Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2011-02-07 23:38:42

franek
Autor

Epistemologia - rozmowy wszelakie.

Wybrałem ten dział, gdyż jest najbliższy temu, o czym chciałbym rozmawiać. Interesuje mnie Wasze zdanie na wiele tematów związanych z widzeniem naszej rzeczywistości. 
Na początek chcę wgłębić się w kwestie pochodzenia wszystkiego. Religie mówią nam, że świat został stworzony przez Boga. Nauka posługuje się swoimi metodami i odrzuca teologiczny pogląd.
Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Ostatnio edytowany przez franek (2011-02-07 23:39:44)

#2 2011-02-08 00:01:27

Ja?!
kreatorus moderatorus

Re: Epistemologia - rozmowy wszelakie.

Nie stworzony już ukształtowany ale stworzony gotowy do kształtowania. Reszta pracy należała do istot które żyją w tym świecie. Bóg nie stworzył cywilizacji ale tworzą ją ludzie. Podobnie jest wszędzie indziej. Sami tworzymy swoje życie, Bóg tylko daje impuls do życia do aktywności a reszte drogi idziemy sami tworząc lub niszcząc, zmieniając po kilka razy, ucząc się na błędach. Może być ? Czy może dodać troche więcej kontrowersji ? ;-)

fuck it.

#3 2011-02-08 00:11:37

franek
Autor

Czy według Ciebie świat jest takim półproduktem do dalszego udoskonalenia przez człowieka, lub inne istoty?

O kontrowersje mi najbardziej chodzi. Byle tylko odnosić sie do argumentów.

#4 2011-02-08 00:20:08

lufestre
la princesa de los gatos

Ale jakże mam udowodnić, że bóg podzielił się na cały 'świat', jest mną i tobą i teraz prowadzi te dyskusję? :] Toż przecie brzmi jak herezja dla niektórych, a dowodu Ci niestety nie przedstawię, doktora habilitowanego też nie mam, tylko licencjata, więc nie jestem naukowcem godnym uznania img/smilies/tongue
A jak to wyglądało? No niestety nie pamiętam, bo teraz mam zawężoną świadomość do ludzkiej ;]

#5 2011-02-08 00:33:39

franek
Autor

My tu dowodów nie szukamy, ale własne zdanie wyrazić możesz.
Każdy dyskutant jest cenny, obojętnie, czy to doktor, czy ofiara doktora.
A tak na marginesie, to moja świadomość też jest zawężona i to poniżej  ludzkiej. Bez przesady, to tylko koniak.

#6 2011-02-08 01:56:05

lufestre
la princesa de los gatos

No, ale mówiłeś, żeby odnosić się do argumentów. Tylko nie bardzo jak jest udowodnić pewne sprawy img/smilies/smile

#7 2011-02-08 06:17:23

Ja?!
kreatorus moderatorus

Franek - tak właśnie myśle bo inaczej istoty nie czuły by się tu jak u siebie. Swój dom też urządzasz po swojemu. A podział Boga na wiele świadomości jest faktem ale też jest dowodem że Bóg dąży do doskonałości poprzez każdą istote. Czyli tak na prawde mógł popełniać wiele błędów ale z czasem popełnia ich coraz mniej wraz ze wzrostem świadomości. Do tego celu stworzył ego by się uczyć i wzrastać a nie tylko istnieć jak warzywo. Dlatego też stworzył 12 gęstościową rzeczywistość.

fuck it.

#8 2011-02-08 09:35:20

franek
Autor

lufestre napisał(a):

No, ale mówiłeś, żeby odnosić się do argumentów. Tylko nie bardzo jak jest udowodnić pewne sprawy img/smilies/smile

Niektórych spraw nie da się udowodnić, ale można chociażby przeprowadzić falsyfikację.

#9 2011-02-08 09:40:58

franek
Autor

Ja?! napisał(a):

Swój dom też urządzasz po swojemu. A podział Boga na wiele świadomości jest faktem ale też jest dowodem że Bóg dąży do doskonałości poprzez każdą istote

Jestem podobnego zdania, że Bóg stworzył świat i nadał materii odpowiednich własności oraz prawa fizyczne. Reszta jest tego konsekwencją, a więc ewolucja wszelkiej materii, aż do pojawienia się życia, a nim człowieka. Rozumienie tych mechanizmów, o których piszesz, ma wiele wspólnego z teorią strun i Wieloświata.

#10 2011-02-08 10:56:14

bezemocji
przyboczny

franek napisał(a):

Niektórych spraw nie da się udowodnić, ale można chociażby przeprowadzić falsyfikację.

A jak wygląda falsyfikacja Boga? img/smilies/smile

franek napisał(a):

Jestem podobnego zdania, że Bóg stworzył świat i nadał materii odpowiednich własności oraz prawa fizyczne.

Powróćmy do falsyfikacji i weryfikowalnosci takiego twierdzenia.
Samo w sobie zawiera błąd metodologiczny - podaje coś za fakt, który należy dopiero udowodnić. Opiera się na niefalsyfikowalnym, a przyjętym już założeniu. Drugim założeniem przyjętym za pewnik jest wiecznosć Boga.

Zainteresowanym tymi akademickimi dywagacjami polecam analizę i rozkład 5 dróg  Tomasza z Akwinu/dowodów na istnienie Boga. - Hume, Hegel, Kant, Russel, Popper, włączając w to obecne nauki.

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#11 2011-02-08 11:34:04

Sosan
szlachetny gawędziarz

Nasz umysł jest produktem tej rzeczywistości, tak więc w samej rzeczy nie jest w stanie jej ogarnąć. Jak bowiem obraz ma zrozumieć malarza ?
Najlepszym sposobem na zrozumienie rzeczywistości jest więc bycie tą rzeczywistością, doświadczanie życia poprzez ciszę, wyjście poza poglądy i filozofie.

Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

#12 2011-02-08 17:25:36

Andra
Gość

Metaforycznie Sosan-obraz moze doswiadczyc dotyku malarza, poczuc jednosc

#13 2011-02-08 18:29:18

Sosan
szlachetny gawędziarz

Andra napisał(a):

Metaforycznie Sosan-obraz moze doswiadczyc dotyku malarza, poczuc jednosc

w tym wymiarze to obraz potrafi wciągnąć malarza do środka img/smilies/smile

Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.

~ Papaji

#14 2011-02-08 20:29:18

Ja?!
kreatorus moderatorus

Po to malarz maluje by dać się wciągnąć do środka.

fuck it.

#15 2011-02-08 21:54:30

franek
Autor

bezemocji napisał(a):

A jak wygląda falsyfikacja Boga? img/smilies/smile

Falsyfikacja Boga zawsze kończy się koroboracją.

Powróćmy do falsyfikacji i weryfikowalnosci takiego twierdzenia.
Samo w sobie zawiera błąd metodologiczny - podaje coś za fakt, który należy dopiero udowodnić. Opiera się na niefalsyfikowalnym, a przyjętym już założeniu. Drugim założeniem przyjętym za pewnik jest wiecznosć Boga.

Na tym bazują religie.

Zainteresowanym tymi akademickimi dywagacjami polecam analizę i rozkład 5 dróg  Tomasza z Akwinu/dowodów na istnienie Boga. - Hume, Hegel, Kant, Russel, Popper, włączając w to obecne nauki.

No to króciutko wyłóż, co wiesz na ten temat.

#16 2011-02-08 22:04:01

franek
Autor

Sosan napisał(a):

Nasz umysł jest produktem tej rzeczywistości, tak więc w samej rzeczy nie jest w stanie jej ogarnąć. Jak bowiem obraz ma zrozumieć malarza ?

Jeżeli malarz będzie na tyle doskonały, to w obraz włoży całą swą duszę. Dzieło malarza będzie na podobieństwo i obraz Jego, a więc będzie mógł zrozumieć swego twórcę.

#17 2011-02-08 22:28:04

Andra
Gość

Ja, z doswiadczenia-malujac jestem  we wnetrzu tego co maluje

Ostatnio edytowany przez Andra (2011-02-08 22:31:17)

#18 2011-02-08 22:30:40

Sosan
szlachetny gawędziarz

franek napisał(a):

Jeżeli malarz będzie na tyle doskonały, to w obraz włoży całą swą duszę. Dzieło malarza będzie na podobieństwo i obraz Jego, a więc będzie mógł zrozumieć swego twórcę.

Obraz zrozumie malarza, czy raczej malarz w swoim wyobrażeniu ożywi obraz i pozwoli mu siebie zrozumieć ?

~ Papaji

#19 2011-02-08 22:39:57

franek
Autor

Andra napisał(a):

Ja, z doswiadczenia-malujac jestem  we wnetrzu tego co maluje

Nadajesz się na Boga. Niech On bierze przykład z Ciebie.
Malujesz?

#20 2011-02-08 22:41:21

franek
Autor

Sosan napisał(a):

Obraz zrozumie malarza, czy raczej malarz w swoim wyobrażeniu ożywi obraz i pozwoli mu siebie zrozumieć ?

oczywiście, że tak. Metafory.

Stopka forum