Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2012-06-12 11:55:26

Krzysztof K
Pielgrzym

Autorytety

Czy jest ktoś, kogo uważasz za swój autorytet w "duchowych" sprawach?
Ktoś, komu ufasz i traktujesz jak swego nauczyciela, mistrza, czy przewodnika?

Krzysztof K

#2 2012-06-12 12:07:07

Artur
Administrator

Re: Autorytety

Było. Na naszym forum. Kilka tematów 'na temat'. Wyszło na to, że autorytety nie istnieją img/smilies/wink Że każdy sam sobie autorytetem i pontonem img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#3 2012-06-12 12:33:22

Andra
Gość

Wiesz co Artur...do pewnego stopnia. Wydaje mi sie ze autorytet wyrasta z szacunku.  Ktos kogo nie szanujesz, raczej nie stanie sie Twoim autorytetem.  Widzialabym to tak: szanuje  Cie za to ze jestes.... czlowiekiem.  Szanujac zycie- szanujemy , a nastepnie cenimy lub nie jego formy. Cenie Cie za to jakim jestes czlowiekiem... Autorytet jest uwarunkowany spelnieniem pewnych wymogow, istnieje wowczas gdy ta ocena, wycena przewyzsza nas. To jest rozumowa pochodna szacunku.
Dla rozumu holdujacemu wiedzy autorytet to ekspert. I teraz- kto jest lepszym znawca Ciebie niz Ty sam? O ile i na ile siebie znasz....a siebie poznac mozna na tle innych, wiec autorytet buduje sie opierajac na innych autorytetach. Tak jakos to widze. W kazdym razie- autorytet to osoba ktorej slucham. A uwazam ze warto i trzeba sluchac wszystkich, rozmawiajac z kazdym:p.
Naplatalam?
W kazdym razie nie rozbijam tego na ducha i nie ducha. A tu na forum:). Tak, jest nim Krzysiek. Nalepszym dowodem dla mnie samej na to ze traktuje Go jako autorytet jest fakt ze w Jego obecnosci cichne i slucham. I rozumiem, bo z tym bywa najwiecej problemu, nie tylko dla mnie. Nie kazdy do kazdego dotrze bezposrednio.

#4 2012-06-12 13:31:26

Artur
Administrator

Andra img/smilies/smile Naprawdę Krzysiek jest dla Ciebie autorytetem w sprawach 'duchowości'? Traktujesz go jak mistrza, przewodnika, nauczyciela? img/smilies/wink

Ps. Krzysiek - konstatuję, że właśnie padłeś ofiarą awansu img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#5 2012-06-12 13:49:36

Andra
Gość

A czym jest duchowosc Artur? Dlaczego oddzielac to od zycia, zabierac mu dusze?
Tak, naprawde, i mysle ze Krzys dobrze wie o tym ze tylko On ujmuje mnie w karby. Bez grabek i szpadelka:). Na tym polega wielkosc Czlowieka- dokonuje dziela niczego nie narzucajac ani nikogo nie odrzucajac. Samoistnie i naturalnie, wowczas takze w sposob naturalny dzieje sie to co powinno aby bylo dobrze.
Co wcale nie znaczy ze padam na twarz przed majestatem. Co to to nie, boz i nie o to chodzi:).
Widzisz- Ty niewatpliwie bylbys autorytetem w sprawach tarota. Ale bardziej interesuje mnie zycie...a Krzys mowi o nim tak ze tylko zamknac jape i chlonac. Amen:)

#6 2012-06-12 13:55:42

Artur
Administrator

W rewelacyjnej komedii 'Poszukiwany, poszukiwana' pewien wieczny dyrektor strzelił takim tekstem:

Ja mogę przemawiać, owszem, ogólnie, ja mogę naświetlić sytuację międzynarodową, ale w tych szczegółach Marysia to wszystko musi wyjaśnić.

Nawiązując do jego wypowiedzi - Andra, my wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że duchowość jest częścią większej całości. Jeśli ją, ową większą całość, dzielimy odnosząc się do jej różnorodnych aspektów, to bądź tak dobra i nie zachowuj się jak dyrektor, który 'nam naświetli', najlepiej 'ogólnie', bo od szczegółów to on ma 'Marysię' img/smilies/wink

Więc jak? Krzysiek jest dla Ciebie autorytetem w kwestiach duchowości czy nie jest? Bo odnoszę wrażenie, że unikasz odpowiedzi img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#7 2012-06-12 14:01:09

Andra
Gość

A to juz nawet nie jest proba wymuszenia tylko jawny ucisk na oczach tlumu. Ale prosze- skoro nie rozumiesz ze calosc zwana Zyciem zawiera wszystkie jego aspekty to odpowiem: tak, w tym aspekcie takze. Zadowolony?

#8 2012-06-12 14:04:12

Artur
Administrator

Czuj się uciskana img/smilies/smile A teraz, skoro udzieliłaś już odpowiedzi precyzyjnej, miast mamić oczy ogólnikami, uzasadnij dlaczego zdecydowałaś się na Niego właśnie w aspekcie duchowości img/smilies/wink Jestem niezmiernie ciekawym tego uzasadnienia img/smilies/smile

Pozdrawiam
Artur ♆

#9 2012-06-12 14:17:14

Andra
Gość

A pocaluj Ty mnie wew nos. Powiedzialam ze to nastepuje naturalnie samoistnie i nieuchronnie. Ja sama dla siebie to moge zdecydowac o tym co wole na sniadanie. W sprawach zycia decyduje Zycie. Tez ja, ale bardziej niz,, ja".

#10 2012-06-12 14:19:09

Krzysztof K
Pielgrzym

Andra napisał(a):

A pocaluj Ty mnie wew nos.

Andro http://yoursmiles.org/tsmile/rulez/t2027 http://www.cosgan.de/images/more/flowers/090

Krzysztof K

#11 2012-06-12 14:29:22

Artur
Administrator

Andra napisał(a):

A pocaluj Ty mnie wew nos. Powiedzialam ze to nastepuje naturalnie samoistnie i nieuchronnie. Ja sama dla siebie to moge zdecydowac o tym co wole na sniadanie. W sprawach zycia decyduje Zycie. Tez ja, ale bardziej niz,, ja".

I znowu wylazł z Ciebie nieśmiertelnie wieczny dyrektor, który może 'ogólnie naświetlić', ale od szczegółów to on ma swoją 'Marysię', znaczy 'Krzysia' img/smilies/wink

Ps. Krzysiek, mam nadzieję, że powyższy żarcik Cię nie uraził img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#12 2012-06-12 14:31:45

Andra
Gość

Ty tez chcesz?
Wiesz Artur, odpowiem Ci w ten sposob- Mistrz, Nauczyciel to ktos kto budzi w nas glod wiedzy- i jest w stanie ten glod zaspokoic. Tak najprosciej, rozmawiajac.

#13 2012-06-12 14:32:58

Andra
Gość

I co, lyso Ci teraz?

#14 2012-06-12 15:13:55

Artur
Administrator

Nauczyciel szafujący rybami? Ciekawe. Sądziłem, że rozdawnictwo wędek byłoby bardziej na miejscu img/smilies/wink Ale jeśli ktoś lubi różnorakie formy uzależniania ... proszę bardzo img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#15 2012-06-12 15:41:38

Krzysztof K
Pielgrzym

Artur napisał(a):

Nauczyciel szafujący rybami? Ciekawe. Sądziłem, że rozdawnictwo wędek byłoby bardziej na miejscu img/smilies/wink Ale jeśli ktoś lubi różnorakie formy uzależniania ... proszę bardzo img/smilies/wink

Co do naszej rozmowy mają ryby?

Krzysztof K

#16 2012-06-12 15:56:25

Artur
Administrator

Krzysztof K napisał(a):

Artur napisał(a):

Co do naszej rozmowy mają ryby?

Proponowany model abstrakcji w stwierdzeniu "Mistrz, Nauczyciel to ktos kto budzi w nas glod wiedzy- i jest w stanie ten glod zaspokoic" połączony z antyczną opowieścią o tym, że o wiele więcej korzyści odnosi człowiek, któremu nauczyciel dał wędkę i nauczył go z niej korzystać, niż człowiek, któremu nauczyciel dostarczał ryby img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#17 2012-06-12 16:04:11

Andra
Gość

Artur, zgoda, tylko Slonko, na co komu wedka na pustynii? Podwojnie lyso.
Trzeba pokazac choc ten strumien z rybkami

#18 2012-06-12 16:09:28

BasmaW
Salam Insh'Allah

Myślę, że osoby religijne nie powinny mieć tutaj problemów img/smilies/tongue Dla każdego muzułmanina autorytetem jest Prorok Muhammad (saaw), ale także mogą być to Jego towarzysze (dla sunnitów), czy też Ahlu Al Bayt, czyli rodzina Proroka. I jak dla mnie, dorzucam jeszcze mistyków sufi. Jest pożywką dla duszy zapoznawanie się z ich twórczością. Jakoś trudno mi powiedzieć, że Bóg jest autorytetem, osobiście wstawiam Go w zupełnie innych kategoriach, tak trochę w wersji sufi. Bo jeśli Bóg jest wszędzie, i jak pisał mistrz Rumi, że kochając siebie kochamy też Boga... znaczy to, że nawet może koło się zatoczyć i sami sobie jesteśmy sterami. Trochę teraz pokrętnie, ale nie mam sił na więcej img/smilies/wink

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#19 2012-06-12 16:12:24

harden
zaaklimatyzowany

jest takie powiedzenie, nie nowe, wiec znacie pewnie, ale dla przypomnienia: kiedy uczen jest gotowy, pojawia sie nauczyciel;

kieyd pojaw sie w nas chec, potrzeba do czegos, to cos pojawi sie, ten ktos pojawi sie pd warunkiem........img/smilies/smile warunkowane jest wszystko wzrostem

*Wiara jest połączeniem iskier, a wiedza jest siłą egoistycznego pragnienia, ponad którym pragniemy zbudować nasze połączenie.*

#20 2012-06-12 17:02:19

Andra
Gość

Tak Harden, dokladnie. W odpowiednim czasie i miejscu zdarza sie to co jest odpowiednie dla nas.  Dorastamy do wiedzy, do siebie, do Nauczyciela. W jednym miejscu i czasie, to wszystko jest w nas, tylko czesto nasze zaslepione rozumem glowy tego nie rozumieja. Z tego wniosek ze nadmiar rozumu bywa szkodliwy... Haaa:D

Stopka forum