Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2012-02-14 21:00:55

victoria
adminka

Kabała

Nie wiem gdzie to pasuje.
Czym właściwie jest Kabała? Religią? Wszak wywodzi się z Judaizmu,  definicje każdy może w necie znaleźć, ale ludzie studiują Kabałę jak Biblię i jest ich coraz więcej, sądząc po czerwonych nitkach na nadgarstkach... A właściwie po co noszą tę nitkę?

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#2 2012-02-14 21:08:46

voltaren
przyboczny

Re: Kabała

Kabała to dla mnie troche takie odstępstwo od Judaizmu. Niby mieści się w judaiźmie ale jest sprzeczna jakoś z założeniami. Wprowadza ona do Judaizmu jakąś Magię, symbolike, trudno to nazwać, zresztą nie wiele o tym wiem img/smilies/wink Wiem jednak że jest to popularne w niektórych kręgach, bo ludzi zawsze pociągały takie tajemnice, podbnie horoskopy czy proroctwa.

#3 2012-02-14 21:26:13

Mezamir
Gość

Kabała to w skrócie wszystko to co wydało się Żydom atrakcyjne u innych,więc sobie to "pożyczyli"i teraz mają.Gdyby nie Hindusi(od których przejęli heksagram) i Egipcjanie(-|- numerologię) to nic by nie mieli,tacy są wyjątkowi i "wybrani"ponad wszystkim innymi.

#4 2012-02-14 21:41:04

PiotrRosa
Ursus maritimus

Niekonieczie, żebym miał być obrońcą Żydów, ale według mojej wiedzy Kabała to według większości religioznawców czasy średniowiecza, jakiś XII wiek i później. Wprawdzie niektórzy cofają ją do I w p.n.e., ale to raczej dorabianie sobie historii. Mówią niektórzy wprawdzie o wpływie na ten swego rodzaju system religijny filozofii platońskiej czy pitagorejskiej. Jej zwiększona popularność w ostatnich czasach bierze się chyba stąd, iż uważana jest za jedną z podstaw chasydyzmu i syjonizmu,
ale co to ma wspólnego z heksagramem czy numerologią.
No chyba, że chodzi o kopnięcie żyda. A, to przepraszam.

Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

#5 2012-02-14 21:46:43

Mezamir
Gość

ale co to ma wspólnego z  czy numerologią.

To był przykład.Gwiazdy "Dawida",Dawid na oczy nie widział.Tak wygląda oryginał
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Painted_19th_century_Tibetan_mandala_of_the_Naropa_tradition%2C_Vajrayogini_stands_in_the_center_of_two_crossed_red_triangles%2C_Rubin_Museum_of_Art.jpg
Jidam Wadżrajogini tradycji Sakja/Gelug pochodzącej od mahasiddhy Naropa

Ostatnio edytowany przez Mezamir (2012-02-14 21:47:36)

#6 2012-02-14 21:53:45

soulblue
przyboczny

Oo w sredniowieczu był dostęp do starożytnej wiedzy...ale nie dla motłochu. Na drzwiach w Gnieznie znajdują się min Egipskie hieroglify. Ale to dluga historia. Wszystkie religie się przenikały. Islam wbrew pozorom czerpal z chrzescijanstwa. Poczatki chrzescijanstwa mialy wiecej z medytacji i doswiadczania Boga niz umartwiania ciala i poczucia grzechu. Czy Kabala to efekt Żydowskiego pszekrętu? Teraz trudno stwierdzić kto czerpał od kogo. Napewno jednak Indyjskie wedy, czy egipskie zapiski to jedne z najstarszych zrodel. Nie znamy ich twórców. Teorie dotyczą kosmitów i mistyków. Przykładem też jest Tybet. Nadchodzi moment w, którym uczen mieszkający w klasztorze musi wybrać czy chce odejsc, czy też dostąpić największych tajemnic. Jesli wybierze to drugie nigdy ju nie wolno mu odejść..

Czerwone jako talizman przeciw zlym mocom było znane wczesniej niż Kabała.

Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn … mp;fref=ts

#7 2012-02-14 22:00:05

Mezamir
Gość

Islam wbrew pozorom czerpal z chrzescijanstwa.

Dlaczego wbrew pozorom?Istnieją jakieś pozory???...tzn co,są jeszcze jacyś ludzie którzy nie wiedzą że Koran pisano na podstawie Biblii???

Czerwone jako talizman przeciw zlym mocom było znane wczesniej niż Kabała.

Oczywiście,nawet u nas wiąże się czerwone kokardki i wstążki przeciw urokom.

Proponuję Ci viktorio poczytać o hermetyzmie.
Tutaj masz stronę z darmowymi el-książkami img/smilies/smile

http://franzbardon.pl/ksiazki/index.php

#8 2012-02-14 22:28:20

PiotrRosa
Ursus maritimus

Nadal nie wiem, co wspólnego ma Dawidowa gwiazdka z tematyczna Kabałą, ale nic to.
Wygląda mi ona, ta dana Kabała, na całkiem niezły śmietnik. No bo skoro coś jest do wszystkiego, to z reguły jest do niczego. A z Kabałą jest tak, że (cytując jej różnorakich wyznawców):
- to duchowa nauka, idee której poprzedzały judaizm i inne religie.
- nauka o istniejącej rzeczywistości i metodzie jej właściwego postrzegania przez człowieka.
- to część składowa judaizmu.
- to obca i wroga chrześcijaństwu okultystyczna nauka.
Czyli kto wcześniej wstaje, w kabale widzi coś innego.
Mało tego. Dorywali się do niej, a przynajmniej jej cienie padają i są widywane w pracach i poglądach:
- Platona,
- Arystotelesa,
- F. Schellinga,
- F. Baadera,
- ...
- K.G. Junga,
- Isaaca Newtona.

Ten ostatni swe objawienia dotyczące ciążenia również ponoć zawdzięcza studiowaniu Kabały.

Jeśli dodamy do tego, że:
- w XV w. niektórzy uważali, iż prawdziwym, ukrytym sensem kabały jest chrześcijaństwo
- Papieże epoki XVI w. nie upatrywali sprzeczności między Kabałą a Chrześcijaństwem,
- a studiowanie Kabały stawało się jedną z tajemnic symbolicznej masonerii,

to większego bałaganu nie ma nawet na moim osobistym i prywatnym biurku.

Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

#9 2012-02-14 22:32:13

Mezamir
Gość

- to duchowa nauka, idee której poprzedzały judaizm i inne religie.
- nauka o istniejącej rzeczywistości i metodzie jej właściwego postrzegania przez człowieka.

i należy dodać:"nauka,której Żydzi nie byli twórcami a jedynie kontynuatorami".Co poprzedzało religie wszelakie jest chyba jasne prawda?Kabalistyczne drzewo to nic innego jak oś wszechświata/axis mundi,doskonale znana szamanom.

#10 2012-05-30 20:22:19

harden
zaaklimatyzowany

fajnie o kabale pisze na naszym tu forum w wątku "10 mitów o kabale" ;
dużo trzeba przejść, wielkie muszą być pragnienia, aby dojsc do "drzwi" kabały;
niezwykle pasjonująca droga,
czytam o niej
wiem już, że nie ma związku z czerwonymi nitkami , chyba że mówimy o materii tego świata, ale myślę, że chcecie więcej niż to img/smilies/smile
jest taka strona, kabbalah.com.....  poszukam jeszcze i dam znać

*Wiara jest połączeniem iskier, a wiedza jest siłą egoistycznego pragnienia, ponad którym pragniemy zbudować nasze połączenie.*

#11 2012-05-30 22:29:58

Andra
Gość

Kabala przedziwnie kojarzy mi sie z Huna- obie zamiast ulatywac z zycia wzorem wiekszosci religii- wyrastaja z zycia, laczac przestrzen ducha i materii. Nie tworza nowych teorii, stanowiac praktyczna wiedze o zyciu. Kabala wydaje sie byc pierwotna wiedza przekazana ludziom-jednak znana niewielu, dlaczego- to juz mowilam.  Zaryzykowalbym ze wszystko pozostale jest wtorne wobec Kabaly, pochodzi wlasnie z niej....
Hermetyczna i pilnie strzezona wiedza ktorej okruchy  wydostaly sie z kregu wtajemniczonych pozostajac nierozumianymi przez tych ktorzy nie dorosli by niesc jej swialo....
Tyle na moj wiedzmowaty nos:)

#12 2012-05-31 21:43:36

harden
zaaklimatyzowany

Trochę pozwolę sobie wyprostowac Twoja wypowiedż, ponieważ kabała hermetyczna wywodzi się z kabały źródłowej, a to z tej przyczyny, iż żródłowa była z różnych konkretnych powodów "strzeżona", zaś ludzkie pragnienia rosnące coraz bardziej i naciskające na działanie, domagając się "odpowiedzi" dodały do "zupy mydła" i zaczęła się pienić, co niektórym nadal odpowiada.
Wielką pokusą jest wiedzieć co będie jutro chociażby, ale to jest element tego świata, który wyrsta z tej materii, materii kłamstwa i iluzji.
Swiat nieskończoności jest ponad, ale nie da się tam wsoczyć bez kolejności rozwoju pragnień;
spójrz Andro na ewolucję img/smilies/smile
wiem, że świetnie rozumiesz
genialnie suniesz do przodu

*Wiara jest połączeniem iskier, a wiedza jest siłą egoistycznego pragnienia, ponad którym pragniemy zbudować nasze połączenie.*

#13 2012-05-31 22:15:36

Magick
zaaklimatyzowany

Ta pierwotna wiedza przybiera raczej różne nazwy;> Kiedy przybrała nazwę 'kabały' wynika z historii ludzkości. Dla mnie to poprostu 'wiedza'. Gnoza. Właściwie nie wiem o czym tu dyskutować. Co do Drzewa Życia, drzewem tym jesteśmy my przecież. Osią Świata jest Człowiek. Do ludzi którzy w świadomy bądź nieświadomy sposób się do niej odwoływali, dodałbym większość filozofów. Najbardziej widoczne jest to chyba u Artura Schopenhauera.

''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

#14 2012-05-31 22:32:13

Andra
Gość

Harden, dziekuje, pozwole sobie nieco sprostowac...http://emoty.blox.pl/resource/fahne2_pl nie sune. Raczej ryje nosem wglab. Ale fakt faktem- rzadko co budzi tak zachlanna potrzebe dotarcia do zrodla jak Kabala. Jakbym trzymala w reku koniec nitki:p. Bym prosila dalej.
Harden- piana piana, pomusuje i opadnie. Jesli komus odpowiada slizganie sie po powierzchni, wczesniej czy pozniej przejedzie sie na samym sobie. Pokusy...jakos przedziwnie nigdy nie kusilo mnie jutro, wolalam zaczekac az przejdzie do dzisiaj:pale nie w tym problem,  mistycyzm jest nieszkodliwy. Niebezpieczenstwo jak zawsze tkwi w ludziach.
Magick, wiedza...zrodlo zycia. Skad przyszla na Ziemie? Kto zasial ziarno?

#15 2012-05-31 22:56:56

Magick
zaaklimatyzowany

A sądzisz że ktoś był? Każdy potrafi odkryć ją sam, bo w nim się znajduje img/smilies/smile
Do hardena: Uważasz że materia jest zła? Że jest źródłem kłamstwa? ;>

Ostatnio edytowany przez Magick (2012-05-31 23:00:27)

#16 2012-05-31 23:49:19

Andra
Gość

Tak, w kazdym. Ale w tym wypadku akurat wziela sie z Nieba.
Materia sama w sobie zla ani dobra nie jest. Wszystko zalezy od tego kto nia zarzaca...

#17 2012-06-01 00:02:39

Magick
zaaklimatyzowany

Z nieba tzn. skąd? Co to 'niebo'?

#18 2012-06-01 00:08:13

Andra
Gość

W tym akurat wypadku z Kosmosu:). A skad dokladnie to juz Ja by Cie oswiecil, ja wiem tyle ile wiem- tyle co nic.  Mnie przywialo z Oriona, a Ciebie?

#19 2012-06-01 10:29:34

Artur
Administrator

Okażę się brutalnym typem i zapytam:

O jakiej/której kabale rozmawiacie?

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#20 2012-06-01 10:34:11

Andra
Gość

Arturr Ty brutalu:p. Ja nie wiem, odnosze sie do slow Krzysia, tak na wyczucie. W necie jak zwykle- oczoplas. Drzewo to drzewo, co z tego ze rozgalezione na boki.

Stopka forum