Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#26 2012-05-30 08:31:29

Mezamir
Gość

Re: Czym jest Buddyzm?

Albo ja to zle rozumiem

Może chodzi o pozbycie się narkotycznego głodu,uzależnień?Może chodzić o to by Być a nie Mieć.

#27 2012-05-30 09:52:42

Andra
Gość

Mezamir...byc i miec to jedno. Badz zyciem nie majac zycia, albo miej je- nie bedac nim. Nie istniejesz. To uszczypnij sie i sprawdz czy aby na pewno. Chodzi o rownowage pomiedzy byc i miec, a nie pozbycie sie  tego. Masz czas? Masz  serce? Jestes szczesliwy? Jestes senny. Jestes wiec masz- masz poniewaz jestes

#28 2012-05-30 10:04:15

Mezamir
Gość

Zapominasz że ważny jest kontekst img/smilies/wink
Po śmierci przestajesz mieć dom,samochód,kota,psa,rachunki,kredyty,karty kredytowe,modne ciuszki,torebeczkę do szminki,szminkę do d... itd img/smilies/big_smile wtedy tylko jesteś.

Można Mieć nałogi albo Być od nich wolnym.Można się trzymać tego co się miało przed śmiercią lub olać to i Być wolnym(wolę mieć wolną od chciejstw).

#29 2012-05-30 10:13:04

Andra
Gość

Mozna byc nie majac nic. Nie mozna miec- nie bedac. Trzeba wiedziec co z czego wyrasta i co czemu sluzy. Mozna oczywiscie byc sobie bezrobotnym z wlasnej woli, medytujacym nad sensem istnienia w pozycji lotosu i czekajacym az ktos podstawi miseczke z jedzeniem. Ktos kto ma. Mozna byc medytujacym nad sensem zycia majac prace i nie oczekujacym na nic od tego kto ma. Co ma sens?

#30 2012-06-22 10:16:19

lawenda
Gość

Jesli bez zalu i przymusu sami z siebie porzucamy "bogactwo"
i w pewnym momencie zycia uswiadamiamy sobie,ze to nie jest
dla nas wazne ,ze nie ma zadnego znaczenia -mozna powiedziec,ze to moment
Oswiecenia.

#31 2012-06-22 21:50:45

civilmonk
szlachetny gawędziarz

lawenda napisał(a):

Oswiecenia.

Każde uwolnienie się od jakiegoś uwarunkowania jest małym oświeceniem. Ostatecznym zaś jest uwolnienie się od uwarunkowania o istnieniu trwałego indywidualnego podziału na "ja" i "reszta".

CM

Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

#32 2012-06-22 22:38:21

lawenda
Gość

civilmonk napisał(a):

lawenda napisał(a):

Oswiecenia.

Każde uwolnienie się od jakiegoś uwarunkowania jest małym oświeceniem. Ostatecznym zaś jest uwolnienie się od uwarunkowania o istnieniu trwałego indywidualnego podziału na "ja" i "reszta".

CM

Trudno mi jest zrozumiec ten brak podzialu na ja i reszta w pojeciu doslownym,
bo to w mojej ocenie prowadzi do smierci-nie wiem nawet co to jest smierc.img/smilies/smile
Bo jesli w jakis sposob mozna pozbyc sie potrzeb psychicznych
to zostaja jeszcze potrzeby wynikajace z biologi,ktora bedzie walczyla o
przetrwanie ze zrozumialych powodow -strachu przed smiercia i podtrzymania gatunku.

#33 2012-06-22 23:55:24

civilmonk
szlachetny gawędziarz

lawenda napisał(a):

civilmonk napisał(a):

lawenda napisał(a):

Oswiecenia.

CM

Trudno mi jest zrozumiec ten brak podzialu na ja i reszta w pojeciu doslownym,
bo to w mojej ocenie prowadzi do smierci-nie wiem nawet co to jest smierc.img/smilies/smile
Bo jesli w jakis sposob mozna pozbyc sie potrzeb psychicznych
to zostaja jeszcze potrzeby wynikajace z biologi,ktora bedzie walczyla o
przetrwanie ze zrozumialych powodow -strachu przed smiercia i podtrzymania gatunku.

Tak. To wazkie pytania - ale kto je zadaje? :-)

CM

#34 2012-06-23 00:20:03

lawenda
Gość

img/smilies/smile Jesli nie odpowiem sobie na pytanie kim jestem-to nie znajde zadnej odpowiedzi.
Jesli nie wiem kim ja jestem ,to nie wiem tez czym lub kim jest kot,pies lub drzewo i reszta
Doszlam do miejsca ,w ktorym...nic nie wiem...

#35 2012-06-23 07:01:15

civilmonk
szlachetny gawędziarz

lawenda napisał(a):

img/smilies/smile Jesli nie odpowiem sobie na pytanie kim jestem-to nie znajde zadnej odpowiedzi.
Jesli nie wiem kim ja jestem ,to nie wiem tez czym lub kim jest kot,pies lub drzewo i reszta

A kto obserwuje pytanie i odpowiedz "nic nie wiem"?

Sproboj - jesli tego nie robilas - poogladac filmy z mooji.pl .Skupiaja sie na tych sprawach.

CM

#36 2012-06-23 07:15:22

Crows
mentor

a kto obserwuje obserwatora ? a kto obserwuje oberwujecego , obserwowanego obserwatora ?
niech moji odpowie

Ostatnio edytowany przez Crows (2012-06-23 07:16:22)

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#37 2012-06-23 09:19:22

lawenda
Gość

civilmonk napisał(a):

lawenda napisał(a):

A kto obserwuje pytanie i odpowiedz "nic nie wiem"?

Sproboj - jesli tego nie robilas - poogladac filmy z mooji.pl .Skupiaja sie na tych sprawach.

CM

Filmy obejrze-dziekuje.

Chyba tylko biblijny Adam wiedzial kim jest -musial znac swojego stworce
bo nadal nazwy zwierzetom ,a zeby to zrobic-
trzeba wiedziec czym lub kim sa.
Tak mysle.

#38 2012-06-23 11:09:35

civilmonk
szlachetny gawędziarz

Crows napisał(a):

a kto obserwuje obserwatora ? a kto obserwuje oberwujecego , obserwowanego obserwatora ?
niech moji odpowie

Poki pytanie porusza tylko mysl i rozum odpowiada to wlasnie w taka nieskonczona petle wpada. Do czasu, gdy poprzez praktyke, mysl ucichnie na tyle by uslyszec odpowiedzi z innego zrodla. Najpierw sa to odpowiedzi ciala i emocji. Potem esensjonalne poczucie bycia.

CM

#39 2012-06-23 11:35:44

lawenda
Gość

...Czyli jest mozliwe wpasc w petle czasu z cialem,

#40 2012-06-23 12:46:42

Crows
mentor

civilmonk napisał(a):

Crows napisał(a):

niech moji odpowie

Poki pytanie porusza tylko mysl i rozum odpowiada to wlasnie w taka nieskonczona petle wpada. Do czasu, gdy poprzez praktyke, mysl ucichnie na tyle by uslyszec odpowiedzi z innego zrodla. Najpierw sa to odpowiedzi ciala i emocji. Potem esensjonalne poczucie bycia.

CM

no i takie masło maślane , nie ma to jak jedna maślana odpowiedź jest tłumaczoną drugą maślaną odpowiedzią , po to by ten odpowiadający miał zawsze przewagę rzekomo - oświconą nad plebsem ,
stara taktyka , wszyscy ją stosują , wszyscy religijni przewodnicy mąciciele , którzy niczego nie wyjasniają jeno przebarwiają prostote życia .

:
:

#41 2012-06-23 16:00:26

civilmonk
szlachetny gawędziarz

Crows napisał(a):

civilmonk napisał(a):

Crows napisał(a):

niech moji odpowie

CM

no i takie masło maślane , nie ma to jak jedna maślana odpowiedź jest tłumaczoną drugą maślaną odpowiedzią , po to by ten odpowiadający miał zawsze przewagę rzekomo - oświconą nad plebsem ,
stara taktyka , wszyscy ją stosują , wszyscy religijni przewodnicy mąciciele , którzy niczego nie wyjasniają jeno przebarwiają prostote życia .

Patrzysz na medytacje jak na rozumowanie to wychodzi Ci kiszka. :-)

CM

#42 2012-06-23 16:43:56

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

soulblue napisał(a):

Jest teoria, która głosi, że: Swiat dzielil sie na wschód i zachód, gdzie proporcje byly odwrotne niż dzis. wschóg ogólnie był bogaty, a zachód biedny. Na zachodzie ludzie byli umęczeni życiem i jedynym argumentem jaki mógł ich skusić do zasad religijnych i wyrzeczeń była obietnica życia w bogactwie i uwolnienia od trosk. Tak powstala koncepcja Królestwa Bożego i jednego życia. Bo skoro tak ciężko było z jednym to wizja raju po wielu, kikudziesieciu, albo i tysięcach żywotów stracilaby sile argumentacji. Nie bylaby wystarczającym motorem do działania.

Na wschodzie zaś (tam gdzie powstawaly owe nauki) czyli w pałacach i wśród ludzi bajecznie bogatych obietnice Królestwa Bożego nic nie znaczyły. Oni posiadali juz wszystko. Czego jeszcze mogli pragnąć? Ktoś kto ma wszystko czego pragnie moze zrobić tylko jedno ...znudzic się tym lub zapragnąć....przestać pragnąc. Brzmi oczysiscie jak oczywista oczywistosc.ALe oczywiscie prawdziwa.  Powiedziano im, że będą się tak naradzać i naradzać i jedyną ucieczką od tego jest wniknięcie w okreslone schematy myslenia.

Tak to manipulacja dostosowana do społeczenstwa.

Co myślicie o tej teori?

Że to masakryczne uproszczenie, aż mnie zęby rozbolały (a rosną mi ósemki do tego img/smilies/tongue). Kiedy wychodzi się z takiego założenia, to myśli się, że ludzie na całym świecie myślą w sposób identyczny, a to nie jest prawda. Zachód to inny rodzaj społeczeństwa, a Wschód jeszcze inny, a do tego miliony stanów pośrednich. Na Zachodzie mamy chrześcijaństwo posunięte z laicyzacją do skrajnego indywidualizmu, judaizm jest kolektywistyczny, tak samo islam. Im bardziej idziemy na Wschód, tym głębszą mamy kolektywizację społeczną. Buddyzm jest tego efektem. Dlatego też nie zgłębiam się tak w buddyzm, bo (może niesłusznie) wiem, że, aby móc iść do przodu w tych przekonaniach musisz całkowicie zmienić umiejscowienie swojego "Ja" - z "ja indywidualistycznego" do "ja kolektywistycznego". A dlaczego? Bo z tego co ja wiem, w buddyzmie musimy się pozbyć emocji i pragnień, a to zakładamy, że każdy jest w stanie to zrobić, nawet są tam założenia, że odczuwanie przebiega tak samo. Tak się nie dzieje, każde ciało różnie reaguje na bodźce. Tak ja to odbieram, ale wszystko może podlegać weryfikacji. Ale naprawdę, wydaje mi się, że buddyzm nie za bardzo jest kompatybilny do naszych warunków, mogą być wyjątki, ale jednak, nie za bardzo.

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#43 2012-06-23 17:03:29

Crows
mentor

civilmonk napisał(a):

Patrzysz na medytacje jak na rozumowanie to wychodzi Ci kiszka. :-)

CM

patrząc na moje patrzenie bez rozumowo to dopiero kicha img/smilies/tongue

:
:

#44 2013-03-17 16:31:33

astrid
Użytkownik

Moim zdaniem, można powiedzieć, ze to jest sposób życia. Podobnie jak z innymi religami, ale jednak nieco inaczej. Dążenie do nirwany jest dążeniem do doskonałości do której prowadzą swoiste "drogowskazy". Podążanie za nimi sprawia, że przyjmujemy je jak wlasne. My jesteśmy nimi, one sa nami. Przeorganizowujemy swoje życie, a buddyzm staje się jego częścią.

#45 2013-03-17 16:34:13

astrid
Użytkownik

Qurcze, zabrzmiało banalnie, ale tak to widzę. A medytacja to dla mnie zupełne wyautowanie ze świata, zdecydowanie więcej niż modlitwa (w rozumieniu powszechnym, powiedziałabym 'europejskim', bo takie tylko znam, a modlić tez można się na różne sposoby).

#46 2013-03-17 17:30:18

Mistyk
zaaklimatyzowany

astrid napisał(a):

Moim zdaniem, można powiedzieć, ze to jest sposób życia. Podobnie jak z innymi religami, ale jednak nieco inaczej. Dążenie do nirwany jest dążeniem do doskonałości do której prowadzą swoiste "drogowskazy"...

Można powiedzieć, że jest to sposób życia, ale różnica z innymi religiami jest taka, że nie bierze się wszystkiego na wiarę, a sprawdza samemu w doświadczeniu.

Dążenie do nirwany jest dążeniem do poznania prawdy o tym, kim/czym naprawdę jesteśmy. Nie tylko poznania, ale i urzeczywistnienia jej. Wtedy widzisz, że nie ma do czego dążyć, bo już jesteś doskonały i zawsze byłeś..., że nie masz niczego do osiągnięcia.
Nie ma sukcesów ani porażek.

Zawsze tak było, a tylko wydawało Ci się, że jest inaczej. Żyłeś w świecie złudzeń - całe dotychczasowe życie było jednym wielkim złudzeniem...

Nirwana jest przebudzeniem do swej prawdziwej natury i końcem snu o byciu odrębną jednostką we wszechświecie.

Każdy z nas jest wszechświatem równoległym, a wszystkie te wszechświaty tworzą jeden wszechświat.

"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

#47 2013-03-18 16:48:21

egoista99
przyboczny

Ależ Mistyku..Buddyzm nie jest religia bo nie ma w nim Boga Wszechmogacego...Są dewy czyli coś na kształt półbogów czy aniołów ...które zawsze musza stac sie człowiekiem by osiagnac nirwane 
Buddyzm wiec jest filozofia zycia i sposobem na życie

Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

#48 2013-03-19 08:29:36

Mistyk
zaaklimatyzowany

Ależ egoisto99 można się tu tylko spierać o definicję słowa religia. Powszechnie uważa się, że buddyzm niewątpliwie jest religią.
Są religie monoteistyczne, politeistyczne i są nieteistyczne.
Pojęcie religii jest więc obszerne.
Zgadzam się z Tobą, że: "Buddyzm wiec jest filozofia zycia i sposobem na życie".
Jedno drugiego nie wyklucza. Nie ma znaczenia czy nazwiemy buddyzm religią, czy filozofią. To tylko słowa img/smilies/smile.

Pieśń Mahamudry Tilopy

#49 2013-03-19 11:34:45

egoista99
przyboczny

Hmm..
cyt z wikipedii Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej..
Nie moze wiec byc religii jesli nie ma sacrum bo jest tylko profanum..nie ma obrzędów i kultu,czy tez rytuałów..
Buddyzm wiec jest systemem filozoficznym który prowadzi do ustania cierpienia , a nie do obrzedowosci czy praktyk dla  CZEGOŚ NADPRZYRODZONEGO

Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

#50 2013-03-19 13:27:43

Mistyk
zaaklimatyzowany

Jak już pisałem, jest to tylko spór o definicję słowa religia.
Ale skoro masz ochotę się pospierać  img/smilies/big_smile

Na tej samej stronie Wikipedii, na którą się powołałeś - dalej jest napisane:

"Hobbes pisze: "religii (...) naturalnej dwa są elementy składowe: jednym jest wiara, to znaczy wierzenie, że istnieje Bóg i że wszystkim rządzi, drugim zaś jest kult"[5]. Niektórzy badacze krytykują ten pogląd jako uproszczony. Bohdan Chwedeńczuk uważa[6], że jest to określenie zbyt wąskie z trzech powodów. Zakłada monoteizm (trudno odmawiać religijności grupom politeistycznym). Zakłada teizm, zaś religią niewątpliwie jest buddyzm który teizmu w sobie nie zawiera. Wreszcie jest zbyt wąskie bo zakłada że religią naturalną jest religia monoteistyczna."

Piszesz : "nie ma obrzędów i kultu,czy tez rytuałów.." - ależ są w buddyzmie obrzędy:
" Buddyzm jest bardzo różnorodny i jego rytuały, obrzędy i święta różnią się w zależności od tradycji i szkół. Najbardziej powszechnymi są rytuały związane z Przyjęciem Schronienia, Ślubowań, z Inicjacjami i takimi świętami jak Narodziny i Oświecenie Buddy oraz Nowy Rok."

źr:  http://www.buddyzm.com.pl/?app=17&m … amp;pos=58

Po części się jednak z Tobą zgadzam. Rozmawialiśmy już o tym tu - patrz mój post #41 - ostatnie zdanie, po którym to jest twój post (#42).  img/smilies/smile

Kogoś tu pamięć zawodzi, albo nie czyta co inni piszą. (?)

Pieśń Mahamudry Tilopy

Stopka forum