Imladis

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2010-09-29 21:49:55

Michall
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 855

Polak = katolik

No cóż tak sobie pomyślałem żebyśmy porozmawiali trochę na temat religii a właściwie jaj historycznych aspektach i skutkach na teraźniejszość. Narazie zrobimy to tutaj ale potem założe odpowiedni temat w Historia Powszechna jeśli będzie takie zainteresowanie.

Teraz konkrety. Więc jak wiemy 966r. chrzes Polski Mieszko I przyjmuje chrzest z rąk Czechów. Jednak wieść o "nawróceniu" mieszka włóżmy między bajki a przejdźmy do realnych konkretów. Chciał on po prostu zmiejszyć wpływy "odrodzonego Cesarstwa Zachodnio Rzymskiego"- po ludzku Niemców img/smilies/smile. Potrzebowąl złamać sojusz          Wielecko-Czeski. Potem mamy stopniowę chrystianizację św. Wojciech, Zjazd Gnieźnieński, 1039 rewolucja neopogańska, 1075 legaci papiescy itd. - skróce bo mi wieczoru zabraknie żeby to wszystko opisać. Polska generalnie jest w tamtym czasie państwem tolerancyjnym a Żydzi nawet dostali przywileje w 1264 od Henryka Pobożnego Husyci w Polsce byli aktywni w Małopolsce zawiązali nawet konfederacje ale ponieśli dotkiliwą klęskę w bitwie pod Grotnikami w 1439r - po prostu husyci poczuli się zbyt pewnie zakładając nawet własną konfederację. Potem był długo względny spokój aż do tez Marcina Lutra 1517 i jego 95 tez. Rozpoczyna się ruch reformacyjny w Polsce na tronie zasiada Zygmunt Stary. Król którego niezbyt interesowało jakiego wyznania są jego poddani. Nastepnie królem zostal Zygmunt August który powiedział "nie jestem królem waszych sumień". Potem mamy w 1573 Konfederację Warszawską i ustalenia artykułów henrykowskich które zapeniały tolerancję. Zresztą większośc magnatów litewskich była kalwińska, to jest złoty okres Polski od panowania Zygmunta Starego do śmierci Stefana Batorego.  Potem na tronie mamy Zygmunta III Wazę który jak widomo był tak gorliwym katolikiem, że został zdetronizowany przez Szwedów a następnie odrzucił koronę cesarską Rosji dla swego syna Władysława. Potem mamy okres wojen XVII wieku gdzie walczymy praktycznie z każdym po kilka razy i tu zaczyna się kształtować pojęcie "Polak katolik".

Ale o tym już jutro bo ide kimać gdyż jutro na 7 00 do szkółki. Jak ktoś chce coś dodać/ poprawić pisac śmiało. Jak dalej pociągnąć również zapraszam.

Offline

 

#2 2010-09-29 22:10:18

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Polak = katolik

Pooooleciałeś... fakt że Mieszko przyjał chrzest z bardziej politycznych niż "objawieniowych" powodów. Jednak myślę że Polska najbardziej "katolicka" była w okresie panowania Jagiellonów. Paradoksalnie przeciez bo okres panowania załozyciela dynastii kojarzy się przecież z wojna przeciwko zakonowi NMPDN czyli Krzyzakami.
Katolicyzm Polaków właśnie najbardziej kształtował się w tych potraktowanych przez ciebie trochę po macoszemu wiekach. To co wykwitło podczas chociazby obrony Jasnej Góry to był efekt przywiązania do religi i symboliki. W p[ewnym momencie wojna ze Szwedem to juz była wojna prowadzona pomiędzy heretykami i chrześcijanami. Dalej to o czym wspominałem w temacie w kórym rozmawialiśmy o husarii... walka z "bisurmanem". Symbolicznie przeciwnicy byli z regóły innowiercami co uświadczało walczących Polaków w przekonaniu że na ich barkach spoczywa jakieś specjalne posłannictwo od samego Boga... ciekawy temat. Czekam na rozwinięcie.


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#3 2010-09-29 22:49:11

Nassanael Rhamzess
Zaklinacz - Hasziszijun
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2010-02-14
Posty: 6518

Re: Polak = katolik

A potem z kolei te przekonania siedziały w głowach Mickiewiczów itd...powstania itd...gdzieś ten duch o którym mówiłeś Jat dostawał cięgi pod zaborami... ale nie umarł...


"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Offline

 

#4 2010-09-30 07:44:28

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Polak = katolik

No i wiesz co by nie mówić to jednak na ziemiach Polski (co z reszta sam zauwazyłeś) pełno było obywateli innych wyznań. Na Podlasiu (ale nie tylko) osiedliły się rodziny Lipków czyli Tatarów którzy walczyli pod Jagiełłą w bitwie Grunwaldzkiej a potem rzesze tych muzułmanów chadzały w obronie ojczyzny i pod Janem Kazimierzem i pod Sobieskim, miały swoje oddziały podczas walk z bolszewikami a nawet w kampani wrzesniowej. Więc czy naprawdę Polak=Katolik?


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#5 2010-09-30 16:26:57

Michall
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 855

Re: Polak = katolik

Wiesz Zakon NMP i walki z nim to raczej wyjątkową gorliwością religijną sie nie popisaliśmy img/smilies/smile. Jagiellonowie tak naprawdę mieli gdzieś inne wyznania. Fakt wszyscy wtedy byli albo chrześcijanami albo prawosławnymi za ich panowania ale wtedy też jeszcze innych wyznań nie było więc ciężko było być innej wiary. Przecież Polska przydomek "Państwa bez stosów" dostała nie od parady. Dopiero kiedy zaczła się "moda" na zamianę wiary zaczęto odchodzić od katolicyzmu ale generalnie nie tępiono tych osób szczególnie. Wiesz w okresie panowania Jagiellonów byliśmy bardzo katolicy to prawda ale mam też wrażenie, że wtedy nie było też na co zmienić religii a od 1569 torelowaliśmy wiele religii na swoim terenie. Polska stała sie takim symbolem religijności w XVIIw gdy odparliśmy prawosłanych(Rosja) protestantów (Szwedzi) Muzułmanów(Turcja). Wtedy to ten cały proces zaczoł sie kształtować co w konsekwencji doprowadziło do stwierdzenia "Polak=Katolik" ahhh gdyby tak czasy Złotego Wieku się nam wróciły...

Offline

 

#6 2010-09-30 17:08:01

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13916

Re: Polak = katolik

Polak = katolik

jak dobrze , że to juz tylko historia !!  http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/e035


:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo