Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2010-08-14 16:33:50

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

International Space Station

Jacy my jesteśmy maleńcy na tle kosmosu ...

http://www.schneiderism.com/wp-content/uploads/2008/02/isscomponents2.jpgInternational Space Station Tour
http://www.youtube.com/watch?v=JgBgmw-2U8c
http://www.youtube.com/watch?v=F-yIqxoM … re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=srQdr6kG … re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=lswCuvcA … re=channel

Na pokładzie stacji

http://www.spacescan.org/images/sp_5261.jpg

Jak żyją astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? Ziemskim środowiskiem, które najbardziej przypomina mikrograwitację na ISS jest woda – dlatego astronauci trenują w dużych basenach. Wewnątrz ISS, astronauci bawią się unoszącymi się kroplami wody i zamiast spacerować, mogą odepchnąć się od ściany i dryfować w powietrzu.

Astronauci obserwują 16 wschodów Słońca każdego dnia, ponieważ ISS okrąża Ziemię w 90 minut. Trudno się do tego przyzwyczaić. Śpią przeciętnie 5-6 godzin w ciągu dnia, zamiast 7-8 godzin snu na Ziemi. Przestrzegają ścisłego rozkładu pracy/snu. Oczywiście, brak snu może być wywołany wzburzeniem pierwszymi chwilami w „nieważkości”, wspaniałymi widokami Ziemi i ciemnością kosmosu.
   
Załogi spędzają około 160 godzin w tygodniu wykonując eksperymenty naukowe; pozostały czas przeznaczony jest na czynności życiowe, kontrolne i spacery kosmiczne (EVAs). Spacery kosmiczne są konieczne dla prac konstrukcyjnych, remontowych oraz dla instalacji wyposażenia naukowego na zewnątrz stacji. Dniem odpoczynku jest niedziela, chociaż niektóre eksperymenty trwają nieprzerwanie i muszą być monitorowane.

Astronauci muszą dbać o siebie, a ich zdrowie i bezpieczeństwo należą do priorytetów. Muszą mieć dobrą kondycję psychiczną i umysłową. Spożywają trzy posiłki dziennie i czas posiłków jest ważny dla socjalizacji załogi. Jest kuchnia, w której pożywienie można podgrzać, lodówka i stół. Na podłodze są pęta, aby zaczepić stopy i utrzymać się w pozycji siedzącej, ale astronauci często jedzą unosząc się swobodnie. Używa się rzepów dla unieruchomienia pojemników z pożywieniem na stole. Większość żywności jest suszona, mrożona, stabilizowana termicznie albo gotowa do spożycia. Te zabiegi oraz nieważkość powodują, że smak pożywienia jest często nadwątlony (podobnie jest gdy próbujesz jeść będąc poważnie przeziębionym).

Różnorodność narodowości na pokładzie jest przyczyną bardzo starannego doboru diety. Astronauci mogą określić swoje upodobania żywieniowe przed pobytem na ISS, ale mogą też zmienić zdanie podczas misji, jeśli tylko wartość odżywcza (2800 kalorii dziennie) pozostaje zachowana. Żywność jest dostarczana okresowo z Ziemi statkami kosmicznymi (przez np.: ATV lub Progress).

Jest też żywność i napoje w proszku, przed spożyciem dodaje się do nich wodę. Pojedyncze porcje pożywienia nawadnia się za pomocą strzykawek, aby uniknąć strat; woda jest cennym towarem. Transport wody na ISS jest bardzo drogi, dlatego część wody z kabin jest odzyskiwana z zastosowaniem kondensacji. Ponieważ wodę trzeba oszczędzać, preferuje się nie pieniącą się pastę do zębów. Do higieny osobistej używa się mokrych ściereczek. Prysznic wezmą astronauci po powrocie na Ziemię.
   
Włoski astronauta Paolo Nespoli, specjalisa misji STS-120, odpoczywa w swoim śpiworze w terminalu “Harmony” na ISS, podczas gdy prom kosmiczny “Discovery” dokuje do stacji
Dzięki uprzejmości ESA    

Nie ma „góry” ani „dołu” w kosmosie. Śpi się po wtuleniu się w śpiwór przytwierdzony do ściany. Astronauci używają stoperów dousznych, aby nie słyszeć odgłosów pracy systemów podtrzymujących życie oraz dźwięków towarzyszących termicznemu rozszerzaniu i kurczeniu się ISS. Starają się unieruchomić swoje swobodnie unoszące się ramiona, aby nie zablokować przewodów zapewniających cyrkulację powietrza i spowodować niebezpiecznego lokalnego wzrostu stężenia dwutlenku węgla.

Temperatura jest utrzymywana na komfortowym poziomie przez klimatyzację, więc astronauci mogą nosić lekkie ubrania. Ciśnienie powietrza jest takie jak na Ziemi. Podczas startu i lądowania lub podczas spacerów kosmicznych, astronauci mają na sobie ciśnieniowe kombinezony kosmiczne, chroniące przed warunkami ekstremalnymi.

Mężczyźni i kobiety wybrani na astronautów pracują razem. Ich trening pomaga radzić sobie z brakiem prywatności i nabraniem umiejętności przetrwania w nowym środowisku przez miesiące. To środowisko staje się ich domem.

Fizjologiczne skutki „nieważkości”

Ludzie i inne żywe organizmy adoptowały się do życia na Ziemi przez miliony lat w warunkach, które obejmują ciążenie ziemskie (1 g), szczególną temperaturę i wilgotność oraz określone ciśnienie tlenu. To są „normalne” dla nas warunki.

Podczas lotu kosmicznego jesteśmy początkowo narażeni na większe ciążenie podczas startu. Piloci nowoczesnych myśliwców często odczuwają około 9 g (w porównaniu z 4 g podczas startu promu kosmicznego), co jest uważane za wielkość graniczną, jaką ciało ludzkie może przez kilka sekund znieść bez szkody.

Ziemska grawitacja pomaga nam zorientować się co jest górą, a co dołem i odczuwać poruszanie się. Sensory równowagi i ruchu (w szczególności ucho wewnętrzne i oczy) wykorzystują ciążenie jako odnośnik. Na orbitującym statku kosmicznym, brak grawitacji utrudnia określenie co jest górą, a co dołem.

Podczas pierwszych godzin lub dni w „nieważkości”, astronauci często podlegają skutkom braku zgodności między sensorami równowagi, które koordynują informacje wzrokowe i ucha wewnętrznego (rejestrującego ruch i szybkość) oraz stawów i mięśni. U wielu astronautów powoduje to coś podobnego do choroby lokomocyjnej na Ziemi – również powodowanej niezgodnością w układzie równowaga-ruch-wizja. Astronauci czują mdłości, aż ich ciała nauczą się nowych zasad, np. przewartościują odmienne sygnały nerwowe. Ostatecznie, osiągane są stabilne warunki, w których dominujące stają się informacje wzrokowe.
   
Skoro na statku brak normalnego ciążenia, wszystko co podlega w ciele grawitacji, funkcjonuje odmiennie. Obciążenie kości jest inne, gdyż szkielet nie musi nieść ciężaru ciała, mięśnie mają o wiele łatwiejsze zadanie podczas przemieszczania ciała astronauty.

Przemieszczanie krwi w układzie krążenia także jest inne w kosmosie. Serce jest jednocześnie pompą i mięśniem. Skurcz mięśnia sercowego popycha krew wewnątrz ciała, jej cyrkulacja (podlegająca wpływowi ciążenia) zapewnia, że pompa zawsze ma zapas krwi do pompowania. Jeśli powrót krwi do serca jest niewydajny, będzie ono pompowało mniejsze i mniejsze ilości, a w końcu przestanie.

Układ krążenia podobne jak w kosmosie funkcjonuje, gdy leżysz na Ziemi. Krążenie jest najwydajniejsze przy określonym ciśnieniu krwi (z tego powodu mamy kłopoty, gdy ciśnienie naszej krwi jest za wysokie lub za niskie). Gdy leżymy, krew łatwiej wraca do serca, nie musi więc ono pompować tak mocno, jak gdy stoimy. Gdyby układ krążenia nie dostosował się do tej nowej sytuacji, ciśnienie krwi mogłoby wzrosnąć. Dlatego aorty (przenoszące natlenioną krew z serca do całego ciała) wypoczywają; umożliwiają przepływ krwi z mniejszym ogólnie oporem i przywracając jej normalne ciśnienie. Gdy serce napełnia się krwią (rozkurcz), mięsień serca lepiej wypoczywa, niż gdy stoimy, co skutkuje pompowaniem większych ilości krwi podczas skurczu, ale mniejszą liczbą skurczów na minutę.

Jest bardzo podobnie, gdy astronauci po raz pierwszy odczuwają nieważkość. Brak ciążenia powoduje, że krew łatwiej powraca do serca – redukując potrzebę silnego pompowania i zwiększając ilość krwi kierowanej do klatki piersiowej i głowy, zamiast do nóg. Twarze i zatoki astronautów mają tendencję do puchnięcia. Zmiana strumienia krwi początkowo zwiększa objętość krwi, ponieważ jest do niej wprowadzane więcej wody – głównie z tkanek w nogach. Ta dodatkowa woda rozcieńcza do pewnego stopnia krew i po kilku dniach nerki zaczynają wydalać więcej soli i wody, jak się to dzieje w normalnej sytuacji na Ziemi. Choć nieznaczna, opuchlizna twarzy i zatok może pozostać, sytuacja poprawia się po kilku dniach.

(Ten proces zaczyna się na wyrzutni, jeśli astronauci muszą czekać leżąc na plecach w swoich fotelach przez dwie godziny lub dłużej. Kiedy w końcu mogą na orbicie opuścić fotele, często ustawia się kolejka do toalety!)

Po powrocie na Ziemię, ciążenie skieruje płyny z głowy na powrót do nóg (kumulacja), co może powodować omdlenia jeśli astronauci stoją. Ponieważ więcej jednak piją, poziom ich płynów powraca do normy po kilku dniach.

http://www.scienceinschool.org/2008/issue10/iss/polish

Kondolencje z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
– Chcieliśmy złożyć kondolencje waszym rodakom. Łączymy się w smutku z całą Polską, ze wszystkimi Polakami i ich przyjaciółmi. Będziemy oglądać was ze stacji kosmicznej – to fragment rozmowy z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z którą połączyli się członkowie Szkolnego Klubu Łączności Radiowej przy ZSTiO nr 3 im. E Abramowskiego w Katowicach.
http://www.tvp.info/twoje-info/kondolen … ej/1648974

http://media-2.web.britannica.com/eb-media/06/72006-004-127C0833.jpg

Astronomiczne zdjęcie dnia 3 marca 2010
http://apod.oa.uj.edu.pl/apod/image/1003/iss_sts130.jpg
...

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to złom
http://nauka.dziennik.pl/artykuly/22049 … -zlom.html

Życie międzynarodowej stacji kosmicznej zostało przedłużone
http://polish.ruvr.ru/2010/02/11/4622520.html

Awaria klimatyzacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga spała, włączył się alarm
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … znej_.html

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - po awarii sytuacja jest stabilna
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Miedzyn … 86648.html

Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS nawet do 2028
http://www.frazpc.pl/aktualnosci/252371 … -2028.html

http://fizyka.zamkor.pl/images/material … miczna.pdf

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-08-14 16:49:19)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#2 2010-08-14 16:51:23

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: International Space Station

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

Czasami widać ją jak jasno świeci na wieczornym lub porannym niebie. Stacja obiega Ziemię już prawie od 12 lat. Niedługo Stany Zjednoczone zamkną program lotów wahadłowców, które zaopatrują stację. Kwietniowy lot promu Discovery będzie jednym z ostatnich.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS powstała w 1998 r. Wtedy na orbitę zostały wyniesione i połączone ze sobą pierwsze moduły. Jest to pierwsza orbitalna stacja kosmiczna budowana przy współpracy wielu krajów. Wcześniej wokół Ziemi krążyła radziecka stacja Mir (od 1986 do 2001 r.), a także amerykańska stacja Skylab (1973-79) i seria radzieckich stacji Salut (lata 70. i 80.).

W ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS współpracują Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Kanada oraz Europa (którą reprezentuje Europejska Agencja Kosmiczna ESA), do projektu dołączyła też Brazylia. ISS to efekt połączenia planów budowy rosyjskiej stacji Mir 2, amerykańskiej Freedom i europejskiej Columbus.

Na ISS stale przebywa załoga astronautów, głównie amerykańskich i rosyjskich, ale także pochodzących z innych krajów. Przeprowadzają oni różnego rodzaju eksperymenty naukowe z dziedziny biologii, medycyny, biotechnologii, własności materiałów, komunikacji, obserwacji Ziemi i inne. Przykładowo w okresie od 15 do 28 marca przeprowadzono w sumie 40 eksperymentów. Istnienie stacji ma też wpływ na ogólny rozwój techniki kosmicznej.

Stacja służy też do celów edukacyjnych, astronauci przeprowadzają czasem specjalne pokazowe lekcje i eksperymenty dla szkół krajów współpracujących w ramach projektu ISS. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest też celem wypraw turystycznych. Kosmicznymi turystami są milionerzy. Pierwszym był w 2002 r. Amerykanin Denis Tito, wyprawa w kosmos kosztowała go 20 milionów dolarów.

Stacja posiada obecnie 11 głównych modułów, a docelowo ma być ich 16. Wtedy jej masa będzie wynosić 450 ton, a pomieszczenia będą mieć 1200 metrów sześciennych, co powinno wystarczyć dla siedmioosobowej załogi.

Stacja składa się z następujących elementów: podwójnego modułu logistycznego SPACEHAB (mieści do 4,5 tony zaopatrzenia, umożliwia pobyt załogi), japońskiego modułu eksperymentalnego Kibo, europejskiego laboratorium naukowego Columbus, amerykańskiego laboratorium Destiny, dwóch amerykańskich modułów mieszkalno-roboczych Unity i Harmony, rosyjskiego modułu serwisowego Zwiezda, śluzy powietrznej umożliwiającej wyjścia astronautów w przestrzeń kosmiczną, modułu do dokowania, kanadyjskiego mobilnego systemu serwisowego, zespołu kratownic, do których przyczepione są różne urządzenia oraz paneli baterii słonecznych. Dostępne są też przenośne włoskie wielozadaniowe moduły logistyczne, które mogą dowozić wahadłowce.

Zaopatrzenie do stacji oraz kolejne zmiany załogi dostarczają amerykańskie wahadłowce i rosyjskie statki. Jednak NASA zamyka niedługo eksploatację swoich promów kosmicznych. W miejsce wahadłowców Amerykanie planują nową konstrukcję - statek kosmiczny Orion. Na razie nie jest on jeszcze gotowy, astronautów dowozić może zatem rosyjski Sojuz, który przywiózł pierwszą załogę do stacji w listopadzie 2000 r. Od tej pory zawsze jeden Sojuz jest zadokowany do stacji ISS jako "szalupa ratunkowa" dla astronautów na wypadek awarii.

Kolejnym sposobem na dostarczanie paliwa, żywności, wody i innych materiałów na ISS są rosyjskie bezzałogowe statki Progress. Mogą one dowozić jednorazowo do 1700 kilogramów zaopatrzenia mieszczącego się w 6 metrach sześciennych przestrzeni. Statki Progress są jednorazowego użytku. Gdy do stacji przybywa kolejny, poprzedni jest odłączany i spala się w atmosferze nad Oceanem Spokojnym.

Niedawno Europejska Agencja Kosmiczna ESA wynalazła jeszcze jeden sposób na zaopatrywanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są to automatyczne statki ATV. Działają one na podobnej zasadzie jak rosyjskie Progressy, dostarczają do 7 700 kilogramów zaopatrzenia, potem przez kilka miesięcy są przyczepione do ISS, a po napełnieniu zużytymi materiałami odłączają się i spalają w atmosferze. ATV potrafi także użyć swojego silnika do skorygowania orbity stacji - podniesienia jej, gdyż z kolejnymi okrążeniami wokół Ziemi orbita stacji powoli się obniża.

Stację ISS będzie można niedługo zobaczyć na niebie nad Polską. Od 8 do 27 kwietnia będzie widoczna rano, a w maju będzie można ją dostrzec na wieczornym niebie. CZA

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/ht … 1261358655


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#3 2010-08-14 16:53:53

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: International Space Station

Chopin na ISS

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina.

Prom Endeavour, który wystartuje 7 lutego z przylądka Canaveral na Florydzie, dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ostatnie brakujące jej elementy, paliwo oraz specjalny ładunek na życzenie dowódcy lotu George'a Zamki: kopię rękopisu Chopina i płytę z jego muzyką.

Karol Radziwonowicz w kosmosie

Oprócz modułu Tranquility wraz z przyłączoną do niego kopułą obserwacyjną wykonaną w Europie, na pokład promu George Zamka zabierze kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 oraz płytę ze specjalnym koncertem utworów polskiego kompozytora w wykonaniu, a jakże, Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva, utworzonej przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Słuchając tych utworów najpiękniej odbiera się romantyczne piękno i majestat kosmosu - powiedział pułkownik George David Zamka w rozmowie z PAP. Dowódca wyprawy jest astronautą NASA, a pochodzi z polskiej rodziny. Jego matka Zofia i brat Konrad mieszkają na Florydzie, ojciec Konrad w stanie Indiana.

Polak potrafi

W 2007 roku Zamka uczestniczył w wyprawie promu Discovery, uznanej za niezwykły wyczyn w historii lotów kosmicznych. Wówczas polski akcent był jedcze wyraźniejszy, ponieważ towarzyszył mu m.in. inny astronauta  pochodzenia polskiego, Scott Parazynski. We dwóch naprawili rozdarty panel słoneczny, posługując się naprędce wykonanymi przez siebie narzędziami. Prasa amerykańska była pełna podziwu dla pomysłowości astronautów, którzy podczas ośmiogodzinnego wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną dokonali naprawy.

Podczas wyprawy w 2007 roku dwaj astronauci promowali w kosmosie historię Polski, umieszczając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej emblemat 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, w której od 1919 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej i polsko ukraińskiej walczyli amerykańscy piloci.

Tegoroczna misja promu Endeavour zbiega się w czasie z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Prom wystartuje z Florydy w niedzielę o godz. 4.39 czasu lokalnego.
(ew/pap)
http://www.polskieradio.pl/nauka/artyku … a_iss.html

Kosmiczni turyści
W 2002 roku na ISS gościł pierwszy w historii kosmiczny turysta. Amerykański milioner Dennis Tito zapłacił 20 milionów dolarów za osiem dni pobytu w kosmosie. Drugim turystą był Mark Shuttleworth z RPA. W kosmos chciał polecieć również polski miliarder Leszek Czarnecki, ale nie udało się zrealizować tego planu. Trzecim turystą został Gregory Olsen w 2005 roku, który poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną pomimo złego stanu zdrowia. Pierwszą kobietą - nie astronautką w kosmosie została Amerykanka pochodzenia Perskiego Anousheh Ansari. Pierwotny kandydat do lotu Sojuz TMA-9 Daisuke Enomoto został odsunięty z powodów medycznych. ISS była także miejscem pierwszego kosmicznego ślubu. 10 sierpnia 2003 roku rosyjski astronauta Jurij Malenczenko ożenił się z Ekateriną Dimitriew, która przebywała wówczas w Teksasie.
http://www.astrocd.pl/index.php?id=9&id … 3&faqid=42

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-08-14 16:55:41)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#4 2010-08-14 18:42:39

Highlander
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-07-04
Posty: 1311

Re: International Space Station

Tu jest taki programik, który pokazuje gdzie w tej chwili jest stacja Alfa.

http://www.heavens-above.com/?lat=52.38 … mp;tz=CET-

Offline

 

#5 2010-08-14 18:44:52

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: International Space Station

Super Highlander thx img/smilies/smile
Często od dzieciństwa spoglądam w gwiazdy ...
Pamiętam jak zabłysł na niebie owy najjaśniejszy punkt widziany naszymi ludzkimi oczami img/smilies/smile
Pamiętam swoje marzenia ... img/smilies/wink


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#6 2010-09-25 10:34:24

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: International Space Station

25.09. Moskwa (PAP) - Kapsuła Sojuz TMA-18 z dwoma rosyjskimi kosmonautami i amerykańską astronautką wylądowała w sobotę bez komplikacji na stepie Kazachstanu - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów pod Moskwą.
...
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Insta … =960950692

Przy okazji ...
23.09. Warszawa (PAP) - Na naszym niebie widać już kometę okresową 103P/Hartley, która w październiku może być widoczna gołym okiem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Insta … -445217039


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo