Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#201 2014-04-30 10:04:05

victoria
adminka

Re: Drugi Policzek

oddać znaczy tyle co zemścić się...
mścisz się na każdym?
to tak jakby zapytać co jest rozsądne karać czy mścić się?

Kopiku... jeśli ktoś ma inne poglądy, to naprawdę nie dlatego że Ty tu jesteś img/smilies/smile

... habits create mental patterns that become the rut you drive ....

#202 2014-04-30 10:37:02

gorczyca
zaaklimatyzowany

Czasami lepiej jest pokornie przyjąć na siebie wszelkie zło,niż zacząć się mścić,bo tą drogą daleko się nie zajedzie - niestety. Pewnie, że nikt nie pozwoli bić się bo ( sory) gębie bezkarnie,ale nie bez kozery jest powiedziane: uderzy cię ktoś w jeden policzek,nadstaw drugi......  albo: kto na ciemie kamieniem ty do niego z chlebem. Mściwość,zawziętość czy sama chęć zrewanżowania się tym samym doprowadza do coraz większych konfliktów, ale o tym to chyba wiemy doskonale.Zdenerwowany człowiek może narobić wiele głupst,których potem często żałuje,ale kiedy staramy się opanować,mimo silnego wzburzenia, więcej można na tym skorzystać.  img/smilies/smile

#203 2014-04-30 11:56:46

Lidka
mentor

Kopik napisał(a):

Lidka napisał(a):

To jest metafora... img/smilies/smile

Oczywiście ,że metafora  img/smilies/smile  ....zapomniałam ,że wszystko co napiszę może być użyte przeciwko mnie ....

Kopiku, Ty jesteś straszny wrażliwiec... http://www.cosgan.de/images/midi/traurig/a020

To jest trochę tak: ktoś robi straszną głupotę. Ale jest pod wpływem emocji negatywnych, nie myśli racjonalnie i wydaje mu się, że robi dobrze.

A ktoś inny jest spokojny i na dodatek doskonale wie z samego życia, że ta pierwsza osoba robi głupotę i że ta głupota na niej się zemści. Wie też, że nie jest w stanie powstrzymać tej osoby, bo do niej nic nie dociera, ona jest w tym momencie nieświadoma tego, co robi, idzie za tym, co jej się wydaje na skutek tych emocji negatywnych. Wie też, że dopóki ta pierwsza osoba sama na sobie i po tych efektach, które do niej wrócą, nie przekona się, że zrobiła głupotę, nikt i nic nie będzie w stanie jej wytłumaczyć, że ma tak nie robić. Więc pozwala jej dokończyć te głupotę. Bo jest świadoma, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach.

To są słowa Jezusa, który był świadomy życia jak żaden z nas i żaden z Jemu współczesnych. On wiedział, że jeśli ktoś zrobi coś przeciwko innemu człowiekowi, to nie jemu robi krzywdę, a sobie samemu (i wielokrotnie to powtarzał i tłumaczył przy najróżniejszych okazjach, nie wiem, na ile znasz Biblię). Bo to, co każdy z nas daje drugiemu, to wraca do niego samych pomnożone. Więc jeśli ktoś serwuje drugiemu 'zło' (cokolwiek rodzi się na bazie emocji negatywnych), to i 'zło' pomnożone wróci do niego.

Jeśli osoba, przeciwko której to 'zło' jest skierowane, nie jest tego świadoma, nie zdaje sobie sprawy, że ten 'agresor' w ten sposób nie ją obraża, a wyraża tylko swoją własna negatywność, weźmie je do siebie i będzie cierpiała. Taka osoba uzna, że nadstawienie drugiego policzka, czyli pozwolenie temu komuś na agresję wobec niej, byłoby masochizmem.

Natomiast jeśli ktoś jest świadomy tego, że to skierowane do niego 'zło' nie jest prawdą o nim, a tylko wyrazem negacji agresora, pozostanie spokojna, bo tą świadomością nie dopuści do siebie rzuconego w jej kierunku 'zła'. I pozwoli agresorowi wyrazić się jeszcze raz, do końca. Bo jest świadoma, że to 'zło', które usiłuje rzucić, wróci do niego samego pomnożone. I dopiero wtedy ten ktoś będzie w stanie zrozumieć, że to był błąd.

To jest właśnie propozycja nadstawiania drugiego policzka: pozwól komuś robić błędy, bo na nich on się najlepiej nauczy.

Ale trzeba najpierw sobie uświadomić parę rzeczy. Choćby to, że prawda o nas samych jest tylko i wyłącznie w nas samych, a nie w opinii innych ludzi. Że opinia innych ludzi wyraża ich uczucia. Trzeba by umieć rozróżniać, co negatywne, co pozytywne. Trzeba wiedzieć, co się w życiu wybiera jako oparcie, mieć zaufanie do samego siebie, znać swoje własne uczucia.

Jeśli Ty wiesz, że jesteś uczciwa, a ktoś Ci powie, że jesteś złodziejem, jak zareagujesz? Uwierzysz sobie samej czy opinii tego człowieka?...

Jeśli wiesz, że jesteś uczciwa, jaki jest powód do cierpienia z powodu takiej opinii na Twój temat?...

A większość ludzi cierpi z tego powodu. Za mało wiary w siebie i w to, że się jest uczciwym?... Upatrywanie swojej własnej wartości w opiniach innych?... img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

#204 2014-04-30 16:07:23

Kopik
przyboczny

Lidka napisał(a):

Kopik napisał(a):

Lidka napisał(a):

To jest metafora... img/smilies/smile

Oczywiście ,że metafora  img/smilies/smile  ....zapomniałam ,że wszystko co napiszę może być użyte przeciwko mnie ....

Kopiku, Ty jesteś straszny wrażliwiec... http://www.cosgan.de/images/midi/traurig/a020

To jest trochę tak: ktoś robi straszną głupotę. Ale jest pod wpływem emocji negatywnych, nie myśli racjonalnie i wydaje mu się, że robi dobrze.

A ktoś inny jest spokojny i na dodatek doskonale wie z samego życia, że ta pierwsza osoba robi głupotę i że ta głupota na niej się zemści. Wie też, że nie jest w stanie powstrzymać tej osoby, bo do niej nic nie dociera, ona jest w tym momencie nieświadoma tego, co robi, idzie za tym, co jej się wydaje na skutek tych emocji negatywnych. Wie też, że dopóki ta pierwsza osoba sama na sobie i po tych efektach, które do niej wrócą, nie przekona się, że zrobiła głupotę, nikt i nic nie będzie w stanie jej wytłumaczyć, że ma tak nie robić. Więc pozwala jej dokończyć te głupotę. Bo jest świadoma, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach.

To są słowa Jezusa, który był świadomy życia jak żaden z nas i żaden z Jemu współczesnych. On wiedział, że jeśli ktoś zrobi coś przeciwko innemu człowiekowi, to nie jemu robi krzywdę, a sobie samemu (i wielokrotnie to powtarzał i tłumaczył przy najróżniejszych okazjach, nie wiem, na ile znasz Biblię). Bo to, co każdy z nas daje drugiemu, to wraca do niego samych pomnożone. Więc jeśli ktoś serwuje drugiemu 'zło' (cokolwiek rodzi się na bazie emocji negatywnych), to i 'zło' pomnożone wróci do niego.

Jeśli osoba, przeciwko której to 'zło' jest skierowane, nie jest tego świadoma, nie zdaje sobie sprawy, że ten 'agresor' w ten sposób nie ją obraża, a wyraża tylko swoją własna negatywność, weźmie je do siebie i będzie cierpiała. Taka osoba uzna, że nadstawienie drugiego policzka, czyli pozwolenie temu komuś na agresję wobec niej, byłoby masochizmem.

Natomiast jeśli ktoś jest świadomy tego, że to skierowane do niego 'zło' nie jest prawdą o nim, a tylko wyrazem negacji agresora, pozostanie spokojna, bo tą świadomością nie dopuści do siebie rzuconego w jej kierunku 'zła'. I pozwoli agresorowi wyrazić się jeszcze raz, do końca. Bo jest świadoma, że to 'zło', które usiłuje rzucić, wróci do niego samego pomnożone. I dopiero wtedy ten ktoś będzie w stanie zrozumieć, że to był błąd.

To jest właśnie propozycja nadstawiania drugiego policzka: pozwól komuś robić błędy, bo na nich on się najlepiej nauczy.

Ale trzeba najpierw sobie uświadomić parę rzeczy. Choćby to, że prawda o nas samych jest tylko i wyłącznie w nas samych, a nie w opinii innych ludzi. Że opinia innych ludzi wyraża ich uczucia. Trzeba by umieć rozróżniać, co negatywne, co pozytywne. Trzeba wiedzieć, co się w życiu wybiera jako oparcie, mieć zaufanie do samego siebie, znać swoje własne uczucia.

Jeśli Ty wiesz, że jesteś uczciwa, a ktoś Ci powie, że jesteś złodziejem, jak zareagujesz? Uwierzysz sobie samej czy opinii tego człowieka?...

Jeśli wiesz, że jesteś uczciwa, jaki jest powód do cierpienia z powodu takiej opinii na Twój temat?...

A większość ludzi cierpi z tego powodu. Za mało wiary w siebie i w to, że się jest uczciwym?... Upatrywanie swojej własnej wartości w opiniach innych?... img/smilies/wink

To dla Ciebie Liduś za tego posta http://tapety.joe.pl/tapeta/ziemia/kwiaty/stokrotka-w-dloni.jpg

#205 2014-04-30 16:23:26

Lidka
mentor

Dzięki, Kopiku, śliczny! img/smilies/smile http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/h025

Pozdrawiam!

Lidka

#206 2014-05-31 11:35:58

kotlinka
Gość

Ja się z tym totalnie nie zgadzam. Cale życie mam się umęczać, dać ludziom zdeptywać w imię czego? przecież wiadomo, ze realia teraz są takie, że gdy dasz innym wejsć sobie na głowę to oni to z wielką przyjemnością zrobią. Takie życie to nie życie.

#207 2014-05-31 12:00:34

Lidka
mentor

No i co zrobisz, kotlinko?... Nie zgadzasz się, więc całe życie będzie żyła w negacji - w stressie, w cierpieniu itd. O to chodzi?...

A tak w ogóle witaj na naszym forum http://www.cosgan.de/images/more/flowers/090

Pozdrawiam!

Lidka

#208 2014-05-31 12:38:41

maly_kwiatek
przyboczny

Lidka,
tak wiele głębokiej filozoficznej prawdy zawarłaś w swoich słowach .... jestem pod wielkim wrażeniem...
znam Cię od pewnego czasu i ciągle mnie zadziwiasz ...

Jest w Twoich słowach i światło Ewangelii i mądrość wschodnich mistrzów i pokora mnichów buddyjskich, mądrość Dalajlamów...

Skąd Ty to wszystko bierzesz?

Pozwalam sobie na takie osobiste refleksje, bo studiowałem te zagadnienia przecież prawie całe, dość długie życie, dyskutowałem je z różnymi ludźmi, w różnych środowiskach. A jednak Ty dajesz tu orzeźwiające, nowe i prawdziwe słowa rzucające dla mnie nowe światło na sprawy.

Drugi policzek - to okazja dla agresora by poczuł niewłaściwość swego czynu...
To jest mistrzostwo świata, Lidko :bravo:
Chylę czoła http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/g035

A między nami, rodzi mi się pomysł na nowy temat:
Czy podział rzeczywistości na dobro i zło rzeczywiście jest naturalny, czy może to chwilowa  iluzja?

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#209 2014-05-31 14:02:22

Lidka
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Lidka,
tak wiele głębokiej filozoficznej prawdy zawarłaś w swoich słowach .... jestem pod wielkim wrażeniem...
znam Cię od pewnego czasu i ciągle mnie zadziwiasz ...

Jest w Twoich słowach i światło Ewangelii i mądrość wschodnich mistrzów i pokora mnichów buddyjskich, mądrość Dalajlamów...

Skąd Ty to wszystko bierzesz?

Pozwalam sobie na takie osobiste refleksje, bo studiowałem te zagadnienia przecież prawie całe, dość długie życie, dyskutowałem je z różnymi ludźmi, w różnych środowiskach. A jednak Ty dajesz tu orzeźwiające, nowe i prawdziwe słowa rzucające dla mnie nowe światło na sprawy.

Drugi policzek - to okazja dla agresora by poczuł niewłaściwość swego czynu...
To jest mistrzostwo świata, Lidko :bravo:
Chylę czoła http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/g035

A między nami, rodzi mi się pomysł na nowy temat:
Czy podział rzeczywistości na dobro i zło rzeczywiście jest naturalny, czy może to chwilowa  iluzja?

Chwilowa iluzja img/smilies/wink (ale rzeczywiście można by otworzyć wątek na ten temat).

A tak w ogóle to nie ja, to :love1: we mnie... img/smilies/wink. Jak ktoś Ją w sobie odkrył i uaktywnił, zrozumie moje teksty. A nawet jak nie zrozumie, wyczuje 'dobro'. Jak nie - będzie widział i czuł 'na odwrót', będzie widział egoizm, 'zło', manipulację, wynoszenie się ponad innych, pouczanie, diabła (a to od pewnych katolików dostałam img/smilies/wink) i czort wie, co jeszcze, tyle się tego w życiu nasłuchałam, ale nie zachowuję w pamięci. Bo :love1: we mnie nie oczekuje, nie warunkuje, nie neguje, jest współczująca, bo rozumie, skąd biorą się takie negatywne opinie.

Ale te wszystkie negatywne opinie i uwagi również bardzo mi pomogły, mobilizowały mnie do sięgania w głąb siebie coraz głębiej, więc z całego serca dziękuję wszystkim moim adwersarzom img/smilies/big_smile. Naprawdę, nie ma tego 'złego', co by na 'dobre' nie wyszło, trzeba tylko chcieć to zobaczyć i wykorzystać.

Mam przeogromne szczęście i Bogu dziękuję każdego dnia za to życie. Ja latami nic nie studiowałam, ale też nie dostałam nic 'na tacy', to efekt mojej pracy od 2005 roku zaledwie, czyli od pojawienia się wspaniałego bodźca - mojej bratniej duszy. Sama do takich wniosków dochodzę na podstawie całego mojego życia i :love1: w moim sercu. Mogę Ci nawet podać, na czym polega podstawowy trójkąt (bo wiesz, że wszelki rozwój jest na bazie trójkątów energetycznych?) ludzkiego życia (już pisałam o tym na forum, ale nikt nie załapał, chyba, do końca wiedzieć nie mogę, w każdym razie odzewu nie było).

A póki co - bardzo Ci dziękuję, że jesteś :love1:

Pozdrawiam!

Lidka

#210 2014-05-31 14:14:01

Crows
mentor

no nie .........zaraz siem rozpłacze podajcie mnie chusteczkę ... http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025 http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/g040

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#211 2014-05-31 14:21:39

maly_kwiatek
przyboczny

Cudowna bratnia dusza img/smilies/smile
Pozdrawiam serdecznie Was oboje!!!

Z chęcią przeczytam o rozwoju opartego o trójkąty energetyczne, nie spotkałem się z tym dotąd.
A temat iluzji podziału na dobro i zło trzeba będzie uruchomić. Dla mnie ważne byłoby jakieś ustalenie, co ma zrobić wobec tej iluzji katolik, wychowany na powszechności dualizmu stworzenia w postaci dobra i zła, jasności i ciemności.
Ja upatruję wyjaśnień w Księdze Rodzaju:
Wszystko co stworzył Bóg - było Dobre.
I jakoś nie przeszkadza mi wiara w to, w pozostawaniu katolikiem.

http://www.cosgan.de/images/more/flowers/042

#212 2014-05-31 14:21:52

mordotymoja
Moderator

Crows napisał(a):

no nie .........zaraz siem rozpłacze podajcie mnie chusteczkę ... http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025 http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/g040

Nie drwij bo spadnie na Ciebie siedem plag egipskich.Plus zasmarkana chusteczka w bonusie http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c041 .

#213 2014-05-31 14:30:24

maly_kwiatek
przyboczny

Przypomniało mi się jak Pani Poseł Kempa upominała Pana Przewodniczącego Sekułę w Komisji Specjalnej, by nie drwił z niej jako kobiety i łzy jej przy tym leciały, a Pan Przewodniczący udawał, że nie rozumie o co jej chodzi i pytał z jadowitym zatroskaniem, dlaczego Pani Poseł płacze  img/smilies/big_smile

:clown:

#214 2014-05-31 14:36:04

Ayalen
Gość

Tez sie wzruszylam, szczegolnie wspomnieniem osta ktorym Lidka walnela mnie na skutek swoich urojen, jakobym ja atakowala. Tak wyglada teoria w praktyce, przeslaniana emotkmi nadrabiajacymi to, czego nie widac w praktyce?

#215 2014-05-31 14:52:13

maly_kwiatek
przyboczny

Dalej było tak:
Pani Poseł Kempa płakała i zaczęło jej brakować chusteczek, Pan Przewodniczący Sekuła w swej dobroci serca zarządził 15 minutowa przerwę, po czym wszyscy wyszli. Kilka minut później, Pan Przewodniczący Sekuła wrócił i zapytał się pustej sali, czy ktoś z Pań Posłanek i Panów Posłów ma ochotę jeszcze zabrać głos w temacie. Odpowiedziała mu głucha cisza pustych krzeseł. Po czym w ósmej minucie przerwy Pan Przewodniczący Sekuła oświadczył, że wobec braku zainteresowania dalszą dyskusją stwierdza FAKTYCZNE ZAKOŃCZENIE DYSKUSJI I ZAMKNĄŁ POSIEDZENIE KOMISJI.

Gdy posłowie wrócili po przerwie, obrady były już zakończone a Przewodniczącego nie było.

Za swoje wybitne zasługi w parlamentaryzmie polskim, Pan Przewodniczący Sekuła nie został ponownie wybrany przez wyborców posłem, jedynie 10% wyborców uznało, że ów pan nadaje się na funkcję Prezydenta Zabrza i te wybory oczywiście też przegrał.
Niezależnie od tych opinii i ocen przypadkowego Narodu, rządząca w tuskolandzie Platforma Obywatelska sprawiła, że bezrobotny w wyniku wyborów Pan Sekuła został najpierw szóstym wiceministrem finansów u Dżeka Rostowskieho, a potem głosami Platformy - Marszałkiem Województwa Śląskiego w Katowicach. Ta ostatnia funkcja szczególnie odpowiada Panu Sekule, gdyż jako członek władz Związku Górnośląskiego z pewnością jest zainteresowany w zwalczaniu opcji autonomii Śląska, zagrażającej integralności śląskiej ziemi z polską Macierzą

Jaka ta historia sprawiedliwa img/smilies/big_smile

#216 2014-05-31 15:48:27

Lidka
mentor

Ayalen napisał(a):

Tez sie wzruszylam, szczegolnie wspomnieniem osta ktorym Lidka walnela mnie na skutek swoich urojen, jakobym ja atakowala. Tak wyglada teoria w praktyce, przeslaniana emotkmi nadrabiajacymi to, czego nie widac w praktyce?

Już sama siebie zaraportowałaś za uwagi osobiste zamiast pozostawania przy temacie?... img/smilies/big_smile. Biedna Victoria...

Jeśli człowiek jedno mówi, a drugie robi, nie stosuje się do tego, co mówi, to... jest niewiarygodny (wielu nazywa to hipokryzją).

Pozdrawiam!

Lidka

#217 2014-05-31 16:20:22

Lidka
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Cudowna bratnia dusza img/smilies/smile
Pozdrawiam serdecznie Was oboje!!!

Z chęcią przeczytam o rozwoju opartego o trójkąty energetyczne, nie spotkałem się z tym dotąd.
A temat iluzji podziału na dobro i zło trzeba będzie uruchomić. Dla mnie ważne byłoby jakieś ustalenie, co ma zrobić wobec tej iluzji katolik, wychowany na powszechności dualizmu stworzenia w postaci dobra i zła, jasności i ciemności.
Ja upatruję wyjaśnień w Księdze Rodzaju:
Wszystko co stworzył Bóg - było Dobre.
I jakoś nie przeszkadza mi wiara w to, w pozostawaniu katolikiem.

http://www.cosgan.de/images/more/flowers/042

Na ciąg dalszy zapraszam tu:

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=309754#p309754

Pozdrawiam!

Lidka

#218 2014-05-31 16:37:07

Crows
mentor

krokodyle łzy tez ostatnio w modzie są

:
:

#219 2014-05-31 16:45:25

Ayalen
Gość

o, jakze Lidko trafnie okreslilas siebie. Bo i jakze inaczej nazwac czlowieka ktory trabi o nadstawianiu drugiego policzka - a wali ostem za to ze ktos podwaza jego teorie - pod klamliwym pretekstem uwag personalnych, sadzac zreszta wedle tego co sam robi. Jakze nazwac czlowieka ktory publicznie wypisuje slodkie slowka o kims lub do kogos, aby poza oczami wycierac sobie nim gebe? Gratuluje autooceny Lidko

#220 2014-05-31 17:24:42

mordotymoja
Moderator

A więc wojna img/smilies/sad .Znowu img/smilies/cool ...

#221 2014-05-31 17:28:44

Crows
mentor

policzki łoba obite jeno czułka zostały

:
:

#222 2014-05-31 17:44:33

Lidka
mentor

Nie mam żadnej potrzeby walki, wolę iść z prądem życia, nie pod prąd img/smilies/smile. Niech sobie walczą ci, którzy nie potrafią zaakceptować faktu, że ktoś inny ma prawo do swojego zdania i że ich 'racja' jest tyle samo warta co 'racja' innej osoby.

Niniejszym nadstawiam drugi policzek każdemu, kto mnie neguje i najchętniej utopiłby w łyżce wody.

I proponuję wrócić do tematu img/smilies/smile.

Pozdrawiam!

Lidka

#223 2014-05-31 17:47:34

Ayalen
Gość

Mordoty - zadna wojna, przynajmniej z mojej strony.
Gwoli wyjasnienia Lidce - posty raportuje jako spam, moje uwagi dotyczace Ciebie, sa jedynie odpowiedzia na Twoje. Proponowalabymm zaprzestanie uwag osobistych, jesli nie chcesz otrzymywać ich z powrotem.

Stopka forum