Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2010-10-18 21:19:53

Tristal
adept

Nekromancja

Przyjaciele chciałbym poruszyć temat jednej z najciekawszej najbardziej tajemniczej i dla wielu najbardziej przerażającej dziedziny magii jaką bez wątpienia jest nekromancja uważana za ,,uśpiony" dział magii

Ostatnio edytowany przez Tristal (2010-10-18 21:20:51)

Magia nas wypełnia . Daje nam wszystko czego nam trzeba

#2 2010-10-19 15:20:50

Netherian
adept

Re: Nekromancja

Heh, jak najbardziej nie uspiona magia, raczej ta czesc rzemiosła, którą wykorzystują już tylko nieliczni.
Przedewszystkim , pozwole sobie troche o niej powiedziec, a przynajmniej wypowiadac sie na ten temat, bo uwazam ze mam cos do powiedzenia.
Nekromancja to nazwła pochadzaca z greki, oznaczała wróżbę przez nieumarłych. Czyli przywołaniem ducha,zjawy, lśnienia, etc aby poznać przyszłość, odpowiedzi na nurtujące pytania. Z czasem nekro została również wykorzystywana jako zrodło taniej siły roboczej(mam na mysli, wykorzystywanie istot dla wlasnych celow). Dlatego mamy teraz taki obraz nekromanty w ksiazce czy na ekrnanie : mroczna psotac, ktora wykorzystuje magie by ozywic trupa, by ten jej słuzył.
Trzeba powiedzieć tez,ze nekromancja to szamanizm, ale szamanizm to nie nekromancja. Poniewaz, kontakty z duchami to domena szamanów, lecz szamani nie wspolpracuja tylko z Dolnym Światem.
Dolny świat, to jeden z 3 światów, który istienie. Górny(świat energi zyciowej,ale NIE jakies niebo), sródkowy-materialny(ten "nasz") i swiat dolny,miejsce gdzie energia śmierci, jest wszechobecna lecz nie jest smiercionosna. Wszyscy znani mi szamani dolnego swiata zyli pod skrzydlem Kali-hinduskiej bogini smierci i przemijania. Bogini, ktorej twarzą jest smierc natury, po to by znow sie odrodzila. Rytuał nekromancji nie rózni sie szczegolnie od rytów wiccanskich.
No to chyba tyle na poczatek, chaotycznie ale najwazniejsze rzeczy przekazałem:)jakies pytania?

#3 2010-10-19 15:22:47

Netherian
adept

Heh, jak najbardziej nie uspiona magia, raczej ta czesc rzemiosła, którą wykorzystują już tylko nieliczni.
Przede wszystkim , pozwole sobie troche o niej powiedziec, a przynajmniej wypowiadac sie na ten temat, bo uwazam ze mam cos do powiedzenia.
Nekromancja to nazwa pochadzaca z greki, oznaczała wróżbę przez nieumarłych. Czyli przywołaniem ducha,zjawy, lśnienia, etc aby poznać przyszłość,czy  odpowiedzi na nurtujące pytania. Z czasem nekro została również wykorzystywana jako zrodło taniej siły roboczej(mam na mysli, wykorzystywanie istot dla wlasnych celow). Dlatego mamy teraz taki obraz nekromanty w ksiazce czy na ekrnanie : mroczna postac, ktora wykorzystuje magie by ozywic trupa, by ten jej słuzył.
Trzeba powiedzieć tez,ze nekromancja to szamanizm, ale szamanizm to nie nekromancja. Poniewaz, kontakty z duchami to domena szamanów, lecz szamani nie wspolpracuja tylko z Dolnym Światem.
Dolny świat, to jeden z 3 światów, który istienie. Górny(świat energi zyciowej,ale NIE jakies niebo), sródkowy-materialny(ten "nasz") i swiat dolny,miejsce gdzie energia śmierci, jest wszechobecna lecz nie jest smiercionosna. Wszyscy znani mi szamani dolnego swiata zyli pod skrzydlem Kali-hinduskiej bogini smierci i przemijania. Bogini, ktorej twarzą jest smierc natury, po to by znow sie odrodzila. Rytuał nekromancji nie rózni sie szczegolnie od rytów wiccanskich.
No to chyba tyle na poczatek, chaotycznie ale najwazniejsze rzeczy przekazałem:)jakies pytania?

#4 2010-10-19 20:25:27

Risthalion
Scholar Arcanum of Schola Psykana

Ostrzeżenia: 1

Wiecie, nawet nie chce mi się wypowiadać.
Nekromancja poza spirytyzmem nie istnieje.
Niech ktoś, Arturze, kopnie temat do offtopu, albo spirytyzmu, proszę. Rozmawiamy o magii, która tak, jest z definicji nie do udowodnienia, ale nie o grach/książkach/fantastyce...

Nekromancja wzięła się od słowa nigromancja, czyli czarna magia, a przez kretyńskie skojarzenie wyszła nam magia śmierci, chociaż jedna z drugą nie ma nic wspólnego i występuje tylko w fantastyce i opowieściach różnego rodzaju... Nikomu się jeszcze nie udało ożywić trupa, a wzywanie duchów podlega pod spirytyzm. Nic więcej w tym nie ma.

powiedz mi co o mnie myślisz...

Ludzie są głupi. Zawsze to powtarzam.

NIENAWIDZĘ FANATYKÓW.img/smilies/mad

#5 2010-10-20 16:04:01

Tristal
adept

Chciałbym podkreślić że nauka nekromancji jest o wiele starsza od spirytyzmu i jej obraz jest obecnie bardzo skrzywiony bo ten dział sztuki magicznej nie polega na wskrzeszaniu czy ożywianiu zmarłych to bzdura bo wtedy nekromanta mógłby wyć równy Bogu
Nekromancja to faktycznie kontakty ze światem zmarłych poznawanie przyszłości za pomocą istot nieumarłych czyli istot które zatrzymały się między życiem a śmiercią nie mieszkają w ciałach ale nie mogą opuścić ziemi Kontakt z nimi umiejętność pozyskania sobie ich przychylności korzystanie z ich energii to wszystko to właśnie nekromancja

#6 2010-10-20 17:40:17

Risthalion

Chciałbym podkreślić, że "nekromancja" w takim, przykładowo, starożytnym Egipcie, Sumerze, Grecji, Rzymie nie istniała. W ogóle.
Istniało coś takiego jak czarna magia, czyli "nigromancja", ze zniekształcenia nazwy dostaliśmy potem nekromancję, czyli magię zmarłych, pod którą w pewnym okresie było przypisywane rozmawianie z duchami zmarłych, czyli dzisiejszy spirytyzm.
Nie gadaj więc bzdur jakoby nekromancja była starsza od spirytyzmu, oki?

Jadąc dalej, w dzisiejszych czasach żadne wzmianki o nekromacji, bądź wydarzeniach jej przypisywanych, znowu poza spirytyzmem, nie pojawiają się poza grami/książkami/fantastyką...
Jedyną znaną mi historią "nekromancką", zapisaną we "w miarę" poważnej książce, to wskrzeszenie Łazarza, przez niejakiego Chrystusa, może kojarzysz?
I to mniej więcej wszystko co na ten temat istnieje w poważnych/poważanych źródłach. Dysponujesz innymi? Bardzo chętnie posłucham co ty znalazłeś (znalazłeś, nie wymyśliłeś/ubzdurałeś sobie, czyli poproszę źródło or it didn't happened) na ten temat.

#7 2010-10-20 18:29:25

Tristal
adept

Przyjacielu jeśli szukasz twardych dowodów to żadna ze sztuk magicznych niema takich
Magia jako całość też jest opisywana w wielojaki sposób
Nekromancja to nie wskrzeszanie zmarłych, to nauka rozmowy i jednoczenia energi duszy osoby żywej z energią nieumarłych czyli dusz które wyszły z ciała ale nie mogą przejść na drugą stronę

Ostatnio edytowany przez Tristal (2010-10-20 18:30:06)

#8 2010-10-20 20:50:49

Netherian
adept

Tybetańska Księga Umarłych, Egipska Ksiega Umarłych. Polecam poczytać to zrozumiesz Risthalion,że sie mylisz

#9 2010-10-20 21:04:45

Artur
Administrator

Sami eksperci. Dla mnie bomba. Kto ostatnio praktykował przywoływanie duchów metodami opisywanymi w literaturze klasycznej? Ktoś pobrudził sobie rączki krwią niewinnych kurcząt czy owiec? Bo dla spirytyzmu posiadamy na forum stosowny, i zgoła odmienny dział.

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#10 2010-10-20 21:37:41

Netherian
adept

Czemu każdy uważa nekromancje za spirytyzm?
to sposób dywinacji i szamianizm. Ludzie, trochę szerszego spojzenia na to, nie wszystko co jest zwiazane z duchami to spirytyzm.
Słowo nekromancja pochodzi od greckiego νεκρός nekrós – martwy oraz μαντεία - wróżyć. Proponuje też poczytac o spirytyzmie, nawet w wikipedii.

#11 2010-10-21 06:59:36

Artur
Administrator

Ja ponawiam pytanie o drób i rogaciznę. Gdy otrzymam odpowiedź ruszymy dalej.

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#12 2010-10-21 10:23:31

asmaani
przyboczny

Netherian napisał(a):

Tybetańska Księga Umarłych, Egipska Ksiega Umarłych. Polecam poczytać to zrozumiesz Risthalion,że sie mylisz

nie mieszaj Bardo Thodol do nekromancji, prosze Cie.
to ze tytul zostal tak dziwacznie przetlumaczony o niczym nie swiadczy. wlasciwy tytul to 'wyzwolenie przez slyszenie', lama czyta umarlej wlasnie osobie wskazowki jak poruszac sie w swiecie posmiertnych wizji zeby osiagnac wyzwolenie. co to ma wspolnego z nekromancja?
tak samo nekromancja moglbys nazwac msze za czyjas dusze. nie ma tu mowy o wyciaganiu z umarlego jakis informacji albo tez nawiazywaniu z nim pogaduszek czy wykorzystywaniu go do swoich celow; lama czyta, zmarly 'slucha' i do tego ogranicza sie jego rola.

i tak, studiowalam Bardo Thodol dosc wnikliwie swojego czasu.

"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

#13 2010-10-21 11:00:18

Tristal
adept

krwi nie ale szczątki zwierząt często wykożystywał mój przyjaciel

#14 2010-10-21 11:54:21

Artur
Administrator

'Szczątki' - czy możesz rozwinąć termin? Bo ja także mam w zamrażarce szczątki zwierząt. W postaci schabu z kością.

Pozdrawiam
Artur ♆

#15 2010-10-21 12:21:45

asmaani
przyboczny

Artur, wielbie Cie i mam ochote wystawic Ci pomnik trwalszy nizli spize lol

"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

#16 2010-10-21 16:02:31

Tristal
adept

Kości zebrane z martwego zwierzęcia skura łapy czaszka
To Nekromancja Tradycyjna

#17 2010-10-21 16:20:10

Risthalion

Tristal, pismo anielskie ma obszerna litereature, zabawy z numerkami maja obszerna literature, kabala ma obszerna literature, rytualizm ma obszerna literature.
Nekromancja nie ma zadnej, co juz asmaani raczyla wyjasnic.
Wiec, prosze, skad bierzesz te "nekromancyjne rewelacje"?

Netherian, pozwol, ze rozwine troche to zmanipulowana definicje ktora zechciales przytoczyc

Book of Shadows napisał(a):

NECROMANCY: Or divination by means of the spirits of the dead, from the
     Greek work `nekos', dead; and `manteria', divination.  It is through its
     Italian form nigromancia that it came to be known as the "Black Art".
     With the Greeks it originally signified the descent into Hades in order
     to consult the dead rather than summoning the dead into the mortal
     sphere again.

Co, tak nawiasem mowiac, jest w zrodlach wspomnianej przez ciebie wikipedii...
Tak czy inaczej wracamy do problemu, czym niby ta wasza nekromancja rozni sie od dzisiejszego spirytyzmu?
I jeszcze raz: kto to mowil, ze nekromancja jest od spirytyzmu starsza, Tristal?

#18 2010-10-21 16:23:23

Tristal
adept

Risthalion napisał(a):

Chciałbym podkreślić, że "nekromancja" w takim, przykładowo, starożytnym Egipcie, Sumerze, Grecji, Rzymie nie istniała. W ogóle.
.

I tu jest błąd Nekromancja była praktykowana w Egipcie. Kapłani egipscy przez specjalne rytuały mieli pomóc duszy zmarłego znależć szczęście w zaświatach Za pomocą kontaktu ze zmarłymi przepowiadano przyszłość
Także w starożytnej Palestynie 6 tysięct lat temu nekromancja była dość popularna Żyduwki przepowiadały przyszłość przez kontakty z duchami i demonami . Sama nekromancja powstała około 8 tysięcy lat temu

#19 2010-10-21 16:33:36

Tristal
adept

Ludzie zawęzili bardzo wielki wachlarz rodzajów magii nekromancja o tyle różni się od spirytyzmu o ile spirytyzm polega tylko na rozmowie z duchem a nekromancja polega nie tylko na rozmowie ale i na pozyskaniu energii i siły nieumarłego oraz życaniu klątw o wiele straszniejszych niż sama śmierć

#20 2010-10-21 19:43:44

Artur
Administrator

Tristal napisał(a):

Kości zebrane z martwego zwierzęcia skura łapy czaszka
To Nekromancja Tradycyjna

Proszę Cię. Nie każ mi wskazywać autora i nazwy gry RPG z której zaczerpnięto ten pomysł img/smilies/smile

Pozdrawiam
Artur ♆

Stopka forum