Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2011-12-09 14:55:39

t.oskar
Zbanowany

Życie poczęte...

To zabawne, ale pomimo, że w piątek katolikom nie wolno jeść kurczaka, ale nikt nie zabrania jedzenia jajek, nawet wtedy, gdy jest to jajko "wiejskie" a kura "deptana" była przez koguta. A przecież ewidentnie jest to "życie poczęte".  Jak to się ma do do głoszenia "człowieczeństwa płodu od samego poczęcia"??? Jak to, jajo i plemnik ludzki stają się człowiekiem w momencie zapłodnienia, a jajo i plemnik kurzy nie stają się w tymże momencie kurczakiem?

Ostatnio edytowany przez t.oskar (2011-12-09 14:56:08)

Wesołe jest życie staruszka img/smilies/smile
http://www.youtube.com/watch?v=qu7Y-Ww6s0w

#2 2011-12-09 15:07:09

Crows
mentor

Re: Życie poczęte...

w wodzie , która pijesz , a jest potraktowana chlorem tez jest wiele unicestwionych form zycia poczętego , gdyby tak patrzeć jak ty , to nie powinno sie wody pić .
ludzie to maja problemy , żeby osiągnąc swoje racje gotowi sa porównać zycie poczete ameby do zarodka zycia człowieka , każde zycie poczete ma swoja wartośc ale nie popadajmy w paranoje.

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#3 2011-12-09 16:52:36

Nebogipfel
mentor

Ostatnio trafiła do mnie wiadomość, że Kuria jednak stwierdziła, że w piątek można jeść kurczaka..Więc już sam nie wiem a i tak nie przestrzegam tych różnych wymysłów.
Crows, czasami mam wrażenie, że niektórzy gotowi są stawiać groby plemnikom, które zginęły. Tylko nie wiem jak je w mordę jeża liczyć, by napisać na nagrobku ile, by o każdym pamiętano.
img/smilies/big_smile

Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

#4 2011-12-09 17:10:05

asmaani
przyboczny

zycie ludzkie to nie zycie kurczaka.

ludzi nie jesz a kurczaki i owszem. wiec co sie przejmowac kurczaczym zyciem poczetym w ogole?

"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

#5 2011-12-09 17:16:02

Nebogipfel
mentor

Przypomnę może zatem historię o rugbystach, którzy nie mając dostępu do jedzenia jedli tych co zginęli. Słyszałem też, że w Chinach zjadane bywają dzieci. Poza tym raczej chciałem nawiązać do aborcji.

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-12-09 17:16:33)

#6 2011-12-09 17:48:22

t.oskar
Zbanowany

asmaani napisał(a):

zycie ludzkie to nie zycie kurczaka.

ludzi nie jesz a kurczaki i owszem. wiec co sie przejmowac kurczaczym zyciem poczetym w ogole?

Tu chodzi o precedens, o to jak należy pojmować "życie poczęte" Czy to życie jest równoważne formom "wyżej rozwinietym? I to dotyczy  (w sensie biologicznym) zarówno organizmów kurzych jak i ludzkich. A czym różni się jajko (także zapłodnione) od kurczaka, to każdy widzi. I taka sama róznica jest w przypadku ludzkiej zygoty i płodu w fazie rozwiniętej, a już z pewnością  dziecka.
P.S Tu nie chodzi o ochronę "kurzego życia poczętego", lecz o nonsens chronienia "życia poczetego" (aż do pewnej fazy rozwojowej) u ludzi.

Ostatnio edytowany przez t.oskar (2011-12-09 17:50:29)

Wesołe jest życie staruszka img/smilies/smile
http://www.youtube.com/watch?v=qu7Y-Ww6s0w

#7 2011-12-09 22:24:06

Kukri
zaaklimatyzowany

Znaczy kiedy człowiek jest człowiekiem?
Gdybyśmy próbowali definiować to wyszłoby że człowiek (jednostka rozwinięta, ble, ble, ble) to wyjdzie że większość staje się ludźmi gróbo po 20, jeśli podejść biologicznie (że niby ssak) no to dopiero po urodzeniu chociaż już w brzusiu kciuka ciumka. Jeśli podejść po religijnemu to mam pytanie... czemu martwe płody nie są traktowane jak ludzie i nie ma pogrzebów z całą "czarną świtą"? To w końcu jest to człowiek czy nie?

Moje skromne zdanie jest takie że jest, zwłaszcza jeśli rodzi w sercu ziarenko przywiązania. Rodzic (który ma pokochać) nie potraktuje tej "fasolki" inaczej (emocjonalnie) jak człowieka... tego samego które za kilka miesięcy przez parę ładnych następnych lat nie da pospać, bzyknąć żonę i zrobi tajfun w portfelu.

Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

#8 2011-12-09 22:49:22

victoria
adminka

Świta czarna czy biała nie ma nic do rzeczy, najwazniejsze jest prawo, a ono dopiero od niedawna dopuszcza wydanie ciała rodzicom, w Warszawie  rodziców od kilku lat zastępuje ks. Chańko, dużo o tym mówiło sie jakies dwa lata temu, ale jest artykuł z zeszłego roku http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, … owane.html

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#9 2011-12-09 23:33:53

Kukri
zaaklimatyzowany

Dopiero dwa lata! Ktoś się chyba jorgnął w Watykanie że sam sobie kościół minę podkłada z tym życiem niewypoczętym.
Tylko ta zbiorowa mogiła... trąci nietakdawnym chowaniem "pod płotem"...

Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

#10 2011-12-09 23:42:31

Nebogipfel
mentor

Skoro człowiek umiera jak mózg nie funkcjonuje, to można uznać, że dopóki mózg się nie rozwinie człowieka jeszcze nie ma. Nie niby ssakiem, tylko na pewno. Robotami nie jesteśmy i jak najbardziej należymy do fauny czyli zwierząt. Tylko tyle, że nasz gatunek jest wyjątkowy - nie dopasowuje się do środowiska a sam tworzy środowisko, w którym chce przebywać.

#11 2011-12-09 23:55:18

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Mózg natomiast jest integralną częścią człowieka, czy robimy z niego użytek czy nie (wiem na swoim przykładzie img/smilies/tongue)
Człowiek nie jest mózgiem. Odwrotnie. To mózg jest jego częścią. Tak samo posiadane pazury nie czynią zwierzęcia. "Mózg", a raczej procesy myślowe ponadto kształtuje się z czasem, tylko trzeba dać na to szansę ... Zabijając tej szansy nie dajemy. Proste.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#12 2011-12-09 23:58:28

Nebogipfel
mentor

Czyli rośliny są zwierzętami? A zęby już czynią?
img/smilies/big_smile

Moim zdaniem bardziej się rozchodzi o to co jeszcze można nazwać żywym człowiekiem a co martwym lub jeszcze nie żyjącym, gdyż to, iż to człowiek lub jego zalążek nie ma wątpliwości.
A plemnik to już człowiek czy nie? A może dwie komórki w organizmie kobiety?

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-12-10 00:00:34)

#13 2011-12-10 00:05:43

Abesnai

Nebo. Powiem tak :

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=82321#p82321
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=72140#p72140

Jeżeli chodzi o cały zakres tematyki dotyczącej "życia poczętego" i jego ochrony (bądź nie, w indywidualnych i odosobnionych przypadkach) którą teoretycznie wyczerpałem w co najmniej dwóch wątkach. Teraz musiałbym się co najwyżej cytować a jest tego od groma img/smilies/smile

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#14 2011-12-10 00:23:48

Nebogipfel
mentor

Skoro już tyle padło wypowiedzi na temat, to na co ten temat?
Poza tym nie zapominaj, że ja jeszcze się tu nie wypowiedziałem aż tak obszernie.
Przeczytam i się ustosunkuję byś się nie powtarzał.

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-12-10 00:24:48)

#15 2011-12-10 18:08:22

lapicaroda
berzerkerka

W wielu polskich domach w ramach postu je się rybę. Ryba rozumiem, jest ufokiem albo tworem duchowym? Czy czym? Czy ktoś może mi to wytłumaczyć? Pytałam o to matkę jako dziecko, że ''rybka to też mięsko'', to mnie zbywała że ''tradycja'', a nauczycielka religii odpowiedziała mi oburzone, że Jezus jadł ryby na Ostatniej Wieczerzy. (WTF? Gdzie?)
A to faktycznie, że ostatnio postanowiła jakaś tam kuria, że jednak mięso można jeść. Co dowodzi na to, że nie różnią się w tym względzie od Partii i Wielkiego Brata z ''1984''- w kogo rękach jest teraźniejszość, w tego rękach jest przyszłość, w kogo rękach jest przyszłość, ten rządzi przeszłością. Obalają raz po raz prawa, które sami ustanawiają, a potem twierdzą, że tak powiedział Chrystus.

A co do jajka, to widocznie ci, co ustalali tę zasadę, za bardzo lubili jajecznicę i kogel-mogel. Toż to naciągane wszystko tak, że szkoda gadać.
Dlaczego więc jajo nie jest życiem poczętym? Bo tak powiedzieli, a miliony się do tego zastosowały. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez lapicaroda (2011-12-10 18:09:55)

#16 2011-12-10 18:17:19

Nebogipfel
mentor

Tak jak z chrztem niemowląt. img/smilies/big_smile W Biblii nie ma, ale to ludzie robią.
img/smilies/smile
Pytanie do wiernych - jeśli ryba nie jest mięsem ani rośliną to czym jest?
img/smilies/big_smile

Idę się począć(nie pociąć)..znaczy nowonarodzić.
:black2:

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-12-10 18:18:56)

#17 2011-12-10 20:07:22

Kukri
zaaklimatyzowany

Spoko... w przepisach unijnych winniczek to ryba więc ktoś tam kiedyś mógł uznać że ryba to nie zwierzę. Poważniej to ja słyszałem taką opinię że Piotr był rybakiem ale to tak samo sensowne jak to ,ze Jezus jadł rybę podczas ostatniej wieczerzy.
Co do jajek to były czasy kiedy w jajku dopatrywano się narzędzia sztuki magicznej, stąt np. zwyczaj zgniatania skorupki po zjedzeniu jajka (oczywiście jedni zgniatają inni nie) i święcenia ich podczas wielkiejnocy (ale ile w tym prawdy...)

#18 2011-12-11 01:11:09

lufestre
la princesa de los gatos

Nebo, ryba jest piątkowym kompromisem dla religijnych mięsożerców xD

#19 2011-12-11 01:15:35

Abesnai

Kiedyś w ramach postu jadano bobrze ogony img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-12-11 01:15:48)

#20 2011-12-11 01:17:44

lufestre
la princesa de los gatos

To znaczy od soboty do czwartku bobra, a na piątek zostawały ogony? img/smilies/big_smile

Stopka forum