Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2011-11-18 12:14:16

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Kto jest Żydem?

Kto jest Żydem?
Każdy, kto ma matkę Żydówkę lub przeszedł przez oficjalną procedurę konwersji na judaizm jest Żydem. Należy zaznaczyć, że bycie Żydem nie ma nic wspólnego z przekonaniami lub tym co się robi. Osoba urodzona z rodziców nie-Żydów nawet wyznająca tę samą wiarę jak Żydzi ortodoksyjni oraz przestrzegająca praw i zwyczajów judaizmu nadal pozostaje nie-Żydem nawet dla najbardziej liberalnych odłamów judaizmu podczas gdy osoba urodzona z matki Żydówki nawet jeśli jest ateistą i nigdy nie praktykuje religii żydowskiej nadal uważana jest za Żyda nawet przez ultra ortodoksyjnych Żydów.

W tym sensie, judaizm jest bardziej podobny narodowości niż inne religie i bycie Żydem jest jak obywatelstwo.

Takie stanowisko utrzymuje się od najwcześniejszych początków judaizmu. W Torze można znaleźć wiele odniesień do „obcych co między wami żyją” lub „szlachetnych prozelitów” oraz „prawych obcych”. Są to różne określenia nie-Żydów żyjących między Żydami, którzy przejęli część lub wszystkie przekonania i rytuały judaizmu, a jednocześnie nie przeszli przez formalny proces konwersji i nie zostali Żydami. Kiedy osoba przejdzie już na judaizm, nie mówi się o niej używając specjalnych określeń; jest tak samo Żydem jak każdy, kto urodził się Żydem.

Mimo iż wszystkie odłamy judaizmu zgadzają się co do tych ogólnych zasad, istnieje kilka niezgodności co do tego, czy jakaś osoba jest Żydem czy nie. Większość z tych niezgodności dzieli się na wie kategorie.

Po pierwsze, według tradycyjnego judaizmu ta osoba jest Żydem, jeśli matka była Żydówką, niezależnie od tego, kim jest ojciec. Z drugiej strony, według odłamu liberalnego, osoba jest Żydem jeśli którekolwiek z rodziców jest Żydem. Tak więc, dziecko z ojca Żyda i matki chrześcijanki jest Żydem zgodnie z odłamem zreformowanym, ale nie według zasad ortodoksyjnych. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ status dzieci tego dziecka również jest poddawany w wątpliwość.

Po drugie, bardziej tradycyjne odłamy nie zawsze uznają ważność konwersji dokonanej przez bardziej liberalne odłamy. Bardziej współczesne odłamy nie zawsze postępują zgodnie z procedurami wymaganymi przez bardziej tradycyjne odłamy, a w ten sposób unieważniają konwersję. Ponadto, ortodoksyjni Żydzi nie uznają autorytetu konserwatywnych, reformowanych i rekonstrukcjonistycznych rabnów w przeprowadzanych konwersjach, a odłam konserwatywny rozważał, czy uznać autorytet rabinów reformowanych.
O oświadczeniu Agudath Ha-Rabonim
W marcu 1997, Agudath Ha-Rabonim wystosowało oświadczenie, gdzie oznajmiono, iż odłamy konserwatywny i reformowany są „poza Torą i poza judaizmem". Oświadczenie to było szeroko nagłaśniane i źle interpretowane, dlatego też wymaga kilku słów wyjaśnienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na trzy punkty: 1) oświadczenie nie kwestionuje statusu żydostwa Żydów reformowanych i konserwatywnych; 2) oświadczenie nie jest oficjalnym stanowiskiem odłamu ortodoksyjnego; 3) oświadczenie to miało na celu przyciągnąć ludzi do judaizmu a nie wyłączenie ich z pośród wierzących.

Po pierwsze, oświadczenie Agudath Ha-Rabonim nie mówi, że Żydzi reformowani i konserwatywni nie są Żydami. W oświadczeniu nie ma słowa na temat statusu Żydów. Jak wyjaśniono w omówieniu powyżej, status Żyda nie ma nic wspólnego z tym, w co się wierzy; jest to jedynie kwestia tego, kim byli rodzice. Żydzi reformowani i konserwatywni są Żydami, tak jak byli nimi od zawsze, i nawet Agudath Ha-Rabonim zgodzi się w tej kwestii. Debata nad tym, kto jest Żydem koncentruje się nad tym samym, co zawsze, tak jak to opisano powyżej: judaizm reformowany uznaje dziedziczenie żydostwa w linii męskiej oraz konwersje przeprowadzone przez nieortodoksyjnych rabinów.

Po drugie, Agudath Ha-Rabonim nie jest oficjalnie głosem głównego nurtu ortodoksyjnego. Tak więc oświadczenie nie jest reprezentatywne dla jednogłośnego stanowiska judaizmu ortodoksyjnego w Ameryce. Faktycznie, Rada Rabiniczna Ameryki (The Rabbinical Council of America), która jest gałęzią rabiniczną Związku Ortodoksyjnych Gmin Żydowskich w Ameryce, natychmiast wystosowała ostre oświadczenie odcinając się od tego "szkodliwego publicznego oświadczenia [które] rzuca wyzwanie narodowi żydowskiemu".
Na koniec, zanim zacznie się potępiać takie oświadczenia, należy spróbować zrozumieć stanowisko tych, którzy je wydali. Zgodnie z doktryną ortodoksyjną, Tora jest sercem judaizmu. Wszystko czym są Żydzi skupia się wokół niezmiennego, wiecznego i wzajemnie wiążącego przymierza między B-giem i narodem żydowskim. Tak brzmi definicja wiary żydowskiej zgodnie z nurtem ortodoksyjnym, a pozostałe odłamy judaizmu określa się według ich ortodoksyjnej miary. Można kwestionować zasadność tej miary, lecz nie można zaprzeczyć, iż judaizm konserwatywny i reformowany nie mogą się mierzyć z ortodoksyjnym. Judaizm reformowany nie wierzy w wiążącą naturę Tory a judaizm konserwatywny wierzy, iż prawo może być zmienione.

Intencją Agudath Ha-Rabonim nie było odcięcie Żydów reformowanych i konserwatywnych od ich dziedzictwa. Wręcz przeciwnie, intencją było sprowadzenie Żydów reformowanych i konserwatywnych z powrotem do tego, co ortodoksyjni uważają za jedyny prawdziwy judaizm. W oświadczeniu zachęcano Żydów reformowanych i konserwatywnych do opuszczenia swoich synagog i „przyłączenia się do synagogi ortodoksyjnej, gdzie zostaną ciepło przywitani". Można sądzić, iż słowa Agudath Ha-Rabonim były szczere choć chybione w swych intencjach. Niektórzy z Żydów ortodoksyjnych i chasydów twierdzą, iż gdyby nie było synagog reformowanych lub konserwatywnych, wszyscy byliby ortodoksyjni. Jednakże, całkiem możliwe, że gdyby nie było takich odłamów jak judaizm reformowany i konserwatywny, większość tych wyznawców całkowicie odwróciłaby się od judaizmu, a to byłoby wielką tragedią.

W przekonaniu głównego nurtu ortodoksyjnego wydaje się, że lepiej jest jeśli Żyd należy do ruchu reformowanego lub konserwatywnego, niż gdyby miał w ogóle nie wyznawać judaizmu. Podczas gdy ortodoksi woleli by, gdyby wszyscy Żydzi byli ortodoksyjni (tak samo jak reformowani i konserwatywni woleliby, żeby wszyscy Żydzi należeli do ich właśnie odłamu), przyznają jednak, tak jak to powiedział Rabin Kook :"To co nas łączy jest o wiele większe, niż to co nas dzieli".


tekst pochodzi z serwisu JewFAQ


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#2 2011-11-18 21:43:37

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Kto jest Żydem?

Fajnie, że umieściłeś powyższy tekst Krzysiek i stworzyłeś obecny wątek. To naprawdę ciekawe img/smilies/smile
"To co nas łączy jest o wiele większe, niż to co nas dzieli" - świetne i bardzo celne stwierdzenie.

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-11-18 21:46:16)


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#3 2011-11-19 07:34:01

Szymon
Heretyk i Buntownik z wyboru
Zarejestrowany: 2011-02-19
Posty: 4984

Re: Kto jest Żydem?

no cóż....ja słyszałem, że żydem jest Tusk, Mazowiecki, Michnik... img/smilies/wink
ale nie o to chyba Krzyśkowi chodzi img/smilies/wink

Offline

 

#4 2011-11-19 10:01:05

Lizawieta
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-06-22
Posty: 4484

Re: Kto jest Żydem?

"Żydem być, to jak obywatelstwo."

Wiadomo, że losy są różne i w różne strony czlowieka prowadzą.
Często w takich sytuacjach bywa się zależnym od środowiska. Środowisko kształtuje światopogląd, ale nasza intuicja podpowiada "szukaj korzeni", a kiedy się odnajdzie i są inne niź dotychczasowe, to jak sobie radzić...co wybrać?
Jak człowiek się czuje i jak jest przyjęty w nowym środowisku...żydowskim?


Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą  same. -Phil Bosmans-

Offline

 

#5 2011-11-19 10:08:29

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

żydem jest tylko ciało fizyczne, od początku chodziło o zachowanie czystości DNA. Dlatego nie wolno było się mieszać z innymi grupami.
To DNA jest najbardziej zbliżone do ich pra ojca, dawało wysoką inteligencje od początku ale i wysoki poziom zła. Stąd mocna negatywna karma wisi nad tym narodem. Częściowo przez głupie wywyższanie się bo naród wybrany a częściowo przez nienawiść w sercu i brak przebaczenia. Za duża koncentracja na umyśle a za mała na sercu. Przyszywany żyd nigdy nie będzie żydem. Ale jest to idealne rozwiązanie by złamać DNA i wprowadzić więcej serca w grupe. Obecnie nie ma racji bytu ten hermetyzm ale są uparci i kurczowo trzymają się tego co stare. Wszystko ulega modyfikacji ale żyda trzeba złamać bo się nie ugnie. Więc jest łamany od tysiącleci. Żydzi blokują własną ewolucje a wedle prawa wszechświata jest to wykroczenie a konsekwencją może być unicestwienie rasy. Był potop był Hitler będzie coś jeszcze. Jezus był dla nich szansą - kolejnej może nie być.

Offline

 

#6 2011-11-19 12:31:04

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: Kto jest Żydem?

Jezus był dla nich szansą - kolejnej może nie być. - pisze Ja..Źle postawiona kwestia, moim zdaniem..Reszty wypowiedzi nie komentuję,tej z DNA itp.

Po pierwsze Jezus był Żydem i deklarował swą miłość oraz wielkie przywiązanie do własnego narodu.

Żydzi mają Przymierze z Bogiem zawarte na Synaju...

Jezus jest Przymierzem z Bogiem dla pozostałych narodów...

W tym rozumieniu judaizm i chrześcijaństwo są równorzędnymi drogami prowadzącymi do zbawienia...

Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2011-11-19 12:33:51)


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#7 2011-11-19 17:58:09

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

Jezus był nowym żywym przymierzem dla żydów wysłanym przez Boga. Odrzucając przymierze odrzucili Boga i jego błogosławieństwo.
PRZYPOWIEŚĆ O STARYCH I NOWYCH BUKŁAKACH
PRZYPOWIEŚĆ O UCZCIE.
Te dwie przypowieści wyjaśniają o co chodzi.
Reszta świata przyjęła nowe przymierze i stała się narodem wybranym a żydzi narodem odrzuconym.

Offline

 

#8 2011-11-19 18:10:50

Conan Barbarzynca
Administrator
Skąd: Mazowsze
Zarejestrowany: 2011-05-19
Posty: 4351
Serwis

Re: Kto jest Żydem?

Ja?! napisał(a):

Jezus był nowym żywym przymierzem dla żydów wysłanym przez Boga. Odrzucając przymierze odrzucili Boga i jego błogosławieństwo.
PRZYPOWIEŚĆ O STARYCH I NOWYCH BUKŁAKACH
PRZYPOWIEŚĆ O UCZCIE.
Te dwie przypowieści wyjaśniają o co chodzi.
Reszta świata przyjęła nowe przymierze i stała się narodem wybranym a żydzi narodem odrzuconym.

Jasne;) Tylko ze Zydzi byli narodem jak kazdy inny, bliski wschód zamieszkiwało wiele narodów, równiez takie które przewyszszały Izraelitów, sporo mądrości Biblijnych pochodzi od tych obcych ludów. W naszej świadomości Biblia jest słowem Bozym, bo przynalezymy do kultury chrześcijańskiej, mnie cały czas ciekawi, gdzie w Twojej kosmologi "Ja?" są Chińczycy?

Offline

 

#9 2011-11-19 18:23:34

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

Na razie chinami się nie zajmuje

Offline

 

#10 2011-11-19 18:27:53

Conan Barbarzynca
Administrator
Skąd: Mazowsze
Zarejestrowany: 2011-05-19
Posty: 4351
Serwis

Re: Kto jest Żydem?

Ja?! napisał(a):

Na razie chinami się nie zajmuje

Czyli pierwsze było słowo? Duch zawarty w księdze?

Offline

 

#11 2011-11-19 19:47:30

Nebogipfel
mentor
Skąd: Warszawa, PL
Zarejestrowany: 2011-04-03
Posty: 11555

Re: Kto jest Żydem?

Krzysiek napisał(a):

Jezus był dla nich szansą - kolejnej może nie być. - pisze Ja..Źle postawiona kwestia, moim zdaniem..Reszty wypowiedzi nie komentuję,tej z DNA itp.

Po pierwsze Jezus był Żydem i deklarował swą miłość oraz wielkie przywiązanie do własnego narodu.

Żydzi mają Przymierze z Bogiem zawarte na Synaju...

Jezus jest Przymierzem z Bogiem dla pozostałych narodów...

W tym rozumieniu judaizm i chrześcijaństwo są równorzędnymi drogami prowadzącymi do zbawienia...

Wg archeologów Jezus nie był Żydem. Starożytny żyd miał inną budowę ciała, w tym i czaszki.
Starożytny Żyd to Semita a współcześni Żydzi o ile mi wiadomo odcinają się od Semitów. Zatem Jezus mógłby być jedynie współczesnym Żydem, tylko jak do licha dostał się do starożytnosci?
:black2:

Twarz Judejczyka sprzed 2,000 lat

W kwietniu 2001 roku, grupa teologów, naukowców oraz żydowskich antropologów rozpoczęła studia nad starożytnymi czaszkami należącymi do Izraelitów. Opinie naukowców były wyjątkowo zgodne. Przytoczone cytaty opisują wygląd Izraelitów żyjących w okresie Drugiej Świątyni:

Żydzi w tamtych czasach byli Afro-Azjatami, nosili krótkie, kręcone włosy w stylu ‘afro’ – jeżeli mogę tak to określić – oraz czarne brody.
Dr. Mark Goodacre, brytyjski teolog

Żydowskie czaszki były szersze, okrąglejsze i solidniejsze – podobnie jak typy mongoloidalne i negroidalne. Natomiast nie-żydowskie czaszki z tamtych czasów, np. typu kaukaskiego, są długie i wąskie.
Dr. Joe Zias, żydowski archeolog i antropolog

Fizyczny wygląd przeciętnego Żyda żyjącego 2,000 lat temu różnił się dość znacznie od tego, co dziś uznajemy za typowo żydowskie. Żydzi posiadali czarne, kręcone włosy, brązowe oczy, szeroki nos, grube wargi, okrągłą, szeroką głowę i oczywiście ciemniejszą skórę. Przeciętny wzrost mężczyzny wynosił około 155 – 160 cm, przy wadze ciała dochodzącej do 50 – 60 kg.

http://wspolnotamesjanska.pl/index.php? … ;Itemid=50

W części zatytułowanej ‘A brief History of the Terms for Jew’ [Krótka historia określenia Żyd] w ’1980 Jewish Almanac’ jest następujący wpis: „Ściśle mówiąc, niepoprawne jest nazywanie starożytnego Izraelity ‘Żydem,’ czy nazywanie współczesnego Żyda Izraelitą lub Hebrajczykiem.” (1980 Jewish Almanac s. 3)

http://marucha.wordpress.com/2011/02/11 … zraelitow/


Szymon, niektórzy wszędzie widzą Żydów, nawet w lustrze. img/smilies/big_smile


Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Offline

 

#12 2011-11-19 20:22:37

lawenda
Gość

Re: Kto jest Żydem?

...Albowiem nie ten jest Zydem,ktory jest nim na zewnatrz,
i nie to jest obrzezanie,ktore jest widoczne na ciele,
Ale ten jest Zydem ,ktory jest nim wewnetrznie,
i to jest obzezanie,ktore jest obzezaniem serca,
w duchu,a nie wedlug litery:taki ma chwale nie u ludzi
lecz u Boga.

List do Rzymian 2/28,29

 

#13 2011-11-20 00:22:41

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Kto jest Żydem?

Wg archeologów Jezus nie był Żydem. Starożytny żyd miał inną budowę ciała, w tym i czaszki.

Hm? A ktoś widział kiedyś ciało Jezusa że wydają takie osądy. Jezus był Żydem według Ewangelii, jest nawet jego rodowód w Biblii przecież.

Offline

 

#14 2011-11-20 00:26:04

Nebogipfel
mentor
Skąd: Warszawa, PL
Zarejestrowany: 2011-04-03
Posty: 11555

Re: Kto jest Żydem?

Widzieli całun turyński. img/smilies/smile

http://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/180949/100-najwazniejszych-zdjec-swiata.-secondo-pia-calun-turynski.jpg

http://www.witraze.info/media/k2/galleries/110/calun-turynski-witraz-komorow2.jpg

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-11-20 00:27:57)


Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Offline

 

#15 2011-11-20 16:58:52

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

Jezus tylko częściowo był żydem.
Człowiek nie był jego ojcem więc i DNA miał troche odmienne od ludzkiego.
Miał więcej nici DNA niż człowiek.

Offline

 

#16 2011-11-20 18:38:03

Nebogipfel
mentor
Skąd: Warszawa, PL
Zarejestrowany: 2011-04-03
Posty: 11555

Re: Kto jest Żydem?

Robiłeś jego sekcję zwłok i w ogóle je odnaleziono?

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-11-20 18:38:48)


Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Offline

 

#17 2011-11-20 20:10:18

lawenda
Gość

Re: Kto jest Żydem?

Ja?! napisał(a):

Jezus tylko częściowo był żydem.
Człowiek nie był jego ojcem więc i DNA miał troche odmienne od ludzkiego.
Miał więcej nici DNA niż człowiek.

...Zyd to znaczy Chwalca Boga ,albo chwalony przez Boga ,
dlatego nie kazdy Izraelita jest Zydem -ale Jezus byl nim napewno
Pozdrawiam
:zozol1:

 

#18 2011-11-21 02:02:52

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

lawenda napisał(a):

...Zyd to znaczy Chwalca Boga ,albo chwalony przez Boga ,
dlatego nie kazdy Izraelita jest Zydem -ale Jezus byl nim napewno
Pozdrawiam
:zozol1:

Jeśli to jest wyznacznik to Jezus nie chwalił Boga jak to robią żydzi i nie był chwalony przez Boga.
Żydzi chwalą Boga ale Bóg ich nie chwali.
Chwalenie na pokaz, ze strachu lub by coś otrzymać.
ilu żydów kocha swego Boga ? Nikt, bo nie da się kochać kogoś kogo nie widać, mogą tylko czuć wdzięczność za to co im się wydaje że otrzymują, dla nich to nie zwykły interes bo liczą że się im to opłaci. przypuszczalnie by go znienawidzili gdyby zobaczyli tak jak zrobili z Jezusem. W zasadzie Ojciec narodu Izraelskiego był w Jezusie, nie poznali go, odrzucając Jezusa odrzucili Ojca. Od tamtej pory Izraelici nie są żydami, obrzezania i rytuały są bez znaczenia - puste jak forma bez treści. Płacą za wiare w martwe pismo a nie w słowo żywe.
Natura ludzka kocha to co odchodzi lub czego nie widać, nienawidzą tego co przychodzi.
A nowe przyjść musiało. I przyjdzie kolejny raz.

Offline

 

#19 2011-11-21 03:46:46

Nebogipfel
mentor
Skąd: Warszawa, PL
Zarejestrowany: 2011-04-03
Posty: 11555

Re: Kto jest Żydem?

Znalazłem link z pierwszego wpisu, jakby ktoś pytał o źródło.
http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/o … ydem-.html

Za to jeszcze jeden artykuł....

O: W rzeczywistości mówimy o sobie zarówno „Żydzi” jak i „Chrześcijanie”. Pogląd, że te kategorie wzajemnie się wykluczają jest błędny i wywodzi się z nietolerancji i uprzedzenia.   W społecznościach żydowskich trwają ciągłe debaty na temat definicji kim jest „Żyd”. Nie istnieją konkretne ustalenia, czy żydostwo należy definiować na podstawie religii, kultury, pochodzenia, czy też po prostu zgodnie z opinią przyjętą przez większość. Z biblijnego punkt widzenia Żyd to osoba, która należy do narodu wywodzącego się od Abrahama, Izaaka i Jakuba, tj. narodu, z którym Bóg zawarł przymierze za pośrednictwem Abrahama, Mojżesza i Dawida. To sam Bóg uczynił nas Żydami. Dlatego też żydostwo nie jest zależne od naszych konkretnych przekonań lub postępowania. Może to właśnie stanowi wyjaśnienie, dlaczego żydowskie dziecko staje się Żydem zanim jeszcze zdoła ukształtować swoje poglądy na temat religii lub kultury! W rzeczywistości osoby, które uwierzyły w Y’shua odnajdują, w połączeniu z naszą wiarą w Boga, pogłębioną i odnowioną relację z naszym dziedzictwem, kultura tradycją oraz narodem.   Słowo “chrześcijanin” wywodzi się z greckiego “christos,” co oznacza po hebrajsku “meshiach” a po angielsku “messiah”, a po polsku “mesjasz”. Terminem chrześcijanin nie określamy osoby, która chodzi do kościoła, lub która jest protestantem pochodzenia anglosaskiego i należy do rasy białej. Chrześcijanin to osoba, pochodzenia żydowskiego lub wyznania niemojżeszowego, która postanowiła iść za Jezusem jako Mesjaszem. Innymi słowy, decyzja o byciu chrześcijaninem jest sprawą osobistą pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Nie można być chrześcijaninem z urodzenia. Niezbędne jest powtórne narodzenie lub innymi słowy nowonarodzenie się. 1   Pierwszymi chrześcijanami byli Żydzi, którzy uwierzyli, że Y’shua był Mesjaszem. Żaden z nich nie wyrzekł się żydostwa. Ich wiara bazowała na odwiecznej obietnicy Boga, która jest zawarta w Piśmie. Na samym początku chrześcijaństwo uważane było za kolejną sektę w ramach religii żydowskiej. W większości przypadków dopiero wiele lat później osoby wyznania niemojżeszowego mogły zostać wierzącymi w Y’shua bez uprzedniego nawrócenia się na judaizm.   Wynika z tego, że jeżeli Y’shua jest Mesjaszem, nie ma nic bardziej żydowskiego niż uwierzenie w niego. Jest to największy akt oddania się Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba.   1.         Porównaj wersy 3, 3-7 z Ewangelii św. Jana w Nowym Testamencie z Księgą Ezechiela 36, 25-27 w hebrajskich pismach. Jezus powiedział do rabina Nikodema: “Jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego. . . Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego.” Ezekiel podobnie opisywał proces przemiany duchowej: „Ja [ Bóg] pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza,  . . . Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.”

http://www.zydzidlajezusa.org/faq/faq.htm

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-11-21 03:52:55)


Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Offline

 

#20 2011-11-21 09:20:16

asmaani
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-05-09
Posty: 1940

Re: Kto jest Żydem?

ja? ty naprawde niewielkie masz pojecie o czym mowisz.
przestan spekulowac na temat Zydow i ich milosci do Boga. spotkales w ogole jakichs /w tym wcieleniu dodam dla ulatwienia/?

dla mnie bycie Zydem to suma pochodzenia i religii, z wiekszym naciskiem na pochodzenie, bo spotkalam wielu Zydow ktorzy w ogole nie byli religijni ale nikt nie kwestionowal ich bycia Zydami, ze wzgledu na ich pochodzenie, i kilku religijnych konwertytow na judaizm, ktorych bycie Zydami jest kwestionowane ze wzgledu na brak pochodzenia.


"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

Offline

 

#21 2011-11-21 11:30:03

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

asmaani napisał(a):

ja? ty naprawde niewielkie masz pojecie o czym mowisz.
przestan spekulowac na temat Zydow i ich milosci do Boga.

Przyjrzyj się temu co napisałaś w emocjach. Takie teksty prowadzą do wojen i nienawiści.
Oceniasz mnie i rozkazujesz mi sprowadzając do roli Twojego niewolnika. Chyba się nie dziwisz że nienawidze Twojego wpisu. 
Naucz się akceptacji.
Sama nie wiesz co piszesz, a może byłaś żydem kiedyś i Cię to dotknęło osobiście.
To co mówie wynika z doświadczenia osobistego z żydami na przestrzeni wielu tysiącleci.

Offline

 

#22 2011-11-21 12:42:00

asmaani
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-05-09
Posty: 1940

Re: Kto jest Żydem?

Ja? to skoncz ty wreszcie oceniac innych.
ile krzywdzacych i niesprawiedliwych ocen napisales sam? mi twoja osoba nie przeszkadza, ale nie pisz o Zydach w takich kategoriach bo mnie to denerwuje.
tak sie sklada znam wielu Zydow, z roznych krajow,  i to sa ludzie jak wszyscy... a z ciebie wylazi kryptoantysemita, z tego co piszesz.


"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

Offline

 

#23 2011-11-21 12:43:12

asmaani
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-05-09
Posty: 1940

Re: Kto jest Żydem?

a Zydzi owszem sa mi bliscy jako bracia w wierze w Jedynego Boga. i relacje z Bogiem ktorego sie nie da zobaczyc ani pomacac tez sa mi bliskie.


"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

Offline

 

#24 2011-11-21 13:15:27

lawenda
Gość

Re: Kto jest Żydem?

Ja?! napisał(a):

lawenda napisał(a):

...Zyd to znaczy Chwalca Boga ,albo chwalony przez Boga ,
dlatego nie kazdy Izraelita jest Zydem -ale Jezus byl nim napewno
Pozdrawiam
:zozol1:

Jeśli to jest wyznacznik to Jezus nie chwalił Boga jak to robią żydzi i nie był chwalony przez Boga.
Żydzi chwalą Boga ale Bóg ich nie chwali.
Chwalenie na pokaz, ze strachu lub by coś otrzymać.
ilu żydów kocha swego Boga ? Nikt, bo nie da się kochać kogoś kogo nie widać, mogą tylko czuć wdzięczność za to co im się wydaje że otrzymują, dla nich to nie zwykły interes bo liczą że się im to opłaci. przypuszczalnie by go znienawidzili gdyby zobaczyli tak jak zrobili z Jezusem. W zasadzie Ojciec narodu Izraelskiego był w Jezusie, nie poznali go, odrzucając Jezusa odrzucili Ojca. Od tamtej pory Izraelici nie są żydami, obrzezania i rytuały są bez znaczenia - puste jak forma bez treści. Płacą za wiare w martwe pismo a nie w słowo żywe.
Natura ludzka kocha to co odchodzi lub czego nie widać, nienawidzą tego co przychodzi.
A nowe przyjść musiało. I przyjdzie kolejny raz.

Wedlug mojego rozumienia, Jezus swoja postawa wobec ludzi,ktorych uzdrawial ,karmil i modlil sie za nich - czynil dobro.Przyjmujac taka postawe chwalil Boga.Bog tez o Nim powiedzial :Ten jest moj syn umilowany,dlatego uwazam ,ze byl Zydem.

 

#25 2011-11-21 14:05:52

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: Kto jest Żydem?

asmaani napisał(a):

Ja? to skoncz ty wreszcie oceniac innych.
ile krzywdzacych i niesprawiedliwych ocen napisales sam? mi twoja osoba nie przeszkadza, ale nie pisz o Zydach w takich kategoriach bo mnie to denerwuje.
tak sie sklada znam wielu Zydow, z roznych krajow,  i to sa ludzie jak wszyscy... a z ciebie wylazi kryptoantysemita, z tego co piszesz.

Ja pisze statystycznie o żydach a Ty piszesz bo znasz kilku osobiście.
Są tysiące mądrych żydów o mądrym sercu. Jest ich za mało by zmienić ogólną sytuacje. Widze to co przeważa w narodzie u praktykujących żydów. Widze też nienawiść której sam doświadczyłem od żydów kiedyś tam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo