Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#26 2010-07-04 09:39:17

soulblue
przyboczny

Re: Ogólnie o Rodzimowierstwie Słowiańskim

OO to ja na taki festiwal chetnie bym sie wybrala....szkoda tylko ze sama musze popytac znajomych moze sie ktos zainteresuje. Wlasnie w taki sposob poczulam ta religie poprostu naturalnie czuje ze juz od dawna w jakis sposob jestem poganka mimo ze nie czytalam zadnych dogmatow i nie znam nazw bogów. Chodze do lasu codziennie, sa dzrzewa o szczegónej energii sa miejsca magiczne gdzie cisza zdaje sie wrecz przemawiac wiem ze moja obecnosc jakos zapisze sie w pamieci tego co mnie otacza....fajnie ze ktos jeszcze odbiera cos podobnego. Miejsca mocy faktycznie sa boskie uwielbiam tez siedziec na Sopockim Klifie - moze i banalne ale nikt tego nie robi wiec moge pobyc troche sama a fale i wysokosc wprawiaja w cudowny stan.

Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn … mp;fref=ts

#27 2010-07-04 23:30:48

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

jednak są jeszcze ludzie, którzy odczuwają więź między naturą a sobą http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/k005

w zimę wszyscy narzekają na mróz, że są chorzy, że nigdzie nie da rady wyjść a ja jak wariat zachwycam się wszystkim co widzę....kilka razy rowerem jeździłem do lasu- pełno śniegu, bezmierna cisza......i ja sam

Ostatnio edytowany przez sirflinket (2010-07-04 23:32:15)

oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

#28 2010-07-07 01:01:07

Siemowit
Moderator
Serwis

Nie jednokrotnie robimy święta i w zimę. Chociażby ostatnie Welesowe - śniegu było prawie po pas, ledwo mogłem chodzić, bo miałem problemy zdrowotne, a na następny dzień w ogóle nie mogłem chodzić, ale warto było. Udowodniliśmy sobie, że potrafimy to zrobić i być dumni, nawet jeśli nigdzie nie ma niezaśnieżonego miejsca, a wysokość śniegu potrafi przekroczyć poziom kolan. Mocni w wierze daliśmy radę mroźnej Marze.

Takie testy na poziom wiary wiele mówią nam samym. Ktoś powiedziałby, że to głupota. Nie dla nas. Jeśli jest możliwość - organizujemy.

http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

#29 2011-06-04 18:22:07

Siemowit
Moderator
Serwis

!!! UWAGA !!!  !!! UWAGA !!!

Dokonałem aktualizacji pierwszego postu W TYM TEMACIE. Jest on MASAKRYCZNIE długi, więc podejrzewam, że nie każdy da radę przeczytać.

Nie mniej jednak - polecam. Treści w nim zawarte są lepiej napisane i uzupełnione o bardzo ważne informacje.

Pozdrawiam.

#30 2012-07-02 15:38:20

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Mezamir napisał(a):

W sumie sam sobie odpowiedziałeś img/smilies/big_smile

Allah, Zeus, Jahwe czyli Jehowa i inne chwalebne imiona boże,wybieram sobie jego imię Świętowit.

A ja sobie nie wybieram img/smilies/big_smile dla mnie Świętowit jest tożsamy ze Świętowitem.
Do założeń RKP jest mi po prostu najdalej img/smilies/smile

Ten fragment o którym dyskutujemy
wyglada jakby RKP przepraszał za to że żyje,dosłownie.

Wielcy nieobliczalni wojownicy Allaha lub Jahwe
nie zabijajcie nas,pozwólcie nam żyć
wasz bóg jest wielki i my też go czciwmy
tylko że nazywamy go w naszym języku po swojemu
nie bijcie nas.

Czy Allah i Jahwe są tym samym bogiem?
Z tego co wiem nie,bo gdyby był to nie mielibyśmy podziału na islam i judaizm
a Świętowit=Allah i Jehowa wg RKP.

Kim jest wobec tego Świętowit?Multibogiem?Absolutem?

Czemu Świętowit nie może być po prostu Świętowitem?
Na czym polega jego bycie tożsamym z Absolutem i jednocześnie
tożsamym ze "sposobem"na dotarcie do Absolutu?
Czy jest coś z czym Świętowit nie jest tożsamy?
Czym jest"sposób" wg RKP?Bogiem osobowym czy czym?

RKP nie jest dla mnie najwidoczniej img/smilies/smile ale to nie problem.
Każdy ma prawo widzieć świat po swojemu.

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=217273#p217273

Rodzimowiercy z RKP, pobudka img/smilies/smile
Nie jestem odpowiednią osoba do udzielania odpowiedzi na te pytania, ale mimo wszystko jestem osobą zainteresowaną tematem img/smilies/smile

Siemowit napisał(a):

Mały UPDATE w porównaniu do tego, co pisałem wcześniej.

Jak wiadomo, rodzimowierstwo nadal się rozwija i różne są sposoby interpretacji źródeł jak i samej natury, również natury rzeczy samej. Natrafiłem na stronę, gdzie ktoś całkiem trafnie opisał najważniejsze bóstwa Słowian Zachodnich czyli między innymi Polaków, pomijając nieco stronę wschodnią.

Adres strony: http://www.bogowiepolscy.net/informacje.html

A na stronie piszą między innymi tak:

Bogowie Polscy - Informacje

"Uważają bowiem, że jeden tylko bóg, twórca błyskawicy, jest panem całego świata" O Słowianach Prokopiusz z Cezarei, ostatni wielki historyk Starożytności.

"[…] obok zaś wielokształtnej rzeszy bożków, którymi ożywiają pola i lasy lub przypisują im smutki i rozkosze, nie przeczą, że wierzą w jednego boga w niebie rozkazującego pozostałym; ów najpotężniejszy troszczy się tylko o sprawy niebiańskie, inni zaś - pełniący w posłuszeństwie przydzielone im zadania - pochodzą z jego krwi i w tym każdy jest znamienitszy, im bliższy jest owemu bogu bogów". O Lechitach Zachodnich Helmold z Bosau.

Boga jednego chwalili / zwłaszcza tego który gromy sprawował / bo się gromu bali". Marcin Bielski, żołnierz, historyk i renesansowy poeta.

Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat bogów plemion lechickich. Podkreślam, że nie ma tu ucieczki w osobiste fantazje. W poniższej interpretacji każ̇dą funkcję, każdy atrybut i imię̨ można wywieść z informacji źródłowych. To one wywarły decydują̨cy wpływ na zawartość ilustracji. Nie ma tu przypadku, o którym ktoś mógłby powiedzieć, że na pewno nie miał miejsca. W razie gdyby mnogość użytych poniżej imion i przydomków budziła zdziwienie warto przypomnieć, że we wszelkich wierzeniach jest to norma. Dla przykładu skandynawski Odyn posiadał, aż 49 znanych imion, a indyjski Śiwa, nosił ich aż̇... 1008.

Wszystkich zainteresowanych naukową oceną opublikowanych ilustracji zapraszam do działu Źródła. Tam poniższe teksty zostały uzupełnione o obszerne materiały źródłowe.

1. Świętowit

Świętowit to najwyższy bóg Słowian Zachodnich, władca niebios wyobrażany w czterech połączonych postaciach. Świętowit jest dawcą prawa oraz źródłem władzy. Przyjmuje się, że jego najważniejsze emanacje to słoneczny Jessa (Yassa, Jesza, Dabóg, Dajbóg, Dażbóg) i Grom (Piorun, Piorunic). W pozostałych dwóch emanacjach uczeni dopatrują się między innymi Łady i Swaroga. Świętowit jest także opiekunem wypraw wojennych i podobnie jak rzymski Jowisz strzeże zebranych plonów. Jego atrybuty to miecz oraz pozwalający widzieć przyszłość róg z miodem pitnym. Świętowit czczony był w jednej z najwspanialszych słowiańskich świątyń w Arkonie na wyspie Rugia. O ponadlokalnym charakterze Świętowita donosi nam historyk Saski Helmold: "wśród wielorakich bóstw Słowian wybija się nad innymi bóg ziemi Rugian" i o jego świątyni: "Tam też kierowano składane ze wszystkich krajów sumy przeznaczone na ofiary." Ze względu na wynikające z opisów elementy wspólne, Świętowit bywa wiązany ze słynnym posągiem "Światowida" ze Zbrucza. Imię Świętowit to zestawienie starosłowiańskich słów odpowiadające określeniu "święty, silny, światły władca". Polskie imiona Jessa i Dabóg oznaczają niebiańskiego boga, do którego zanosi się życzenia - analogicznie jak życzenia zanoszone do rzymskiego Jowisza z tą różnicą, że Świętowit jest panem całości dziennego nieba, a więc nie tylko błyskawic ale także i słońca. Słowo "piorun" to niezwykle stary indoeuropejski rzeczownik oznaczający "tego, który uderza". U zarania dziejów Świętowit stoczył zwycięską walkę z Nyją-Trzygłowem strącając go w noc, a samemu obejmując w posiadanie dzień i niebiosa. Na ilustracji Świętowit w widocznej na pierwszym planie emanacji Gromu, po bokach święte dęby, w tle jego biały rumak i drużyna księcia Siemowita. Ornament widoczny na ilustracji i powtarzający się na pozostałych grafikach to solarny, wczesnosłowiański motyw zdobniczy odnaleziony w Opolu (na miejscu pierwszego opolskiego grodziska, dziś pod Amfiteatrem opolskim).

Dzisiaj:

- Każdemu z nas zdarza się powiedzieć "jak piorun/grom z jasnego nieba" lub usłyszeć zwrot "piorunować wzrokiem" albo "gromić nieprzyjaciół", albo że ktoś "grzmi" na kogoś. Funkcja tych zwrotów jest jednoznaczna i zwroty te powstają nieustannie, wręcz spontanicznie bo jak napisał religioznawca Gerardus van der Leeuw: „Bogowie politeistyczni nie są dziecięcym wymysłem, lecz realnymi mocami”.
- Nadal zdarza się nam rzucić pradawną klątwę "do Pioruna!", "Piorun jasny!" a na Górnym Śląsku funkcjonuje obecnie żartobliwy zwrot "ty Pieronie!".
- Wszyscy znamy zwroty "Dałby Bóg!", "Da Bóg!" lub "bodaj" wywodzące się od słonecznego Daboga. Tu dochodzą jeszcze zwroty „Jasny Panie”, „Jaśnie Panie”, a jesienno-zimowa tęsknota za niknącym, a następnie odradzającym się słońcem zdarza się chyba każdemu.
- W ramach inkulturacji na wielu wieńcach dożynkowych można zobaczyć chrześcijański element solarny w postaci krzyża lub monogramu JHS w słonecznej koronie. Wieńce dożynkowe składano jako dary dziękczynne solarnemu Jessie/Dabogowi oraz chtonicznej Marzannie o czym będzie jeszcze mowa.
- Nazwa pory roku "jesień" to bardzo prawdopodobna pozostałość po Jessie, strażniku zebranych plonów.
- Polska rzeźba ludowa „Świątek” często nawiązuje do Świętowita tak nazwą jak i ogólnym przekazem.

...

-------------------------------------------

Z tego jasno wynika, że:

Świętowit - Perun - Dadźbog

Dziewanna/Marzanna - Matka Ziemia (Mokosz ?)

Łado/Jarowit - Świętowit - Jaryło

Łada/Lela - Mokosz - być może Dola

Swaróg - Swarożyc

Trzygłów - Nyja - Weles

Generalnie niby nic nowego, jednakże napisane jest dużo dużo bardziej przejrzyście niż ja to uczyniłem. No i różnica jest jak mówiłem - skupiono się na słowiańszczyźnie zachodniej.

całość - http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=111948#p111948

Więc jak jest z tym pojęciem Świętowita we wspólnocie RKP ?

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2012-07-02 15:44:46)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#31 2012-07-05 13:14:03

Siemowit
Moderator
Serwis

Świętowit jest traktowany jako całość, jako stwórca - tak jak Rod na wschodzie. Sami Rosjanie traktują Roda i Świętowita jako jedno bóstwo. Gdzieniegdzie można zastosować myśl, że jest to też wcielenie Peruna - jako, że zarówno on jak i Świętowit zostali zapisani jako ci najwyżsi.

Co do tych porównań powyżej to może przesadziłem - za bardzo chciałem analizować pomysły z bogowiepolscy.net.

Co to STATUTU:

1. Statut RKP jest w trakcie zmian - jego dzisiejsza wersja na stronie nie jest już aktualna. Powstała ona wiele lat temu i była tworzona przez innych ludzi. Takie ujęcie statutu pozwalało ludziom zmieniającym wiarę np. z katolicyzmu łatwiej wejść w świat wiary rodzimej. W ten sposób mogli z wyuczonego monoteizmu przejść w henoteizm by później móc zrozumieć politeizm. Dziwię się, że żaden z krytykantów nigdy na to nie wpadł. Widocznie niektórzy nie widzą tak daleko jak twierdzą.

2. Statut opierał się na znanym podejściu do wiary wielu ludów - przypomnę, że Indianie podchodzą do sprawy identycznie. Tak samo zapisano o dawnych Słowianach, że jednego boga uważają za najważniejszego - najczęściej tego, kto gromem włada. Są na ten temat cytaty - nie widzę sensu aby je podważać.

3. Ów statut i deklaracja przystąpienia dzisiaj są nieaktualne i nie pasują do praktyki w Rodzimym Kościele Polskim. Faktem jest, że składamy ofiary różnym bogom - osobno każdemu. A zatem jest tu politeizm, czego nie widać po statucie. Świętowit zaś jak pisałem wyżej traktowany jest jako pewien Stwórca, ten co dał początek i ten co jest mistrzem. Oczywiście - są tu różni ludzie. Większość to tradycyjni politeiści, ale są też henoteiści (patrz - hinduizm).

4. Nowy statut i deklaracja przystąpienia powinny ujrzeć światło dzienne w tym roku. Kiedy dokładnie - nie mam pojęcia. Prace trwają.

#32 2012-07-05 13:27:20

Mezamir
Gość

Chciałbym tylko jeszcze zrozumieć czym jest 'sposób'?
W kontekście "tożsambycia"  Świętowita z Absolutem i Jahwe i Allahem
(którzy jednym bogiem nie są,zgodnie z tym co twierdzą ich wyznawcy).
Czy Świętowit zawiera w sobie Jahwe i Allaha,jako Absolut?

#33 2012-07-05 13:33:11

Siemowit
Moderator
Serwis

Przede wszystkim dla nas Jahwe i Allah nie są ważni. Owszem, jako politeiści rozumiemy, że inne ludy mają swoje bóstwa - ale nie zajmujemy się nimi. Świętowit jest Absolutem naszego rodzimego świata - a także świata rozumianego tylko przez pryzmat naszej wiary. Oczywiście można by było zaryzykować stwierdzenie o zawieraniu jednych przez drugich ale to raczej niepotrzebne.

Sposób zaś jest prosty. Miał on odwrócić to, co zrobili dawni chrześcijanie. Gdy ktoś odchodzi od katolicyzmu to przeważnie jeszcze wierzy w jedno bóstwo. Tak go nauczono i tak on to widzi. Gdy wchodzi w takowy statut to owe jedno bóstwo zaczyna rozumieć już nie jako Jahwe, ale jako np. Świętowita. W dalszej części rozwoju zaczyna rozumieć, że skoro Świętowit jest potężny to ma prawo tworzyć inne boskie byty - bo niby czemu nie? I tak zaczyna rozumieć, że inni bogowie są powiązani z bytem Świętowita. W ostatniej zaś części zaczyna te bóstwa rozdzielać i dostrzegać, że istnieją własnym bytem i są osobne - i tak konkretnie zrywa z monoteizmem. Myślę, że tak miało to działać. Jeśli nie na wszystkich zadziałało - no to tym bardziej czas na zmiany.

#34 2015-02-10 22:57:10

Siemowit
Moderator
Serwis

Informacja:

- owszem, istnieję
- nie działam już w barwach RKP od tamtego roku i proszę mnie nie łączyć z ich dzisiejszymi działaniami.

Stopka forum