Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2012-04-26 10:13:39

Andra
Gość

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

Panowie rozmawiaja o zdradzie czy poswieceniu?  Bo to jednak roznica- zdradza czlowiek czlowieka dla wlasnych osobistych korzysci. Poswiecic mozna siebie albo kogos ale z osobista korzyscia nie ma to nic wspolnego. Wiec Judasz jesli dla kasy- jakby tego nie owijal w bawelne- byl zdrajca. Poswiecenie kogos dla idei niesie cierpienie osobiste, ale sa sprawy wazniejsze niz jedno serce, prawda?

#22 2012-04-26 10:45:52

polliter
moderatus polliterus

Jezus przyszedl na ziemię wypełnić plan, a Judasz pomógł mu go zrealizować. Cokolwiek nim kierowało, nie ma znaczenia w obliczu efektu finalnego - plan został wykonany. Jeśli Jezus specjalnie przyjął do swoich szeregów zdrajcę, w jednym tylko celu, to nie najlepiej świadczy o Jezusie.

Jeśli to była przyjacielska przysluga, prośba, to widzimy rozdartą wewnętrznie postać Judasza, ktory poświęca ukochanego przyjaciela w imię wielkiego planu i wyższej idei. Zresztą taki punkt widzenia tworzy nam postać miłującego Chrystusa, który cierpi razem z Judaszem, a nie manipuluje nim, aby zrobił swoje, by następnie wyrzucić na śmietnik, jak niepotrzebnego śmiecia.

Ta teoria jest bliższa wizji dobrego, kochajacego Jezusa niż powszechnie przyjęta wersja. img/smilies/big_smile

Ostatnio edytowany przez polliter (2012-04-26 10:48:14)

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#23 2012-04-26 10:53:45

Andra
Gość

Tak, to prawda Polli. Jezus dobrowolnie nie zatruwalby swego otoczenia. Wiec byl swiadomy misji Judasza. Dlatego  przyjal Judasza. Pytanie- na ile Judasz byl tego swiadomy? A na ile polknal przynete? Wiec jesli byl swiadomy- byl bohaterem, jesli nie- zdrajca. Jak myslisz?

#24 2012-04-26 11:48:21

polliter
moderatus polliterus

Jeśli Judasz miał być nieświadomym narzędziem w rękach Jezusa (Boga), to nie najlepiej to o nich świadczy, dlatego bliższy jestem teorii, o której piszę na początku.
Judasz był ukochanym uczniem Jezusa i dlatego został wybrany, bo tylko on mógłby to udźwignąć i uświadomić sobie drugie dno tego aktu "zdrady" (pisał o tym Crows), w przeciwieństwie do wpatrzonych w Nauczyciela pozostałych apostołów, którzy nie byli jego przyjaciółmi. Przykład Piotra, który zaparł się trzy razy. Jak tak słabemu człowiekowi mógłby Jezus poświęcić tak wazną misję?

Tak myślę, Andro.

#25 2012-04-26 11:58:21

Andra
Gość

Takze tak mysle...zauwaz ze czynienie z czlowieka  bezwolnego narzedzia nie przystoi czlowiekowi, kimkolwiek by nie byl. Nie pasuje do Jezusa

#26 2012-04-26 12:12:58

polliter
moderatus polliterus

Czyli, sadząc po tym, co napisałaś wcześniej, uznajesz go za bohatera?

W takim razie jest nas troje (Ty, ja i Crows). img/smilies/big_smile

#27 2012-04-26 12:16:05

Andra
Gość

Tak, to czysta logika. Niestety, bohaterowie zawsze maja przechlapane:(

#28 2012-04-26 12:26:54

polliter
moderatus polliterus

Andra napisał(a):

Tak, to czysta logika. Niestety, bohaterowie zawsze maja przechlapane:(

Jednak takiej metryki nie ma żaden bohater.

Takich kubłów pomyj nie wylano chyba na nikogo. img/smilies/sad

#29 2012-04-26 12:54:32

Andra
Gość

Trudno, widocznie tak bylo trzeba.

#30 2012-04-26 17:57:44

Andra
Gość

Ja, dospiewam Ci o Marii Magdalenie, choc dokad zwiala ta szalona pojecia jeszcze nie mam. Ale jak znam zycie i babski rod- a co miala robic jak temu idiocie uroilo sie ze jest swiety??? To wziela sie za to co bylo pod reka i mniej leniwe. A skutki byly jakie sa. Tylko nie pytaj kto i skad wiem;>.
A moze w Oku opowiedzialbys o Orionie, co Zlotko?

#31 2012-04-27 09:05:27

Andra
Gość

I byla zbyt dumna. Kretynka jedna. A my wszystkie placimy za to. Przepraszam dziewczyny

#32 2012-04-27 10:31:16

Ja?!
kreatorus moderatorus

duma kobiety - dobry temat na nowy wątek

fuck it.

#33 2012-04-27 11:17:47

polliter
moderatus polliterus

Chyba zbaczamy z tematu img/smilies/big_smile

A więc rozumiem, że kwestia zostala wyjaśniona? Judasz jest bohaterem.

Czy ktoś jeszcze ma inne zdanie?

#34 2012-04-27 12:05:40

victoria
adminka

Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Judasz przynajmniej nie udawał, zdrada ma różne oblicza, zdrada Judasza ma tragiczne, tragiczne bo nieuniknione, Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39) czy to nie było błaganie by nieuchronne nie nastąpiło? Jeden wiedział ze zdradzi, drugi wiedział że zostanie zdradzony, dla człowieka ciężar nie do udźwignięcia, tylko ze jeden nie był zwykłym człowiekiem.
Jeden Jezusa  zdradził drugi się wyparł, jednego nie potępił drugiego wywyższył, czy inaczej poznalibyśmy prawde o przebaczeniu i miłości?

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#35 2012-04-27 12:20:13

Ja?!
kreatorus moderatorus

gdyby judasz był przyjacielem to by wyjaśnił Jezusowi że są inne drogi dojścia do stworzenia religii i nie musiał niszczyć swego życia i wytłumaczył by mu że niszczenie własnego życia tworzy negatywną karme dla Jezusa i dla przyszłej religii - czyli wiele dobrego z tego nie wyniknie i nie wynikło. Żydów nie szło przekonać do nowego przymierza nawet śmiercią, trzabyło od razu wyruszyć do europy.

A najlepiej to ziemie uprawiać a nie ludzi męczyć religią której nie rozumią a słuchają tylko dlatego bo im obiecano jakieś raje szczęśliwości po śmierci.

Judasz nie był bohaterem ale tchórzem jakkolwiek by na to nie spojrzeć widze w nim tchórza i kłamce.

fuck it.

#36 2012-04-27 12:25:18

polliter
moderatus polliterus

Jeden wiedział ze zdradzi, drugi wiedział że zostanie zdradzony, dla człowieka ciężar nie do udźwignięcia, tylko ze jeden nie był zwykłym człowiekiem.

Więc należy się Judaszowi, przynajmniej, współczucie, że człowiek ten przyjął na swoje barki tak wielki ciężar, a nie opluwanie i renoma "największego bydlaka w historii ludzkości".

Jeden Jezusa  zdradził drugi się wyparł, jednego nie potępił drugiego wywyższył, czy inaczej poznalibyśmy prawde o przebaczeniu i miłości?

Nie. Poznaliśmy prawdę, że są równi i równiejsi. Swoją "zdradą" Judasz dla Jezusa i jego planu zrobił więcej niż Piotr, z którego trzykrotnego zaparcia się Jezusa nie wynikło nic, oprócz wstydu.
Zgodnie z Ewangelią Judasza, Jezus przestrzegał go, że będzie wyklęty na wieczność, ale w Niebie zasiądzie najbliżej niego. Jakkolwiek nie negować by tej ewangelii (apokryfu), to nie da się ukryć, że jest to logiczne rozumowanie i zgodne z panującym obrazem miłosiernego Jezusa.

#37 2012-04-27 12:31:46

polliter
moderatus polliterus

gdyby judasz był przyjacielem to by wyjaśnił Jezusowi że są inne drogi dojścia do stworzenia religii i nie musiał niszczyć swego życia

Ale Jezus nie chciał tworzyć nowej religii. On był mesjaszem, który swoją śmiercią miał odkupić grzech pierworodny. Był ofiarą - barankiem. Tak głosi chrześcijaństwo przynajmniej, bo ja w takie głupoty nie wierzę. img/smilies/big_smile

#38 2012-04-27 12:43:19

Ja?!
kreatorus moderatorus

skoro nie chciał tworzyć religii to ludzie powinni to uszanować i nie tworzyć kościoła katolickiego i to z takim rozmachem.
Z tego wynika że religia katolicka powstała wbrew woli Jezusa skoro nie chciał tworzyć tej religii. A to oznacza że nie pochodzi od niego ale od chorej woli biskupów i ich choroby na władze. Rozszerzyło się to jak zaraza tworząc cierpienie na ziemi nawet do dnia dzisiejszego.

fuck it.

#39 2012-04-27 12:58:47

Andra
Gość

Nie zbaczajmy z tematu. Jezus kochal Judasza,  Jezus kochal Marie. Judasz kochal Jezusa, czy kochal Marie...pewnie tak. Maria kochala ich obu, kazdego inaczej. Pragnela jednego, odtracil Ja. Ten drugi przyjal. Kto zatem kogo zdradzil?

#40 2012-04-27 13:06:45

Andra
Gość

Zdradzil ich wszystkich upor, glupota i slabosc. Ale z glupoty rosnie madrosc, ze slabosci sila, z uparciucha...pokora. Nic straconego zatem:)
a misja...misja jest niesc zycie. A Maria poniosla nie to , nie Tego...historia dopisala reszte

Stopka forum