Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2012-03-19 19:22:40

victoria
adminka
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 13776

Postmodernizm

Czy postmodernizm to zakała ludzkości?


Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

Offline

 

#2 2012-03-19 19:33:01

Lidka
mentor
Zarejestrowany: 2010-02-15
Posty: 21446

Re: Postmodernizm

A kto tak twierdzi?


Pozdrawiam!

Lidka

Offline

 

#3 2012-03-19 20:37:08

victoria
adminka
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 13776

Re: Postmodernizm

Na pewno KK, chyba najbardziej ze względu na New Age...

Ale..
tak przyglądając się z boku, jeśli to w ogóle możliwe,   weźmy za przykład tolerancję, rozbudowana na najszerszą skalę, musi w końcu doprowadzić do absurdu, czyli tolerancji nietolerancji i do tego ten pęd ku globalnej świadomości...
A może przesadzam?


Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

Offline

 

#4 2012-03-19 22:23:08

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Postmodernizm

Nie wiem do końca co to jest ten postmodernizm., ale jeśli to coś w stylu róbta co chceta to mi się nie podoba. New Age też mi się nie podoba i ogólnie Palikociarnia.

Offline

 

#5 2012-03-19 23:40:52

Katarynka
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2012-03-13
Posty: 170

Re: Postmodernizm

Sama musiałam się "doupewnić", czy ja aby dobrze rozumiem pojęcie tytułowe tematu, bo mi się zwykle ze sztuką kojarzył postmodernizm. I w sieci wycztałam m.in takie zdania:

filozofia postmodernistyczna, jest jedną wielką negacją uniwersalnie pojmowanej prawdy, kanonów poznawczych, schematów w działaniu czy samym myśleniu jak i upadkiem wszelkich autorytetów. Pomimo iż postmodernizm nacechowany jest dyskusyjnymi poglądami, żadną miarą nienależny go lekceważyć, a tym bardziej pomijać. Filozofia postmodernistyczna nosi bowiem w sobie częściowo celny krytycyzm tradycyjnej filozofii czy kultury, która nie zawsze we wszystkich aspektach jest poprawna

I w związku z powyższym, jak dla mnie nie jest on żadną zakałą. Nie ma chyba innej opcji, jak podważanie starego, żeby na gruncie tego mogło powstać nowe. A że krytykując filozofie jako takie, sam postmodernizm tworzy własną, to już inna bajka. Kwestia logicznych błędów samych twórców.
Jak dla mnie-laika, nie-nie jest zakałą img/smilies/wink


Jak pchły skaczą myśli z człowieka na człowieka. Ale nie każdego gryzą...
J.S.Lec

Offline

 

#6 2012-05-29 16:17:49

Magick
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2012-05-29
Posty: 126

Re: Postmodernizm

Postmodernizm w sztuce i filozofii to to samo. Bardziej zrozumiałe może być sformułowanie 'po nowoczeności' albo 'po oświecenie'.
Polecam szczególnie książki Zygmunta Baumana na ten temat.
Z duchowości to dzieła De Mello albo Krishnamurti'ego, okultyzm- 'Magia Chaosu' Phil'a Hine'a.
Ale jeśliby sprowadzić to wszystko do sedna, to niczego nowego(tak jak i 'new' age) on nie oferuje. W moim przekonaniu odkurza prawdy znane od zawsze. Prawdę mówiąc to zanurzeni jesteśmy w nim po uszy, zupełnie nieświadomie.

Tolerancja nietolerancji? To tak jakby 'wolność dla niewolenia innych'. Tolerancja opiera się przecież na wolności, a moja wolność kończy się tam gdzie zaczyna drugiego.

Ps. Postmodernizm to coś co wynikło z nieuniknionej konsekwncji. Tak jak każdy etap w historii ludzkości. Nie jest ani dobry ani zły, ale subiektywnie oceniając- uwielbiam go img/smilies/tongue

Ostatnio edytowany przez Magick (2012-05-29 16:29:13)


''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

Offline

 

#7 2012-05-29 22:15:15

baabcia
bo ja wiem
Zarejestrowany: 2011-05-06
Posty: 18546

Re: Postmodernizm

słów znaczenia mieć w posiadaniu by pogadać - wolność w wypowiadaniu duszy
nie narusza granic


przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

Offline

 

#8 2013-07-16 21:28:23

Sailor
Miss Darkside
Zarejestrowany: 2010-02-21
Posty: 3702

Re: Postmodernizm

Moim zdaniem najpoważniejsze zagrożenie, jakie niesie w sobie postmodernizm to wszechobecny chaos, rozmywanie granic, mylenie pojęć. Jeden z czołowych myślicieli ponowoczesnych, J.  F. Lyotard stwierdził, że obecnie nie ma systemu filozoficznego, który dawałby człowiekowi oparcie, są tylko anty-systemy. Nie istnieje bowiem nawet zgoda co do tego, czym w rzeczywistości są tak fundamentalne kategorie jak: „prawda”, „piękno” i „dobro". Brakuje kanonów estetycznych, współcześnie sztuka ma za zadanie bulwersować, drażnić, czasem nawet napawać przerażeniem wstrętem, jest anty-estetyczna, nie koi tęsknot i bólu współczesnych, potęguję go jeszcze. Tworzą się anty-religie - Kościół Latającego Potwora Spaghetti chociażby, które burzą boski obraz, nie oferując nic w zamian. New Age, eko-Wicca, scjentologia itp.to nurty starają się zapełnić lukę po wielkich religiach, których formuła się wyczerpuje. Zewsząd wieje cynizmem, dekadentyzmem i ironią. Taki jest jednak świat obecnie, tacy jesteśmy my sami. Krytykując epokę, w której żyjemy krytykujemy własną kondycję.

Po traumie, jaką przyniosły ze sobą okrutne totalitaryzmy, Zagłada, wyniszczające ideologie, ludzkość  (na czele z  filozofiami, artystami, uczonymi) pragnęła nadejścia epoki zupełnie oderwanej od moderny - humanitarnej, pełnej wolności i tolerancji. Jak się okazało, do dziś nie rozliczono się z przeszłością, jej widma są obecne także w refleksji i sztuce a nowa epoka otrzymała miano po tej minionej, z przedrostkiem -post. Jest to ironiczna nazwa i wyraz goryczy myślicieli, że tych zacnych, dalekosiężnych planów o nowym człowieku i nowej ludzkości, nie udało się zrealizować.


Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo