Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#1 2010-06-30 19:26:46

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

wszechświaty równoległe

Brzmi trochę jak jeden ze scenariuszy filmu z Jetem Li ale czy jest nieprawdopodobne? Z resztą poczytajcie sami http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Row … caid=6a70b
Jak widzicie naukowcy dopuszczaja taką możliwość...


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#2 2010-06-30 20:07:39

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: wszechświaty równoległe

Światy równoległe okiem naukowców

Czy wszechświat, albo jak kto woli "nasz wszechświat" jest tylko garścią kosmicznego pyłu wśród nieskończonej ilości światów równoległych? Naukowcy coraz częściej przyznają, iż równoległe rzeczywistości mogą nie być jedynie sferą fantastyki.

Rzecz rodem ze sfery science-fiction, możliwość istnienia wielu wszechświatów, od dawna intryguje fizyków, matematyków a także kosmologów.

Możemy nie być w stanie, przynajmniej na razie, udowodnić ich obecności - twierdzi wielu poważnych naukowców, ale istnieją poważne przesłanki, aby przypuszczać, że równoległe wymiary nie są jedynie ludzkim wymysłem.

Ukryte światy przejawiają się w filmie "Złoty Kompas", opartym na pierwszym tomie trylogii Philipa Pulmana pt. "His Dark Materials" ("Mroczne Materie"). Film opowiada historię sieroty żyjącej w równoległym świecie oraz towarzyszącej jej zwierzęcej manifestacji jej własnej duszy. Bohaterka odkrywa m.in. sekret skażonego pyłu, który wycieka z równoległej rzeczywistości. Poza wszelkimi fantastycznymi aspektami w książce Pullmana przejawia się idea, która nie przeczy nauce.

- Pomysł istnienia wielu wszechświatów nie jest jedynie sferą fantastyki - pojawia się w kilku naukowych teoriach i zasługuje na poważniejsze traktowanie - powiedział Aurelien Barrau, francuski fizyk z CERN (Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych). Multiverse (Multiwszechświat) nie jest dłużej modelem, jest konsekwencją naszych modeli - wyjaśnił Barrau.

Istnieje kilka sprzecznych i nakładających się teorii odnośnie równoległych wszechświatów, ale większość bazuje na prostej zasadzie nieskończoności wszechświata zakładającej, iż wszystko co może się wydarzyć miało już albo dopiero będzie miało miejsce.

Rozpatrzyć można to na podobnym przykładzie: istoty będące naszymi kopiami mogą żyć w podobnym do naszego systemie słonecznym a nawet czytać w tej chwili podobne słowa, w tym samym języku.

Istnienie podobnych sobowtórów nie przejawia się tylko we współczesnej fizyce, ale zawiera się w fakcie, iż wszechświat jest nieskończony i raczej podobnie wypełniony materią, jak wskazują to ostatnie obserwacje astronomiczne - stwierdził kosmolog Max Tegmark z Bostonu.

Kolejny ślad istnienia wielu wszechświatów pojawia się w teorii chaotycznej inflacji (ang. chaotic inflation), która stwierdza, iż wszystkie równoległe światy rozprzestrzeniają się tak szybko, iż pozostają poza zasięgiem, nawet dla obiektu, który mógłby się poruszać wiecznie z prędkością światła.

W dokumencie opublikowanych w 1957 r., matematyk Hugh Everett z Princeton University wykazywał w jaki sposób teoria kwantowa przewiduje fakt dzielenia się jednej klasycznej rzeczywistości na kilka oddzielnych i jednocześnie się toczących.

- Światy nie są przestrzennie podzielone, ale istnieją jakby na zasadzie "równoległych wszechświatów" - mówi Barrau.

Istnieje wiele zjawisk, jak np. czarne dziury, zagięcia przestrzeni czy nawet kształt i ruch Ziemi, które niegdyś odrzucane były jako naukowe herezje, zanim zostały udowodnione w wyniku eksperymentów, choć nie zawsze mogły być obserwowane - zauważył Tegmark.

Według niego staje się coraz bardziej jasne, iż modele "multiwszechświata" mogą zostać wkrótce empirycznie przebadane.


http://home.icslab.agh.edu.pl/~kulkos/s … _naukowcow

Dlaczego ich niby nie miało by być ? img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-06-30 20:08:38)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#3 2010-06-30 23:04:22

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe

O ile istnieją Wszechświaty równoległe, są tutaj :

[b]NA POCZĄTKU PAN BÓG STWORZYŁ NIEBO I ZIEMIĘ,

A ZIEMIA BYŁA PUSTKOWIEM;

CIEMNOŚĆ BYŁA NAD ODCHŁANIĄ,

DUCH BOŻY UNOSIŁ SIĘ NAD WODAMI.

I RZEKŁ BÓG: NIECH SIĘ STANIE ŚWIATŁOŚĆ...Często słyszy się o tym, że teoretycznie możliwe jest przeniesienie się w czasie w przyszłość (dylatacja czasu) to nie można tego zrobić w drugą stronę. Oczywiście są to czysto teoretyczne rozważania, gdyż jest wiele innych przeszkód uniemożliwiających osiągniecie prędkości c.
Słyszałem o takiej teorii, że możliwe są wszechświaty równoległe i możliwe przeskoki między nimi rozwiązują różne paradoksy (jak np przeniesienie się w przeszłość i zabicie swojego przodka), gdyż de facto operujemy w różnych kopiach wszechświata.
Przyszło mi do głowy, że skoro teoretycznie możliwe jest przeniesienie się w przyszłość (i tylko w ta stronę), to gdyby założyć jednocześnie, że Wszechświat powstaje i kończy swój żywot nieskończenie wiele razy (nieskończenie wiele Wielkich Wybuchów, ekspansji a następnie zapadnięć) to możemy przenieść się w przyszłość ale do momentu nieco wcześniejszego w kolejnym Wszechświecie niż punkt startu w obecnym Wszechświecie. Musielibyśmy jeszcze założyć, że kolejno powstające Wszechświaty są identyczne i mają identyczną historię każdej cząstki.
Bardzo proszę o czysto hipotetyczne podejście do tego tematu. Czy w ogóle można coś takiego rozważać, czy nie ma to absolutnie sensu (bo np. co by się stało z obiektem - podróżnikiem poruszającym się z prędkością bliską c, gdyby dotarł do momentu kolejnego wielkiego wybuchu). Wydaje mi się że w kontekście rozważania wszechświatów równoległych, podejście szeregowości wszechświatów nie byłoby takie nie na miejscu."ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#4 2010-07-01 00:05:36

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe

WSZECHŚWIAT JEST PŁASKI ?

Paradoksy mnożą się gdy utożsamimy czas teoriowzględnościowy z czasem w potocznym rozumieniu. W tym pierwszym możliwe jest cofanie w czasie, rozumianym jako przepływ obrazów, niesionych przez światło. Jeśli będziesz szybszy od prędkości światła, "wyprzedzisz" obrazy i zobaczysz przeszłość. jednak nie cofniesz się rzeczywiście w przeszłość w naszym tradycyjnym rozumieniu, zobaczysz jedynie dawne dawne obrazy.

Czas jest czymś niepojętym (choć intuicyjnie uchwytnym)i sprowadzenie go do czasoprzestrzeni jest błędem. Czas fizyków to co innego niż tradycyjny czas filozoficzny."ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#5 2010-07-01 11:01:33

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: wszechświaty równoległe

No dobra a jak to się ma odnośnie istniejacych religii? Żadna nie wspomina że w świecie "x" spotkamy np. Chrystusa bo pokazuje świat z przed ponad 2000 lat. Z tym że Jezus "tam" jest zwykłym cieślą... itp. Jaką formą życia są byty tego samego osobnika? Ktory jest prawdziwy a jeśli wszystkie to czemu są np. różne.? Nie przypomina wam to sejwów zrobionych w grze kiedy ktoś sprawdza kilka opcji tego samego rozwiązania?


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#6 2010-07-01 11:57:02

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe

Jezus powiedział do Apostołów: W domu Ojca jest mieszkań wiele., idę przygotować wam miejsce...

Tych wiele mieszkań, to być może właśnie światy równoległe, pełne przeróżnych cywilizacji i zaskakujących swą budową, nieznanych nam form życia..

EKSPANSJA WSZECHŚWIATA

http://s5.directupload.net/images/100701/esjl42uv.gif

Tu znajduje się 6 najczęściej zadawanych pytań (FAQs):

(1) Gdzie znajduje się środek Wszechświata?

Nie ma czegoś takiego jak środek Wszechświata, ponieważ Wszechświat nie ma brzegu. W skończonym Wszechświecie przestrzeń jest zakrzywiona i gdybyś mógł podróżować miliardy lat świetlnych w lini prostej, to w końcu powróciłbyś w to samo miejsce z którego rozpocząłeś podróż. Istnieje także możliwość że Wszechświat jest nieskończony. W obu przypadkach grupy galaktyk całkowicie wypełniają Wszechświat i poruszają się we wszystkich kierunkach.
(2) W jakim miejscu Wszeświata nastąpił Wielki Wybuch?

Istnieje wśród ludzi powszechne założenie, że Wielki Wybuch był eksplozją, która nastapiła w pustej przestrzeni i że eksplozja rozszerzyła się w pustej przestrzeni. Takie myślenie jest błędne.
Przestrzeń i czas zostały stworzone w Wielkim Wybuchu. Na początku powstania Wszechświata przestrzeń była całkowicie wypełniona materią. Materia była początkowo bardzo gorąca i gęsta, rozszerzając się ulegała ochłodzeniu, aby w końcu utworzyć gwiazdy i galaktyki, które widzimy dzisiaj we Wszechświecie.

Chociaż przestrzeń mogła być skoncentrowana w pojedynczym punkcie podczas Wielkiego Wybuchu, to jest jednakowo prawdopodobne że przestrzeń była wtedy nieskończona. W przypadku obu scenariuszy przestrzeń była całkowicie wypełniona materią, która zaczęła się rozszerzać.
Nie ma środka ekspansji, Wszechświat rozszerza się po prostu we wszystkich punktach.Obserwatorzy w różnych galaktykach widzą większość innych galaktyk we Wszechświecie uciekających od nich.

Na pytanie "Gdzie wydarzył się Wielki Wybuch?" można odpowiedzieć, że nastąpił wszędzie we Wszechświecie.

(3) Czy Ziemia rozszerza się wraz z Wszechświatem?

Ziemia, Układ Słoneczny, ani też Droga Mleczna nie rozszerzają się. Te obiekty zostały utworzone pod wpływem grawitacji i przestały się oddalać od siebie. Grawitacja utrzymuje także razem galaktyki w grupach i gromadach. Jedynie gromady i grupy galaktyk rozchodzą się we Wszechświecie we wszystkich kierunkach.

(4) Co istnieje na zewnątrz Wszechświata?

Przestrzeń została stworzona w Wielkim Wybuchu. Nasz Wszechświat nie ma brzegu ani granic - nie ma czegoś takiego jak "zewnątrz" Wszechświata (zobacz pytanie 1). Możliwe także jest, że nasz Wszechświat jest częścią nieskończoności Wszechświatów(zobacz pytanie 5), ale te Wszechświaty niekoniecznie potrzebują "przestrzeń" w której musiałyby istnieć.

(5) Co istniało przed Wielkim Wybuchem?

Czas został stworzony w Wielkim Wybuchu- nie wiemy czy istniał przed Wielkim Wybuchem. Z tego powodu ciężko jest na to pytanie odpowiedzieć. Niektóre teorie sugerują, że nasz Wszechświat jest częścią nieskończoności Wszechświatów (zwaną "multiświatem" (multiverse)), które stale są stwarzane. Jest to możliwe, ale niezwykle trudne do udowodnienia.

(6) Jeśli Wszechświat ma 15 miliardów lat, to jak możliwe jest aby galaktyki odbyły podróż większą niż 15 miliardów lat świetlnych?

Jest możliwe, że nasz Wszechświat jest nieskończony i wypełniony materią od Wielkiego Wybuchu (zobacz pytanie nr 2). Istnieje także dobry dowód na to, że wczesny Wszechświat mógł się rozszerzać szybciej niż prędkość światła. Możliwe jest powiększanie przestrzeni w taki sposób, że chociaż cząstki nie podróżują szybko, to przestrzeń pomiędzy cząstkami wzrasta ogromnie.

"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#7 2010-07-03 22:59:24

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe

.Teoria superstrun, pola M(m. in Edward Wittem)

http://s1.directupload.net/images/100727/v3p82nn3.jpg

Jest to dosyć młoda teoria. Według niej wszechświat składa się z 11 wymiarów. Jednym z nich jest czas. Kolejne wymiary nazwano "branami" co jest skrótem od "membran"
Kolejne brany są bardzo blisko nas ale nie można ich dotknąć. Naukowcy będący popularyzatorami tej teorii mówią, że można zaobserwować manifestację owych bran gdy zadziała się na cząstki silnym polem magnetycznym. Teoria superstrun tłumaczy istnienie "ciemnej energii" będącej jedną z największych zagadek współczesnej astronomii, a także pozwala na podróże w czasie. Niestety jak dotąd nie wiemy jakby to mogło wyglądać ale jeżeli teoria jest słuszna to prędzej czy później może się dowiemy jak.
Jeśli istnieją wszechświaty równoległe czy możliwa jest pomiędzy nimi jakakolwiek komunikacja?


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#8 2010-07-04 16:45:30

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#9 2010-07-04 16:56:07

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#10 2010-07-04 17:08:10

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: wszechświaty równoległe

Odkrycie Strun Kosmicznych umożliwa podróż w czasie!


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo