Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#1 2010-09-15 14:14:32

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Misja - MARS
28 Lip 2010
Ludzka ciekawość nie zna granic. Za 10 lat miała odbyć się pierwsza wyprawa na Marsa. Niestety, plany uległy zmianie.

Mars jest planetą położoną najbliżej od Ziemi. W szczególnych wypadkach odległość zaledwie wynosi 56 milionów kilometrów. Już za 10 lat miała odbyć się pierwsza misja "ciekawskich" Ziemian na czerwoną planetę. Niestety, Senat Stanów Zjednoczonych, który w dużej części miał zasponsorować tę drogą wyprawę, odrzucił projekt w obecnej postaci.

Oryginalnie NASA chciała wysłać astronautów w ramach projektu lotów kosmicznych Constellation. Niestety, obecny postęp technologiczny może  i umożliwiłby lot ku czerwonej planecie, ale okazuje się, że misja jest zbyt kosztowna. Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych już w kwietniu br. zaproponował zmiany w projekcie.'

Okazuje się jednak, że amerykański kongres nie bardzo podziela propozycje Białego Domu i plany dotyczące budowy nowej rakiety z pewnością ulegną przesunięciu. Warto dodać, że statek kosmiczny, który poleci na Marsa, nie będzie budowany na Ziemi lecz w kosmosie - na specjalnie przygotowanej stacji kosmicznej, która ruszyć ma pełną parą w 2016 roku.

Zanim jednak Ziemianie wyruszą na czerwoną planetę, Marsa obejrzeć można z Microsoftem.
Lot na Marsa z pewnością się odbędzie. Pytanie tylko: kiedy?

Źródło: Senate.gov30 kwietnia 2010
James Cameron, reżyser najbardziej kasowego filmu w historii kina - Avatara - pomoże zbudować kamery 3D, które zostaną zamontowane na pojeździe badawczym NASA, budowanym z myślą o kolejnej misji na Marsa.

Z usług słynnego reżysera korzysta Malin Space Science Systems Inc., spółka z siedzibą w kalifornijskim San Diego. Firma ta zajmuje się konstruowaniem kamer dla wykorzystywanych przez NASA urządzeń.

Moduł opracowany z pomocą Camerona miałyby znaleźć się na wyposażeniu robota Mars Science Laboratory, który zyskał już przydomek Curiosity (ang. ciekawość). Łazik wielkości samochodu SUV ma zostać wysłany na Marsa w 2011 r.

Malin Space Science dostarczyło już dwie kamery rejestrujące kolorowy obraz w wysokiej rozdzielczości, które miały zostać zamontowane na wysięgniku Curiosity. Agencja zapewniła jednak wykonawcy dodatkowe finansowanie, czego efektem ma być zbudowanie dwóch kamer alternatywnych do jednostek zbudowanych wcześniej, a mogących rejestrować obraz 3D.

Oprzyrządowanie Curiosity oprócz kamer składać się będzie m.in. z aparatury badawczej mierzącej poziom promieniowania na powierzchni Czerwonej Planety i innych czujników środowiskowych (mierzących np. skład chemiczny otoczenia).

Aparatura ma pomóc w określeniu, czy na planecie kiedykolwiek istniało życie oraz dostarczyć danych na potrzeby przyszłych załogowych misji na Marsa.

Robot pierwotnie miał zostać wysłany na Marsa w 2009 r., jednak na przeszkodzie realizacji tego planu stanęły problemy finansowe.

Wyreżyserowany przez Camerona Avatar to najbardziej kasowy film wszech czasów. Obraz zdobył w 2010 r. Oscara za najlepsze efekty wizualne.
http://www.pcworld.pl/news/358456/Rezys … .NASA.html


Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-15 14:32:57)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#2 2010-09-15 14:37:30

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS


2001 Science Vision documentary
HISTORIA

Od moment gdy w 1946 roku Wernher von Braun zaczął nakreślać ramy przedsięwzięcia, które nazwał Marsprojekt, zarówno w USA jak i w ZSRR stworzono szereg planów dotyczących załogowej misji na Marsa. W późnych latach sześćdziesiątych ojciec idei, von Braun, był za wykorzystaniem napędu termojądrowego zaś główny architekt radzieckiej kosmonautyki, Siergiej Korolow, uważał, że należy wykorzystać napęd jądrowo-elektryczny. Jednak wszelkie prace ustały w obu krajach w latach siedemdziesiątych, po przerwaniu amerykańskiego projektu Apollo i radzieckiego programu rakiet N1.

Plany misji na Marsa wskrzeszono w latach osiemdziesiątych – w USA odpowiadały za to prywatne stowarzyszenia, a w ZSRR adwokatem misji na Marsa stał się ówczesny główny twórca radzieckiego programu kosmicznego i wcześniejszy współpracownik Korolowa – Walentin Głuszko. Uważał, że to ciężka rakieta nośna Energia będzie w stanie wynieść astronautów na Marsa Wzrost zainteresowania czerwoną planetą znalazł nawet wyraz w krótkim „wyścigu na Marsa” w późnych latach osiemdziesiątych, kiedy to obie strony prześcigały się w tworzeniu planów wyprawy. Wyścig zakończył się jednak wraz z upadkiem Związku Radzieckiego i przerwaniem produkcji rakiet typu Energia. Pomimo entuzjazmu jaki w tej dziedzinie wykazywały media, projekt wyprawy na Marsa nie miał już potem poważnego poparcia politycznego w obu krajach.

Pomimo deklaracji kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych, jakoby załogowa misja na Marsa była długoterminowym celem dla kraju, politycy nie chcą wyasygnować pieniędzy na ten cel. NASA sfinansowała oszołamiającą wręcz ilość badań i projektów, z których wszystkie próbowały obniżyć ryzyko niepowodzenia misji kosztem zmieszenia wagi statku, startującego z niskiej orbity. Nie udało się jednak znaleźć przekonującego rozwiązania. Najbezpieczniejszy sposób przeprowadzenia takiej wyprawy, opiera się na rozwiniętej infrastrukturze kosmicznej (ciężkich rakietach nośnych, holownikach kosmicznych zdolnych do hamowania w atmosferze, silnikach termojądrowych, czy technikach długotrwałego, kriogenicznego przechowywania paliwa). Infrastruktura ta musiałaby już jednak działać w momencie rozpoczęcia lotu załogowego, a nie zanosi się na to, by państwa chciały teraz rozwój takiej infrastruktury finansować.

Projekt von Brauna z 1952 roku
W 1948 roku Wernher von Braun stworzył pierwszą analizę inżynieryjnych aspektów załogowej misji na Marsa. Swoje obliczenia opublikował w 1952, a do szerszej publiczności dotarły one dzięki pismu Collier's, serii książek i programowi telewizyjnemu Walta Disneya. Niesamowite jest w jego projekcie to, że obliczenia pozostają aktualne po dziś dzień

Projekt MPK
Pierwszą poważną analizą radzieckiej załogowej  misji na Marsa zajął się zespół pod kierownictwem Michaiła Tichonrawowa. Ich Załogowy Kompleks Marsjański, o planowanej wadze 1630 ton miał umożliwić 30 miesięczną wyprawę załogową.

Projekt von Brauna z 1956
Nowe plany wyprawy na Marsa, które von Braun opracował wspólnie z Willym Leyem i wyłożył w opublikowanej w 1956 roku książce „The Exploration of Mars” (Eksploracja Marsa). W stosunku do planów opublikowanych cztery lata wcześniej, nowa wyprawa miała znacznie mniejszy rozmach, von Braun i Lay spotkali się bowiem z oczywistym brakiem wiary w możliwość przeprowadzenia tamtego przedsięwzięcia, które zakładało wyprawę składająca się z 70 członków załogi i 10 statków. W nowej wersji planu. ekspedycję odchudzono do zaledwie dwóch statków o masie o połowę mniejszej niż wcześniej i do 12 członków załogi.

Plan Stuhlingera z 1957 roku
W 1954 roku Ernst Stuhlinger jako pierwszy rozważył użycie napędu jonowego, w którym turbina obracana byłaby dzięki pracy reaktora atomowego lub baterii słonecznych. Wytwarzany przez nią prąd, służył by do napędzania silnika jonowego, w którym paliwem miał być cez. Plan ten w latach 1953-59 rozważała Wojskowa Agencja Pocisków Balistycznych w USA, a do szerszej publiczności dotarł on dzięki audycji Walta Disneya z 4 grudnia 1957. Stuhlinger planował wyprawę składającą się z 10 statków, na pokładzie których na czerwoną planetę polecieć miało 200 ludzi.

Projekt TMK-1
W 1959 roku, grupa entuzjastów z 3 Sekcji Specjalnego Biura Projektowego numer 1, pod przywództwem G.U. Maksymowa, rozpoczęła planowanie inżynieryjne tej niezwykłej załogowej wyprawy międzyplanetarnej. Ważący 75 ton statek TMK-1 miał zabrać trzyosobową załogę na przelot badawczy koło Marsa. Po trwającej dziesięć i pół miesiąca podróży, miał przelecieć w pobliżu czerwonej planety i wystrzelić trzy zdalnie sterowane lądowniki, a następnie obrać kurs powrotny na Ziemię. Pierwszy przelot TMK-1 miał się rozpocząć 8 czerwca 1971, a zakończyć powrotem załogi na Ziemię 10 lipca 1974 – wyprawa trwać miała trzy lata, jeden miesiąc i dwa dni.

Załogowy Pojazd Marsjański Bono
W 1960 roku, pracujący dla Boeinga Philip Bono przedstawił projekt statku przeznaczonego do załogowej wyprawy na Marsa, który mógłby zostać wysłany na orbitę dzięki jednemu lotowi wynoszącemu. Była to klasyczna zamiana mniejszej masy na większe ryzyko. Niemniej jednak, plan był realistyczny – wskazywał, że wyprawa na Marsa wcale nie musi być poprzedzona składaniem sprzętu na orbicie i może się odbywać bez wielokrotnych lotów orbitalnych.

Wyprawa NASA: Lewis 1960
Pierwszy projekt załogowej wyprawy na Marsa sporządzony przez NASA. Zakładał, że napędzany rakietami termojądrowymi statek, poleci na Marsa, gdy ten będzie się znajdował w opozycji. Astronauci mieli spędzić na powierzchni planety 40 dni, a głównym problemem, z którym należało się zmierzyć podczas tworzenia planu, była ochrona przed promieniowaniem.

TMK-E
Image
Fieoktistow uważał, że plan przelotu badawczego koło Marsa, o nazwie TMK-1, jest zbyt ograniczony. W 1960 roku, grupa pod jego kierownictwem przedstawiła plan pełnej, załogowej wyprawy na czerwoną planetę – statek miał zostać zmontowany na niskiej orbicie ziemskiej, a sprzęt miały dostarczyć rakiety N1 (wymagałoby to co najmniej dwóch lotów). Statek miał być zasilany silnikiem jądrowo-elektrycznym, a reaktor byłby oddalony od pomieszczeń dla załogi, dzięki wysięgnikowi teleskopowemu. Na miejscu pięć lądowników przetransportowałoby na powierzchnię „konwój”, który miał badać planetę przez rok. Plan TMK-E podlegał w latach sześćdziesiątych wielokrotnym zmianom, wraz z napływaniem informacji o tym, że atmosfera Marsa jest rzadsza, a silniki jądrowo-elektryczne mniej wydajne, niż zakładano.

EMPIRE Aeronutronic
Statek do przelotu badawczego koło Marsa, zaprojektowany przez Aeronutronic w 1962 roku, miał masę 170 ton i miała zostać wysłany na niską ziemską orbitę przez jedną rakietę typu Nova. Ta, zaplanowana na 21 miesięcy, misja miała zostać rozpoczęta w trakcie 28 dniowego „okna” które rozpoczynało się 19 lipca 1970.

EMPIRE General Dynamics
ałogowy statek orbitalny zaprojektowany przez General Dynamics w 1962r., o masie 900 ton, miał zostać wyniesiony na niską orbitę okołoziemską przez dwie rakiety typu Nova lub osiem rakiet typu Saturn V. Rozpoczęcie tej piętnastomiesięcznej misji miało nastąpić w marcu 1975r.

EMPIRE Lockheed
Załogowy statek do przelotu badawczego obok Marsa, zaprojektowany przez koncern Lockheed w 1962 r., o masie 100 ton. Dzięki wykorzystaniu technologii znanej z misji Apollo, miał zostać wyniesiony na niską orbitę okołoziemską przez jedną rakietę typu Saturn V. Rozpoczęcie tej dwudziestodwumiesięcznej misji miało nastąpić 24 września1974 r.

Plan Stuhlingera z 1962 roku
Dział Projektów Badawczych przy Wojskowej Agencji Pocisków Balistycznych wprowadził zmiany do planu załogowego lotu na Marsa z użyciem napędu jonowego autorstwa Ernsta Stuhlingera i w 1962 r. projekt ten przewidywał wyprawę statku o długości 150 m, zdolnym pomieścić piętnastoosobową załogę. Skrócono czas trwania misji do 475 dni.

Wyprawa Marsjańska Fageta
W maju 1963 roku, centrum NASA w Houston zorganizowało konferencję, na której przeanalizowano klika scenariuszy wyprawy na Marsa. W jej trakcie ustalono, że przy takich samych założeniach podstawowych, dotyczących lądownika marsjańskiego, masa statku ekspedycji mogłaby się wahać między 270 a 1140 tonami na niskiej orbicie ziemskiej, zależnie od użytego paliwa i dokładnego przebiegu misji.

Mavr
Ten wariant lotu TMK-1 autorstwa Maksymowa także wymagał do wyniesienia na orbitę jednej rakiety N1. Różniło go to, że podczas podróży powrotnej z Marsa zaplanowano także przelot badawczy koło Wenus. Pozwoliłoby to skrócić nieproduktywny czas podróży i zmniejszyć prędkość statku w momencie wchodzenia na orbitę Ziemi. Wariantowi temu nadano kryptonim Mavr – po rosyjsku Maur, a zarazem skrót od Mars – VeneRa.

Wyprawa Marsjańska TRW
W 1963 roku TRW Incorporated opracowało plan wyprawy na Marsa z wykorzystaniem hamowania w atmosferze zarówno Marsa jak i Ziemi oraz przy wykorzystaniu grawitacji Wenus do zmiany prędkości lotu. Okazało się, że taka kombinacja pozwoliłaby zmniejszyć całkowitą masę statku na niskiej ziemskiej orbicie aż pięciokrotnie, co umożliwiłoby skuteczne wykorzystanie napędu chemicznego.

Project Deimos
Project Deimos to nazwa wyprawy marsjańskiej, zaproponowanej w latach sześćdziesiątych przez Philipa Bono. Miała się ona odbyć z wykorzystaniem jednostopniowej rakiety ROMBUS, która miała najpierw wylecieć na orbitę a następnie, po ponownym zatankowaniu, odbyć lot na Marsa i z powrotem. Na powierzchnię Marsa załoga miała dotrzeć w osobnych lądownikach.

UMPIRE Convair
Profile misji typu UMPIRE (Unfavorable Manned Planetary - Interplanetary Roundtrip Expedition czyli załogowych wypraw planetarno-międzyplanetarnych w niekorzystnych warunkach) były opracowywane w ramach kontraktów zawartych przez NASA Huntsville z General Dynamics i Douglas w czerwcu 1963 roku.

UMPIRE Douglas
Profile misji typu UMPIRE (Unfavorable Manned Planetary - Interplanetary Roundtrip Expedition czyli załogowych wypraw planetarno-międzyplanetarnych w niekorzystnych warunkach) były opracowywane w ramach kontraktów zawartych przez NASA Huntsville z General Dynamics i Douglas w czerwcu 1963

Przelot MORL
Przelot marsjański MORL to misja zaproponowana w 1965 roku przez firmę Douglas – miał to być załogowy przelot badawczy koło Marsa do przeprowadzenia już w 1973. Od innych planów przygotowywanych ówcześnie w siedzibach NASA, różnił się wykorzystaniem modułu MORL, czyli Załogowego Orbitalnego Laboratorium Badawczego (Manned Orbiting Research Laboratory), jako kwater dla załogi.

FLEM
Plan wyprawy FLEM zakładał, że od statku macierzystego oddzieli się lądownik, który sam wykona hamowanie w atmosferze Marsa i lądowanie a po zakończeniu badań, wzniesie się na orbitę heliocentryczną, na której spotka się ze statkiem. Ponieważ statek macierzysty nie musiałby wykonywać żadnego hamowania ani startu w obrębie orbity Marsa, można by było zaoszczędzić sporo na paliwie. Do wyniesienia takiej wyprawy na orbitę Ziemi wystarczyłby jeden lot rakiety Saturn V.

KK - Kompleks Kosmiczny
Od 1959 roku trwały prace związane z projektem lotu załogowego TMK, w tym analizy dotyczące korzystniejszej trajektorii i lepszej budowy statku. Ostatni wariant, stworzony w maju 1966, zanim Specjalne Biuro Projektowe zostało zasypane pracą związaną z planem lotu na Księżyc (N1-L3), nosił nazwę KK - Kompleks Kosmiczny dla Załogowej Wyprawy na Marsa.Utrzymano  dotychczasowy napęd jądrowo-elektryczny, ale w celu zminimalizowania masy statku rozważano kilka różnych scenariuszy misji.

IMIS 1968
W styczniu 1968 roku Boeing opublikował raport będący wynikiem 14 miesięcy badań nad możliwością załogowej wyprawy na Marsa. Zintegrowany załogowy statek do lotów międzyplanetarnych był ostatecznym wynikiem badań prowadzonych przez NASA przez całą dekadę i stał się punktem wyjścia, od którego rozpoczęto ponowne projektowanie wypraw marsjańskich w latach osiemdziesiątych XX wieku. Zaprojektowany przez Boeinga statek miał wykorzystać: pięć stopni rakietowych zasilanych termojądrowymi silnikami NERVA (PPM) do wysłania licznych bezzałogowych sond, załogowy lądownik (MEM), główny moduł wyprawy z kwaterami dla załogi (MM) i dwustożkowy moduł do wejścia w atmosferę Ziemi po zakończeniu misji (EEM). Obliczono że gdyby IMIS był już gotowy, dzięki swojej elastycznej, modułowej budowie mógłby wykorzystać 15 z 20 możliwości wylotu na Marsa lub Wenus, które pojawiły się w okresie 1975-1980.

MEK
MEK czyli Kompleks Ekspedycji Marsjańskiej został zaprojektowany z myślą o wyprawie liczącej od trzech do sześciu osób i trwającej łącznie 630 dni. Podstawowym napędem statku miały być silniki jądrowo-elektryczne, a wspomagać je miały inne, napędzane płynnym paliwem.

Wyprawa marsjańska von Brauna z 1969
Ostatni opracowany przez von Brauna plan załogowej misji na Marsa zakładał, że będzie to wielkie przedsięwzięcie. Jednocześnie, w porównaniu do innych projektów, znacząco zmniejszał ryzyko związane z wyprawą. Miały w niej uczestniczyć dwa statki – oba miały zarówno polecieć na czerwoną planetę jak i z niej wrócić. Oba mogłyby także być potem ponownie wykorzystanie. Jedynym elementem jednorazowego użytku byłby marsjański moduł załogowy (Mars Excursion Module), którego załoga miała użyć do lądowania na powierzchni Marsa. Projekt ten był ostatnią próbą przekonania amerykańskiego rządu, aby sfinansował marzenie niemieckiego inżyniera – pięć miesięcy później von Braun został przesunięty na mało znaczące stanowisko w kwaterze głównej NASA gdzie nie mógł już oczekiwać dalszego rozwoju, a po dwóch kolejnych latach opuścił agencję.

Wyprawa marsjańska NASA 1971
Ostatni projekt wyprawy opracowany przez NASA w okresie 1950-1980. Statek miał powstać w oparciu o sprzęt używany w wahadłowcach kosmicznych. Między innymi jego stopnie rakietowe miały być wyposażone w główne silniki wahadłowców (Space Shuttle Main Engines, SSME).

MK-700
Czelomiej był jedynym projektantem, który przedstawił radzieckiemu rządowi kompletny plan misji Aelita. Proponował dwa kursy potężnego UR-700M, które wyniosłyby na orbitę sprzęt potrzebny do złożenia, ważącego 1400 ton, statku MK-700. Dzięki stopniom o napędzie termonuklearnym, MEK mógłby zabrać łącznie 250 ton ładunku (w tym wyposażenie kwater dla załogi, lądowniki marsjańskie i kapsuła do powrotu na Ziemię). W 1972 roku, rządowa komisja ekspertów przeanalizowała wstępny projekt wyprawy z użyciem UR-700M i MK-700. Ponieważ jego zrealizowanie wymagałoby dziesięcioleci pracy i dziesiątek miliardów rubli, komisja oceniła, że projekt załogowej wyprawy na Marsa powinien zostać odłożony na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Źródło:

http://www.marssociety.pl/index.php?opt … &Itemid=60

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-15 15:59:28)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#3 2010-09-15 14:47:22

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARSMisja Mars500

3 czerwca 2010 o 13:49 czasu lokalnego (11:49 CET) rozpoczęła sie w Moskwie misja Mars500, pierwsza pełnowymiarowa symulacja wyprawy na Czerwoną Planetę. Sześcioosobowa załoga weszła na pokład „statku kosmicznego” i właz został zamknięty. Eksperyment potrwa do listopada przyszłego roku.
Tłumaczenie: Anna Szkoda
Redakcja: Joanna Jodłowska

Diego Urbina and Romain Charles z Europy, Suchrob Kamołow, Aleksiej Sitow i Aleksandr Smoljejewskij z Rosji oraz Wang Yue z Chin biorą udział w misji będącej jak najdokładniejszą imitacją lotu kosmicznego. Będą żyć i pracować tak samo jak astronauci, będą także spożywać specjalne posiłki i wykonywać takie same ćwiczenia jak załoganci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Za pomocą symulatora międzyplanetarnego statku kosmicznego, lądownika oraz powierzchni Marsa wykonają oni następujące zadania: „lot na Marsa” trwający 250 dni, „lądowanie na Marsie i badanie planety” trwające 30 dni i „powrót na Ziemię” w ciągu 240 dni. Ta 520-dniowa „wyprawa” to ostatnia i kluczowa część eksperymentu Mars500, który rozpoczął się w 2007 r. W pierwszej fazie, w listopadzie 2007, wykonano czternastodniową symulację, której celem było głównie przetestowanie obiektów i procedur operacyjnych. Druga faza rozpoczęła się 31 marca 2009 r., gdy załoga złożona z czterech Rosjan i dwóch Europejczyków została zamknięta w obiekcie na 105 dni. Misję Mars500 prowadzi rosyjski Instytut Problemów Biomedycznych (IBMP), przy ścisłej współpracy z  Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach Europejskiego Programu Kosmicznego (ELIPS) w celu przygotowania do przyszłych wypraw załogowych na Marsa.

– Mars to ostateczny cel światowego programu badań przestrzeni kosmicznej –  mówiła podczas konferencji prasowej Simonetta Di Pippo, dyrektor ESA ds. załogowych lotów kosmicznych – ESA nie tylko rozwija potrzebną do misji badawczych infrastrukturę kosmiczną. Prowadzi również program doskonalenia naziemnych analogów oraz wspomaga działalność badawczą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby upewnić się, że nasi astronauci będą jak najlepiej przygotowani do fizycznych i psychicznych wyzwań, jakie stawiają długoterminowe misje badawcze, a także aby znaleźć środki zaradcze przeciwko możliwym niepożądanym skutkom. Misja Mars500 jest głównym kamieniem milowym na tej drodze.  Rzeczą wartościową jest także współpraca pomiędzy ESA i Rosją w czasie trwania eksperymentu.

Podczas eksperymentu załoga będzie poddana izolacji w hermetycznie zamkniętym środowisku, z ograniczonymi środkami do życia. Komunikacja możliwa będzie jedynie poprzez Internet, ze sporadycznymi zakłóceniami oraz z dwudziestominutowym opóźnieniem – dokładnie takim jak podczas prawdziwej wyprawy na Marsa (występuje ono z uwagi na odległość pomiędzy statkiem a Ziemią).

Załoga będzie obserwowana, a wszystkie psychologiczne, medyczne i fizyczne czynniki zostaną odnotowane. Po 250 dniach, podczas „operacji na powierzchni”, członkowie załogi zostaną podzieleni: trzy osoby przeniosą się do symulatora powierzchni Marsa, a reszta pozostanie na „statku”.

Załoga została zaopatrzona w zapasy żywności na cały czas trwania misji i będzie musiała nimi dobrze gospodarować. Dieta będzie zbliżona do tej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ponieważ organizm szybko przystosowuje się do nowych warunków, przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu z ograniczoną przestrzenią może w krótkim czasie spowodować spadek kondycji fizycznej. Dlatego też „astronauci” muszą ćwiczyć codziennie po dwie godziny, choć prysznic mogą brać tylko raz w tygodniu.

Uczestnicy eksperymentu będą wykonywać zadania podobne tych które mają astronauci z ISS (konserwacja „statku”, doświadczenia naukowe i codzienne ćwiczenia), jednak spędzą tak znacznie dłuższy czas. Będą pracować 5 dni w tygodniu, a pozostałe dwa przeznaczone będą na odpoczynek, za wyjątkiem symulacji sytuacji wyjątkowych i kryzysowych. „Astronauci” wzięli ze sobą filmy, książki, gry, instrumenty muzyczne i inne „umilacze czasu”.

Ponieważ właz pozostanie zamknięty aż do listopada 2011 r., załoga musi sobie radzić używając zaopatrzenia i wyposażenia znajdującego się w obiekcie. Jedynie elektryczność, woda i powietrze będą doprowadzane do kabin z zewnątrz. Uczestnicy eksperymentu są w stanie naprawić każdą najdrobniejszą usterkę na swoim “statku kosmicznym”, a pomoc z zewnątrz zapewniana będzie jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Misja Mars500 ma na celu nie tylko przetestowanie nowych technologii – jest to także sprawdzian ludzkiej wytrzymałości. Życie w metalowych pomieszczeniach przez 18 miesięcy z pewnością nie będzie łatwe, mimo iż uczestnicy zostali przeszkoleni przez astronautów i podwodniaków. Załoga doświadczy pewnie wzlotów i upadków w czasie tej długiej misji, a wszystkie te psychologiczne zmiany są kluczowe dla eksperymentu.

W czasie trwania misji, Diego Urbina and Romain Charles, członkowie załogi związani z Europejską Agencją Kosmiczną, będą zamieszczać filmy video i wpisy w dzienniku  na stronie internetowej ESA dotyczącej projektu Mars500. Pierwszy wpis, z dnia 3 czerwca 2010, brzmi: “Żegnaj Słońce, żegnaj Ziemio, lecimy na Marsa!”.

Być może tej misji zabraknie splendoru i atmosfery prawdziwego lotu kosmicznego, ale będzie ona równie trudna. Ludzie, którzy kiedyś pierwsi staną na Marsie, z pewnością będą pamiętać o tych pionierach.

Tekst przetłumaczony i opublikowany za zgodą Europejskiej Agencji Kosmicznej
Źródłem były artykuły: http://www.esa.int/esaCP/SEM4VFFKZ6G_index_0.html oraz http://www.esa.int/esaCP/SEMLUB5XT9G_index_0.html  z 2010 roku, do których prawa autorskie ma Europejska Agencja Kosmiczna.
http://www.marssociety.pl/index.php?opt … &Itemid=43

Rosja gotowa do załogowego lotu na Marsa

„Jesteśmy technicznie przygotowani do tego, by nasz kosmonauta postawił stopę na Marsie” – twierdzi Lew Zielionyj – dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk, który uważa, że załogowy lot na Czerwoną Planetę mógłby się odbyć w latach 2023-2025. Zdaniem naukowca przeprowadzenie takiej misji podniosłoby prestiż Rosji na arenie międzynarodowej, a samo zadanie jest wykonalne zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym.

Mars znajduje się w kręgu zainteresowań Rosjan od dawna. Od 1962 roku wystrzelili oni w kierunku Czerwonej Planety aż 18 bezzałogowych sond. Jednak żadna z misji nie zakończyła się sukcesem. Choć pierwszym obiektem z Ziemi, który znalazł się na Marsie była właśnie rosyjska sonda Mars 2, to roztrzaskała się ona o powierzchnię planety. Kolejne urządzenie – Mars 3 wylądowało co prawda już miękko, lecz pracowało jedynie przez 20 sekund przesyłając jedno, bardzo niewyraźne zdjęcie powierzchni Czerwonej Planety. W kolejnych latach rosyjscy inżynierowie podejmowali wiele ambitnych prób wysłania sond na Marsa. Wszystkie zakończyły się fiaskiem. W tej dziedzinie NASA i ESA mają o wiele więcej spektakularnych osiągnięć.

Nie można zapominać, że Amerykanie ogłosili plan powrotu na Księżyc, który ma stać się bazą do przyszłego, załogowego lotu na Marsa. Data misji, której koszt NASA oszacowała wstępnie na 500 miliardów dolarów, nie została jeszcze precyzyjnie ustalona. Swoje marsjańskie plany mają także Chińczycy.
Zdaniem wielu naukowców przeprowadzenie takiego lotu, choć leży w granicach współczesnej techniki jest niezwykle trudne. Misja musiałaby potrwać co najmniej dwa i pół roku (lot w jedną stronę na Marsa zajmuje ok. 300 dni). Po długim okresie przebywania w stanie nieważkości astronauci musieliby dokonać trudnej i ryzykownej operacji lądowania na Marsie. W czasie lotu i pobytu na planecie byliby zdani wyłącznie na siebie, a najdrobniejsza awaria mogłaby się skończyć katastrofą. Znajdując się z dala od Ziemi i jej pola magnetycznego astronauci byliby także narażeni przez długi czas na wpływ promieniowania kosmicznego.

Wydaje się, że wbrew zapowiedziom Lwa Zielionyjego przezwyciężenie tych trudności oraz sfinansowanie załogowej misji na Marsa przekracza dziś możliwości jednego kraju. Wiele wskazuje na to, że lot do którego z pewnością dojdzie w przyszłości będzie inicjatywą kilku największych krajów, najprawdopodobniej USA, Rosji, Japonii, Unii Europejskiej i być może Chin. Potencjał gospodarczy tych krajów mógłby zagwarantować stałe finansowanie projektu, ponieważ jak się wydaje największą barierą dzielącą nas od dziś od załogowego lotu na Czerwoną Planetę są właśnie pieniądze.   
http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.ed … 2123&ID=57

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-15 14:52:56)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#4 2010-09-15 15:02:36

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARSSkrótowe informacje ...

                     Załogowa misja na Marsa?
2007-03-14 10:08 - tvp.pl - Wiedza
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chce w 2025 roku wysłać pierwszą misję załogową na Marsa. Ze względu na ogromne koszty program ten musiałby być realizowany we współpracy z amerykańską NASA i rosyjską Federalną Agencją Kosmiczną.

                         Phoenix gotów do lotu na Marsa
2007-08-02 18:18 - tvp.pl - Wiedza
Na przylądku Canaveral dobiegają końca przygotowania do startu nowej misji kosmicznej, której zadaniem jest dokładne przebadanie marsjańskiego gruntu i wyjaśnienie czy na Czerwonej Planecie mogło rozwinąć się życie. Rakieta Delta II z sondą Phoenix na pokładzie ma wystartować 4 sierpnia.

                          Symulacja lotu na Marsa
2007-06-22 08:47 - tvp.pl - Wiedza
Europejska Agencja Kosmiczna ESA poszukuje kandydatów do symulowanej misji na Marsa. Zanim w przyszłości nastąpi załogowa misja na Marsa, potrzebne jest wiele prób i badań. Jednym z elementów przygotowań do takiego lotu są próby w symulowanych warunkach, w ramach projektu Mars500.

            Wystartował próbnik Marsa Phoenix
2007-08-04 10:55 - Interia.pl - Swiat
W sobotę z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie pomyślnie wystartowała amerykańska rakiet nośna Delta z przeznaczonym do zbadania północnej strefy polarnej Marsa próbnikiem Phoenix .                        Symulują lot na Marsa
2009-03-31 17:10 - TVN24.pl Informacje - Swiat
Moskiewskim popołudniem, gdy tylko sześciu śmiałków weszło do specjalnego symulatora, rozpoczął się niezwykły eksperyment, który ma przybliżyć ludzi do lotu na Marsa. Jego uczestnicy będą przebywać w całkowitej izolacji przez 105 dni. Eksperyment odbywa się w Rosyjskim Instytucie Biomedycznym.

            Rosyjski program lotu na Marsa
2009-11-11 11:58 - Onet.pl Wiadomosci: Nauka
Szef korporacji rakietowo-kosmicznej Energia Witalij Łopota powiedział dziennikarzom na kosmodromie Bajkonur, że rosyjski projekt załogowego lotu na Marsa jest efektywniejszy niż amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA.

            Przygotowania do pozorowanego lotu na Marsa
2009-11-26 00:34 - Onet.pl Wiadomosci: Nauka
W przygotowaniach załogowego lotu na Marsa będą mogli wziąć udział nie tylko specjaliści od kosmosu i ochotnicy-"astronauci", ale również całkowicie "ziemskie" firmy. Rosyjskie i zagraniczne spółki zajmujące się produktami żywnościowymi, odzieżą i środkami higieny mogą uwiecznić swój znak firmowy dzięki programowi "Mars-500" - pozorowanego lotu załogowego na Czerwoną Planetę, który rozpocznie się w marcu 2010 roku w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk.

                           Załogowa misja na Marsa w 2032 roku
2010-01-03 00:05 - Onet.pl Wiadomosci: Nauka
Szef Federalnej Agencji Kosmicznej - Roskosmos, Anatolij Perminow powiedział, że załogowa misja na Marsa odbędzie się po locie na Księżyc.

                             Rozpoczął się symulowany lot na Marsa
2010-06-05 00:21 - Onet.pl Wiadomosci: Nauka
Mars-500 to międzynarodowy eksperyment związany z przyszłymi międzyplanetarnymi załogowymi lotami kosmicznymi, m.in. lotem na Marsa. W czwartek w Moskwie sześcioosobowa załoga została zamknięta na 520 dni w specjalnej izolowanej konstrukcji i rozpoczął się symulowany lot na Marsa.

http://www.info.infomat.pl/

Historia wypraw na Marsa
http://portalwiedzy.onet.pl/8086,126237 … yczne.html


... co nas czeka ? ;)

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-15 15:56:29)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#5 2010-09-15 15:18:05

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS

Ekipa przygotowująca w NASA misję Mars Science Laboratory (MSL) przemówiła i wysunęła do dyskusji siedem potencjalnych miejsc do lądowania. Decyzja jest tym razem o tyle trudniejsza, że uwagę naukowców zwróciły tym razem trudniejsze tereny, pełne skał, szczególnie tych niebezpiecznych dla MSL. Celem MSL będzie poszukiwanie na Marsie mikrożycia, które być może ukryło się w marsjańskich skałach. MSL ma wyruszyć na Czerwoną Planetę w 2009 roku, dotrzeć na miejsce w roku 2010. Naukowcy wiążą z tą misją duże nadzieje, rozbudzone przez ogromny sukces dwóch poprzednich łazików.

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-15 15:24:21)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#6 2010-09-15 15:22:05

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS

Google Earth 5 - 3D Mars!marsjańska Warszawa - 15 września
Podczas dwóch spotkań będzie można w środę, 15-go września, wcielić się w postać marsjańskiego astronauty i za pomocą komputera powędrować we wnętrzu krateru Herschel lub wyżynie Arabia Terra – a wszystko przy symulacji marsjańskiej grawitacji. Mapy przygotowane przez polski algorytm RODM na podstawie zdjęć orbitera MRO zostaną najpierw zaprezentowane uczniom szkół ponadgimnazjalnych na spotkaniu Ministerstwa Nauki przy ul. Dewajtis, wieczorem podczas premiery filmu Hubble 3D w kinie Orange Imax.

Spotkanie na UKSW
11:00 Rozpoczecie – wystapienie Rektora UKSW i przedstawiciela MNiSW
11:15 “Matematyka na Ziemi i na Marsie” – Jan Kotlarz, twórca RODM (polskiego algorytmu modelowania powierzchni), wcieli sie w role przewodnika wirtualnej wycieczki po najciekawszych zakatkach Czerwonej Planety. Uczestnicy konferencji dowiedza sie o polskim wkładzie w podbój kosmosu oraz o roli, jaka w badaniach Marsa, odegrały dzieki Polakowi twierdzenia matematyczne: tw. Fishera i tw. Banacha. Prelegent opowie te o zastosowaniach, jakie RODM moe miec tu, na Ziemi; chodzi tutaj przede wszystkim o sektor bezpieczenstwa.
11:35 “Dlaczego warto studiowac na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych?” – opowiedza przedstawiciele UKSW i dwóch zaproszonych uczelni.
12:45 Pytania i dyskusja.
13:00 Poczestunek oraz zwiedzanie stoisk, przy których bedzie m.in. mona zapoznać się z oferta dydaktyczna uczestniczacych w spotkaniu uczelni.
14:00 Planowane zakonczenie spotkania.

Premiera Hubble 3D

Film jest dokumentacją misji promu kosmicznego Atlantis z maja 2009 r., w czasie której załoga wahadłowca przeprowadziła naprawę teleskopu Hubble’a.

Na pokładzie promu znalazła się też kamera IMAX 3D, za pomocą której astronauci filmowali swoją aktywność. Chociaż rejestrowanie wideo było niejako realizowanym przez nich projektem pobocznym, członkowie misji musieli zostać specjalnie przeszkoleni i odbyć ośmiomiesięczny kurs z podstaw sztuki filmowej. Oprócz kamery głównej korzystali też z licznych kamer HD, umieszczonych na hełmach ich skafandrów oraz z ręcznych kamer cyfrowych, którymi rejestrowali życie na pokładzie promu.

Z przywiezionych przez załogę Atlantis nagrań zmontowany został 43-minutowy dokument, dzięki któremu widzowie w kinie poczują się jak uczestnicy misji odbywający spacery w przestrzeni kosmicznej. “IMAX: Hubble 3D” oprócz zapisu samej misji serwisowej zawiera też najciekawsze i najbardziej efektowne fotografie dalekiego kosmosu, wykonane przez teleskop Hubble’a w ciągu 20 lat jego działalności.
http://www.mars24.info/index.php/2010/0 … -warszawa/
WorldWide Telescope
WorldWide Telescope to aplikacja, która działa w systemach Windows oraz w przeglądarce internetowej. Dzięki olbrzymiej bazie zdjęć przechowywanej na zdalnych serwerach umożliwi ci odkrycie wszystkich tajników Wszechświata.
http://www.microsoft.com/poland/innowac … scope.aspx
http://www.worldwidetelescope.org/Home.aspx


rzućmy okiem na marsa img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-15 15:32:35)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#7 2010-09-24 17:12:00

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS

24.09. Warszawa (PAP) - Amerykański automatyczny łazik marsjański Opportunity dostrzegł kamień, który może być meteorytem. Naukowcy z NASA zdecydowali, że robot podjedzie do kamienia i zbada go dokładniej.

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Insta … 1318471730


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#8 2010-09-24 17:18:18

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13713

Re: Misja - MARS

nie przepadam za czerwonymi to i mars mnie siem nie podoba , lepszejsza ziemia , tu cza robić porządek  .chyba że chcą czerwoną zaraze tam przewieź to sie godzę na taką misje img/smilies/wink


:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Offline

 

#9 2010-09-24 19:02:36

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS

img/smilies/wink

http://merlin.pl/This-Is-War_30-Seconds-To-Mars,images_big,24,9651112.jpg


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#10 2010-10-09 10:12:25

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS

No i mamy znowu miły akcent img/smilies/smile

   
2010-10-09

Polska stanie się centrum badań Marsa

    
   
Za dwa tygodnie Warszawa stanie się na chwilę światowym centrum badań Marsa. W dniach 22-23 października w stolicy Polski odbędzie się 10. Europejska Konwencja Mars Society, w której wezmą udział uczestnicy z całego świata.

W programie konferencji zaplanowano testowy lot marsjańskiego balonu Archimedes. Będzie zaprezentowany polski penetrator gruntu księżyca Fobos dla rosyjskiej misji Fobos Grunt, a także polski łazik marsjański MAGMA, który zajął trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie URC. Będzie można też odbyć wirtualny spacer po trójwymiarowej mapie Marsa przy pomocy algorytmu RODM opracowanego przez polskiego matematyka Jana Kotlarza.

Inne tematy obejmują m.in. metanowe paliwa rakietowe, medialną filozofię finansowania misji kosmicznych, internetowe platformy komunikacji dla europejskiej społeczności kosmicznej.

Udział w konferencji można zgłaszać poprzez stronę internetową emc10.marssociety.pl. Językiem obowiązującym podczas konferencji będzie angielski.

Mars Society powstało w 1998 r. Założycielem organizacji jest Robet Zubrin, amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny oraz autor kilku książek na temat Marsa. Do stowarzyszenia należą m.in. Buzz Aldrin - drugi człowiek na Księżycu, czy James Cameron - reżyser filmowy. Celem Mars Society jest doprowadzenie do lotu załogowego na Marsa oraz promocja badań tej planety. Od 1999 r. działa polski oddział stowarzyszenia.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2609
http://www.marssociety.pl/
http://www.marssociety.org/portal


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#11 2010-10-09 10:16:56

keyvee
adept
Zarejestrowany: 2010-09-03
Posty: 64
Serwis

Re: Misja - MARS

Do 2030 mieli polecieć i pewnie polecą.


http://inewsy.nazwa.pl/bannerinformacje.gif

Offline

 

#12 2010-10-09 10:20:32

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Misja - MARS

Lepiej niech nie lecą, jeszcze nie wiadomo co tam znajdą img/smilies/wink

Offline

 

#13 2010-10-11 13:37:14

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Misja - MARS

Troszkę starsze bardzo ważne informacje w temacie img/smilies/smile

Lądownik Phoenix odkrył na Czerwonej Planecie lód wodny. Teraz naukowcy sprawdzą, czy na Marsie mogło kiedyś istnieć życie.
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artyk … ,Jest-woda

Dwa urządzenia krążące na orbicie Czerwonej Planety dostarczyły dowodów na to, że kilka miliardów lat temu woda była na Marsie wszędzie i jego powierzchnia mogła nadawać się do życia.
http://www.polskieradio.pl/23/110/Artyk … s-pod-woda

Tymczasem img/smilies/wink ... kolejny kosmiczny wędrowiec img/smilies/smile

11.10. Warszawa (PAP) - We wtorek w godzinach południowych bardzo blisko Ziemi przeleci mała planetoida - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Insta … 1527996678

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-10-11 13:37:47)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#14 2012-10-02 12:04:34

t.oskar
Zbanowany
Zarejestrowany: 2010-02-25
Posty: 12223

Re: Misja - MARS


Wesołe jest życie staruszka img/smilies/smile
http://www.youtube.com/watch?v=qu7Y-Ww6s0w

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo