Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2010-09-22 00:13:20

voltaren
przyboczny

Re: Majątek Koscioła Katolickiego w Polsce

Kościół to zło i rządzi światem, wszyscy księża to pedofile albo złodzieje, katolicy nie jedzą całymi dniami bo wydają wszystkie pieniądze na brylanty na sukni Maryji Panny, pozatym całymi dniami słuchają Radia Maryja i to kryptoantysemici.

Ale oszołomy ponoć to ci co słuchają Radia Maryja img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez voltaren (2010-09-22 00:18:40)

#22 2010-09-22 00:37:38

lufestre
la princesa de los gatos

Abesnai napisał(a):

co natomiast owo państwo robi z moją i waszą kasę widać chociażby też po służbie zdrowia,szkolnictwie i dużo by wymieniać - nie uważasz img/smilies/wink ?

Aj, ależ tutaj też można by się czepnąć, nad tym też ubolewam img/smilies/tongue Temat podatków na pewno podniósłby ciśnienie niejednemu rozmowcy ;P

Kto winien ? Ludzka zachłanność. W tym przypadku danych księży

(...)

PS
Wiecie dlaczego zaczynają mnie podobne tematy drażnić ?
Bo cholernie się w nich generalizuje i rozpatruje tylko jedną stronę medalu.
Tak - Kościół to złoooo - no i ... ???

Zgadzam się, że nie można generalizować, ale na potrzeby dyskusji nie raz się tak robi. W sumie dyskusja z głównego wątku zeszła znów na klasyczny temat wzbogacania się kościoła. Ale na pewno nie jest tak, że każdy ksiądz jest łasym na kase sukinkotem. Istnieje sporo fantastycznych duchownych, którzy na prawdę są duchownymi od słowa duchowość. Ale niestety obawiam się jednak, że większość kościelnych, takich na wysokich pozycjach , pasuje do stereotypów używanych w tych wielokrotnych dyskusjach o finansach kościoła na tym forum. Oddychaj i nie daj się rozdrażnić img/smilies/smile

#23 2010-09-22 00:43:18

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Za dużo skrajności w skrajności voltaren ... ja po prostu cholernie pragnę żeby zaprzestano uogólniać,spojrzeć trochę obiektywniej chociaż ... img/smilies/sad
Kościół to również a przede wszystkim jego wierni ... w jakim zakresie dla przykładu ja jestem odpowiedzialny za postępowanie władz kościelnych ? Mam na nie wpływ ?
Czy wszyscy spośród tych władz też mają być tym generalizowaniem napiętnowani ???
Ludzie słyszeliście chociażby o Abp Józefie Życińskim ? ... Bp Tadeuszu Pieronku ... ?

aaa ... dodałem jak już swój wrzuciłaś lufestre img/smilies/tongue
no właśnie o to chodził img/smilies/wink .. o te "luki" w danych sektorach. Lepiej ... kto kontroluje Skarb Państwa ? Jeszcze lepiej ... kto kontroluje kontrolujących ?

PS
Chcecie szukać korupcji ? Szukajcie jej u źródła.

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-22 00:56:02)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#24 2010-09-22 06:44:22

Lidka
mentor

Moi drodzy, jest, jak jest, Kościół był instytucja od samego początku, wielce wpływową i, być może, usiłuje swoją "wartość" (mieć wpływ na wszystko) odbudować i umocnić. A to wszystko na podstawie ludzkiego "ego", niestety, człon Kościoła to jednak ludzie. Którzy, w większości, zaprzeczyli naturze ludzkiej z własnego wyboru (celibat), zatem usiłują "oszukać ją", koncentrując się na innych wartościach. Władza, pycha (przekonanie o byciu w posiadaniu "jedynej prawdy"), bogactwo to świetne afrodyzjaki, wielokrotnie lepsze niż seks. I dostępne Kościołowi.

(nie poruszam ucieczki w alkoholizm czy pedofilii, bo mowa akurat o bogactwie)

Ale druga część Kościoła to również ludzie, którzy AKCEPTUJĄ taki stan rzeczy. Dlaczego?...

Jak idę umówić się z malarzem, żeby wymalował mi dom, a widzę, że jego dom jest zaniedbany, brudny, z poodłupywanym tynkiem od lat, sorry, ale nie mam do niego zaufania, bo nie wierzę, że ktoś, kto sobą reprezentuje brud i bałagan, potrafi pięknie odnawiać mieszkania.

To samo, np. z dietetyczką, która waży 130 kilo, a twierdzi, że jest świetnym fachowcem od diet. Ona jest dla mnie niewiarygodna!

A Kościół? Twierdzi, że bazuje na naukach Chrystusa, a przywiązuje wagę do spraw "doczesnych", w tym do bogactwa i przepychu? Może Wam to pasuje, ale ja podziękowałam. Sprawy duchowe, jakimi ma się zajmować, nie mają nic wspólnego z bogactwem materialnym, wprost przeciwnie. Dla mnie Kościół jest po prostu niewiarygodny, nie reprezentuje sobą wartości, które głosi...

Pozdrawiam!

Lidka

#25 2010-09-22 07:41:08

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Troche zboczyliscie z tematu img/smilies/big_smile Skarb państwa kuleje (to do tych co akurat o tym rozprawiaja) bo min. Wypłaca bajońskie odszkodowania Kościołowi za utracony majatek, traci wpływy podatków z utraconych instytucji itp. Ale rozmawiamy tu o majatku koscioła który nie ogranicza się do posiadanych kosciołów i klasztorów ale do setek (może więcej) hektarów ziemi która jest z zyskiem sprzedawana lub wypuszczana w dzierżawy... przypomina mi to dziesięciny i powrót do feudalizmu img/smilies/big_smile
Ten przykład Lidki z dietetykiem "hipopotamem" jest doskonały. Nie wyobrażam sobie żeby wierni w XXI wieku mieli zbierać się w kościołach z dech i siedziec na nieoheblowanych ławkach ale przy kilkumilionowych dochodach z dzierzaw i pieniądzach ze sprzedaży gruntów ta instytucja wyciaga jeszcze pieniadze (na samą Świątynię Opatrzności ok 60 mln zł. za kadencji PiS) z budżetu państwa... tę świątynię po równo stawiali muzułmanie, ateiści, buddyści, ŚJ, Katolicy i to czy tego chcieli czy nie. Ja osobiście popieram podatek "od wiary".
Wracając do tematu. Kościół nigdy nie był biedną instytucją jednak to co robi teraz to przegiecie. Zgoda że majatek został odebrany Kościołowi ale te żłobki, szpitale, szkoły jako bydynki albo dopiero powstały na tych gruntach za pieniądze mieszkańców albo zostały przez nich odbudowane po wojnie i utrzymywane przez kilkadziesiąt lat. Jeśli juz Kościół domaga się zwrotu to powinien zwrócić państwu koszty utrzymania tych gruntów przez te lata... tymczasem nie dość ze dostaje z powrotem jak na tacy ziemię to jeszcze naliczane jest spore odszkodowanie, nie wspomnę że budynki które stoja na takich ziemiach sa w większości przypadków wysiedlane. Szpitale... żłobki... przedszkola... szkoły... miłosierdzie KK w całej krasie.
Ciekawe czy kiedys ktoś wysiedli jakiś kościół np. postawiony na ziemi Żydowskiej...
Paranoja!

Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

#26 2010-09-22 11:23:21

voltaren
przyboczny

Tak Paranoja Jatagan img/smilies/tongue Twoja.

#27 2010-09-22 17:15:34

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Volcik... jeśli masz coś do powiedzenia to pisz a jesli jedyne co możesz z siebie wycisnać to personalne wycieczki to zamilcz.
Skoro to moja paranoja to proszę udowodnij ze to co napisałem to kłamstwo.

#28 2010-09-22 17:24:34

voltaren
przyboczny

Po pierwsze to ty znowu zacząłeś do mnie wyskakiwać z personalnymi wycieczkami , w stylu "jesteś głupi jak moja teściowa", nie mam zamiaru dyskutować z tobą.
JAk chcesz dyskutować z samym sobą i się nie frustrować że ktoś ma inne zdanie, to załóż bloga.

#29 2010-09-22 17:28:23

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Nie głupi jak moja tesciowa tylko jarzysz jak moja tesciowa... img/smilies/big_smile
Ja ci jedno a ty to i pojmujesz i dyskutujesz wedle własnych prawideł... jak zaczniiesz naprawde dyskutowac to zapraszam.

#30 2010-09-22 17:53:09

Artur
Administrator

A ja się ubiorę, wyjdę na miasto, kupię kwiaty i zaniosę jakiemuś obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zawdzięczamy im zdecydowane działania służb i zmianę nastawienia polityków podyktowaną spadkiem notowań Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Polsce.

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#31 2010-09-22 18:33:23

Abesnai

Artur żywię, nie wiem czemu, obawę, że zostaniesz powitany przez "gospodarzy imprezy" siekierami w dłoniach img/smilies/big_smile
Ale jakby co ... daj znać - chętnie dołączę do bukietu "bilecik" img/smilies/wink
(Sprawdzisz przy okazji jak szybko jesteś w stanie dobiec do własnego samochodu img/smilies/tongue)

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-22 18:58:26)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#32 2010-09-22 22:08:02

PiotrRosa
Ursus maritimus

A po co ma do niego biec? Przecież i tak będzie już miał cztery kapcie.   :łałała:

Ostatnio edytowany przez PiotrRosa (2010-09-22 22:08:27)

Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

#33 2010-09-23 19:22:45

Lizawieta
przyboczny

Temat idzie wielowątkowo.
Chciałabym sie ustosunkować do wszystkich, ale może nie powinnam tutaj.
Ogólnie Kościoły, a właściwie ich duchowni mają majątek nie do określenia.
KK ma najwięcej wiernych w Polsce stąd jego finanse są na wokandzie.
Dla mnie, to nie jest normalne by Fiskus nie mógł pobierać podatków od wszystkiego za co wierni opłacają (śluby, chrzciny, pogrzeby itd.)
Dlaczego nie ma kas fiskalnych?

Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą  same. -Phil Bosmans-

#34 2010-09-23 20:40:53

transfer
Gość

Lizawieta napisał(a):

Dlaczego nie ma kas fiskalnych?

Odpowiedź jest prosta - nie ma woli społecznej. img/smilies/smile Gdyby była Sejm, uchwalił by stosowne przepisy. Jakim podatkiem opodkatowac od osób fizycznych czy od firm? Zwykły podatnik osoba fizyczna może sobie podatek odliczyc choćby na dzieci, a ksiądz?

Ostatnio edytowany przez transfer (2010-09-23 20:42:41)

#35 2010-09-23 20:55:46

Abesnai

Pomysł niegłupi .. tylko kto by tego pilnował ? No bo chyba nie księża img/smilies/wink

Opodatkowanie danin na kościół z przyczyn obiektywnych teoretycznie odpada - no bo to dobrowolne daniny.
Ale ... ale ... ta sprzedaż dewocjonalii ,czasopism,świeczek itp. ...
Zrobić to samo co z taksówkarzami img/smilies/tongue

Wśród rozważanych zmian w ustawach jest likwidacja Funduszu Kościelnego i ograniczenie zwolnień podatkowych kościelnych osób prawnych. W zamian klub chciałby zaproponować odpis podatkowy w wysokości 1 proc. podatku PIT, który dobrowolnie podatnicy mogliby przekazać na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego - podobnie jak obecnie można odprowadzać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … eczne.html

W zeszłym tygodniu wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska powiedziała PAP, że pracuje nad zmianami w ustawach, które dotyczą relacji państwo-Kościół. Jedną z rozważanych zmian legislacyjnych jest likwidacja Funduszu Kościelnego i ograniczenie zwolnień podatkowych kościelnych osób prawnych. W zamian Sojusz chciałby zaproponować odpis podatkowy w wysokości 1 proc. podatku PIT, który dobrowolnie podatnicy mogliby przekazać na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego - podobnie jak obecnie można odprowadzać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … wodzi.html

Jedną z rozważanych zmian legislacyjnych jest likwidacja Funduszu
Kościelnego i ograniczenie zwolnień podatkowych kościelnych osób prawnych. W zamian Sojusz chciałby zaproponować odpis podatkowy w wysokości 1 proc. podatku PIT, który dobrowolnie podatnicy mogliby przekazać na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego - podobnie jak obecnie można odprowadzać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/ … tkami.html

SLD zamierza ponownie złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Komisji Majątkowej.Zdaniem polityków Lewicy, komisja działa niekonstytucyjnie, a część wartego ponad 24 mld majątku, przekazano Kościołowi z naruszeniem prawa.

Taki wniosek trafił do TK już 23 stycznia 2009 roku, został on jednak zwrócony do klubu lewicy z prośbą o uzupełnienie podpisów po tragedii smoleńskiej.
http://news.money.pl/artykul/sld;rusza; … 79849.html

No a postulaty ... różne są - min. tutaj jeden z nich img/smilies/wink :
Postulaty Laickie. Apel racjonalistów do polityków

V. Pozbawienie Kościoła przywilejów finansowych

11. Zakończenie procesu zwrotu nieruchomości związkom wyznaniowym na dotychczasowych uprzywilejowanych zasadach, dopuszczenie jedynie sądowego trybu dochodzenia roszczeń. Likwidacja tzw. komisji majątkowych oraz zniesienie tzw. postępowania regulacyjnego jako sprzecznego z prawem do sprawiedliwego i rzetelnego procesu sądowego w sprawach cywilnych.

12. Likwidacja Funduszu Kościelnego. Przejęcie finansowania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez samych zainteresowanych, czyli przez kler lub instytucje kościelne. Ograniczenie ulg i zwolnień podatkowych wyznaniowych osób prawnych, i objęcie tych podmiotów przepisami prawa podatkowego stosowanymi do organizacji pożytku publicznego.

13. Powstrzymanie wykonania aktów normatywnych umożliwiających finansowanie budowy obiektów sakralnych i kościelnych z budżetu państwa poprzez np. ich zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego.

14. Uchylenie ustaw o finansowaniu z budżetu państwa papieskich wydziałów teologicznych we Wrocławiu i w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie.

15. Likwidacja tzw. ulgi kościelnej, czyli możliwości odliczania bez ograniczeń przez podatników podatku dochodowego darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą na rzecz Kościoła katolickiego oraz Kościoła prawosławnego.

16. Rozpoczęcie prac nad reformą finansowania związków wyznaniowych w celu zapewnienia transparentności sposobu finansowania.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6056

PS
Tak się zastanawiam ... Bo tak każdy rozpisuje się namiętnie o "dobrach kościoła".
Wiedzieliście o powyższym projekcie SLD ?

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2010-09-23 21:20:33)

#36 2010-09-23 23:13:59

PiotrRosa
Ursus maritimus

Położyć łapę na kasie KK - bezcenne (i niewykonalne jednocześnie).

#37 2010-09-24 00:26:13

Abesnai

Intencje zresztą "kładących" przypuszczam byłyby tak szczere jak uśmiech Napieralskiego w telewizji img/smilies/wink

#38 2010-09-24 07:50:16

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Jakie by nie były... nie wiem czy byłoby to wykonalne. Cociaż dla chcącego nic trudnego img/smilies/big_smile

#39 2010-09-24 20:19:04

PiotrRosa
Ursus maritimus

Czytam sobie i czytam ostatnie rewelki (się CBA narobiło) i pojmować powoli przestaję. Czy do tych ewidentnych "wałków", na których KK kasę zrobiło teraz my, podatnicy znów musimy dopłacić? Skoro na przykład taki Wrocław stracił kasę, bo mu jakiś grunt przekazany przez Komisję przekazano KK licząc po 30 złociszy za metr, a KK następnego dnia pogonił go za 230 złociszy za metr, a naprawdę grunt był wart 330 złociszy za metr, to teraz Wrocław (miasto) wystąpi do Skarbu Państwa o zwrot tych 300 złociszy pomnożonych przez oddane metry? To jakaś kompletna paranoja jest. Dom wariatów przy tym to Akademia Filozoficzna.

#40 2010-09-24 20:55:26

caly
przyboczny

Dla mnie niepojęte jest jak KK może miec jakis majątek. Zastanawiam się czy o to chodziło w tym wszystkim jak 2k lat temu to sie zaczynało, mieli chodzic od domu do domu i nauczać, żebrać za jadłem i napitkiem.

Minęło "kilka latek", a tu mamy majątki, pałacyki, wieże kościołów ponad biedadomy, kościół koło kościoła - moja żona mowi, że to teraz jak takie wieże babel, które są na chwałe Pana, na chwałe, o którą Pan nie zabiega i za którą przyjdzie kiedyś się rozliczyć.

Są parafie, gdzie ksiądz z ambonmy co niedziela czyta, co kto dał na kościół, a kto już dawno nie dał. Dorabiahą się majątków na biedzie wiernych i to nie płacą podatków. Mafia jak ktos tu pisał. Moim zdaniem cała ta komisja nigdy nie powinna powstać.

Na koniec by nie było tak czarno, sa księża, którzy przez swoja posługę nie dbali o luksusy, z buta naginali całą posługę, nie brali za śluby, pogrzeby i inne "okazje", nie mieli cenników i sobie radzą z parafią, skromnym kościółkiem, a serducho Pana raduje się od ucha do ucha img/smilies/wink

Stopka forum