Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2011-10-04 19:36:31

BPL
adept
Zarejestrowany: 2011-10-04
Posty: 11
Serwis

Jassa - niebiański Bóg Polan

Witam serdecznie img/smilies/smile

Zapraszam na strony serwisu BogowiePolscy.net. Dostępne tam ilustracje jak zauważyłem były już tutaj prezentowane img/smilies/smile Teraz chciałbym polecić nasze najnowsze opracowanie, dotyczące Jessy - najwyższego boga Polan, wzmiankowanego między innymi przez Jana Długosza. Jessa/Jesza to imię najbardziej znane. Jednak dwa pokolenia wcześniej Łukasz z Wielkiego Koźmina (około roku 1405) określa go imieniem Yassa (Jasza), a co wydobył i przypomniał prof.Leszek Kolankiewicz w swojej znakomitej książce  "Dziady. Teatr święta zmarłych".

Jassa to bóg niewątpliwie najbardziej tajemniczy i w przeciwieństwie do innych bóstw "długoszowych" o najsłabiej zbadanych poświadczeniach. Po blisko półrocznych pracach i wielu, często gorących dyskusjach, prezentujemy pierwsze plony naszych poszukiwań, zapraszamy:

http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Jessa-Jassa-Jasien_iko.jpg

http://www.bogowiepolscy.net/jassa-jessa.html

Na bazie powyższego nasze postulaty to:

1. Polański Jassa/Jessa czczony był przede wszystkim w okolicach równonocy wiosennej, a prawdopodobnie i jesiennej (oraz poranka i zachodu) poprzez uczty ofiarne z wykorzystaniem głazów z wnękami ofiarnymi. Był to bóg wojownik na białym rumaku, ale także przyjazny gospodarz i dostarczyciel dóbr, analogicznie jak zachodniolechicki Świętowit i ożywiający przyrodę jak zachodniolechicki Jarowit i wschodniosłowiański Jaryło.

2. Najbardziej prawidłowa wymowa to Jasz/Jasza lub Jas/Jasa choć w zależności od regionu mogły pojawiać się inne formy, np Jaś/Jaśa (por. polscy: Jasień=Jaś=Jaszink). Większość znaczeń o takich rdzeniach ulega licznym modyfikacjom (s=ś=sz=ź=z, a-e-o-u). Imię Jassa wykazuje silne związki znaczeniowe z jasnością niebios, po czym ekspanduje na inne pola znaczeniowe (jaść, jasion, jasieł itd).

3. Słowianie w odniesieniu do polskiego Jassy/Jessy kwalifikują się do grupy ludów indoeuropejskich gdzie rdzeń *ansu (pan, władca, bóg) przechodzi na bóstwa najwyższe i niebiańskie, czyli również: Celtowie - Esus, Germanie - Ass, Sarmaci - Uaszo (również plemię Jassowie), Persowie - Asza, Asura. Spokrewnione znaczeniowo indoeuropejskie *awes-, aus-, *awsa- (świecić, błyszczeć) objawia się natomiast w imieniu kaszubskiego boga Jaster/Jastrzebóg (jak dotąd ignorowanego w komparatystyce), a kulturowo najbliższego polańskiemu Jassie/Jessie. Oraz u rosyjskiego boga Usień/Awsień, a na gruncie bałtosłowiańskim u łotewskiego boga Jeusens/Jusens/Usinsz.

4. Interpretatio romana (tzw wykładnia rzymska) w odniesieniu do Jassy jest możliwe, jeśli zastosować ją do dwu lub czterogłowego Janusa, poprzednika Jowisza. Janus dzierży klucz (por. polski herb Jasieńczyk i góra kultowa św.Piotr/Połom na kopcach jasienickich) analogicznie jak u wszystkich Słowian ludowy św. Jerzy, który otrzymuje klucz od Matki Boskiej lub Marzanny(sic!). Janus jest również bogiem wędrującym jak słowiańscy Świętowit i Jaryło oraz postacie władców wędrujących z legend polskich.

5. Wiele wskazuje za tym, że święte zwierzęta Jassy/Jessy obok białego rumaka to orzeł, jastrząb i jaskółka. Jesion podobnie jak dąb, posiada wszelkie znamiona drzewa gromowego, w tym w wierzeniach ludowych moc odstraszającą węże (symbolizujące świat bóstw podziemii).

Materiały zebrali i opracowali: Grzegorz Niedzielski, Kazimierz Perkowski i Wojciech Jóźwiak.

Offline

 

#2 2011-10-04 19:45:19

Nebogipfel
mentor
Skąd: Warszawa, PL
Zarejestrowany: 2011-04-03
Posty: 11555

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

Witam
Poczytam sobie, choć zastanawiam się czy podaanie linka nie pasowałoby bardziej do ogłosze a powitanie mogłoby być w powitaniach..no cóż.
Ciekawe to, lecz zobaczę co inni powiedzą na ten wpis akurat w tym temacie.
Choć wsumie pasuje..
No i mam zgryza a tskt jest dość dla mnie ciekawy.
http://yoursmiles.org/csmile/help/c0601
img/smilies/big_smile

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-10-04 19:45:44)


Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Offline

 

#3 2011-10-04 20:03:14

BPL
adept
Zarejestrowany: 2011-10-04
Posty: 11
Serwis

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

Nebogipfel napisał(a):

Witam
Poczytam sobie, choć zastanawiam się czy podaanie linka nie pasowałoby bardziej do ogłosze a powitanie mogłoby być w powitaniach.

Wybaczcie jeśli naruszyłem tradycję img/smilies/smile Dział wybrałem jako w moim uznaniu najbardziej pasujący pod względem tematyki no i oczywiście zapraszam do dyskusji, typowe ogłoszenie raczej nie było moim zamiarem img/smilies/smile

Offline

 

#4 2011-10-04 20:13:32

Siemowit
Moderator
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 661
Serwis

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

Witaj BPL! Sława!

Cieszę się, że mamy tu przedstawiciela tak ciekawego portalu.

Bardzo mnie zaciekawił ten artykuł. Ja również liczę, że wątek będzie rozwijany i uznany w przyszłości w jakiś sposób tak samo jak uznano innych bogów w książkach. Nie jestem specjalistą w tych sprawach ale świetnie, że wreszcie coś ruszyło i badania trwają dalej, nawet na własną rękę. Planujecie to jakoś rozszerzyć czy też ustawić na równi z dokonaniami znanych nam autorów ?


http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

Offline

 

#5 2011-10-04 21:14:48

BPL
adept
Zarejestrowany: 2011-10-04
Posty: 11
Serwis

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

Witaj Siemowicie, Chwała!

Siemowit napisał(a):

Planujecie to jakoś rozszerzyć czy też ustawić na równi z dokonaniami znanych nam autorów ?

Tak, mamy już propozycję publikacji, na razie trudno jednak mi mówić o szczegółach. Powyższe badania z pewnością znajdą także miejsce w nowym wydaniu "Mitologii plemion prapolskich" Grzegorza, której pierwsza edycja doczekała się nawiasem mówiąc pochlebnej recenzji w serwisie o zacięciu typowo naukowym - Historia.org.pl.

W miarę możliwości czasowych pojawią materiały o kolejnych bogach Polan. Możemy więc obiecać rozwijanie tego tematu bo w naszym mniemaniu jest on mocno zaniedbany. To początek drogi, dołączają co rusz nowe osoby, choć miała to być początkowo jedynie strona www dla ilustracji... img/smilies/smile

Offline

 

#6 2012-05-11 11:15:37

BPL
adept
Zarejestrowany: 2011-10-04
Posty: 11
Serwis

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

Oto najnowszy artykuł Grzegorza Niedzielskiego, tym razem o bogu Łado, czyli drugim obok Jasza/Jassy wymienianym najczęściej bogu Polan:

http://www.bogowiepolscy.net/lado-lada.html

Warto dodać, że w najstarszych źródłach bóg Łado zazwyczaj wymieniany jako pierwszy. Przy okazji, autor zaprasza wszystkich zainteresowanych: 16 maja będzie można wysłuchać jego prelekcji:

http://www.facebook.com/events/291024687652791/

http://eudaimonia-stowarzyszenie.blogsp … iczny.html

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo