Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2010-05-03 12:57:08

Krzysztof K
Pielgrzym
Zarejestrowany: 2009-06-19
Posty: 1830

Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Jak wygląda związek Spirytyzmu z Chrześcijaństwem, szczególnie tym, w Katolickim wydaniu?
Czy są jakieś wspólne punkty obu tych filozofii?


Krzysztof K

Offline

 

#2 2010-05-03 13:35:30

Voldo
adept
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-05-02
Posty: 71
Serwis

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Jeśli chodzi o to, co wspólne - zarówno Kościół, jak i my, spirytyści opieramy się na naukach głoszonych przez Jezusa Chrystusa.

Widziałem już opinię, że spirytyzm jest "doskonalszą formą Chrześcijaństwa" (w sensie doskonalszą od tego, co głosi Kościół) więc punktów wspólnych musi być mnóstwo.

Jak na razie nic więcej porządnego nie przychodzi mi do głowy, trzeba poczekać na odpowiedź kogoś bardziej obeznanego w temacie img/smilies/smile


"Bez miłosierdzia nie ma zbawienia" - Allan Kardec
"Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo" - Allan Kardec

Offline

 

#3 2010-05-03 13:45:15

spirytysta
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 333

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Sądzimy, że Ewangelia powinna być drogowskazem w postępowaniu każdego człowieka. Nauki Chrystusa są uniwersalne, natomiast Stary Testament powstał w określonej rzeczywistości historycznej i jako taki ma pewne ograniczenia. Nie godzimy się na koncepcję, według której Bóg miałby być okrutnikiem. Tymczasem Bóg Nowego Testamentu jest Bogiem miłosierdzia.
Czasami zwraca się uwagę, że stary testament zawiera zakaz wywoływania duchów - tutaj sprzeczność z chrześcijaństwem jest tylko pozorna, bo w Nowym Testamencie nie ma ani słowa o zakazie wywoływania Duchów. Chrystus zapewne powiedziałby o tym, gdyby ta rzecz była istotna. Tam też mamy wręcz jawne stwierdzenie: )z 1 Jana 4:1): "Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat."

Te słowa leżą też u podstaw naszej analizy komunikatów od Duchów. Każdy komunikat, co do którego istnieje choć podejrzenie, że pochodzi od ducha niższego, tj. nierozwiniętego jeszcze moralnie i intelektualnie, winien być odrzucany.

Dodam jeszcze, że część spirytystów traktuje np. objawienia maryjne, po prostu jako zjawiska mediumiczne. Problem oczywiście tkwi w interpretacji.

Spirytyzm w każdym razie powstał XIX wiecznej Francji i nosi dużo wpływów chrześcijańskich. img/smilies/smile


"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Offline

 

#4 2010-05-03 14:10:10

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Wielką pomocą w rozeznaniu się w tej tematyce  może być wydana niedawno przez wydawnictwo .M. w Krakowie publikacja pt. .Kościół a spirytyzm.. Jest to praca zbiorowa, której autorami są o. Piotr Jordan Śliwiński OFM Cap, ks. Andrzej Zwoliński, Henryk Cisowski OFM Cap, oraz Adam Regiewicz, należący do interdyscyplinarnej grupy naukowej, która powstała w 1999 roku przy sekcji filozoficznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie.

Czym w swojej istocie jest spirytyzm, jak przejawiał się w historii ludzkości, jak jest oceniany w Piśmie św. . na te pytania odpowiada w rozdziale zatytułowanym . Seans z widokiem na raj. o. Śliwiński OFM Cap, dr filozofii, religioznawca, koordynator grupy .Przestrzeń Słowa.. Autor ukazuje dzieje spirytyzmu w czasach współczesnych od Mesmera i Allana Kardeca aż po tzw. nowe ruchy magiczne i .kościoły postspirytystyczne.. Ukazuje także związane ze spirytyzmem .nowe objawienia. oraz odgrywający wielką rolę w New Age .channeling.. Czytelnika niewątpliwie zainteresuje opis związanych ze spirytyzmem sekt .ufologicznych./ np. raelianie/, wykorzystywanie przez zwolenników spirytyzmu środków technicznych/ radio, magnetofon, i in./. Jednak najbardziej cenne są prezentowane przez Autora oceny teologiczne oraz prezentacja hipotez na temat spirytyzmu z dziedziny psychologii i antropologii.

Z. Herbert napisał: sztuczne raje, sztuczne piekła sprzedawane są na rogu ulicy. Słowa te stają się powoli rzeczywistością. W Polsce .nowość. oferują nie tylko plakaty i ulotki, ale także liczne stoiska z kadzidłami, książkami, wahadełkami, amuletami itp. Łatwo zauważalne są kolorowe szyldy otwieranych coraz częściej .biur. wróżek, astrologów, .doradców duchowych., spirytystów i bioenergoterapeutów. Zachęcają do kupna rewelacyjnych .piramidek zdrowia. / z atestem Laboratorium Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego/, przeróżnych przyrządów i aparatów radiestezyjnych / np. regeneratorów aury lub kwantowych aktywizatorów jasnowidzenia/; proponują kursy i warsztaty/ relaksacyjne, wizualizacyjne, mediacyjne, doskonalenia umysłu, otwarcia .trzeciego oka. postrzegania aury itd./, " wczasy radiestezyjne", "wczasy z wróżbitą - jasnowidzem", "wczasy antystresowe / połączone z kursami "doskonalenia duchowego"/. Odbiorcy przywykli już do obecności w kioskach i księgarniach literatury okultystycznej, ogłoszeń o horoskopach przez telefon czy magicznych gier komputerowych, szybko rosnących w liczbę przeróżnych Centrów Ezoterycznych, Centrów Doskonalenia Człowieka, Wiedzy i działań Komplementarnych, Medycyny Niekonwencjonalnej, Towarzystw Psychotronicznych i Ezoterycznych...Coraz częściej też organizowane są zjazdy, festiwale, spotkania, i pokazy".


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#5 2010-05-03 14:24:33

spirytysta
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 333

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Krzysiek napisał(a):

Wielką pomocą w rozeznaniu się w tej tematyce  może być wydana niedawno przez wydawnictwo .M. w Krakowie publikacja pt. .Kościół a spirytyzm.. Jest to praca zbiorowa, której autorami są o. Piotr Jordan Śliwiński OFM Cap, ks. Andrzej Zwoliński, Henryk Cisowski OFM Cap, oraz Adam Regiewicz, należący do interdyscyplinarnej grupy naukowej, która powstała w 1999 roku przy sekcji filozoficznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie.

Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że prezentują oni stanowisko Kościoła Katolickiego. Mam na myśli szczególnie ks. Andrzeja Zwolińskiego. W swoich książkach daje wprawdzie ciekawy rys historyczny spirytyzmu w Polsce i z tego powodu są pomocne, ale jako takie noszą niestety ograniczenia środowiska, z którego wyszły.


Czym w swojej istocie jest spirytyzm, jak przejawiał się w historii ludzkości, jak jest oceniany w Piśmie św. . na te pytania odpowiada w rozdziale zatytułowanym . Seans z widokiem na raj. o. Śliwiński OFM Cap, dr filozofii, religioznawca, koordynator grupy .Przestrzeń Słowa.. Autor ukazuje dzieje spirytyzmu w czasach współczesnych od Mesmera i Allana Kardeca aż po tzw. nowe ruchy magiczne i .kościoły postspirytystyczne..

Pismo święte traktuje o wywoływaniu duchów, nie o spirytyzmie. Spirytyzm bowiem powstał dopiero w połowie XIX wieku. Podobnie Mesmer nie ma absolutnie nic wspólnego ze spirytyzmem.


Ukazuje także związane ze spirytyzmem .nowe objawienia. oraz odgrywający wielką rolę w New Age .channeling.. Czytelnika niewątpliwie zainteresuje opis związanych ze spirytyzmem sekt .ufologicznych./ np. raelianie/, wykorzystywanie przez zwolenników spirytyzmu środków technicznych/ radio, magnetofon, i in./. Jednak najbardziej cenne są prezentowane przez Autora oceny teologiczne oraz prezentacja hipotez na temat spirytyzmu z dziedziny psychologii i antropologii.

Spirytyzm nie ma nic wspólnego z ufo, realianami i sektami ufologicznymi. Instytucje, które reprezentują spirytystów na świecie to Międzynarodowa Rada Spirytystyczna - nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek odnosiła się do tych ruchów.


Z. Herbert napisał: sztuczne raje, sztuczne piekła sprzedawane są na rogu ulicy. Słowa te stają się powoli rzeczywistością.

To prawda:)

W Polsce .nowość. oferują nie tylko plakaty i ulotki, ale także liczne stoiska z kadzidłami, książkami, wahadełkami, amuletami itp. Łatwo zauważalne są kolorowe szyldy otwieranych coraz częściej .biur. wróżek, astrologów, .doradców duchowych., spirytystów i bioenergoterapeutów.

No tak, klasycznie wymieniono spirytystów pośród różnej maści wróżek i astrologów. Brakuje tu jeszcze cyklistów i satanistów...

Powiem krótko - z całą stanowczością spirytyzm odrzuca kadziła, wahadełka, amulety i inne rekwizyty. Nikt, kto używa podobnych rzeczy, nie może być traktowany jako spirytysta, bo stoi w sprzeczności z podstawami tej dyscypliny.

Gwoli wyjaśnienia:
<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/kuuBlZVQn7E&hl=pl_PL&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/kuuBlZVQn7E&hl=pl_PL&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

Proszę zwrócić uwagę na 0:52 w tym filmie.
To cytat z Kardeca:
"Wszelkie zaklęcia to oszustwo; nie istnieją żadne sakramentalne słowa, żadne kabalistyczne znaki czy talizmany, które w jakikolwiek sposób wpływałyby na duchy."
Spirytyzm odcina się od magii wszelkiej maści. Kardec chciał, aby spirytyzm był nauką, która w sposób empiryczny, w myśl pozytywistycznych haseł, potwierdzi istnienie życia pośmiertnego.

Spirytyzm w Polsce leży pod grubą kołdrą stereotypów. Jeszcze długa droga, zanim ludzie zaczną odróżniać go od wszelkiej maści new age'owskich ruchów i idei.


"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Offline

 

#6 2010-05-03 16:26:34

rafaella
adept
Zarejestrowany: 2010-05-03
Posty: 51

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Horoskopy i wróżby przez telefon tyle mają wspólnego ze spirytyzmem,co astrologia z astronautyką.Ludzie krytykujący ten ruch(często duchowieństwo róznych odłamow chrześcijanstwa)zwykli spirytyzm,,praktyki magiczne czy wróżenie z kart tarota wrzucać do jednego worka-tak im jest wygodnie i doskonale spełnia role odstraszacza przed szatanem.Zapoznanie się chocby z podstawowymi założeniami spirytyzmu jako ruchu teozoficznego  jest przypuszczalnie dla tych zagorzałych krytyków niewygodne i sprzeczne z ich doktryną(czyli zakazane)-o wiele łatwiej nazwać  spirytyzm okultyzmem,zrownać z nekromancją i poępić w czambuł.

A przy okazji-jestem tu nowa i pozdrawiam wszystkich.

Offline

 

#7 2010-05-03 16:34:10

Grzegorz
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 1108

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Krzysztof K napisał(a):

Jak wygląda związek Spirytyzmu z Chrześcijaństwem, szczególnie tym, w Katolickim wydaniu?
Czy są jakieś wspólne punkty obu tych filozofii?

Większość spirytystów wyrosła w religii chrześcijańskiej.
Odrzuciła ją z różnych powodów , a że ludzie mają potrzebę wiary wybierją sobie inne wierzenia naiwnie uważając ,że te nowe są doskonalsze i nie skarzone instytualizacją.
Takie dążenie do prawdy lub "prawdy" -jak kto woli.
Upraszczam trochę ,ale w swoim przekonaniu nie bredzę.


JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Offline

 

#8 2010-05-03 16:40:26

spirytysta
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 333

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Grzegorzu, wiele zależy od tego jak ktoś podchodzi do spirytyzmu. Jak powiedziałem spirytyści są różni. Bardzo wielu z nas jednocześnie uczęszcza do kościoła - część z nich to katolicy, inni ewangelicy... Zdarzają się ludzie, których spirytyzm przekonał i odeszli od postawy skrajnie ateistycznej i materialistycznej. Generalnie wychodzimy z założenia, że najważniejsze to żyć zgodnie z sumieniem, nie narzucać nikomu swojego światopoglądu. Dlatego pełną akceptacją cieszą się Ci, których są jednocześnie spirytystami, a obok tego przynależą do różnych związków religijnych. Bo wcale nie trzeba uznawać reinkarnacji, albo uznawać treści KD jako prawdy objawione. Wszystko powinniśmy poddawać pod rozwagę swego rozumu. Mnie osobiście spirytyzm religii nie zastępuje.


"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Offline

 

#9 2010-05-03 16:58:00

Voldo
adept
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-05-02
Posty: 71
Serwis

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Grzegorz napisał(a):

Większość spirytystów wyrosła w religii chrześcijańskiej.
Odrzuciła ją z różnych powodów , a że ludzie mają potrzebę wiary wybierją sobie inne wierzenia naiwnie uważając ,że te nowe są doskonalsze i nie skarzone instytualizacją.

Osobiście sam wyrosłem w religii Chrześcijańskiej.
Ponieważ ZOSTAŁA MI ONA NARZUCONA.
Porzuciłem ją widząc to, co wyrabia większość księży.
Wierzyłem w Boga, nie w kościół.
Teraz też wierze w Boga, i kroczę drogą FILOZOFII spirytystycznej.


Jeśli wola - można być muzułmaninem i kroczyć drogą spirytyzmu. Nikt nie broni.
Jak to jest powiedziane - żeby kroczyć drogą spirytyzmu, nie trzeba rezygnować z wyznawanej religii, a co więcej, wyznawanie religii jest wskazane, ponieważ nas wzbogaca.
Chociaż jest pewien problem z tym wyznawaniem filozofii spirytystycznej i wyznawaniu danej religii - to, co mówi religia, bo to właśnie religia może uniemożliwić kroczenie drogą spirytyzmu.

Zresztą - ważne jest tylko jedno. Nie ważne co się wyznaje a co nie - trzeba być miłosiernym, dobrym i kochającym. Nie ważne czy się jest Chrześcijaninem, Buddystą, Muzułmaninem czy wyznawcą bożka ziemi...


"Bez miłosierdzia nie ma zbawienia" - Allan Kardec
"Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo" - Allan Kardec

Offline

 

#10 2010-05-03 17:00:13

Grzegorz
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 1108

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Kończę rozmowę w tym wątku ,bo szczerze mówiąc temat mnie nie interesuje  (co nie znaczy ,że nie jest ciekawy),a tak mi się zajrzało i napisało.Przedstawiłem tylko wyrywkowe spojrzenie na problem bez głębszych przemyśleń i analiz nawet własnego stanowiska.
Nie bedę więc męczył klawiarury.( nie teraz w każdym razie)

Ostatnio edytowany przez Grzegorz (2010-05-03 17:02:57)


JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Offline

 

#11 2010-05-03 17:22:04

spirytysta
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 333

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Tak naprawdę pierwszorzędną rolę w życiu winno pełnić nasze postępowanie, a nie sprawa wyznania. Po owocach odrózniamy dobre od złego. Powyższy wpis Voldo pokazuje te różnice w podejściu do spirytyzmu, o których mówiłem. Mnie na przykład spirytyzm w niczym nie przeszkadza w uczęszczaniu do Kościoła (a związany jestem z kościołem ewangelicko-augsburskim). Nawet więcej, spirytyzm otworzył mi oczy na wiele spraw i teraz z większą świadomością oddaję cześć Bogu i z różnych stron nauczyłem się podchodzić do Biblii.
Powiem Ci Grzegorzu, że są osoby które również podchodzą do tego zagadnienia tak jak Ty to przedstawiłeś. Różni są ludzie rzecz jasna:)


"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Offline

 

#12 2010-05-03 18:26:02

rafaella
adept
Zarejestrowany: 2010-05-03
Posty: 51

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Powiem tak:jestem modelowym przykładem osoby,która od ateizmu i skrajnego racjonalizmu przeszłą wprost do spirytyzmu.Dlaczego ?Ano właśnie dlatego ,że spirytyzm ujął mnie porażającą wprost logiką i prostotą(nie mylić z prostactwem).Lektura "Nieba i Piekla według spirytyzmu"Allana Kardeca była dla mnie jak objawienie-znalazłam tam wytłumaczenie wielu spraw,które poprzednio były zasłonięte kurtyną milczenia lub co najmniej niedopowiedzeń,na przykład:

Dlaczego Bóg "zabiera" z tego swiata dzieci i ludzi młodych ?

Dlaczego na ziemi panuje głod i niesprawiedliwość społeczna ?

Dlaczego,skoro ludziom jest dane tylko jedno ziemskie życie(zgodnie z wierzeniami kościołów chrzescijańskich),jest ono często krótkie,przepełnione biedą i chorobami ?Gdzie tu sprawiedliwość boża?

Teraz,proszę,zastanówcie sie i powiedzcie,czy potraficie odpowiedziec na te pytania lub czy znajdziecie odpowiedzi w wyznawanych przez Was religiach.

Offline

 

#13 2010-05-03 18:33:57

Lidka
mentor
Zarejestrowany: 2010-02-15
Posty: 21446

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

rafaella napisał(a):

Powiem tak:jestem modelowym przykładem osoby,która od ateizmu i skrajnego racjonalizmu przeszłą wprost do spirytyzmu.Dlaczego ?Ano właśnie dlatego ,że spirytyzm ujął mnie porażającą wprost logiką i prostotą(nie mylić z prostactwem).Lektura "Nieba i Piekla według spirytyzmu"Allana Kardeca była dla mnie jak objawienie-znalazłam tam wytłumaczenie wielu spraw,które poprzednio były zasłonięte kurtyną milczenia lub co najmniej niedopowiedzeń,na przykład:

Dlaczego Bóg "zabiera" z tego swiata dzieci i ludzi młodych ?

Dlaczego na ziemi panuje głod i niesprawiedliwość społeczna ?

Dlaczego,skoro ludziom jest dane tylko jedno ziemskie życie(zgodnie z wierzeniami kościołów chrzescijańskich),jest ono często krótkie,przepełnione biedą i chorobami ?Gdzie tu sprawiedliwość boża?

Teraz,proszę,zastanówcie sie i powiedzcie,czy potraficie odpowiedziec na te pytania lub czy znajdziecie odpowiedzi w wyznawanych przez Was religiach.

Ja potrafię. A mogłabyś napisać, jak spirytyzm odpowiada na te pytania?

A tak w ogóle to witaj na naszym forum! :hello:


Pozdrawiam!

Lidka

Offline

 

#14 2010-05-03 18:52:36

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13773

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

rafaella napisał(a):

Dlaczego Bóg "zabiera" z tego swiata dzieci i ludzi młodych ?

Dlaczego na ziemi panuje głod i niesprawiedliwość społeczna ?

Dlaczego,skoro ludziom jest dane tylko jedno ziemskie życie(zgodnie z wierzeniami kościołów chrzescijańskich),jest ono często krótkie,przepełnione biedą i chorobami ?Gdzie tu sprawiedliwość boża?

chętnie poznam twą odpowiedz na te pytanie,
podziel sie wiedzą gdyż dzielenie się jest jedną z najwiekszych duchowych cnót img/smilies/smile


:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Offline

 

#15 2010-05-03 19:16:23

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Spirytyści wnieśli wiele ożywczego powiewu na nasze łąki....Przede wszystkim ujęła mnie postawa tolerancji, wewnętrznego wyciszenia pozwalającego na wysłuchanie, co ten "drugi" ma do powiedzenia....trwanie przy elementarnych wartościach jakimi są życie, miłość, braterstwo....
W sumie prąd emocjonalnie zbliżony do chasydyzmu....


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#16 2010-05-03 20:13:23

Voldo
adept
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-05-02
Posty: 71
Serwis

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

rafaella napisał(a):

Dlaczego Bóg "zabiera" z tego swiata dzieci i ludzi młodych ?

Jeśli chodzi o dzieci, a szczególnie te najmniejsze - jest to próba dla rodziców, przez to, co zrobili np. w poprzednim życiu. Dla przykładu - matka chce zajść w ciążę, długo się jej nie udaje... W końcu udało się, rodzice są szczęśliwi... A tu nagle poronienie - wielki koszmar dla rodziców (rodzice muszą przetrwać ten koszmar, wtedy przejdą próbę). Mogło to być karą np. za to, że matka dokonała aborcji w poprzednim życiu (np. dziecko przeszkadzałoby w karierze).
Ludzie młodzi - może ich wcielenie polegało na zrobieniu tylko kilku rzeczy, które już zrobili, a więc nie ma sensu, żeby przebywali we wcieleniu w którym wykonali próby. Ewentualnie znowu może być to próba dla rodziców przez to, że traktowali swoje dziecko źle, więc teraz to które mają jest im odbierane.

rafaella napisał(a):

Dlaczego na ziemi panuje głod i niesprawiedliwość społeczna ?

Dlaczego głód - każdy z nas musi przejść wiele prób. Jedną z nich jest próba nędzy. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na przetrwaniu w głodzie i biedzie. Próba polega na przetrwaniu danego stanu, i pomaganiu innym jak się tylko da (biedak który jest głodny i ma jedną kromkę chleba i się nią podzieli z innym głodnym biedakiem, w oczach Boga będzie miał większą zasługę, niż ten który dał, ponieważ miał za dużo).
Niesprawiedliwość - zwykle jest to kara za to, co robiliśmy w poprzednim istnieniu/istnieniach. Kara za to, jak postępowaliśmy, jak traktowaliśmy innych ludzi. Może być to też kolejna z prób, które trzeba przejść by osiągnąć stan doskonałości.

rafaella napisał(a):

Dlaczego,skoro ludziom jest dane tylko jedno ziemskie życie(zgodnie z wierzeniami kościołów chrzescijańskich),jest ono często krótkie,przepełnione biedą i chorobami ?Gdzie tu sprawiedliwość Boża?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie... Ponieważ jest tam zawarte tylko jedno istnienie jakie według Kościoła mamy.
No właśnie, według tego, co mówi Kościół, że mamy tylko jedno życie, a jest przepełnione biedą, chorobami i jest krótkie, to Bóg nie może być sprawiedliwy.
Ale gdy popatrzymy na sytuację wielu żyć (reinkarnację) oraz próby które musimy przejść (o których pisałem wcześniej), sprawiedliwość Boża się ujawnia.

Tak, wiem, nie ja miałem odpowiedzieć img/smilies/wink
Ale oczywiście rafaella - ja również chętnie poczytam co masz do napisania na ten temat.


"Bez miłosierdzia nie ma zbawienia" - Allan Kardec
"Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo" - Allan Kardec

Offline

 

#17 2010-05-03 20:52:13

rafaella
adept
Zarejestrowany: 2010-05-03
Posty: 51

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Dzięki,Kolego,za odpowiedź.Cóż ja jeszcze mogę powiedzieć ze swojej strony ?Nic dodać,nic ując.Dokładnie naświetliłeś zagadnienia,o które mi chodziło.

Offline

 

#18 2010-05-03 20:57:49

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13773

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

czyli tylko próba i kara => to za mało


:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Offline

 

#19 2010-05-03 21:12:03

rafaella
adept
Zarejestrowany: 2010-05-03
Posty: 51

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Może byś odrobinę doprecyzował swoje nader enigmatyczne stwierdzenie,poniewaz w tej postaci trudno mi się do niego odniesć.Za mało-ale czego ?

Offline

 

#20 2010-05-04 02:20:13

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

JEzus zazwyczaj trakował duchy egzorcyzmami img/smilies/tongue

Offline

 

#21 2010-05-04 02:31:59

spirytysta
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 333

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

voltaren napisał(a):

JEzus zazwyczaj trakował duchy egzorcyzmami img/smilies/tongue

Egzorcyzm, według SJP:
1. «zaklęcie mające przezwyciężyć wpływ groźnych sił nadprzyrodzonych»
2. «w Kościele katolickim: obrzęd liturgiczny mający na celu usunięcie wpływu szatana na jakąś osobę lub rzecz»


Nie wiem czy były to stricte egzorcyzmy, bo do definicji nie bardzo mi pasuje zachowanie Jezusa, ale faktem jest że z tymi złymi duchami to on się nie lubił i je wyganiał;)


"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Offline

 

#22 2010-05-04 06:41:35

Lidka
mentor
Zarejestrowany: 2010-02-15
Posty: 21446

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Dzięki za odpowiedź! img/smilies/smile

Ale bardzo, bardzo "ludzka"... Czyli kolejny post, który mówi mi, że spirytyści nie maja dostępu do duchów "czystych", choć twierdzą, że tak...

Jeśli Wam takie wytłumaczenie starcza, to też dobrze. Zaznaczam jednak: pojęcie "kary" i "nagrody" jest LUDZKIE i dotyczy tylko człowieka, nie jego duszy.


Pozdrawiam!

Lidka

Offline

 

#23 2010-05-04 08:50:33

rafaella
adept
Zarejestrowany: 2010-05-03
Posty: 51

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

Droga Lidko,z całym szacunkiem,ale dla mnie zachowujesz sie trochę jak członkowie komisji śledczej przesłuchujący kolejnych świadków.Zasypujesz biednych spirytystów masą zarzutów,nie przedstawiając swojego "stanowiska w sprawie",czyli poglądów na dany temat.Proponowałabym,byś zdeklarowała się wreszcie i w ten sposób nasza dyskusję można by było przetworzyć w twórczy dialog,a nie tylko odpieranie zarzutów, nie mających zreszta logicznych podstaw.

Nawet jeśli rozmawiamy o czymś tak pozornie ulotnym jak świat ducha,badźmy precyzyjni.
Pozdrawiam.

Offline

 

#24 2010-05-04 16:46:03

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13773

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

rafaella napisał(a):

Może byś odrobinę doprecyzował swoje nader enigmatyczne stwierdzenie,poniewaz w tej postaci trudno mi się do niego odniesć.Za mało-ale czego ?

za mało argumentów wybiegających ponad przecietność w branży religino- duchowej ,
czyli zero zaskoczenia. http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050


:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Offline

 

#25 2010-05-04 17:26:54

Lidka
mentor
Zarejestrowany: 2010-02-15
Posty: 21446

Re: Spirytyzm a Chrześcijaństwo

rafaella napisał(a):

Droga Lidko,z całym szacunkiem,ale dla mnie zachowujesz sie trochę jak członkowie komisji śledczej przesłuchujący kolejnych świadków.Zasypujesz biednych spirytystów masą zarzutów,nie przedstawiając swojego "stanowiska w sprawie",czyli poglądów na dany temat.Proponowałabym,byś zdeklarowała się wreszcie i w ten sposób nasza dyskusję można by było przetworzyć w twórczy dialog,a nie tylko odpieranie zarzutów, nie mających zreszta logicznych podstaw.

Nawet jeśli rozmawiamy o czymś tak pozornie ulotnym jak świat ducha,badźmy precyzyjni.
Pozdrawiam.

O, przepraszam Cie bardzo, jednemu ze spirytystów przedstawiłam aż za dokładnie moje stanowisko i rozumienie (bo zadał mi masę pytań). Nie pamiętam, w jakim wątku (to był chyba Sebastian).

A sama zadaję pytania, żeby zorientować się, cóż to takiego ten Wasz spirytyzm, czy w ogóle warto do tych ksiąg sięgać? Bo po tym, co tu czytam (i nie nadążam odpowiadać, dużo Was na raz), to średnio warto, prawdę powiedziawszy... (mówię o sobie samej i moich odczuciach, może komuś innemu podoba się).

Pozdrawiam!


Pozdrawiam!

Lidka

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo