jest okropna i mam nadzieję, że jest tylko chorym wytworem wyobraźni;)

#17 2010-05-03 13:56:49

Risthalion

Krystek napisał(a):

Risthalion,
moje odpowiedzi sa w stosunku do tej teorii podanej w poscie #1. Ta teoria zaklada brak reinkarnacji. A ja w reinkarnacje wierze. http://www.cosgan.de/images/midi/engel/g020

Nie do końca. Podaję właśnie przykłady, jak reinkarnacja i ta teoria mogłyby całkiem znośnie współdziałać...

#18 2010-05-03 13:58:02

Lidka
mentor

spirytysta napisał(a):

Myślę, że to byłby cały cykl. W każdym razie ta teoria jest okropna i mam nadzieję, że jest tylko chorym wytworem wyobraźni;)

A mógłbyś nieco rozszerzyć swoją wypowiedź? Dlaczego okropna i dlaczego wytwór wyobraźni?

Pozdrawiam!

Lidka

#19 2010-05-03 14:02:39

Risthalion

Lidka

spirytysta napisał(a):

popatrzmy szerzej: osoby, które całe życie cierpia odrodzą się w nowym cyklu i znów będą cierpieć. Ludzie, którzy szli do gazu w obozach koncentracyjnych znów tam pójdą.

#20 2010-05-03 14:10:32

Lidka
mentor

Risthalion napisał(a):

Lidka

spirytysta napisał(a):

popatrzmy szerzej: osoby, które całe życie cierpia odrodzą się w nowym cyklu i znów będą cierpieć. Ludzie, którzy szli do gazu w obozach koncentracyjnych znów tam pójdą.

Dzięki!

Myślałam, że to jest odpowiedź na moje pytanie: "Od Wybuchu do Powrotu? Czy jako cykl Wybuchów i Powrotów do Źródła?", bo pojawiła się pod nim... img/smilies/smile

Ale ta teoria o powrocie w "to samo" jest szalona, fakt...

Pozdrawiam!

Lidka

Stopka forum