Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#26 2010-05-04 17:21:50

Lidka
mentor

Re: Teoria spirytystyczna w najprostszym ujęciu

lapicaroda napisał(a):

Dzięki, Lidka...Czasami chciałabym, żeby te moje nadnaturalne kontakty z tamtym światem przynosiły jakiś pożytek...Coś tam wnoszą na pewno cennego, chociaż numerów totolotka to oni na pewno nie są w stanie podać, haha. Przypomina mi się mój przyjaciel, który aż nazbyt serio potraktował moją pasję/przypadłość (?), zapytał mnie, czy byłabym w stanie nawiązać kontakt z duchem, który pomógłby mu obstawić właściwe numery w internetowym kasynie... xD
A co do duchów wyższych- w sumie chyba nigdy ich nie spotkałam, choć był pewien duch, który opowiadał za każdym razem o sobie coś innego, operował słownictwem na dość wyszukanym poziomie, oraz komunikował się poprzez pismo automatyczne. Pozbyłam się go jednak, bo nie był ze mną powiązany karmicznie i wydało mi się podejrzane,że tak się przy mnie kręci i próbuje mi coś wkręcać za wszelką cenę.
Zresztą, większość duchów się porozumiewało składnie, niektóre z pismem automatycznym rzucały ogromne skróty myślowe i pisały drukowanymi literami.
A takie najniższe to mi tylko raz otwierały drzwi od pokoi albo zrzucały książki na głowę, ale nie miałam generalnie jakiś większych problemów.

Pożytek? Masz na myśli coś, co mogłabyś jakoś "szerzej" wykorzystać, nie tylko dla siebie?

Ja miałam powiedziane jasno: to jest "prezent", dla mnie, osobisty. Co z nim zrobię - moja sprawa. Ale chyba wyraźnie powiedziane, komu to ma pożytek przynosić? img/smilies/wink

A wiesz, czemu nie podadzą nam numerów w totka? img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

#27 2010-05-04 18:54:24

Krystyna
zaaklimatyzowany

Wejdę na tą stronkę spirytyzmu i zobaczę co tam piszą.Dla mnie  wszystko to to nowość.

#28 2010-05-04 19:47:27

Krystyna
zaaklimatyzowany

Przeglądnęłam.Poczytać owszem można,ale na wgłębienie najprawdopodobniej nie jestem gotowa.Szczerze mówiąc boję się,choć z tego co wyczytałam nic złego /przynajmniej na zewnątrz img/smilies/smile/nie ma.TRZEBA BY DZIELNYM BYĆ - a ja tchórzyk mały img/smilies/big_smile

#29 2010-05-04 20:55:35

Voldo
adept
Serwis

Voldo napisał(a):

Nie wiem czy napiszę na temat o karze o której zaraz napiszę, ale.
Kara może być wymierzona przeciwko nam, przez samego Boga.
Kara polegająca na rozpoczęciu "karnego" wcielenia. Wcielenia, którego wcale nie chcemy zaczynać.
Np. popełniliśmy zbrodnię - zabiliśmy jakąś rodzinę. Jaka jest kara dotycząca wcielenia? Wcielenie jako członek tej rodziny.

262. (...)
-Gdy Duch już korzysta ze swojej wolnej woli, to czy wybór cielesnego istnienia zależy tylko od jego woli, czy też istnienie to może zostać narzucone przez Boga, jako forma odkupienia win?
"Bóg potrafi czekać: nie narzuca odkupienia win; może jednak narzucić Duchowi jakieś istnienie, jeśli ten, wskutek swej niższości lub złej woli, nie jest w stanie pojąć, co jest dla niego korzystniejsze, oraz gdy istnienie to może przyczynić się do jego oczyszczenia i uczynienia kroku naprzód; w tym samym czasie Duch ten może też odpokutować swe winy".

Lidka napisał(a):

Powiedz mi, Voldo, czy te teksty to jest Wasze osobiste rozumienie tych dzieł spirytystycznych, czy to można w tych dziełach wyczytać?

Powiem to tak - wyczytać można tylko to, co jest podane jako pytania.
Przynajmniej z mojej strony.
A tak, to staram się odpowiadać tak, jak jest w książkach, ale jest to trudne, więc można powiedzieć, że odpowiadam tak, jak ja to rozumiem.
Dlaczego tak ważne jest przeczytanie tych dzieł samemu. Bo inaczej mogą powstać różne niepożądane skutki wynikające z tego, że jest napisane jedno, a ja przez natłok tekstu z innych książek napiszę drugie.

Krystyna napisał(a):

Przeglądnęłam.Poczytać owszem można,ale na wgłębienie najprawdopodobniej nie jestem gotowa.Szczerze mówiąc boję się,choć z tego co wyczytałam nic złego /przynajmniej na zewnątrz img/smilies/smile/nie ma.TRZEBA BY DZIELNYM BYĆ - a ja tchórzyk mały img/smilies/big_smile

Na wszystko kiedyś przyjdzie czas.
Spirytyzm może hm, przerażać ze względu na to, że zawarte są tam informacje o Duchach... A wiadome jest, i zrozumiałe, że niektórzy nie chcą mieć z nimi nic do czynienia img/smilies/smile

"Bez miłosierdzia nie ma zbawienia" - Allan Kardec
"Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo" - Allan Kardec

#30 2010-05-05 06:38:20

Lidka
mentor

Voldo,

dzięki za odpowiedź, rozumiem! img/smilies/smile

Pozdrawiam!

Lidka

#31 2010-05-05 10:38:32

Risthalion
Scholar Arcanum of Schola Psykana

Ostrzeżenia: 1

Lidka napisał(a):

I nie usiłuję nikogo przekonać, że jestem w posiadaniu "prawdy objawionej"(...)
(a empirycznie to tu niewiele da się dowieść img/smilies/smile)

Zapiszę to sobie i będę ci wypominał jak jeszcze kiedyś będziesz mamrotała coś o wiedzy z astrala.img/smilies/tongue

powiedz mi co o mnie myślisz...

Ludzie są głupi. Zawsze to powtarzam.

NIENAWIDZĘ FANATYKÓW.img/smilies/mad

#32 2010-05-05 10:59:42

rafaella
adept

Sporo tu juz dyskutowano na temat kar-uwazam,że to niezbyt fortunne okreslenie,ze względu na jego pejoratywne konotacje.O wiele bardziej wolę słowo "karma",które również ma wydźwięk przyczynowo-skutkowy,lecz jest okresleniem znacznie bardziej neutralnymi ,sugerującym, iż to,co sobie wypracowałes,otrzymujesz.

Słowo" kara"dośc jednoznacznie kojarzy się z ogniem piekielnym,zwłąszcza osobie wychowanej w katolicyzmie,dlatego też wolę go unikać,P.oza tym kary mogą być sprawiedliwe badź niesprawiedliwe,natomiast karma zawsze jest sprawiedliwa.

#33 2010-05-05 16:14:38

Lidka
mentor

Risthalion napisał(a):

Lidka napisał(a):

I nie usiłuję nikogo przekonać, że jestem w posiadaniu "prawdy objawionej"(...)
(a empirycznie to tu niewiele da się dowieść img/smilies/smile)

Zapiszę to sobie i będę ci wypominał jak jeszcze kiedyś będziesz mamrotała coś o wiedzy z astrala.img/smilies/tongue

A mówić mogę? Czy tylko mamrotać mi pozwalasz?... img/smilies/tongue

Pozdrawiam!

Lidka

#34 2010-05-05 23:51:01

Artur
Administrator

spirytysta napisał(a):

Zapoznanie się z dziełami Allana Kardeca jest niezbędne dla dobrego zrozumienia Filozofii Spirytystycznej

Bo?

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#35 2010-05-06 00:01:00

spirytysta
zaaklimatyzowany

Artur, z tego samego powodu, dla jakiego poznajemy pozytywizm czytając Augusta Comte:)

"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

#36 2010-05-06 00:07:46

Artur
Administrator

Znaczy: Ojciec założyciel czy też może naczelny teolog ruchu? img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Artur (2010-05-06 00:08:25)

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#37 2010-05-06 00:39:33

spirytysta
zaaklimatyzowany

Ojciec założyciel:)

Rzecz jasna jest wiele wartościowych dzieł późniejszych spirytystów (w Polsce dostępne są np. książki Leona Denis), ale tak jak w każdej dziedzinie wiedzy, należy wychodzić od podstawy, a tę stanowi kanon pięciu najważniejszych dzieł Allana Kardeca, który zainicjował tego rodzaju badania i określił ich metody:

1) Księga Duchów

2) Księga Mediów

3) Niebo i Piekło według spirytyzmu

4) Ewangelia według spirytyzmu (pierwsze polskie wydanie staraniem Polskiego Towarzystw Studiów Spirytystycznych wejdzie do sprzedaży 8 maja, czyli juz wkrótce)

5) Geneza (niestety jeszcze nie jest wydana w Polsce, ale prawdopodobnie zostanie przetłumaczona i wydana przez PTSS w najbliższym czasie). W internecie jest łatwo dostępna wersja po francusku i angielsku.

"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

#38 2010-05-06 07:46:49

Artur
Administrator

Ojciec założyciel + img/smilies/wink Zbyt duży wkład by uznać, że jest tylko nim img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#39 2010-05-06 08:42:37

spirytysta
zaaklimatyzowany

Wkład jest bardzo duży, bo Kardec obdarł duchy z cudowności i uczynił je przedmiotem badań, co było rewolucyjne w tej dziedzinie, choć wpisywało się w okres fascynacji pozytywizmem.
Wrażenie wyjątkowości Kardeca w naszych wywodach może wynikać po prostu z braków na rynku wydawniczym w Polsce. Mamy wprawdzie bardzo dużo literatury, którą wydawano w XIX wieku i dwudziestoleciu międzywojennym, ale w większości sa to książki zapomniane. Polscy spirytyści pracuja nad ich nowym wydaniem, tak żeby były dostępne powszechnie. Mam nadzieję, że uda się tak udostępnić bardzo interesującą ksiązkę Paula Gibiera pt. "Spirytyzm - studium historyczno-krytyczne i doświadczalne".
Bardzo ważną postacią we francuskim ruchu spirytystycznym był Leon Denis, który zmarł w 1927 roku. Napisał m.in: "Życie po śmierci: wykład nauki Duchów", "Wielka Zagadka", "Mediumizm a Biblia". Natomiast nie spotkałem nigdy w naszych rodzimych bibliotekach dzieł Camille Flammariona i mam nadzieję, że nadrobimy straty w najbliższym czasie:)

Niewielu wie, że spirytyzm wspierał również Alfred Russel Wallace i również w Polsce wydano jego teksty na ten temat. Jest też wydana w 1925 roku książka Arthura Conana Doyle'a pt. "Spirytyzm nowe objawienie". Niestety jest to jednak wydanie okrojone.

#40 2010-05-06 15:08:37

Artur
Administrator

No dobrze. Super. Ale dlaczego tylko historyczne dzieła podpowiadasz? Brzmi to tak jakby spirytyści współcześni nam albo byli niepiśmienni, albo nie potrafili samodzielnie formułować wniosków.

Pozdrawiam
Artur ♆

#41 2010-05-06 16:45:45

spirytysta
zaaklimatyzowany

Dlatego że polski ruch spirytystyczny (a w tym i wydawniczy) zamarł po 1939 roku i został skutecznie wytrzebiony przez komunistów po roku 1944. Dopiero teraz jest odbudowywany. Jest bardzo wiele współczesnej literatury spirytystycznej, ale niestety dostępna jest po francusku bądź portugalsku. Mam nadzieję, że przynajmniej część zostanie wydana w najbliższych latach. W każdym razie mogę obiecać, że będziemy się starać.

#42 2010-05-06 17:01:21

Artur
Administrator

Nadużywasz. A tzw. grupa Janowska to pies? img/smilies/wink

Ps. Tak, wiem, że to nie byli spirytyści niemniej ... img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Artur (2010-05-06 17:01:49)

Pozdrawiam
Artur ♆

#43 2010-05-06 17:04:55

spirytysta
zaaklimatyzowany

Artur napisał(a):

Nadużywasz. A tzw. grupa Janowska to pies? img/smilies/wink

Ps. Tak, wiem, że to nie byli spirytyści niemniej ... img/smilies/wink

Nie wiem o kim mówisz...

Nie nadużywam.

#44 2010-05-06 18:30:26

Krystek
przyboczny

Artur,
wyglada, ze Spirytysci nic wspolnego nie chca miec z okultyzmem...Stad nie znaja grupy Janowskiej.
Spirytysci odgradzaja sie od wszystkiego, co nie bylo napisane przez Kardec'a. Tysiaclecia szamanskich mozliwosci laczenia sie z duchami daly morda w beton...:niewiem:

Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

#45 2010-05-06 18:37:16

Artur
Administrator

Ja tylko przypomniałem, iż grupa ludzi zdeterminowanych przekonaniami nadzwyczajnymi jak na okres i miejsce a przy tym bez mała nie bazujących na światopoglądzie naukowym dała sobie radę z komunizmem img/smilies/smile Ale spirytystom komunizm stanął w poprzek img/smilies/wink Nic tam .. musi czepiam się jak zawsze img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Artur (2010-05-06 18:38:04)

Pozdrawiam
Artur ♆

#46 2010-05-06 18:48:51

Krystek
przyboczny

Artur napisał(a):

Ale spirytystom komunizm stanął w poprzek

Moze podczas seansu Lenina wywolali i to ich tak zastraszylo? Bo duch msciwy i obledem straszacy...http://macg.net/emoticons/laughing2

Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

#47 2010-05-06 19:44:36

spirytysta
zaaklimatyzowany

Część czołowych spirytystów 20-lecia międzywojennego zginęła w czasie II wojny światowej, część wyjechała. Zorganizowany ruch spirytystyczny, który najlepiej rozwinięty był na Śląsku Cieszyńskim wskutek tego zamarł. W okresie stalinizmu nie mozna było wydawać dzieł spirytystycznych, gdyż te nie tylko wprost potępiały komunizm (vide Leon Denis), ale też prezentowały światopogląd, który nijak się miał do marskizmu-leninizmu, od którego nie uznawano odstępstw w latach 1948-1956.

Literatura dotycząca tych zagadnień odżywała bardzo powoli, dopiero od lat 70-tych XX wieku. Spirytyści nie spotykali się już oficjalnie, nie było żadnych stowarzyszeń spirytystycznych. Dopiero w latach 90. powstała grupa w Bydgoszczy, a w 2009 zarejestrowano PTSS.

Przestańcie sobie kpić. To się robi niesmaczne. Mnie to wcale nie śmieszy. Staram się jak mogę, żeby odpowiadać na pytania rzeczowo.

#48 2010-05-06 20:41:00

Artur
Administrator

Zauważ, że nie kpimy. Żartujemy, to owszem img/smilies/smile Niemniej, i myślę, że wyrażę tym samym nie tylko własne przekonanie, cennym jest to, iż udzielasz rzeczowych i kompleksowych odpowiedzi na pytania wszelakie.

Ostatnio edytowany przez Artur (2010-05-06 20:42:19)

Pozdrawiam
Artur ♆

#49 2010-05-06 20:58:02

Voldo
adept
Serwis

Krystek napisał(a):

Spirytysci odgradzaja sie od wszystkiego, co nie bylo napisane przez Kardec'a.

Aha, dzięki za uświadomienie mnie o tym, że odgradzam się od wszystkiego, co nie było napisane przez Kardec'a.
Szkoda, że to nie prawda, ale dzięki.

"Bez miłosierdzia nie ma zbawienia" - Allan Kardec
"Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo" - Allan Kardec

#50 2010-05-06 21:00:20

spirytysta
zaaklimatyzowany

Może jestem przewrażliwiony

Stopka forum