Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#41 2010-04-13 00:41:43

Artur
Administrator

Re: Objawienia - Skąd Różnice W Religiach, Jak Je Rozpoznawać?

Nassanael Rhamzess napisał(a):

Co to ma być?? :ahaha:

Tako rzecze Zaratustra:

http://www.objawienia.pl/argasinska/arg31.html

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#42 2010-04-13 10:16:52

merkaba
Moderator

co to ma byc   są to słowa Jezusa   
1  cześć to  z bibl   chyba ze masz inna biblie 
a  2  to  słowa  Jezusa   powiedziana Annie   co Artur  podał w linku

http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif

#43 2010-04-13 15:23:17

kasia88
zaaklimatyzowany

Merkaba, gdybym ja miała z pokorą i bez zadawania pytań podchodzić do wszystkich objawień, to musiałabym uznawać nie tylko "objawienia" oławskie, ale i "objawienia" naszego forumowego Abrahama jak i kilki "Jezusów" którzy chodzą po ziemi. A to chyba nie chodzi o taką głupotę?

#44 2010-04-13 15:37:31

transfer
Gość

kasia88 napisał(a):

Merkaba, gdybym ja miała z pokorą i bez zadawania pytań podchodzić do wszystkich objawień, to musiałabym uznawać nie tylko "objawienia" oławskie, ale i "objawienia" naszego forumowego Abrahama jak i kilki "Jezusów" którzy chodzą po ziemi. A to chyba nie chodzi o taką głupotę?

Tak bardzo często takie sprawy ocierają sie o chorobę psychiczną i nawet nią są,  wtedy już specjaliści muszą reagowac.

#45 2010-04-13 17:36:53

lapicaroda
berzerkerka

Kurczę, a mi się tu nasuwa pytanie- a gdybyśmy dziś mieli do czynienia z ''prorokiem'', czy jest prawdopodobne, że zrodziłaby się jakaś wiarygodna religia, drugi Mahomet czy Jezus, czy uznalibyśmy prędzej takiego człowieka za ''psychicznego'' albo w najlepszym wypadku, pragnącego się wzbogacić na czyjejś naiwności sekciarza?

#46 2010-04-13 17:41:41

Lidka
mentor

lapicaroda napisał(a):

Kurczę, a mi się tu nasuwa pytanie- a gdybyśmy dziś mieli do czynienia z ''prorokiem'', czy jest prawdopodobne, że zrodziłaby się jakaś wiarygodna religia, drugi Mahomet czy Jezus, czy uznalibyśmy prędzej takiego człowieka za ''psychicznego'' albo w najlepszym wypadku, pragnącego się wzbogacić na czyjejś naiwności sekciarza?

Raczej za "psychicznego"... Cały pic polega na tym, że ówcześni (czasy przedchrystusowe) uznawali "narzędzia" typu sny, wizje, ulegali hipnozie i autohipnozie i były to "narzędzia Boga". Dzisiejsi ludzie już tak nie uważają, ba, w ogóle odchodzą od nieracjonalnego... Tyle, że uwierzyli we wnioski ówczesnych i trzymają się tego jak tonący brzytwy... (zapominając, że są dokładnie tacy sami i maja dokładnie takie same "narzędzia" jak ówcześni, a na dodatek większą wiedzę i możliwości zrozumienia nieracjonalnego).

Pozdrawiam!

Lidka

#47 2010-04-13 18:22:33

bezemocji
przyboczny

Lidka napisał(a):

Dzisiejsi ludzie już tak nie uważają, ba, w ogóle odchodzą od nieracjonalnego....

Znowu zrozumienie nieracjonalnego img/smilies/wink

Co do cytatu. Odnośnie "odchodzenia od nieracjonalnego" ludzie odchodzą i nie odchodzą.
1. Na poziomie psychiki wcale nie odchodzą. Zachowują się całkiem nieracjonalnie, głupio, wpadają w doły i euforie, mają schizy i afekty.
2. Na poziomie poznawczym odchodzą .... bo sprawdzają. Nie łykają wszystkiego jak aligatory, bo jakiś gość coś powiedział. Badają, drążą, szukają wyjaśnień najdzikszych pomysłów - liczą, kombinują, powtarzalne wyniki, podwójne ślepe próby itd ...

Ostatnio edytowany przez bezemocji (2010-04-13 18:51:58)

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#48 2010-04-13 19:50:53

transfer
Gość

bezemocji napisał(a):

Co do cytatu. Odnośnie "odchodzenia od nieracjonalnego" ludzie odchodzą i nie odchodzą.
1. Na poziomie psychiki wcale nie odchodzą. Zachowują się całkiem nieracjonalnie, głupio, wpadają w doły i euforie, mają schizy i afekty.
2. Na poziomie poznawczym odchodzą .... bo sprawdzają. Nie łykają wszystkiego jak aligatory, bo jakiś gość coś powiedział. Badają, drążą, szukają wyjaśnień najdzikszych pomysłów - liczą, kombinują, powtarzalne wyniki, podwójne ślepe próby itd ...

Hehe kolego bezemocji Twój idealizm jest aż śmieszny. img/smilies/smile
Ludzie dzisaj są po prostu konsumentami, oni łykają przede wszystkim jak to okrślono w innym wątku rózowe majteczki, bryki i inne błyszczące dobra. Troche ich postraszyć to łykną wszystko co im może dopomóc w ich pozornym i materialnym życiu.
Ich po prostu mało co interesuje co ktoś mógł powiedziec - zauważają cechy ludzkie u człowieka jak dopiero umrze. img/smilies/smile

#49 2010-04-13 20:14:40

Krystek
przyboczny

Moze przez jakis czas ludziom wystarczy to co piekne i blyszczace...Ale ja mam wiecej wiary w ludzi. Nic zlego w tym, ze ktos chce ladne rzeczy - tak dlugo jak nie stana sie one jego najwyzsza wartoscia.

Co do objawien? W momencie jak ktos opowiada, ze Jezus, Maryja czy kogokolwiek oni widza, zaczyna ich straszyc pieklem, od tego momentu ja jestem sklonna myslec, ze to objawienie to czysty wymysl.
Bog nie potrzebuje nas zastraszac. To ciagle podkreslanie zlego konca i kary wiecznej podwazaloby zalozenie wolnej woli i Bozej Milosci.
Ja wierze,ze ludzie maja objawienia, ze rozmawiaja z Bogiem. I ja nie potrzebuje by kosciol to potwierdzil oficjalnie.
Jesli te objawienia nie naklaniaja kogos do ranienia innych ludzi, a raczej daja tej osobie szczescie- to co w tym zlego?

Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

#50 2010-04-13 20:28:15

Lidka
mentor

bezemocji napisał(a):

Lidka napisał(a):

Dzisiejsi ludzie już tak nie uważają, ba, w ogóle odchodzą od nieracjonalnego....

Znowu zrozumienie nieracjonalnego img/smilies/wink

To spróbuj mi wytłumaczyć, dlaczego dzisiejsi ludzie, którzy na poziomie poznawczym odchodzą od nieracjonalnego, łyknęli jak aligatory nieracjonalne sprzed tysięcy lat?... Zobacz, ile milionów ludzi uwierzyło NIERACJONALNEMU sprzed wieków i tysiącleci...img/smilies/smile

Pozdrawiam!

Lidka

#51 2010-04-13 20:29:35

bezemocji
przyboczny

Kolego Trnasferze, czytaj kontekstowo, potem pośmiej się z jakiegoś "idealizmu" (?)
Chyba aż tak łopatą nie muszę podawać, że poznawczo to poznawczo, bardziej poważnie, na poziomie nauki, nie odróżniania ceny różowych majtek. Nie ma to nic wspólnego z bezmyślnym przyswajaniem popkulturowej papki, mody, trendów itd. Nie pisałem o tym i tego nie mieszam. Zdaje się, że znowu komentujesz swoje wyobrażenia, nie to, co jest napisane . img/smilies/smile

Co do bardziej ogólnych kwestii nabywania, filtrowania i przyswajania przeróżnych treści ze świata wszyscy mają problem. Żyjemy w czasach najłatwiejszego dostępu do informacji, która nie jest jeszcze wiedzą. Wyłowienie istotnych rzeczy z lawiny śmieci wymaga także wiedzy. Niestety minęły czasy, gdy jeden człowiek mógł ogarnąć wiedzę z wielu dyscyplin. Poza własnymi wąskimi specjalizacjami coś tam wiemy opierając się o wiedzę zgromadzoną przez innych.
Teraz istotny paradoks - żyjemy w czasach największego dostępu do wiedzy, a najbardziej komercyjnej, miałkiej, masowej  oraz infantylnej kultury. Oczywiście pasjonaci i ludzie poważniejszej myśli i nauki się uchowali, ale piszę o szerszej sytuacji kulturowo-społecznej. Wiele badań alarmuje - mimo postępu świat głupieje. Do tego wzrósł poziom życia, dobrobyt i długość czasu wolnego, a czasy zmieniły się na tyle, że skuteczność i wynik zaczęły często dominować nad wartościami, szczególnie tymi sprzed setek, dziesiątek lat. Z drugiej strony z ważnych wartości nie sposób rezygnować. Świat pędzi. Na takie pędzenie nie jesteśmy przygotowani, pędzi za szybko. Wracając do naszego wątku - na ile kościół ma pędzić ze światem, na ile ma go rozumieć i nadążać, a na ile może zwracać świat ku sobie? I czym - poprzez objawienia?

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#52 2010-04-13 21:00:28

bezemocji
przyboczny

Lidka napisał(a):

To spróbuj mi wytłumaczyć, dlaczego dzisiejsi ludzie, którzy na poziomie poznawczym odchodzą od nieracjonalnego, łyknęli jak aligatory nieracjonalne sprzed tysięcy lat?... Zobacz, ile milionów ludzi uwierzyło NIERACJONALNEMU sprzed wieków i tysiącleci...img/smilies/smile

To temat na sto stron img/smilies/smile W zasadzie nie w tym dziale. Duży off-top, niestety bez objawień img/smilies/smile
Po pierwsze jesteśmy "dwuwarstwowi" mamy emocje-rozum, wiara-rozum. W przecięciu tych poziomów, czasem rozdarciu rozgrywa się nasze człowieczeństwo. Ale rozum nie jest w stanie nami całkowicie sterować, zresztą konstrukcyjnie nie jesteśmy tylko rozumem wbrew nazwie - sapiens, sapiens. Także wierzymy, marzymy, pragniemy, oczekujemy lepszego losu niż mamy. Tu pojawia się religia, pierwotnie jako system wierzeń w odpowiedzi na świat. Innego sposobu nie mieliśmy i nie bez powodu powstała w naszym gatunku. Najogólniej religia najlepiej odpowiada i zaspakaja nasze rozliczne potrzeby. Daje odpowiedzi na najtrudniejsze pytania egzystencjalno-eschatologiczne, najtrudniejsze pytania o świat, a przede wszystkim spełnia niebywałe funkcje psychologiczne*. Zasadniczo człowiek w swoich poszukiwaniach, dążeniach, pragnieniach i marzeniach nie zmienił się od tysiący lat. Pragnie bezpieczeństwa, bliskości, dobrostanu, unika bólu, chorób i śmierci - nihil novi. I to wszystko bez samodzielnego drążenia, główkowania, ryzyka pomyłek i zawodów poprzez system religijny - dostaje, na tacy. Z kolei teraz do nawiedzonego, jaki objawia cuda i głosi jakieś prawdy mówi się - sprawdzam.

* PS. sam oponuję przeciwko tasiemcom na forum i z tego powodu nie zamieszczam prawdziwych tasiemców, tutaj byłby dość specjalistyczny materiał - "psychologiczne funkcje religii".

Ostatnio edytowany przez bezemocji (2010-04-13 21:08:53)

#53 2010-04-13 21:13:28

transfer
Gość

Wiele moich wypowiedzi brzmi idealistycznie i czesto moi rozmówcy sprowadzają mnie na ziemie - ale to chyba dobrze, że czasem takie robimy wywody. img/smilies/smile
Wszystkie objawienia, o których słyszałem czy czytałem są zapowiedzią wprowadzenia porządku przez Boga, w tym chaotycznym świecie. Różne są jedynie formy wprowadzania tego porządku.

#54 2010-04-14 06:48:04

Lidka
mentor

bezemocji napisał(a):

Z kolei teraz do nawiedzonego, jaki objawia cuda i głosi jakieś prawdy mówi się - sprawdzam.

Ależ ja doskonale rozumiem, co mówisz (tasiemce niepotrzebne img/smilies/smile), zachowałam tylko to jedno zdanie z Twojej wypowiedzi (z która się zgadzam), gdyż moje pytanie właśnie tego zjawiska dotyczy: dlaczego uwierzyło się na słowo nawiedzeniom sprzed tysięcy lat, a aktualnie się "sprawdza" i nie uznaje, że sam Bóg może do człowieka przemówić?

Piszesz: "Zasadniczo człowiek w swoich poszukiwaniach, dążeniach, pragnieniach i marzeniach nie zmienił się od tysiący lat. Pragnie bezpieczeństwa, bliskości, dobrostanu, unika bólu, chorób i śmierci - nihil novi". To pytam: dlaczego sam nie skorzysta ze swoich własnych możliwości tego porozumienia, tylko zawierza religiom? Przecież dzisiejszy człowiek wie doskonale, na czym bazowali ówcześni i z jakich narzędzi korzystali, aby te odpowiedzi dla siebie uzyskać (sny, wizje, hipnoza itd), skoro podważa te narzędzia u siebie, dlaczego nie podważy ich u ówczesnych?

Nie wiem, jak odpowiesz Ty, ale ja Ci powiem po mojemu: z braku zaufania do samego siebie, miłości samego siebie, WIARY w samego siebie... Tego akurat skostniały twór, jakim jest religia, nie uczy, wprost przeciwnie...

Ostatnio edytowany przez Lidka (2010-04-14 06:49:06)

Pozdrawiam!

Lidka

#55 2010-04-14 08:31:08

transfer
Gość

Lidka napisał(a):

Nie wiem, jak odpowiesz Ty, ale ja Ci powiem po mojemu: z braku zaufania do samego siebie, miłości samego siebie, WIARY w samego siebie... Tego akurat skostniały twór, jakim jest religia, nie uczy, wprost przeciwnie...

Dobrze, że nie wiesz co gadasz. img/smilies/sad

#56 2010-04-14 08:44:43

bezemocji
przyboczny

Lidko, doskonale rozumiesz, zgadzasz się z moją wypowiedzią, ale w niej jest odpowiedź na pytanie - "To pytam: dlaczego sam nie skorzysta ze swoich własnych możliwości tego porozumienia, tylko zawierza religiom? "Najkrócej: Człowiek rozwinął niebywale myślenie, rozum, wiedzę o świecie, a psychologicznie pozostał tym sprzed tysięcy lat. Tutaj nie nastąpił tak skok jak w nauce.
Mimo najtęższego umysłu nauka i rozum nie łagodzi naszych lęków przed śmiercią, nie odpowiada na pytania o sens, kosmos, nie daje iluzji obecności niewidzialnego ciągle kochającego bytu, nie daje pewności, że po śmierci będziemy jednak żyli, a dopiero w "zaświatach" doczekamy się nagrody i sprawiedliwości. Z takim poczuciem po prostu łatwiej żyć, łatwiej znosić grozę faktu kończącego się życia w bezmiarach lodowatego kosmosu. Przyjęcie tego wymaga naprawdę wysiłku, odwagi i trudu, ale coraz więcej ludzi odstawia środek zastępczy i znieczulający właśnie z powodu zaufania do samego siebie i wiary w siebie, nie niewidzialne duchy. Przy tym pokazują, że bez przykazań, straszenia, moralitetów religijnych, klękania i kadzenia są wspaniałymi, współczującymi, etycznymi ludźmi.

#57 2010-04-14 10:13:02

Lidka
mentor

Bezemocji, kręcimy się i zataczamy to samo koło...img/smilies/smile

bezemocji napisał(a):

Mimo najtęższego umysłu nauka i rozum nie łagodzi naszych lęków przed śmiercią, nie odpowiada na pytania o sens, kosmos, nie daje iluzji obecności niewidzialnego ciągle kochającego bytu, nie daje pewności, że po śmierci będziemy jednak żyli, a dopiero w "zaświatach" doczekamy się nagrody i sprawiedliwości. Z takim poczuciem po prostu łatwiej żyć, łatwiej znosić grozę faktu kończącego się życia w bezmiarach lodowatego kosmosu.

To jest jedna sprawa.

Czyli dlatego człowiekowi jest łatwiej uwierzyć w wizje, przekazy, wierzenia sprzed tysięcy lat? Bo ktoś JUŻ w to uwierzył?

Uwierzył, ówcześni mieli wiarę w siebie i te wizje oraz doświadczenia nieracjonalne traktowali na równi z racjonalnymi, w tym tkwi sekret. Dzisiejszy człowiek z dzisiejszą wiedzą nie ma tej wiary w tego typu doświadczenia. Prościej jest zawierzyć innym bez zastanowienia, w co tak naprawdę zawierzył...

bezemocji  napisał(a):

Przyjęcie tego wymaga naprawdę wysiłku, odwagi i trudu, ale coraz więcej ludzi odstawia środek zastępczy i znieczulający właśnie z powodu zaufania do samego siebie i wiary w siebie, nie niewidzialne duchy. Przy tym pokazują, że bez przykazań, straszenia, moralitetów religijnych, klękania i kadzenia są wspaniałymi, współczującymi, etycznymi ludźmi.

I to mnie cieszy bardzo. Jakie to trudne, wiem sama po sobie, w końcu sama z własnej woli postanowiłam zrozumieć, w co wierzę i zerwać wszystko, co nie pokrywało się z moimi rzeczywistymi odczuciami. Wiara w siebie samego otwiera droge do tych "niewidzialnych duchów", jak piszesz. Jeśli ich nie widzisz, znaczy, tak naprawdę, nie masz wiary w siebie samego.

bezemocji  napisał(a):

Lidko, doskonale rozumiesz, zgadzasz się z moją wypowiedzią, ale w niej jest odpowiedź na pytanie - "To pytam: dlaczego sam nie skorzysta ze swoich własnych możliwości tego porozumienia, tylko zawierza religiom? "Najkrócej: Człowiek rozwinął niebywale myślenie, rozum, wiedzę o świecie, a psychologicznie pozostał tym sprzed tysięcy lat. Tutaj nie nastąpił tak skok jak w nauce.

A nie sądzisz, że dzięki swojej rozwiniętej wiedzy i świadomości tego, czemu się zawierzyło (wizje i interpretacja Boskich prawd na poziomie ówczesnego życia), można by zrobić krok dalej i zacząć przyglądać się życiu DZIŚ?...

transfer  napisał(a):

A może skupiłbyś się na sobie i swoim podejściu do innych? "Nie sądźcie...". img/smilies/smile

Pozdrawiam!

Lidka

#58 2010-04-14 10:23:55

transfer
Gość

Lidka napisał(a):

transfer  napisał(a):

A może skupiłbyś się na sobie i swoim podejściu do innych? "Nie sądźcie...". img/smilies/smile

A gdzie ja Cie osądzam?
Stwierdzam jedynie, że wygadujesz głupoty w tymtym poście, każdemu sie to zdarza najczęsciej w swojej niechęci.
Przecież chrześcijaństwo, buddyzm i inne religią żyją, maja ogromny wpływ na ludzkość. Gdzie tu skostniałość, gdzie brak wiary w siebie u wierzących?
Widze, że fascynuje Cie kolega Prawda, przecie on zdaje sie buddysta - widzisz u niego brak wiary w siebie - nawet w mojej skromnej osobie widzisz brak wiary w siebie?

#59 2010-04-14 10:24:04

bezemocji
przyboczny

Zdaje się, że koło nie jest takie samo img/smilies/smile
Wielu trzyma się  jeszcze wiary w niewidzialne dobre byty i moce. Właśnie z powodów jakie hasłowo wymieniłem. Z taką myślą łatwiej żyć img/smilies/smile

#60 2010-04-14 10:35:28

transfer
Gość

bezemocji napisał(a):

Zdaje się, że koło nie jest takie samo img/smilies/smile
Wielu trzyma się  jeszcze wiary w niewidzialne dobre byty i moce. Właśnie z powodów jakie hasłowo wymieniłem. Z taką myślą łatwiej żyć img/smilies/smile

Uff  wreszcie wiem jakie jest Twoje podejście do kwestii wiary w Boga. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez transfer (2010-04-14 10:37:16)

Stopka forum