Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#26 2011-05-14 09:39:27

bezemocji
przyboczny

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

Abesnai napisał(a):

Wniosek mam jeden - ani botanik, ani nawiedzona Niemka, hakerzy bądź ptactwo dalszych badań i rozwoju nauki raczej nie przerwą. Jedyne poważne zagrożenie to czynnik ludzki (mogący doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu,aparatury) i tutaj muszę uwzględnić poziom zabezpieczeń ośrodka oraz mordercze zapędy idiotów z Al Kaidy bądź ich sympatyków

Podzielam ten samodzielny wniosek, mniej wklejanie kolejnych linkow i cytatów w "dyskusji na linki" img/smilies/smile
Nauki i rozwoju myśli ludzkiej nie da się zatrzymać, nasza ciekawość świata jest niepomierna. Ewentualne niepowodzenia czy awarie tak olbrzymich urządzeń nie powstrzymają przed dalszymi eksperymentami. I tak się stało tuż po uruchomieniu LHC. No cóż, uważać trzeba na wszystko, choćby przy konstruowaniu samochodu, samolotu, kosmicznego promu, co mówić o tak gigantycznych urządzeniach? Mam przekonanie, że nie pracują tam nieodpowiedzialni ludzie o zapędach samobójczych i robią wszystko, aby LHC był po prostu bezpieczny. Akurat nie grożą mu trzęsienia ziemi, bo jest w strefie asejsmicznej, a poziom zabezpieczeń jest zwielokrotniony i odpowiedni. Póki co wielu na codzień obserwuje czarne dziury i jakoś żyją. W swoich portfelach img/smilies/smile

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#27 2011-05-14 09:53:26

Chinatsa
Moderatorka-san

W każdym bądź razie LHC może podarować nam bardzo dużo.
OK te czarne dziury wyparują w bardzo szybkim tempie ale chciałabym takową zobaczyć (a nie tylko tą w portfelu jak to bezemocji mówi) ^^
Wybuch elektrowni w Czarnobylu nie przeszkodził dalszemu pozyskiwaniu energii z elektrowni atomowych. Jest strach ale ludzie ida dalej. Gdybyśmy raz sie sparzyli i bali dalej próbować, siedzielibyśmy w jaskiniach ^^

" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
  Moje życie było fałszywe.
  Tak naprawdę mnie tam nie było"
http://www.youtube.com/watch?v=yuaTgylP … re=related The saddest
http://www.roll-of-honour.com/Overseas/images/JapaneseFlagAnimated.gif

#28 2011-05-14 16:11:07

victoria
adminka

Nie to nie tak, ze ja mam cos przeciwko badaniom, doświadczeniom, poznawaniu nieznanego. Jestem za a nawet przeciw img/smilies/big_smile Chiałam tylko zeby mi ktos ludzkim językiem wyjasnił do czego zmierzaja naukowcy, budując zderzacz, czy mają jakis odległy cel, czy to pomoze w czyms konkretnym np w medycynie. Bo jesli "wszystko" moze odbywać sie tylko w takich zderzaczach, to raczej na nic sie nie przyda ta wiedza, poza tym, ze będziemy o wiele madrzejsi, znaczy Ci co coś z tego rozumieją img/smilies/wink No i jesli faktycznie nie wyhoduja na łonie jakiejs swawolnej czarnej dziury, albo jak udało mi sie gdzieś wyczytać, uwolnienie energii nie zakończy historii naszej planety. Z tą energia to też nie wiem jak to jest, pisza ze zderzenie protonów bedzie miało energie 14 TeV, a zderzenie jonów ołowiu 574 TeV. Sprawdziłam http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektronowolt jakby ktos potrafił to rozszyfrować i rozjasnic mój umysł img/smilies/big_smile o jakiej energii mowa, z czymś mozna porównać, może z ostatnim trzęsieniem ziemi?

don't try to be perfect
just try to be better
than you were yesterday http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020

#29 2011-05-14 16:51:31

bezemocji
przyboczny

Proszę bardzo -  Docelowo w LHC ma dochodzić do zderzeń o energii 14 TeV. Odpowiada ona mniej więcej energii wyzwalanej przy każdym zderzeniu dłoni podczas klaskania. Wyjątkowość Wielkiego Zderzacza Hadronów polega na tym, że energia ta jest skoncentrowana w niezwykle małej objętości, odpowiadającej rozmiarami pojedynczej cząstce elementarnej. Wszystko odbywa się w skali subatomowej. Do trzęsienia ziemi sporo daleko img/smilies/smile

Najogólniej badania te pozwalają na wniknięcie w budowę materii jak nigdy dotąd. Oczekuje się odpowiedzi na:
- skad to wszystko i jak się wzięło?
- obecność bozonu/pola Higgsa nadającemu masę cząstkom masowym
- dlaczego niektóre mają masę, a inne nie mają ?
- rozkład i proporcje materia-antymateria, dlaczego materii jest więcej ?
- obecność i poznanie ciemnej materii i ciemnej energii (ta widzialna to zaledwie 4% obserwowanego świata)
- poznanie pierwszych momentów istnienia wszechświata wg. Modelu Standardowego i jego rozszeszenie
- spodziewany przełom w fizyce i nowe spojrzenie na otaczający świat
Poprzez ekseprymenty następuje poznanie i szerokie zastosowanie nadprzewodnictwa, emisji pozytrynowej, protonów, elektronów itd o znaczeniu diagnostycznym i leczniczym np. w onkologii czy obrazach tomograficznych SPEKT (tomografia emisyjna pojedynczych fotonów). Dalsze korzyści to zastosowanie w informatyce, elektronice, inżynierii materiałowej-nadprzewodniki czy biotechnologii.

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#30 2011-05-14 17:56:41

victoria
adminka

Dzięki img/smilies/big_smile Ale pomęczę Cię jeszcze tą energią, klasnięcie powiadasz, to skad ten strach? Te narosłe mity nie dają spokoju, czy te 14 TeV to energia zderzenia jednego protonu z drugim czy dwóch wiązek? Wogóle czy tam zderzaja sie pojedyncze cząstki czy wiązki ? No i jesli przejda do zderzeń jonów ołowiu, ta energia bedzie o wiele większa, co by się stało, jeśli wyszłaby poza tunel?

don't try to be perfect
just try to be better

#31 2011-05-14 18:18:35

bezemocji
przyboczny

Cząstki protonów wysłane są w pakietach w kolejnych "przyspieszaczach", a docelowa energia to ta jaka następuje w momencie zderzenia dwóch przeciwbieżnych wiązek. Wiązka w LHC składa się z "paczek", z których każda zawiera po ok. 100 mld protonów. Długość paczki wynosi kilka centymetrów, a jej grubość jest trzykrotnie mniejsza od grubości ludzkiego włosa. Docelowo "paczek" w każdej wiązce ma być 2808.
W zasadzie są tam dwa akceleratory działające w dwóch kierunkach. Na opuszczenie tunelu nasze maleństwa nie mają szans img/smilies/smile Są ścisle utrzymywane w polu elektromagnetycznym, elektromagnesami schladzanymi helem do temp. zera kosmicznego celem unikniecia oporu lotu i uzyskiwania predkości podświetlnych. W podobnym polu magnetycznym uzyskano cząstki antymaterii, antywodoru izolując je tym samym od kontaktu z materią. Przy zderzeniu nadal to energie znikome, w skali atomowej, a takie czastki rozlatują się i najczęściej zanikają po milisekudnach i krócej.
I strach. Ten wiadomo ma wielkie oczy. Bo grzebią w atomach. Kiedy już pogrzebali to zrobili bombę atomową, wiadomo z jakim skutkiem i lęk pozostał. Na dokładkę przed czarną dziurą jaka pochłonie ziemię. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez bezemocji (2011-05-14 18:40:05)

#32 2011-05-14 19:46:49

victoria
adminka

No to mniej więcej wiem o co chodzi img/smilies/big_smile dzięki, w szczegóły i tak nie będę się zagłębiać, bo moje protony latają na innych orbitach i do zderzenia napewno nie dojdzie...
Skoro jednak doszliśmy do czarnej dziury, mozesz mi powiedzieć czy jest do teoria czy obiekt? mechanizm? sprawdzony praktycznie bo takiej informacji też nigdzie nie znalazłam, a może znalazłam tylko nie zrozumiałam img/smilies/big_smile

don't try to be perfect
just try to be better

#33 2011-05-14 20:35:59

bezemocji
przyboczny

Do czarnej dziury doszliśmy jako elementu strachu i grozy przy temacie badań w LHC, że powstała tam czarna dziura wciągnie ziemię img/smilies/smile Trochę to na wyrost i mało poważne biorąc pod uwagę parę rzeczy:
- naukowcy do dziś spierają się o możliwość powstania czegoś takiego w wyniku zderzeń w LHC
- samą mozliwość przewidują równania Einsteina, ale tylko teoretycznie, w obliczeniach na papierze
- nawet powstała będzie to mikroczarnadziura jaka natychmiast wyparuje być może pozostawiając jakiś ślad, albo zniknie w promieniowaniu cieplnym
- ogólnie sprawa nie jest jasna
Ważny dodatek do całości - protony i inne cząstki rozpędzane są i zderzają tunelowej rurce o średnicy 10 cm. img/smilies/smile Reszta to stosowna i skomplikowana obudowa dla utrzymania pożądanych parametrów urządzenia.

Same czarne dziury to całkiem inne zagadnienie, raczej w potężnych skalach kosmicznych. To obserwacyjnie potwierdzane supermasywne obiekty o masie i grawitacji tak dużej, ze nie pozwalają one nawet promieniowi światla opuscić ich powierzchni. Obecność ich stwierdza się także w naszej galaktyce pośrednio po efektach jakie wywołują. Masa takich obiektów choć niewielkich rozmiarów jest imponująca, np obliczoną ją w pewnym obiekcie na 10 miliardów mas Słońca. Dobre na osobny temat.

#34 2016-02-02 11:39:33

prosmake
zaaklimatyzowany

Postęp technologiczny i zwariowane badania naukowe mogą nieść ze sobą prawdopodobne zagrożenia. Przykładem była detonacja bomby atomowej były obawy ze zapali się cała atmosfera gdyż reakcja łańcuchowa pójdzie dalej. Były obawy a mimo to zaryzykowali nie wiedzac na 100% ze tak się nie stanie.

Trochę to na wyrost i mało poważne biorąc pod uwagę parę rzeczy:
- naukowcy do dziś spierają się o możliwość powstania czegoś takiego w wyniku zderzeń w LHC
- samą mozliwość przewidują równania Einsteina, ale tylko teoretycznie, w obliczeniach na papierze
- nawet powstała będzie to mikroczarnadziura jaka natychmiast wyparuje być może pozostawiając jakiś ślad, albo zniknie w promieniowaniu cieplnym
- ogólnie sprawa nie jest jasna

dokładnie podobna sytuacja jak z bombą atomową nie ma 100 % pewności że nic złego sie nie stanie jest jednej naukowiec co obliczył ze jak zwiększa moce to może powstać mikro czarna dziura która to może być nieskończenie mała i przeniknąć do jądra ziemi przez grawitacje i dalej latami sie mogła by rozwijać.

Ten naukowiec ostrzega i robi konkretne obliczenia ale coż gdy niema sie 100 % pewności to potencjalne ryzyko istnieje.

- wyzwolenie przejścia do niższego stanu próżni - według oszacowań naukowców ilość zderzeń i energia jest zbyt mała aby doszło do tego procesu.

Podobno moce maja zostać zwiększone.

Nie wszystko może dać tylko same korzyści za postępy płaci się czasami wysokie ceny.

#35 2016-02-06 17:36:10

prosmake
zaaklimatyzowany

Stopka forum