Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2012-07-02 14:07:35

Krzysztof K
Pielgrzym

Będziesz miłował Pana Boga swego...

Zostawione przez Jezusa przykazanie miłości nakazuje nam praktycznie bezwarunkową miłość do Boga.

Większość ludzi pragnie być kochanym i taki jest fakt.
Czy Bóg jest taki sam jak my i również pragnie być kochanym?
Czy to tylko my ludzie przenieśliśmy na wizję Boga nasze ludzkie pragnienia?

Czy nasza miłość jest Bogu potrzebna?

Krzysztof K

#2 2012-07-02 14:20:25

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Re: Będziesz miłował Pana Boga swego...

I tak, i nie, Krzysztofie, tu nie ma zapewne prostych odpowiedzi. Nasza miłość wobec Boga odzwierciedla się w miłości wobec innych ludzi, podobno ... Więc wszystko powinno się uzupełniać, przynajmniej tak uważam img/smilies/wink
Że tak nie zawsze jest ... Cóż, ludzkie zapotrzebowanie na miłość to coś bardziej namacalnego niż starotestmentowy Bóg nakazów i przykazów bądź uniwersalizm Jezusa Chrystusa. To potrzeba bieżąca, świadoma jak i nie świadoma. Jednak zgodnie z tym (bez opierania się o cytaty) mogę napisać, że wraz z ludzką potrzebą miłości i sam Bóg jej oczekuje oraz potrzebuje.
Jezus jednoznacznie podkreślał znaczenie miłości wobec bliźniego, więc tutaj teoretycznie nie powinny rodzić się pytania.
Drugie to ludzki odbiór i rozumienie Jego nauk. Tutaj dochodzi do niejednoznaczności, nadinterpretacji bądź wychodzenia poza ich kanon.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#3 2012-07-02 14:50:12

lawenda
Gość

Trudno jest wyrazic milosc do Boga,bo nie wiemy kim On jest
W Ksiedze pisze ,ze jest duchem.

#4 2012-07-02 21:07:14

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

Powiedzenie, że Bóg chce być kochanym dla mnie jest bardzo na wyrost. Jak teraz o tym myślę, to przychodzi mi do głowy, że jeśli powiem - Allah Ta'ala jest doskonały, jest wszędzie, jest we mnie i otaczającym świecie, więc po co Mu potrzeba bycia kochanym? Jeśli faktycznie spersonifikujemy Boga, tak jak to jest w chrześcijaństwie, to łatwo nadać Mu takie potrzeby. Ale jeśli kocham Allah Ta'ala, to znaczy, że też kocham siebie, bo jestem Jego dziełem i jest On we mnie także. Więc, jeśli my chcemy być kochani, to znaczy, że jest w tym coś boskiego. Oto mój sufizm na chłopski rozum img/smilies/wink

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#5 2012-07-02 21:22:47

Mezamir
Gość

Czy mnie się wydaje czy islam jest panteistyczny??:>

#6 2012-07-02 22:01:40

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

To z myśli sufickich, i tak, zgadzam się, pojawiają się tam motywy panteistyczne. Abstrakcyjne postrzeganie Boga w islamie pozwala dochodzić do takich wniosków.

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#7 2012-07-02 22:04:09

Crows
mentor

do miłowania potrzeba dwóch , a jesli sie tego drugiego nie widzi to co to za miłowanie

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#8 2012-07-04 23:09:19

Abesnai

Crows napisał(a):

do miłowania potrzeba dwóch , a jesli sie tego drugiego nie widzi to co to za miłowanie

Bo ta miłość platoniczną jest img/smilies/tongue Należy żywić nadzieję, że przynajmniej odwzajemnioną img/smilies/big_smile

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#9 2012-07-05 00:37:23

Andra
Gość

O ile jest, i na ile jest- o tyle i na tyle jest wzajemna. Bog kocha nas tak jak my kochamy Boga, ufa nam tak jak my Jemu i obdarza tym czym my darzymy Boga. Rowno i dokladniutko.
Najbardziej podoba mi sie to: swego. Niedawno uslyszalam pytanie: a ty sie modlisz do swojego Boga...?

#10 2012-07-05 01:40:50

Ja?!
kreatorus moderatorus

pytał ktoś Boga czy jest mu to potrzebne ?
a może ludziom jest to potrzebne by kochali Boga.
Tylko co znaczy kochać... teraz może to być inaczej rozumiane niż w czasach Jezusa.

Andra poruszyła ważną kwestie - SWEGO BOGA - tu nie chodzi by kochaćkogoś gdzieś tam, ale swego Boga który jest ciągle przy każdym z nas taki osobisty i takich osobistych Bogów jest tylu ilu jest istot żyjących na ziemi i poza ziemią, w materii i poza materią.
Bóg osobisty jest prapoczątkiem istnienia każdej istoty niczym pierwotna wola, pierwotna myśl, pierwotne uczucie i magazyn doświadczeń od początku istnienia.

fuck it.

#11 2012-07-05 01:50:21

Abesnai

... a może ludziom jest to potrzebne by kochali Boga.
Ha ! Trafiłeś w sedno img/smilies/smile

#12 2012-07-05 11:17:12

Andra
Gość

Abe, a moze ludziom latwiej jest kochac Boga niz siebie ? Wzajemnie?

#13 2012-07-05 16:13:20

Ja?!
kreatorus moderatorus

Bóg osobisty w nas ma taką moc że może zrobić wszystko bo wszystko jest możliwe,przeważnie tworzy w naszym życiu burdel i pomieszanie byśmy mogli sie na tym uczyć, ale czasem nawet pozwoli wygrać 6 w totka albo nauczy lewitacji.

fuck it.

#14 2012-07-05 20:21:18

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

Coś w tym jest. Nawet jeśli mamy skodyfikowaną wizję Boga w danej religii, to nadal jest to wizja przefiltrowana przez nas samych.

#15 2012-07-05 21:51:46

Mezamir
Gość

#16 2012-07-06 08:12:33

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

Czy można kogoś zmuszać do kochania innej osoby i kto to jest Pan Bóg, czy Jezus zostawił jakąś definicje?

#17 2012-07-06 10:05:14

Andy72
przyboczny

Krzysztof K napisał(a):

Zostawione przez Jezusa przykazanie miłości nakazuje nam praktycznie bezwarunkową miłość do Boga.

Większość ludzi pragnie być kochanym i taki jest fakt.
Czy Bóg jest taki sam jak my i również pragnie być kochanym?

tak

Czy to tylko my ludzie przenieśliśmy na wizję Boga nasze ludzkie pragnienia?

nie

tak

#18 2012-07-06 10:20:13

Andra
Gość

A czy mozna nakazac milosc? Tym bardziej bezwarunkowa - czlowiekowi ktory jest uwarunkowany forma materialna, i czestokroc nieswiadomy tych uwarunkowan? Milosc bezwarunkowa to milosc ktora jest, istnieje, trwa wieczna i niezmienna- niezalezna od warunkow jakie my- istoty powstale z niej, jej stawiamy. Ale to my, nie ona. Ona nie pyta, nie prosi, i nie nakazuje, nie zada, i nie pozada. Nie daje i nie bierze. Jest ta ktora jest. Przejawiona przez ludzkie Ja-staje sie uwarunkowana ograniczeniami tegoz Ja. Milosc jest ta ktora jest, kochaja ludzie...

#19 2012-07-06 10:42:10

Andy72
przyboczny

Bóg stawia alternatywę : albo można Go kochać albo nienawidzić

#20 2012-07-06 11:17:38

Andra
Gość

Andy, to takze wymyslili ludzie ludziom swymi ograniczonymi umyslami. Bog jest Miloscia. Niczego od Ciebie nie zada czego Ty nie zazadasz od Niego...od siebie:). Jestes Jego czescia. Czym jest nienawisc, potrafisz ja zdefiniowac?

Stopka forum