Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#81 2010-11-24 23:26:59

bezemocji
przyboczny

Re: Ułuda katolicyzmu . Pytanie dla myślących.

No, parę wątków tu jest img/smilies/smile
Pisząc o chrześcijanstwie trudno wyabstrachować wiarę ... od Pisma. Wierzy się w to, co podaje Pismo, co zostało przekazane na bazie ... Pisma. W sumie wierzy się w co? Gdzie ta wiara ma źródło?
Dosadniej mówiąc bez Pisma niczego byśmy nie wiedzieli o Jezusie i rzecz jasna chrześcijaństwie. Apokryfy byłyby znane garstce religioznawców, pewnie tych tekstów byłoby więcej. Stąd biblijne treści NT i ich ewolucja są ważne.
Wiara pierwszych uczniów Jezusa znacznie różniła sie od wiary wyznawców w instytucjonalnej organizacji. Ekstatyczną, eschatologiczną grupę bezpośredniego przeżycia zastąpiła instytucja kultu i prawnie regulowanych kontaktów z Bogiem. Z hierarchią, pośrednikami, organizacją, rozdziałem stanowisk i majątków. Jezusa wiary zastąpił Jezus kultu. Sam nie wymagał kultu wobec siebie.
Trudno dziś odtworzyć życie i funkcjonowanie prachrześcijan, pierwszej grupy Jezusa. Coś tam wiemy z informacji pośrednich, NT dopiero powstawał, do tego z dołączaniem elementów legendarnych i mitologicznych. Przeciekawe info uzyskujemy z (także skąpych) tekstów o ebionitach, prawdopodobnie bezposrednich sukcesorach apostołow. Różnice są zadziwiające.
O różnicach między dogmatami i tradycją katolicką a zapisach Pisma można pisać dużo, choć następują tu złożone argumentacje i czynnik ... natchnienia przez Ducha św. jaki prowadzi kościół, oraz specjalnej roli tradycji w katolicyzmie.

O stanie współczesnych badań nad postacią Jezusa jest w #117 - http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=630&p=5
(w razie czego mogę też czego podać link do dużego i dość specjalistyznego materiału w tym temacie)

Ostatnio edytowany przez bezemocji (2010-11-24 23:28:31)

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#82 2012-02-22 15:25:00

egzorcysta
zaaklimatyzowany

Gdy byłem jeszcze w zakonie franciszkańskim też pytałem ile miała lat Maria gdy została wzięta do nieba. Powiedziano mi, że podobno po zmartwychwstaniu Jezusa żyła jeszcze jakieś 20 czy 20 kilka lat czyli do nieba poszła zapewne w okolicach 60-tki

Nie wiem jaki mam iloraz IQ ale ja wierzę księżo\m na słowo, że została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Sądzę jednak, że ocenianie czyjegokolwiek poziomu inteligencji tylko na podstawie jego niesprawdzalnych naukowo, doświadczalnie wierzeń religijnych jest niewłaściwym podejściem bardzo jednostronnym i przesyconym jakimiś uprzedzeniami i niechęcią.
      W ogóle sama wzmianka o wątpliwym ilorazie IQ i bzdurnych wierzeniach pobrzmiewała tłumionym gniewem i złością. Proponuję autorowi najpierw opanować ten gniew i złość a dopiero potem zadawać tego typu pytania bo zupełnie bez potrzeby obraża wierzących.

Pozdrawiam-

egzorcysta

Stawiam świat na głowie, do góry nogami,
na odwrót i wspak, bawię sie słowami...
na białym czarnym kreślę jakieś plany...
jutro bedę duży, dzisiaj jestem mały...

Fragment piosenki zespołu "Sztywny pal Azji"

#83 2012-03-16 17:58:51

Crows
mentor

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci … omosc.html
nie chce mnie sie nawet tego ku...stwa komentować

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#84 2012-03-18 07:51:33

Crows
mentor

- Homoseksualizm jest w Kościele tematem tabu. To rezultat sytuacji w jakiej znalazło się środowisko księży rzymskokatolickich. Kościół powinien otworzyć się na święcenie "viri probati", czyli sprawdzonych żonatych mężczyzn, jak to miało miejsce w pierwszych wiekach. Celibat sprawia, że homoseksualiści mają większe wpływy wśród duchowny rzymskokatolickich. W Kościele jest lobby homoseksualne, które czasami decyduje o nominacjach. To lobby wpływa na decyzje kto zostanie ważnym urzędnikiem w Kościele i kto awansuje. Bez wsparcia lobby homoseksualnego awanse w niektórych strukturach kościelnych są bardzo trudne. Kościół potrzebuje debaty i reform - powiedział w pierwszej części wywiadu dla Onetu ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

i tacy chcą byc pasterzami rzekomo mianowani przez Jezusa http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/a060

:
:

#85 2012-03-26 20:51:41

Mahi
przyboczny

Jezus nie wymyślił instytucji Kościoła, ani w nim władz.
Kapłanami nazywano wówczas wiernych/chrześcijan, a teraz mamy hierarchię.
Jasną sprawą jest, że biskupi nie dopuszczą niewtajemniczonych na stanowiska biskupie, bo oni mają swoich partnerów (są pary, związki), więc nowych im nie potrzeba-no chyba, że jakaś zdrada.

#86 2012-03-29 10:55:20

Filip
przyboczny

Ratri napisał(a):

Jasną sprawą jest, że biskupi nie dopuszczą niewtajemniczonych na stanowiska biskupie, bo oni mają swoich partnerów (są pary, związki), więc nowych im nie potrzeba-no chyba, że jakaś zdrada.

Troszke tu przemieszane. Jezus wybrał apostołów, wybrał Piotra nakazał mu "paść owieczki moje". W Kosciele istnieje tradycja apostolska , opierająca się na ciągłości apostolskiej od Piotra. Co by nie powiedziec o biskupach to są oni przygotoani do pełnionych funkcji, choćby przez wieloletnią formację kapłańską, czy doświadczenie piastowanych stanowisk. Kościół protestancki porzucił Tradycję Apostolska przez co rozpadł się na dzisiątki róznych rozłamów.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#87 2012-03-29 20:37:04

Mahi
przyboczny

filip napisał(a):

Ratri napisał(a):

Troszke tu przemieszane. Jezus wybrał apostołów, wybrał Piotra nakazał mu "paść owieczki moje". W Kosciele istnieje tradycja apostolska , opierająca się na ciągłości apostolskiej od Piotra. Co by nie powiedziec o biskupach to są oni przygotoani do pełnionych funkcji, choćby przez wieloletnią formację kapłańską, czy doświadczenie piastowanych stanowisk. Kościół protestancki porzucił Tradycję Apostolska przez co rozpadł się na dzisiątki róznych rozłamów.

Przez wieki pracowano nad określeniem Kościoła-Kościół jest jeden, święty, powszechny, apostolski. No i co zostało?
Gdzie ta tradycja, gdzie przekaz Jezusa dany Piotrowi?
A Kościół katolicki nie ma odłamów?
Jest bardzo dużo, często te odłamy nazywano sektami, a w protestantyzmie traktuje się jako religię.

#88 2012-03-29 23:43:52

Ja?!
kreatorus moderatorus

o pięknie napisane - kościół ma wiele odłamów które czasem nazywane są sektą.

Pytanie który odłam jest sektą i który jest pniem właściwym.

jak dla mnie to rzymskokatolicki odłam jest sektą. Odłamał się od prawdy na I soborze zwołanym przez antychrysta czyli cesarza rzymskiego.
Każdy kto uwczas poszedł za antychrystem wyparł się Jezusa. I to był koniec kościoła.
Kilku biskupów wtedy odeszło i stworzyło na nowo kościół Jezusowy ale nie znam tamtej historii.

To że rzymsko katolicki jest największy nie świadczy że jest prawowity. Prawo większości nie obowiązuje w sprawiedliwości ponadludzkiej.

fuck it.

#89 2012-03-30 18:25:47

Mahi
przyboczny

Ja?! napisał(a):

o pięknie napisane - kościół ma wiele odłamów które czasem nazywane są sektą.

Pytanie który odłam jest sektą i który jest pniem właściwym.

jak dla mnie to rzymskokatolicki odłam jest sektą. Odłamał się od prawdy na I soborze zwołanym przez antychrysta czyli cesarza rzymskiego.
Każdy kto uwczas poszedł za antychrystem wyparł się Jezusa. I to był koniec kościoła.
Kilku biskupów wtedy odeszło i stworzyło na nowo kościół Jezusowy ale nie znam tamtej historii.

To że rzymsko katolicki jest największy nie świadczy że jest prawowity. Prawo większości nie obowiązuje w sprawiedliwości ponadludzkiej.

Misiu czytaj jak napisane i nie przekręcaj:

ja-często te odłamy nazywano sektami
ty-które czasem nazywane są sektą.

Często, a czasem w j. pol. ma różne znaczenie.
Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to tu należy uzyć wyrazu z czasem.
Judaizm-pień właściwy
Chrześcijaństwo-odłam-sekta-z upływem czasu religia-pień
Islam-powstał na bazie judaizmu i chrześcijaństwa , ale lećmy z chrześcijaństwem.
Schizma podział na dwie religie katolickie w różnych obrządkach.
Od tych religi powstaje wiele innych, które na początku są sektami, a póxniej uznawane jako religie.
Jesli zechcesz to mogę wymieniać, ale możesz sprawdzić w wiki.

Zaraz, zaraz-I Sobór w Nicei, tak naprawdę nie mamy dostatecznej wiele wiedzy o co chodziło, tylko tyle co ówcześni historycy zostawili.
Konstantyn zwołał sobór ze względu na zjednoczenie chrześcijan i umocnienie państwa, a przede wszystkim ujednolicenie chrześcijaństwa, bowiem praktyki chrześcijańskie w róznych zakątkach państwa były inne-połączone z pogańskimi.
O antychryście ja nic nie słyszałam.
O odejściu biskupów, to myslisz o schizmie?

Widzisz Misiu, wszystkie religie są drogami do Boga, która jest najwłaściwsza tego nie wie nikt.

Ostatnio edytowany przez Ratri (2012-03-30 18:53:44)

#90 2012-03-30 18:34:29

Ja?!
kreatorus moderatorus

koteczku poczytaj więcej o tym soborze zanim zaczniesz się wymądrzać.

fuck it.

#91 2012-03-30 18:39:53

Crows
mentor

Ratri napisał(a):

wszystkie religie są drogami do Boga, która jest najwłaściwsza tego nie wiem nikt.

tego nie wiesz ty czy nikt nie wie bo nie moge pojąć tego zapisu ,
po za tym istnieją zarejestrowane takie religie , które sa obłedem a nie drogą do Boga (np
Pastafarianizm img/smilies/wink )

:
:

#92 2012-03-30 18:53:06

Mahi
przyboczny

Ja?! napisał(a):

koteczku poczytaj więcej o tym soborze zanim zaczniesz się wymądrzać.

Misiu - masz wiadomości kosmiczne?
One tu nieprzydatne. img/smilies/smile

#93 2012-03-30 18:57:29

Mahi
przyboczny

Crows napisał(a):

Ratri napisał(a):

wszystkie religie są drogami do Boga, która jest najwłaściwsza tego nie wiem nikt.

tego nie wiesz ty czy nikt nie wie bo nie moge pojąć tego zapisu ,
po za tym istnieją zarejestrowane takie religie , które sa obłedem a nie drogą do Boga (np
Pastafarianizm img/smilies/wink )

Dziękuję za uwagę-poprawiłam, chodzi, ze nie wie nikt.
W wierze jest obłęd, stąd mamy fanatyków.
O takiej nie słyszałam.

Stopka forum