Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2011-02-11 08:30:37

PiotrRosa
Ursus maritimus

Szkoda człowieka

Niekoniecznie, żebym go wielbił, ale przyznać trzeba, że stanowił jakąś nadzieję, że ta czarna masa ma w sobie coś jeszcze. Teraz tej nadziei jakby mniej. Szkoda człowieka.

http://fakty.interia.pl/polska/news/pil … ki,1595576

ps. kiedyś pewni ludzie umierali zazwyczaj w Moskwie. Teraz w Rzymie. Tak mi się jakoś skojarzyło.

Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

#2 2011-02-11 08:46:20

Lidka
mentor

Re: Szkoda człowieka

Szkoda... Ale zobaczymy, ile z jego poglądów utkwiło w innych. Jeśli rzeczywiście był autorytetem i inni go cenili i brali od niego to, co im ofiarowywał, to 'nie wszystek umarł'... img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

#3 2011-02-11 09:29:00

Crows
mentor

był moim prof. z historii filozofii , img/smilies/sad
http://www.slowianskawiara.hekko.pl/zdjeciapublikacje/znicz.jpg
Zajmował się filozofią nauki, był znany, ceniony publikowany w innych językach. Ten aspekt też jest ważny, a mniej znany, ponieważ to są rzeczy trudne dla laika, mało atrakcyjne medialnie, a żyjemy w epoce, która karmi się przekazem medialnym.

Ostatnio edytowany przez Crows (2011-02-11 15:32:45)

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#4 2011-02-11 12:00:00

Crows
mentor

"IV RP dotknięta jest patologią"
- Inkwizytorzy, którzy nie wybili się w czasach "Solidarności", a dziś gorliwie rozliczają historię, obrażają świętą inkwizycję schodząc o kilka poziomów niżej. IV RP, w której synonimem zdrady są Herbert i Kuroń, dotknięta jest patologią. Półprawda nas nie wyzwoli
J.Życiński

nie wszystkim te słowa przypadały do gustu

:
:

#5 2011-02-11 12:02:26

Crows
mentor

"Ze względu na ludzi wybrałem Woodstock"
- Miałem lecieć do USA, ale ze względu na ludzi wybrałem Woodstock, aby podkreślić, że to, co próbują robić zarówno młodzi ludzie, szukający wspólnoty, jak i ci, którzy im pomagają, stanowi także troskę Kościoła, że niektóre polskie podziały są przejawem naszych absurdów, natomiast merytorycznie ich się uzasadnić nie da - mówił arcybiskup podczas 13. Przystanku Woodstock w 2007 roku.

:6:

:
:

#6 2011-02-11 12:54:08

victoria
adminka

Wielka strata...

Crows napisał(a):

był znany, ceniony publikowany....

Ale w powodzi giną nawet wielkie rzeki, to jest smutne acz nieuniknione...

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#7 2011-02-11 13:01:59

Crows
mentor

victoria napisał(a):

Wielka strata...

Crows napisał(a):

był znany, ceniony publikowany....

Ale w powodzi giną nawet wielkie rzeki, to jest smutne acz nieuniknione...

dlaczego wycinasz fragment a nie cytujesz reszty , czy ten krótki kawałek pozostałego fragmentu palił cie w oczy ? czy serwer by sie przepełnił ?

:
:

#8 2011-02-11 13:58:07

victoria
adminka

bez podtestów, jako zanaczenie do czego się odniosłam.

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#9 2011-02-11 14:41:52

voltaren
przyboczny

Szczerze to nie lubiłem go, był księdzem głoszącym poglądy polityczne często nie owijającym w bawełne, wiec nie dziwota że budził emocje i miał przeciwników. Jeśli uważamy że księża  nie powinni się angażować w politykę to biskup Życiński nie jest najlepszym przykładem, jak jeszcze byłem katolikiem to mnie to razilo, tak jak innych razi Rydzyk...
Co nie znaczy że można mu odmowić inteligencji i że nie był ciekawą postacią, mi chodzi o to że osobiście odbierałem go raczej negatywnie,a to z winy poglądów POLITYCZNYCH które głosił i że robił to często z ambony....

Ostatnio edytowany przez voltaren (2011-02-11 14:59:51)

#10 2011-02-11 18:05:02

PiotrRosa
Ursus maritimus

voltaren napisał(a):

Szczerze to nie lubiłem go, ... Jeśli uważamy że księża  nie powinni się angażować w politykę ... tak jak innych razi Rydzyk... Co nie znaczy że można mu odmowić inteligencji i że nie był ciekawą postacią, ...

Nie obrażaj go porównaniami z tym debilem. A swoją drogą wolisz księży pedofili, biskupów z(głódź)ei, czy inteligentnych ludzi, dzielących po łbie swoimi przemyśleniami na prawo i na lewo? Istnieje jednak pewna różnica pomiędzy zaangażowaniem politycznym, a opiniowaniem.

#11 2011-02-11 18:21:30

voltaren
przyboczny

Nie obrażam i nie obraziłem biskupa Życińskiego, więc bezsensu napisałeś
Życiński wypowiadał się na tematy polityczne w tym lustracje, według mnie to nie były opinie i opiniowanie  a raczej to były opinie polityczne czyli jedno i to samo, i jak najbardziej to było wykorzystywanie swojego autorytetu w sprawach polityki.
Zaangażowanie polityczne księdza zawsze jest niepotrzebne, ale dostrzegamy je wtedy gdy ksiądz wypowiada się nieprzychylnie do naszych poglądów. Tak przymyka się nato oko. Zawsze jednak u jakiegoś wiernego wywołuje to sprzeciw i taki sprzeciw wywołały u mnie wypowiedzi Życińskiego. Tyle napisałem

#12 2011-02-11 18:26:38

voltaren
przyboczny

Pozatym nie chce sprowadzić tematu do tego że Życiński był zaangażowany politycznie, bo akurat robił wiele innych rzeczy, polecam zobaczyć na jego bibliografie ile książek filozoficznych napisał. Widać że to był wyedukowany człowiek, zresztą nie jedyny ksiądz który ma tą cechę.

Ostatnio edytowany przez voltaren (2011-02-11 18:27:18)

#13 2011-02-11 18:34:58

bezemocji
przyboczny

Faktycznie szkoda człowieka. Nie wdając się w politykowania Życinski na tle niektórych wyglądał naprawdę na człowieka z otwartym umysłem. Jak na kościelnych ortodoksów głosił poglądy całkiem światłe. Zapoznałem sie z tym w lekturze jego książki jaką napisał z Michałem Hellerem "Dylematy ewolucji". I coż tam napisał? Ano to, żeby nie stawiać barier między nauką i wiarą i obydwaj przedstawili taką "wizję świata" jaki pozwala pogodzić oba te obszary ludzkiego poznania. Wystąpił tam otwarcie z negacją starodawnego kreacjonizmu jaki pokutuje do dziś wśrod ludzi.
„Życie na naszej planecie zaistniało na mocy działania praw fizyki bez żadnej nadzwyczajnej ingerencji, a współudział elementów przypadkowych i koniecznych w tym procesie nie był bardziej nadzwyczajny niż na to zezwalają „zwyczajne” prawa fizyki”. Pod takim stwierdzeniem podpisują się obaj autorzy książki „Dylematy ewolucji”.
Ponoć na kazaniach klarowal ludziom filozoficzno-ewolucyjne treści czym wprawiał ich w kręcenie głowami img/smilies/smile Zamiast Slowa Bożego słuchali o komórkach i Arystotelesie. W kościele, nigdzie indziej img/smilies/smile

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#14 2011-02-11 22:52:06

Snajper
zaaklimatyzowany

Jestem ateistą - wiele lat temu bywałem na jego wykładach które po 90 roku prowadził na WSP w Częstochowie (wtedy jeszcze nie był biskupem) .  Nie zgadzałem się z nim w wielu sprawach, szanowałem go bardzo jako dyskutanta. Pamiętam, że spieraliśmy się o możliwośc zaistnienia samoświadomości w złożonych systemach informatycznych, oraz definicję woli.  Przykro mi , że odszedł tak szybko. Przykro tak zupełnie po ludzku.

Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png
http://www.youtube.com/watch?v=p8Uz3Z2y … re=related

#15 2011-02-12 14:27:04

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Jest mi niezmiernie przykro. Odszedł jeden spośród tych zaliczonych do grona humanistów KrK.
Odszedł ostatecznie człowiek otwarty na tego drugiego człowieka,wierzącego bądź nie ...

Tak jak napisał Pan Tomasz Królak,  cytuję :

Wiedza - od fizyki kwantowej po literaturę współczesną, to było coś niesłychanego nie tylko na polskim gruncie, ale także na gruncie episkopatów Europy. Jakkolwiek nie ma ludzi niezastąpionych, tak myślę, że po arcybiskupie Życińskim bardzo długo będziemy odczuwali stratę - dodaje Królak.

źródło http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ … etuzinkowy

"Non omnis moriar" [*]

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#16 2011-02-20 16:04:33

t.oskar
Zbanowany

Czy ktoś zauważył, ze jedyną stacją TV transmitującą bezpośrednio z Lublina pogrzeb bpa Życińskiego była  TVN-24? Nawet  "klerykalna" stacja TRWAM w tym czasie nadawała coś zupełnie innego. To o czymś świadczy, nieprawdaż?

Wesołe jest życie staruszka img/smilies/smile
http://www.youtube.com/watch?v=qu7Y-Ww6s0w

#17 2011-02-20 19:29:57

Michall
zaaklimatyzowany

To, że Rydzyk nie lubił Józefa Życińskiego to nie nowość img/smilies/smile

#18 2011-02-20 22:07:37

PiotrRosa
Ursus maritimus

Dla niego i jego ludzi każdy, kto myśli jest wrogiem.

#19 2011-02-21 12:02:59

Sailor
Miss Darkside

Arcybiskup Życiński był jednym z przedstawicieli nie-fanatycznej i stawiającej jednak na dialog i porozumienie (nie na szafowanie ekskomunikami) części kleru. Potrafił wyrazić swoje zdanie, ale bez odwoływania się do "jedynie słusznych" racji. Dla mnie szczególnie ważne jest jego poparcie dla pana Owsiaka i WOŚP oraz działania na rzecz zaprzestania profetycznych praktyk pogrzebowych samobójców, pomimo nieprzychylnego mu środowiska robił swoje i poruszał ważne społecznie kwestie. Szkoda, że odszedł tak wcześnie img/smilies/sad

Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

#20 2011-07-09 11:31:50

gorczyca
zaaklimatyzowany

Jest takie powiedzenie,...dobrego Pan Bóg zabiera,a złego zostawia...I coś w tym jest,bo tak właśnie bywa coraz częściej.

Stopka forum