Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2010-09-21 19:45:43

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Majątek Koscioła Katolickiego w Polsce

Do podjęcia tematu zachęcił mnie artukuł na okoliczność zatrzymania pełnomocnika Koscioła, Marka P. ... notabene byłego SBeka ostatnio na garnuszku KK, reprezentującego interesy Kościoła w zwiazku z odzyskiwaniem majątku zagarnietego niegdyś przez władze PRL. Pan Marek działał niezwykle skutecznie... wreczał łapówki, zaniżał wyceny i ... zajmował się "upłynnieniem" nieruchomości oczywiście po o wiele wuzszych cenach niż te "wynegocjowane" przed Komisją Majatkową.
Zaciekawiły mnie zwłaszcza ostatnie zdania artykułu:

W ciągu 19 lat działalności komisja majątkowa przy MSWiA przekazała Kościołowi 490 nieruchomości, w tym m.in. 19 szpitali, 8 domów dziecka, 26 szkół, 9 przedszkoli, 3 muzea, teatry i biblioteki. Ponadto budynki archiwum, prokuratury, sądu, izby skarbowej, operetki, a nawet browar. Wartość nieruchomości zwróconych lub przekazanych w zamian - gdy przedwojennej własności nie można było zwrócić - to 24,1 mld zł. Kolejne 107,5 mln zł to rekompensaty oraz odszkodowania wypłacone gotówce.

Ja rozumiem ten browar... ale na cholerę im urzędy skarbowe?
http://www.tvn24.pl/-1,1674527,0,1,peln … omosc.html

Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

#2 2010-09-21 19:49:33

Lidka
mentor

Re: Majątek Koscioła Katolickiego w Polsce

Wiesz, Jatagan, to tak najwyraźniej w związku z duchowością człowieka... Jakby nie było, Kościół z natury rzeczy stoi po odpowiedniej stronie, szkoda tylko, że nie jest to "być", jak głosi, a "mieć"...

Pozdrawiam!

Lidka

#3 2010-09-21 19:54:12

voltaren
przyboczny

Były SBek to szerokie pojęcie ale wracając do tematu img/smilies/wink
Zato wszystko są winni i tak komuchy, to oni nakradli i teraz się nie da porządku z tym zrobić i różne hieny chcą na tym zarobić. img/smilies/wink

#4 2010-09-21 19:59:11

Lidka
mentor

Jak dla mnie, zasadniczy problem i pytanie to nie te hieny, ale PO CO Kościołowi taki majątek?... Głosi ubóstwo, szerzy wartości duchowe, a za plecami się bogaci? Oj, nieładnie... Bogu bogactwa tego świata nie są potrzebne, Kościół powinien chyba sam jako pierwszy dawać przykład tego, co głosi?...

Pozdrawiam!

Lidka

#5 2010-09-21 20:03:11

Jatagan
szlachetny gawędziarz

voltaren napisał(a):

Były SBek to szerokie pojęcie ale wracając do tematu img/smilies/wink
Zato wszystko są winni i tak komuchy, to oni nakradli i teraz się nie da porządku z tym zrobić i różne hieny chcą na tym zarobić. img/smilies/wink

Oficer SB... nie piszą czy był sekretarką czy woził księży w bagazniku...
Winne komuchy powiadasz... no i pewnie masz racje... a może Kościół jako instytucja kojarzaca się z miłosierdziem itp. mógł zrezygnować chociaz z tych szpitali, przedszkoli, szkół itp. ...

Liduś dotknęła sedna problemu... po co Kościołowi taki majątek? W przeliczeniu... jakie straty przyniosło to skarbowi państwa a co za tym idzie... Czemu chcac nie chcac zapłaciłem (i jeszcze zapłacę) za to ja, ty, sąsiad ŚJ, Buddysta z Krakowa czy Muzułmanin z Warszawy???

Ostatnio edytowany przez Jatagan (2010-09-21 20:06:41)

#6 2010-09-21 20:04:57

Siemowit
Moderator
Serwis

KK to mafia i najlepiej zorganizowana instytucja na świecie, która doskonale wie jak zadbać o swoje interesy i jak eliminować swoich przeciwników. Ma wpływ na autorytety, na postrzeganie historii, a także jej zapis w podręcznikach szkolnych. Wpływa również na politykę, zachowanie wiernych ludzi i doskonale wie czym jest propaganda i jak ją stosować. Wiedzieli to już w średniowieczu, od samego początku stosując bzdurną propagandę przeciwko wszystkim, którzy "nie pasowali". Tyle, że wtedy ludzie nie mogli zbadać sprawy - ale dziś mamy taką możliwość. A KK dziś nie może podnieść ręki na swojego przeciwnika tak, jak czynił to w wiekach średnich. Musi łapać się innych możliwości, nie mniej brutalnych ideowo niż kiedyś. Oczywiście, nikt się o tym nie może dowiedzieć, a jeśli się dowie - trzeba go odpowiednio potraktować. Wiara nie ma tu nic do rzeczy, ba - jest narzędziem w walce. Nawet tzw. księża z powołania nic nie zdziałają - instytucja żyje własnym życiem. Zaprzeczenie co do wiary głosił już Mickiewicz, ale dziś wiemy, że KK nie miał za wiele wspólnego z chrześcijaństwem odkąd instrumentalnie zaczęli traktować Biblię Rzymianie, a potem Germanowie. Gdy Naród jest w niebezpieczeństwie, to wtedy KK też musi się bronić - i wtedy np. występuje jako obrońca tożsamości narodowej - szkoda tylko, że w czasach pokoju rozumuje naród tylko wg. swoich reguł.

KK posiada władzę, a więc posiada i pieniądze. To trwa od samego początku, więc wydaje mi się, że nic się tu nie zmieni. Możemy tylko czekać na kolejne pomysły, ponieważ odsetek wiernych i dobrych opinii o KK systematycznie spada.

Jestem za jakąkolwiek wiarą, nie musi ona koniecznie zakładać "kochającego Boga" i w ogóle och ach kochajmy się wszyscy (to jest już tak wyświechtany slogan, że robi się słabo) - ale niech ta wiara będzie prawdziwa i bez instytucji. Instytucja to ludzie, a ludzie narzucają. Oczywiście... coś za coś. Instytucja w takiej formie = wiele milionów wiernych, aczkolwiek są oni powierzchowni, natomiast odrzucenie instytucjonalizacji = dużo mniejsza liczna wiernych, ale za to prawdziwych wyznawców. Ja osobiście wolę jakość, a nie ilość.

Z wiarą jest jak z muzyką - gdy staje się masowa, zamienia się w gówno. Dlatego traktujmy swoje wyznania bardziej indywidualnie - wtedy to będzie miało sens.

http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

#7 2010-09-21 20:14:50

lufestre
la princesa de los gatos

Ja rozumiem kraść na tacy ale to --> "19 szpitali, 8 domów dziecka, 26 szkół, 9 przedszkoli, 3 muzea, teatry i biblioteki"?? img/smilies/hmm Ale to się dzieje do tej pory. Pamiętam, że jak byłam w zeszłym roku w okolicach Kłodzka, to powiedzieli mi, że pobliski pałacyk, w którym jest ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci zamykają niedługo bo kościół go bierze na podstawie jakichś roszczeń z XIV w. czy jakoś tak. img/smilies/sad Paranoja. A kościół chce pieniędzy bo po pierwsze księża lubią się prywatnie wzbogacać, a po drugie ludzie przed złotymi ołtarzami poczują 'potęgę boską', co już było wspominane przy okazji tematu obrazu Matki Boskiej.

#8 2010-09-21 20:15:17

Abesnai
Canis dirus / Administrator

No ... na mnie to za bardzo się kościół nie wzbogaca ...
Naturalnie to nie przez moje "wrodzone skąpstwo" img/smilies/big_smile
Chociaż min. daję ofiarę do "puszek" podczas różnych akcji mających na celu nieść pomoc najuboższym,ofiarom klęsk żywiołowych itp. .

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#9 2010-09-21 20:21:01

lufestre
la princesa de los gatos

Abesnai, jeśli dobrze rozumuję, wpierw płacisz podatki na coś co potem przejmuje kościół img/smilies/wink

#10 2010-09-21 20:21:19

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Abesnai napisał(a):

No ... na mnie to za bardzo się kościół nie wzbogaca ...
Naturalnie to nie przez moje "wrodzone skąpstwo" img/smilies/big_smile
Chociaż min. daję ofiarę do "puszek" podczas różnych akcji mających na celu nieść pomoc najuboższym,ofiarom klęsk żywiołowych itp. .

Co raz mniej wierzę w takie zbiórki organizowane przez kościół... wolę posłać kilka SMSów.
A jeszcze bardziej zastanawiają mnie (w kontekście odzyskanego majatku) wszelkie zbiórki na "remont dachu", "ogrzewanie kościoła" itp. ... no nie wmówicie mi ze Kościól jest biedny i brak mu pieniędzy...

Lufastre... no i właśnie. Ten majatek przejety to często obiekty odbudowane i utrzymane z podatków kilku pokoleń ludzi... "niekatolików" też.

Ostatnio edytowany przez Jatagan (2010-09-21 20:23:32)

#11 2010-09-21 20:36:01

Abesnai

Proszę bardzo Jatagan posyłaj .. ja równie dobrze wierzyć mogę operatorom sieci komórkowych.
Myśl co chcesz. Ale są pewne sprawy "ponad" afery ...

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-21 20:37:08)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#12 2010-09-21 20:41:14

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Kościół stac by bylo zeby z własnych srodków tym ludziom zapewnic chociaz opiekę medyczna czy tzw. "pierwszego sortu".
Jak mam ufac instytucji która zagarnia szpitale, szkoły czy przedszkola? Wole operatorowi bo ten i tak zdziera (z czym się specjalnie nie kryje) wystarczająco żeby raz przy jakiejs akcji zrezygnowac z dochodu.

#13 2010-09-21 21:33:10

valdemar88
adept

lufestre napisał(a):

Ja rozumiem kraść na tacy (...).

Przecież ludzie dobrowolnie wrzucają forsę na tacę,nikt im z kieszeni siłą nie wyciąga,  dodatkowo jeżeli wiadomo na co jest przeznaczona zbiórka na Mszy, to czy słusznie nazywasz to kradnięciem?

#14 2010-09-21 21:33:53

voltaren
przyboczny

Wedłług mnie lepsza taca niż podatek kościelny.

#15 2010-09-21 21:41:56

valdemar88
adept

Gdyby wprowadzić u nas taki podatek ciekawe ile osób by się deklarowało katolikami?

#16 2010-09-21 22:31:57

lufestre
la princesa de los gatos

valdemar88 napisał(a):

lufestre napisał(a):

Ja rozumiem kraść na tacy (...).

Przecież ludzie dobrowolnie wrzucają forsę na tacę,nikt im z kieszeni siłą nie wyciąga,  dodatkowo jeżeli wiadomo na co jest przeznaczona zbiórka na Mszy, to czy słusznie nazywasz to kradnięciem?

A nie słyszałeś o pojęciu manipulacji? img/smilies/wink Sumienie rusza- nie da na tace to niedobry katolik, nie dba o kościół, poza tym co sąsiedzi powiedzą...a i Bóg patrzy. img/smilies/wink

#17 2010-09-21 22:44:08

valdemar88
adept

No to takie sumienie jest według mnie zaburzone. Ludź na ludzia ( img/smilies/wink ) żadnej presji w kościele nie wywiera, daję ofiarę albo nie daję,nikt na mnie krzywo nie spojrzy a i klecha nie stoi za mną z giwerą i we mnie nie mierzy. A w kwestii tego co sąsiedzi powiedzą to trochę śmieszne jest,bo gdyby wszyscy brali na serio to co ludzie powiedzą na ich temat to by bali się wyjść z domów. Z manipulacją spotkałem się tylko w polityce i w mediach, a nie na Mszy Świętej ( no chyba,że kazanie polityczne img/smilies/big_smile)

#18 2010-09-21 23:02:59

lufestre
la princesa de los gatos

No i powiedz mi jeszcze Valdemar, że polityczne kazania w kościele to rzadkość img/smilies/tongue
A co do zdania innych na nasz temat to większość ludzi jednak się nad tym zastanawia, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie ludzie się znają i zależy im na tym, żeby od takiej małej wspólnoty społecznej nie zostać odsuniętym. Żebyś ty wiedział co się działo jak ja na działce w niedzielę bramę malowałam (mała miejcowość). Każdy przechodzień zwracał uwagę. Gdybym była stałą mieszkanką, to raczej bym się przejęła, że jestem na językach, bo nie ma takiej wielkomiejskiej anonimowości. Większość kraju składa się z malych miejscowości, jak wszędzie img/smilies/wink Dalej nie trzeba dopowiadać. Wracając do tacy-  sztuką jest zrobić tak by ludzie robili to co ktoś chce, a myśleli, że sami decydują. A co do sumień zaburzonych - wiele ich img/smilies/wink

#19 2010-09-21 23:15:08

valdemar88
adept

Z tymi kazaniami politycznymi to u mnie rzadkość (nie wiem jak na innych parafiach img/smilies/smile ) Z całym szacunkiem do Twojej osóbki lufestre ale rzucenie 12 groszy na tacę w niedziele, a malowanie bramy to duża różnica,tym bardziej w polskich realiach no bo po takim malowaniu bycie na języku sąsiada jest  procentowo większe,niż nie wrzucenie grosza na tacę. No tacy są ludzie,mnie osobiście guzik obchodzi czy ktoś pracuje w niedziele, inni zaś myślą,że jak obgadają to będą świętsi albo im jakiejś chwały przybędzie. img/smilies/big_smile

#20 2010-09-22 00:05:35

Abesnai

lufestre napisał(a):

Abesnai, jeśli dobrze rozumuję, wpierw płacisz podatki na coś co potem przejmuje kościół img/smilies/wink

Przeprasza - zgapiłem się i nie odpowiedziałem img/smilies/smile
Płacę podatki państwu (jeden procent na inne cele) - co natomiast owo państwo robi z moją i waszą kasę widać chociażby też po służbie zdrowia,szkolnictwie i dużo by wymieniać - nie uważasz img/smilies/wink ?
Przepraszam najmocniej ale spierniczenie w całej rozciągłości tej afery tylko na KK jest równie sprawiedliwe jak zbudowanie pomnika śp Prezydentowi L.Kaczyńskiemu zapominając o pozostałych ...
Korupcja ma łbów tysiąc a na miejsce jednej odciętej wyrastają dziesiątki kolejnych.

No a kto lepiej będzie odzyskiwał byłe "zagarnięte dobra" niż taki co był w grupie zagarniających img/smilies/wink
Nie bądźcie proszę naiwni ... Parszywa sprawa.
Kto winien ? Ludzka zachłanność. W tym przypadku danych księży - przecież ktoś za tego gościa był odpowiedzialny osobowo ! W tym przypadku korupcja urzędasów również !
Bo z kim ten były SB'ek interesy niby robił ??? No chyba nie z Józią sekretarką (bez urazy dla wszystkich imienniczek) wójta z gminy Pipidówek ...

PS
Wiecie dlaczego zaczynają mnie podobne tematy drażnić ?
Bo cholernie się w nich generalizuje i rozpatruje tylko jedną stronę medalu.
Tak - Kościół to złoooo - no i ... ???

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-22 00:22:43)

Stopka forum