Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI
  • Index
  •  » Filozofia
  •  » Jakie warunki muszą być spełnione aby nazwać kogoś filozofem?

#1 2010-10-12 17:19:38

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

Jakie warunki muszą być spełnione aby nazwać kogoś filozofem?

nie sposób rozdzielić istnienia filozofów od istnienia filozofii
filozofowie swoim działaniem, czyli przelewaniem swoich myśli do świata za pomocą mowy i pisma tworzyli i nadal tworzą filozofię
od czego powinniśmy zacząć charakterystykę archetypu filozofa?
Może właśnie od jego myśli?
Myśli mają swoje źródło w osobie.
Czy osobowość czy myśl jako wytwór tej osobowości decydują o byciu filozofem?
Rzeczą jasną jest, że osobowość pod wpływem pewnych czynników (np. środowisko w którym się przebywa) tworzy myśl filozoficzną albo niefilozoficzną.

Więc osobowość, myśl i np. środowisko będą tym co decyduje o byciu filozofem.
Każda z tych trzech rzeczy ma pewne atrybuty. Np. myśli ma m.in. formę i treść. Która z tych dwóch rzeczy jest konieczna by myśl przez odpowiedni opis treści i/lub formy, nazwać myślą filozoficzną?

Czy osobę jako filozofa określamy poprzez funkcję, którą pełni w danym społeczeństwie?
Czy osobę jako filozofa określa się z perspektywy czasowej czy następuje to natychmiast?

Czy i jak wiedza czy intelekt świadczy o byciu filozofem?

Czy i jak sposób życia wpływa na postrzeganie tego kogoś jako filozofa?

W jakich proporcjach u filozofa występuje egoizm i altruizm?

Czy każdy filozofem może być?
Czy wartościowanie filozofów na lepszych i gorszych ma sens?
np. Platon vs. Sokrates
Czy filozofowie przeszłości są gorsi od filozofów czasów współczesnych?

oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

#2 2010-10-12 18:45:04

lufestre
la princesa de los gatos

Re: Jakie warunki muszą być spełnione aby nazwać kogoś filozofem?

Każdy może być albo jest w pewnym stopniu filozofem - jeśli chcesz być filozofem, to się nim nazwij. chyba, że potrzebujesz opinii innych ludzi by się móc nim dopiero poczuć, bo jest ona dla Ciebie ważniejsza img/smilies/wink

#3 2010-10-12 19:15:12

Artur
Administrator

Jeśli pozwolisz postawię pytanie w odwrotnej kolejności i zadam pytanie o to kogo nie można nazwać filozofem img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#4 2010-10-12 19:35:57

Krzysiek
przyboczny

Rosyjska ruletka. "0" intelektu i 100% przypadku...
Filozofię zostawiasz w szatni.http://smileys.emoticonsonly.com/emoticons/b/bible-3776

Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2010-10-12 19:37:05)

"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."

#5 2010-10-12 20:20:56

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

Artur

Kogo nie można nazwać filozofem?
Wszystkich, którzy nie są filozofami. img/smilies/smile
Ale intuicyjnie wiemy, że filozofów jest niewielu w stosunku do totalnej populacji ludzkiej. 
Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie Artura, musiałbym użyć prawie 7 miliardów nazw określających prawie 7 miliardów osób.
Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie: kogo można nazwać filozofem, musiałbym użyć szacunkowo kilku- lub kilkudziesięciu- tysięcy nazw. Wolę odpowiedzieć na to ostatnie pytanie, bo mniej pisania. Po co komplikować, jeżeli to nie jest konieczne, Arturze img/smilies/smile
tylko nie mów za szybko, że filozofowie są po to by komplikować img/smilies/smile

Lufestre

bardzo cenię to, że odpowiadasz mi jako pierwsza  img/smilies/smile ale i twój post muszę poddać krytyce

nazwanie czegoś bo tak można nie zmienia o tak rzeczywistości img/smilies/sad 

filozofa nazwać można jeżeli jest faktycznie filozofem, a nie można być filozofem tylko poprzez nadanie sobie nazwy- filozof

I gdyby nazywać wszystko byle jakimi słowami, wtedy każde słowo mogłoby znaczyć wszystko i wtedy język staje się bezużyteczny. Więc używajmy słów bardzo ostrożnie img/smilies/smile

nie potrzebuję opini innych ludzi img/smilies/smile
ale filozofia i ja jako filozof potrzebuje samozdefiniowania się aby byle "kupa" nie dzierżyła tych szlachetnych nazw

nie obraziłbym się gdybym został nazwany "kupą"

oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

#6 2010-10-12 20:32:02

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

Krzysiek napisał(a):

Rosyjska ruletka. "0" intelektu i 100% przypadku...
Filozofię zostawiasz w szatni.http://smileys.emoticonsonly.com/emoticons/b/bible-3776

Krzysiek
zaniepokoiłem się img/smilies/smile
szczególnie tą książką z krzyżykiem
a może to co napisałeś jest cytatem z tej podejrzanej książki img/smilies/smile !

Ale gdy 100% przypadkiem zrobi się 100% intelekt, to jakoś ujdzie img/smilies/smile

#7 2010-10-12 20:35:14

roxis84
przyboczny
Serwis

Moja mama mówi: "nie filozofuj mi tu..." Czy jestem filozofem? img/smilies/big_smile img/smilies/wink

Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu...

#8 2010-10-12 20:38:09

roxis84
przyboczny
Serwis

sirflinket napisał(a):

Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie Artura, musiałbym użyć prawie 7 miliardów nazw określających prawie 7 miliardów osób.
Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie: kogo można nazwać filozofem, musiałbym użyć szacunkowo kilku- lub kilkudziesięciu- tysięcy nazw. Wolę odpowiedzieć na to ostatnie pytanie, bo mniej pisania. Po co komplikować, jeżeli to nie jest konieczne, Arturze img/smilies/smile
tylko nie mów za szybko, że filozofowie są po to by komplikować img/smilies/smile

Dlatego filozofia zawsze była mi obca...

Po co komplikować "D O jej.. Ja będę tu zaglądała img/smilies/big_smile

Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu...

#9 2010-10-12 20:57:31

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

roxis84 napisał(a):

Moja mama mówi: "nie filozofuj mi tu..." Czy jestem filozofem? img/smilies/big_smile img/smilies/wink

to już jakaś przesłanka, która by sugerowała twierdzącą odpowiedź na twoje pytanie

zdecydowana większość dzieł filozoficznych, które uzyskały popularność jest autorstwa mężczyzn, fakt oni dzierżą od tysięcy lat władzę w świecie

Roxis84 powiedz mi jak to jest z filozofią z pkt. widzenia kobiet img/smilies/smile
utarł się steorotyp, że kobiety to emocjonalne a mężczyźni logiczni
i ten steorotyp jest prawdą??
Chodzące mózgi i serca jak w reklamie TP img/smilies/smile

#10 2010-10-12 21:21:57

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

w poście #1 zadałem za dużo pytań, ale nie po to byśmy na nie odpowiadali i odpowiadali ale żebyśmy poruszyli jakieś dotąd nie poruszane kwestie

mamy drążyć i drążyć ten temat i inne tematy img/smilies/smile

#11 2010-10-12 21:44:20

lufestre
la princesa de los gatos

sirflinket napisał(a):

Lufestre

bardzo cenię to, że odpowiadasz mi jako pierwsza  img/smilies/smile ale i twój post muszę poddać krytyce

nazwanie czegoś bo tak można nie zmienia o tak rzeczywistości img/smilies/sad 

filozofa nazwać można jeżeli jest faktycznie filozofem, a nie można być filozofem tylko poprzez nadanie sobie nazwy- filozof

I gdyby nazywać wszystko byle jakimi słowami, wtedy każde słowo mogłoby znaczyć wszystko i wtedy język staje się bezużyteczny. Więc używajmy słów bardzo ostrożnie img/smilies/smile

nie potrzebuję opini innych ludzi img/smilies/smile
ale filozofia i ja jako filozof potrzebuje samozdefiniowania się aby byle "kupa" nie dzierżyła tych szlachetnych nazw

nie obraziłbym się gdybym został nazwany "kupą"

Chodzi mi raczej o to, że filozofem jest być łatwiej niż się przypuszcza. W moim przekonaniu oczywiście img/smilies/smile

Prawdę mowiąc to nie wyobrażam sobie certyfikowania kogoś jako filozofa. Filozof, to ktoś kto trochę częściej niż inni zadaje sobie pytania o naturę rzeczy. Ktoś, kto ma w głowie wiele znaków zapytania dotyczących wszechrzeczy i ma w sobie dociekliwość, która motywuje go do poszukiwań.

Sądzę, że duża ilość osób na tym forum mogłaby zostać uznana za filozofów, choć może nigdy im nawet to nie przyszło do głowy.

Nie chodzi mi o pozbawianie znaczenia słowa, które należy do języka i ma przypisaną definicje, która pozwala się porozumieć. Chodzi raczej o zdjęcie ciężaru jaki chyba zwykle się nakłada na to słowo. Filozof zazwyczaj kojarzy się z kimś oczytanym, znającym traktaty filozoficzne, kojarzący masę nurtów, mówiacy o tym dużo, czy wręcz głoszący jakieś teorie niczym echo. Co ważniejsze ktoś respektowany, uznany przez innych za filozofa, mający przyzwolenie by tak sie mianować przez odpowiednich ludzi, odpowiednie kręgi. Moze też absolwent filozofii?

Do czego zmierzam? Jeśli dla kogoś bycie filozofem, to myślenie o świecie, o rzeczach kluczowych typu stwórca, przeznaczenie, sens życia, itd. i jeśli będzie on obstawial przy tej definicji, to czy może zaufać samemu sobie i z dumą określić się mianem filozofa?

Czemu przysłowiowa szara myszka, Pani Wiesia, która jest matką dwóch dorastających dzieci i rozmyśla miedzy smażeniem kotleta, a prasowaniem kochanemu mężowi koszuli do pracy, nie mogłaby powiedzieć - tak, ja też jestem filozofem, bo mam w sobie glód pytań i odpowiedzi, bo myślę? img/smilies/smile

#12 2010-10-12 23:27:07

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

lufestre cenię i popieram częściowo twą wypowiedź ALE img/smilies/wink
muszę krytykować

KOTLET - takie zwyczajne słowo, które jest szczegółem, małą rzeczą względem tych obszernych poważnych słów tj. abslut, rzeczywistość, poznanie, moralność, piękno które stanowiły zazwyczaj przedmiot rozważań znaznych filozofów
,oczywiście można rozmyślać o kotlecie w iście filozoficzny sposób-dociekać jego kotletowej natury img/smilies/smile itd.
Natomiast myśleć o kotlecie jako o pokarmie dla żołądka to po prostu myślenie potoczne i nie ma co się czarować, że to jest inaczej

nie chcę umniejszać wartości GŁODU
PYTAŃ I ODPOWIEDZI i wdł. mnie to warunek niezbędny, ale nie jedyny by powiedzieć o sobie: "Jestem panem/panią filozofem."

tak, jestem za zdjęciem ciężaru ze słowa filozof, tak twoja definiacja nr2 jest ok ale zbyt ogólna i nie obejmuje wielu rzeczy- dlatego w tym wątku chcę abyśmy stworzyli TŁUSTĄ DEFINICJĘ FILOZOFA, chociaż gdy chodzi o filozofowanie często jesteśmy sam na sam ze sobą i nie mamy innego wyjścia jak SOBIE ZAUFAĆ np. w kwestii kim jest filozof?

Oczywiści posiadanie certyfikatu w kwestii tak abstrakcyjnej, duchowej, niematerialnej, kosmicznej jak bycie filozofem, wydaje się śmieszne. Nie ma certyfikatu na miłość, szczęście, dobroć itd. i na filozofię też.
Profesura z filozofii to jeszcze ostatecznie nic nie mówi. Bo do stopni naukowych można dość ściężką zakuwania, pożądania sławy i uznania itd. lub
drogą idei piękna nauki= umiłowania jej dla jej samej.
Definiacja filozofa miała by mam nadzieje za zadanie nauczyć POKORY- "zobaczywszy definicję stwierdzam jednak iż nie jestem taki mądry jak przypuszczam, jestem znacznie głupszy, zostanie i bycie filozofem to nie taka prosta rzecz" itd. img/smilies/smile

Chociaż pytając siebie co jest istotą filozofowania?!
NIE MAM POJĘCIA img/smilies/smile a tylko się domyślam

#13 2010-10-14 18:39:40

bezemocji
przyboczny

Filozofem jest człowiek zajmujący się filozofią, uprawiający filozofię jako szczegolny rodzaj wiedzy.
Kieruje się wiedzą z zakresu filozofii, logicznym myśleniem, potrafiącym formułowac swoje poglądy w sposób czytelny, logiczny, bez nadmiernego słowotoku i mętności wypowiedzi. Jego logika to logika specyficzna, humanistyczna, świadoma sprzeczności i paradoksów. Np. paradoksów Zenona img/smilies/smile

Filozof powinien być głównie humanistą, zainteresowanym człowiekiem, jego bytem, uwarunkowaniami, kulturą, religią i innymi aspektami. Posiada umiejętność syntezy i systematyzacji świata, a także abstrakcyjnego myślenia.
Filozof znając przeróżne systemy i myśli filozoficzne, potrafi je analizować i syntetyzować. Posiada duży zasób pojęć i wyobrażeń oraz opinii, by formułować sądy o świecie, człowieku, bycie, poznaniu, wartościach i normach.
Cechuje go także refleksyjność i umiejętność zadawania pytań ogólnych, podstawowych, czyli takich, na które nie ma łatwych odpowiedzi.
Weźmy jakieś przyklady - Leszek Kołakowski, Zygmunt Bauman, Tadeusz Gadacz

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#14 2010-10-14 20:19:50

Sosan
szlachetny gawędziarz

Wiecie czym się różnią filozof, poeta i mistyk ?

Filozof stoi przed świątynia prawdy i myśli na temat, co jest w środku, spekulacji nie ma końca.

poeta jest w drzwiach świątyni, a to co może zobaczyć zamienia w język poezji

mistyk tymczasem jest w samym środku świątyni. koniec spekulacji, myślenia o prawdzie- zaczęło się prawdziwe doświadczanie...

Filozof jest więc ślepcem myślącym o świetle, każda jego konkluzja będzie zła, bo światło nie jest teorią, filozofią czy definicją światła, tylko doświadczeniem do którego potrzebne są oczy..

Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

#15 2010-10-14 20:24:18

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Czy można być równocześnie każdym z powyższych ?

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#16 2010-10-14 21:11:27

bezemocji
przyboczny

Nie ma szans img/smilies/smile
Ale my tu o filozofach. Byli tacy - Platon, Sokrates, Epikur, Kant, Hume, Popper, Witgenstein, Ajdukiewicz, Kołakowski .....

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#17 2010-10-14 21:47:20

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

Bezemocji
twoja definicja z pewnością nadałaby się do opasłego słownika, brawo

uśmieszek przy paradoksach Zenona
czyżbyś img/smilies/smile miał już z nimi do czynienia?

pewien bodaj filozof powiedział (nie pamiętam słów, ale przesłanie zapamiętałem) "lepiej uprawiać filozofię niż patrzeć się na coś jak głupiec"

Sosan
gdzieś ty tą "świątynie" widział a bodajże nawet w niej był !?
Ja nie wiem nic na temat prawdy, której doświadcza się w "świątyni"
więc nie wiem co jest prawdą a co iluzją, więc pozostaje spekulacja img/smilies/smile

czy doświadczenie jest ponad myślą?
Oj wielu nad tym się głowiło.
Przypuśćmy, że żyjemy w świecie gdzie wszystko jest iluzją. Każde doświadczenie będzie wtedy fałszywe. Jedyna nadzieja poznania prawdy wtedy jest w myśli, która będzie jak najbardziej oddalona od doświadczenia (poprzez hipotezy, teorie a kończąc na fantazjach)

a co jeśli wszystko jest prawdą. Wtedy musimy uznać doświadcze za prawdziwe. Wtedy myślenie musi być jak najbliżej doświadczenia aby było najbliżej prawdy (nazwy, opisy)

pozostaje problem związku myśli z doświadczeniem img/smilies/smile tzw. przedmiot dociekań filozofii umysłu

nie wiem jak ten związek się nazywa ale to sytuację z prawdą i iluzją, którą opisałem powyżej ,jest oparta na tym, że doświadczenie wpływa na myśl i nie może być odwrotnie a ta myśl wpływa na kolejne myśli, które już nie mają związku z doświadczeniem

a przypuśćmy inne warianty img/smilies/smile za dużo pisania

filozof mistyk, który pisze i mówi językiem poety -czy to nie szaleniec img/smilies/smile

#18 2010-10-14 21:57:45

sirflinket
ktoś nikomu nieznany

Kołakowskiego ostatnio dotknęłem. On pisał z dystansem, starał się nie przystawać do żadnej ze stron (po jego tekstach, ja nie wiem czy on wierzył w boga czy nie wierzył) i ostrożnie, bez agresji, jakby nie chciał nikogo urazić, jakby dając sobie prawo do niekompetencji.
Miło mi się go czyta.

A Wittgenstein umie zwykłych ludzi zagmatwać w swych rozważaniach na temat języka, ale ja się tak łatwo nie poddam i go zrozumiem img/smilies/smile

dlaczego Niemcy spłodziły tak wielu filozofów w porównaniu do reszty świata?

#19 2010-10-14 22:11:22

bezemocji
przyboczny

Z paradoksami mam do czynienia na codzień. img/smilies/smile
Te Zenona, fryzjera, megarejskie, Russella, kłamcy, to klasyka paradoksów filozoficznych. 10 linijek hasłowego streszczenia odpowiedzi w temacie jak na opasły słownik nie wygląda za imponująco img/smilies/smile

Obawiam się, że niebawem możemy ugrzęznąć w dywagacjach o źródłach poznania rzeczywistości, prawdy wg. tradycji myśli wschodu-zachodu-mistycyzmu i wylecimy poza temat - kogo możemy uznawać za filozofa?

#20 2010-10-14 22:52:04

soulblue
przyboczny

Ostatnio myślałam właśnie nad tym ze wlasciwie nasz umysl jest wstanie uwierzyc we wszytsko w czym nie zauwazy bledów logiki dlatego tak latwo jest manipulowac naszym rozumem i spostrzeganiem swiata. Za sprawa umyslu ludzie potrafia odebrac sobie zycie nawet dla urojonych powodów by dotrzeć więc do ''PRAWDY" wydawałoby się ze chyba trzeba wyjsć poza swój umysł. W ciszy odnajdujac instynkt i duszę. Inaczej bylibysmy wiecej niz niedoskonali bo okazaloby sie ze sami nie decydujemy o swoich pogladach a sa one uwarunkowane jedynie zyciem znaczyloby ze jedynie weryfikujemy doswiadczenia awiec cala nasza inteligecja bylaby rodzajem ilizji...

Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn … mp;fref=ts

• Index
  •  » Filozofia
  •  » Jakie warunki muszą być spełnione aby nazwać kogoś filozofem?

Stopka forum