Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#41 2010-11-24 19:09:40

Nazz
adept

Re: Sprawiedliwość

Ja bym jednak nie porzucał wątku kultury. Uważam, że przeceniamy nieco stopień w jakim sprawiedliwość umoczona jest kulturowo. Jeżeli zwierzęta zachowują się w wielu przypadkach jak ludzie - każą i nagradzają - to bez rozumianej w naszym odniesieniu kultury, mają poczucie tego co sprawiedliwe.
Czy nie byłoby więc możliwe oderwanie sprawiedliwości, a przynajmniej jej podstaw od sfery kultury? (tu pytanie, bo sam nie jestem pewien do końca)

Proporcjonalność kary, czy nagrody do czynu moim zdaniem jest wypracowanym schematem tego, jak w najwydajniejszy sposób zachęcić ludzi do takiego, a nie innego zachowania. Czyli w sumie zgoda z tym co napisałeś.

/Sprawiedliwość wychodzi z obserwacji natury, ale raczej nie można by mówić, że jest obiektywna. Trzeba by wtedy mówić o jednej sprawiedliwość, a wg. mnie to jest absurd. Chyba, że mówimy o sprawiedliwości w sensie struktury, wtedy można sie zastanawiać nad jej absolutną obiektywnością. Nie zwracasz uwagi, spoko, zimny lech dla ciebie;)/

#42 2010-11-24 22:11:33

bezemocji
przyboczny

W gdybologii co ktoś ma na myśli nie celuję, w piwie bardziej img/smilies/smile Ok, doszliśmy do pewnej zgodności.
Dodam tylko, że nie orzekam ostatecznie i nie zrównuję kultury człowieka i form kulturopodobnych u zwierząt.
Zauważono co prawda ich zachowania przypominające naszą kulturę włącznie z kierowaniem się sprawiedliwością w naszym rozumieniu, ale byłoby nadużyciem zrównywanie kultury ludzkiej ze "zwierzęcą". Wielu form naszej kultury u zwierząt po prostu nie ma.
Poza tym czy wyłączając sprawiedliwość z naszej kultury, wyłączylibyśmy z niej ... etykę img/smilies/smile

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#43 2010-11-24 22:47:10

Ja?!
kreatorus moderatorus

Co to jest kultura etyka ? To puste słowa czy uniwersytecko nazwane pewne cechy które były i są od początku istnienia. Kultura czyli piękno i harmonia plus czystość. Etyka ? - tu mam problem, co to jest ? Spytam wiki :-)

fuck it.

#44 2012-06-09 21:24:50

jotajota
zaaklimatyzowany

Pojecie sprawiedliwość najkrócej zawiera się w słowach:"Jaką miarą mierzycie,taką i wam odmierzą."

Stopka forum