Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2010-10-07 11:02:12

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Edward Gierek... Kazimierz Wielki PRLu?

Do tematu zachęciła mnie niedawno zaslyszana opinia zasłyszana przypadkiem w kolejce do lekarza. Rozmawiały dwie starsze panie (wiem ze nieładnie jest podsłuchiwac), w pewnym momencie jedna z nich stwierdziła że tow. Edward "zastał Polskę drewniana a zostawił murowana". Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

#2 2010-10-23 10:06:02

voltaren
przyboczny

Re: Edward Gierek... Kazimierz Wielki PRLu?

Nabrał pożyczek, które nie wiem czy zostały już spłacone. Z drugiej strony coś za te pożyczki pobudował np. mieszkania. Co by jednak pobudował, to jednak służyło to tylko temu aby utrzymać ówczesną oligarchie i złodziejski , nie wydolny system przy władzy. Pożyczki Gierka nie przyniosły długoterminowych korzyści, bo to system był chory i niedługo potem w latach 80, system i tak się gospodarczo sypać zaczął, a niezadowolenie społeczne sięgnęło zenitu. A więc oceniam jego postać negatywnie.

#3 2010-10-23 10:40:43

victoria
adminka

Ja też img/smilies/big_smile Tatuś który bierze milionowe pożyczki pod zastaw domu, tańce hulanki swawole, jasne że domownikom na jakiś czas się poprawia bo resztki spadają obfite, ale jak kasa się kończy, to wszystko spada na domowników....

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#4 2010-10-23 10:56:46

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Pożyczki Gierka skończyliśmy spłacać dosłownie kilka lat temu (ile nie pamiętam ale było o tym w telewizorni). Również popieram zdanie Viktorii. Fajnie się żyje za "nie swoje" gorzej jak przychodzi okres zapłaty z własnej kiesy...
Coś wam to przypomina? Takie ofiarowywanie gratisów na wyrost?

#5 2010-10-23 11:01:12

PiotrRosa
Ursus maritimus

Z tymi pożyczkami jest OK. A ile ich nabrali dzisiejsi wodzowie? I co z nich ma dzisiejsze społeczeństwo? Nie wiem, ile w tym prawdy, ale ponoć rocznie płacimy dziś więcej odsetek od bieżących kredytów, niż EG nabrał ich wszystkich w trakcie swoich dziesięcioletnich rządów.

Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

#6 2010-10-23 11:09:12

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Inna sprawa że nie ma chyba na świecie kraju któryby nie miał zadnego długu czy innego zobowiazania finansowego. Nawet plemie Tuskutusku wisi dwie krowy i owce plemieniu Kaczukaczu img/smilies/big_smile hehehe
Ważne jak te pozyczki są wykorzystywane... jak sądzicie czy Polska skorzystała na "polityce finansowej" Gierka czy też nie? Czy bez zaciągniętych zobowiazań bylibysmy sami w stanie "umknać od strzech i lamp naftowych"?

#7 2010-10-23 11:36:12

victoria
adminka

PiotrRosa napisał(a):

Z tymi pożyczkami jest OK. A ile ich nabrali dzisiejsi wodzowie? I co z nich ma dzisiejsze społeczeństwo? Nie wiem, ile w tym prawdy, ale ponoć rocznie płacimy dziś więcej odsetek od bieżących kredytów, niż EG nabrał ich wszystkich w trakcie swoich dziesięcioletnich rządów.

tak, tylko porównaj sobie jakość zycia... prąd, gaz wyłączenia zwłaszcza prądu każdy powinien pamiętać,  wszystko na kartki limitowane, budownictwo, Gierek budował, ale czy łatwo było dostać mieszkanie, jaką szansę miał przeciętny Kowalski bez tzw pleców lub wypchanej koperty? dzisiaj można narzekać, ale ktoś te drogie mieszkania kupuje... drogi, poza "gierkówką i kawałeczkiem A4 bodajże 30 km, jakie drogi zbudował? czy huta katowice to nie były utopione pieniądze? itd img/smilies/big_smile

jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#8 2010-10-23 11:49:00

PiotrRosa
Ursus maritimus

Za młody jestem, żeby pamiętać te czasy. Padło pytanie, czy sami, bez tych pożyczek wyrwali byśmy się z epoki lampy naftowej? Trudno dziś oceniać. Parę jednak rzeczy w tamtych czasach osiągnęliśmy. Porty, flota, stocznie (akurat moja działka) stały na najwyższym światowym poziomie. Byliśmy naprawdę (nie PR-owsko) wielcy. A dziś? W czym tak naprawdę i do końca jesteśmy "światowi". Chyba tylko w hodowli kaczek.

#9 2010-10-23 12:12:47

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Z tymi mieszkaniami to co się zmieniło? Nadal jak nie masz pleców lub koperty to takiego z zasobów miasta nie otrzymasz... (testowane na rodzinie) mieszkania sa tak cholernie drogie ze co niektórzy ockna się jak nie będą mogli spłacać  za lat kilka (oby nie). Też Gierka nie pamiętam, i nie powiem jak to z tymi przydziałami mieszkań było ale zeby teraz był taki rarytas...
Ciotka na mieszkanie czekała lat 7... jej córka bedzie spłacać mieszkanie lat 30. Sam nie wiem co lepsze a co gorsze...

#10 2010-10-23 13:00:45

Krzysiek
przyboczny

Polityka nie można oceniać ahistorycznie, to znaczy w oderwaniu od czasu w którym działał..
Wobec Edwarda Gierka jestem pełen podziwu wobec ogromu rzeczy które udało mu się zrobić pomimo kłód rzucanych mu pod nogi przez  beton partyjny wspierany przez sowietów...
Mówię to jako człowiek który czynnie uczestniczył w tych zmianach...

Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2010-10-23 13:01:45)

"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."

#11 2010-10-23 13:04:55

victoria
adminka

Ja czekałam od momentu pełnego wkładu, 16 lat i dlatego tak krótko, bo budynek w którym mieszkałam został wykwaterowany... Nie powiem już ile godzin stania w kolejkach, nocnych zapisów kolejkowych(bo zdarzało się stać w kolejce przez 2 tygodnie, czasem dłużej) kosztowało nas jako takie domeblowanie mieszkania... właściwie wszystko co mam w mieszkaniu jest już poprzemianowe img/smilies/big_smile z czasów PRLu miałam tylko pralkę automatyczną kupioną od górnika, mikser prezent ślubny, telewizor czarno biały kupiony przez kogoś z rodziny na raty,  lodówkę wystaną jak ... nie wiem co img/smilies/big_smile a w 85 roku na nowopowstałej giełdzie "urządzeń różnych" coś jak giełda samochodowa, kupiliśmy sobie atari http://macg.net/emoticons/laughing2

#12 2010-10-23 13:33:10

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Krzysiek napisał(a):

Polityka nie można oceniać ahistorycznie, to znaczy w oderwaniu od czasu w którym działał..
Wobec Edwarda Gierka jestem pełen podziwu wobec ogromu rzeczy które udało mu się zrobić pomimo kłód rzucanych mu pod nogi przez  beton partyjny wspierany przez sowietów...
Mówię to jako człowiek który czynnie uczestniczył w tych zmianach...

A więc właśnie... i Ty i Viktoria możecie o tow, Edwardzie i jego czasach mówić z pozycji uczestnika... my znamy te czasy w wiekszości z opowiadań. Dla moich dzieci będzie "kosmosem" że kiedys np. dawali mieszkania "za free"...

#13 2010-10-23 22:17:33

PiotrRosa
Ursus maritimus

Tow. Edward nie należy wprawdzie do moich idoli, ale przyznać mu trzeba, że trochę dla tej naszej ojczyzny zrobił. Na tyle, na ile w tych czasach mógł.

#14 2010-10-23 22:28:00

voltaren
przyboczny

"Kotofil" miał podobne zdanie img/smilies/wink

#15 2010-10-23 22:33:23

PiotrRosa
Ursus maritimus

Z tą drobną różnicą, że ja to mówię na trzeźwo, a Kotofil, jak sam przyznał, był naćpany.

#16 2010-10-23 22:42:39

Jatagan
szlachetny gawędziarz

Pax diablęta img/smilies/big_smile Volt nie czepiaj się. Sam drążysz i prowokujesz wypowiedzi na które potem się "swięcie oburzasz". Piotrze... wiem ze stwierdził że miał pewne khm... trudności z zapamiętaniem kampanii w całosci ale odpuść Voltowi. Niektóre rzeczy się nie zmienią...

#17 2010-10-23 22:48:17

PiotrRosa
Ursus maritimus

Rozumiem, że mówisz o stanie ... zapamiętywania przez tzw. Prezesa? Tak, to już stan stały. Zgadzam się.

#18 2010-10-23 22:56:58

voltaren
przyboczny

Nie drąże i nie prowokuje, tylko widzę jak nonsensowna jest dyskusja na tym forum, póki obowiązują tu reguły Jatagana. Narzucasz Jataganizm, a później się żalisz że on panuje.
Myślę że poco mamy się posługiwać nazwiskami, zamiast tego stosujmy inne nazewnictwo, Kaczyński może być Kaczy Syn albo kotofil, czekam na propozycje odnośnie Tuska i reszty naszej sceny politycznej. Będzie jeszcze bardziej wesoło i Jataganowo.

#19 2010-10-23 23:12:51

Jatagan
szlachetny gawędziarz

To co się dzieje i jakie hasła padaja w innych tematach forum mnie nie interesuje. Tutaj jak to okresliłes panuje Jataganizm (do odwołania, podoba mi sie to okreslenie) a dopóki tak jest nikt tu bajzlu robic nie będzie. Jesli masz coś do Piotra za post napisany w innym temacie to drąż tam a tu mi nie śmieć swoimi przemysleniami które nijak się maja do tematu a dażą jedynie do wywołania awantury. Na de mna jest wyzsza instancja i jeśli ci coś nie pasuje to proszę, masz mozliwśc się poskarzyć natomiast twoje uwagi zwracane mi zwłaszcza tutaj interesuję mnie jak zeszłoroczny śnieg.
Poniał?

#20 2010-10-23 23:21:50

voltaren
przyboczny

Masz racje, nie powinienem tego przenosić tutaj, bo to inny temat. Ale na tym forum by się przydał moderator, i nie ty, bo ty nie tolerujesz niestety innego światopoglądu.
Wracajcie do tematu Kaziemierza Wielkiego PRLu.

Stopka forum