Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2012-07-06 11:21:44

Andy72
przyboczny

Re: Będziesz miłował Pana Boga swego...

Jest Miłością, dlatego chce aby Go kochać. Nie daje spokoju ża co można Go znienawidzić, jest wybór Niebo albo piekło

#22 2012-07-06 11:46:49

Mezamir
Gość

Andy?Mógłbyś uzasadnić każde swoje tak?
Nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę,ale wypowiadasz się za boga/jak bóg img/smilies/big_smile
Czyli albo nim jesteś albo...albo go cytujesz img/smilies/wink

Mógłbyś to wyjaśnić?

#23 2012-07-06 11:52:11

Andy72
przyboczny

Bóg jest głównym bohaterem tej historii.
Czy Ty wyobrażasz sobie Boga jako tego który przeprasza że żyje?

#24 2012-07-06 11:52:21

Andra
Gość

Nie Andy. Ta potrzeba- chce/ nie chce plynie z Ciebie. To co jest nie przestanie byc dlatego ze Ty tak chcesz lub nie. Jesli zamkniesz oczy w oswietlonym pokoju to pokoj stanie sie ciemny, przestanie istniec dla Ciebie, on wciaz bedzie taki jaki byl. A ludzie zamykaja oczy i krzycza ze Bog ich opuscil. Albo ze nie ma Milosci. Ona jest,  jest w nas, i jest nami tak jak my Nia. Dlaczego Jej nie czujemy, dlaczego nie widzimy siebie, wciaz zadajac, chcac, lub przeciwnie- odrzucajac to co jest? Co przeslania nam tych ktorymi jestesmy? Powiedz: ja jestem tym ktory jest...Bogiem, Miloscia, Zyciem. Czego zatem zadasz od siebie? Czego mozesz  nie chciec od siebie? I kto chce, kto zada, kto odrzuca? Kto zamyka oczy na swe istnienie? Jestes Andy...poczuj ze jestes. Naucz swoje Ja czym jestes i czym jest ono, by nie zaslanialo Ci Ciebie:)

#25 2012-07-06 11:57:01

Andy72
przyboczny

To ja nie jestem swoim JA?

#26 2012-07-06 12:04:29

Andra
Gość

Nie Andy. Ta potrzeba- chce/ nie chce plynie z Ciebie. To co jest nie przestanie byc dlatego ze Ty tak chcesz lub nie. Jesli zamkniesz oczy w oswietlonym pokoju to pokoj stanie sie ciemny, przestanie istniec dla Ciebie, on wciaz bedzie taki jaki byl. A ludzie zamykaja oczy i krzycza ze Bog ich opuscil. Albo ze nie ma Milosci. Ona jest,  jest w nas, i jest nami tak jak my Nia. Dlaczego Jej nie czujemy, dlaczego nie widzimy siebie, wciaz zadajac, chcac, lub przeciwnie- odrzucajac to co jest? Co przeslania nam tych ktorymi jestesmy? Powiedz: ja jestem tym ktory jest...Bogiem, Miloscia, Zyciem. Czego zatem zadasz od siebie? Czego mozesz  nie chciec od siebie? I kto chce, kto zada, kto odrzuca? Kto zamyka oczy na swe istnienie? Jestes Andy...poczuj ze jestes. Naucz swoje Ja czym jestes i czym jest ono, by nie zaslanialo Ci Ciebie:)

#27 2012-07-06 12:27:11

Mezamir
Gość

To ja nie jestem swoim JA?

Nie,Twoje Ja nie jest Twoje img/smilies/smile
jest nasze img/smilies/big_smile nasze Ja.

PS.Odpowiedzi na moje pytanie nie rozumiem,to w ogóle jest odpowiedź na moje pytanie czy unik?

Ostatnio edytowany przez Mezamir (2012-07-06 12:28:08)

#28 2012-07-06 12:32:25

Andy72
przyboczny

A jaką byś chciał odpowiedź?

#29 2012-07-06 12:33:47

Mezamir
Gość

Hm...beżową img/smilies/big_smile

#30 2012-07-06 12:52:04

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

Andy, rozwiń myśl po prostu, jeszcze bardziej. I o dziwo, chociaż Andra czasem mówi pokrętnie, to łapie o co chodzi i nie leży to wcale tak daleko od sufickiej wizji miłości, która swój początek bierze przede wszystkim od Allah Ta'ala, do Allah Ta'ala img/smilies/smile

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#31 2012-07-06 13:01:14

Mezamir
Gość

Niezapominajmy o deus otiosus img/smilies/smile
Istnienie takiego boga jest o wiele bardziej uzasadnione
niż' czysta miłość' która pozwala na to wszystko się dzieje na świecie a co związane jest z cierpieniem.

Swaróg był przez R. Jakobsona porównywany z ptakiem Rarogiem
płomiennookim Sokołem(KANIĄ,Jastrzębiem-Mez)
co miałoby być jednym z jego imion tabuizowanych.
Według innych hipotez, był boskim kowalem, ojcem pozostałych bogów i stwórcą Słońca
który przebywa w niebie i jest bezczynnym bogiem (deus otiosus).-wiki

W rzeczywistości, to co uprawiał Platon nie było teorią Boga, ale teorią bezosobowego Absolutu. W odniesieniu do Absolutu żaden komplement nie jest przesadzony, można mu przypisać wszystkie zalety. Jednocześnie odejmuje mu się jednak wszelkie podobieństwo do człowieka.

A jednak, gdy przyjmiemy, że Bogiem, stwórcą świata jest taki Absolut, popadamy w masę sprzeczności (dobroć Boga a zło świata, itd.), które w gruncie rzeczy są tylko nową odsłoną sporu między Heraklitem a eleatami.

Z tego punktu widzenia obraz Bogów, jaki przedstawiają mity okazuje się bardziej zgodny z rzeczywistością, jaką obserwujemy wokół siebie. Ale właśnie mitów Platon nie potrafił zrozumieć. Swoją drogą to zaskakujące, skoro sam posługiwał się niejeden raz mitem. Ale dla niego mit to tylko narzędzie dydaktyczne, nie źródło wiedzy. Nie mógłby być czym innym, skoro jest według niego jedynie wymysłem poetów. Dlatego skupił się wyłacznie na jego dosłownym znaczeniu, które skrywa faktyczną wiedzę.

W rzeczywistości poeci nie wymyślili mitów, co najwyżej rozwijali je nadając bardziej artystyczną formę. Mity rodziły się długo, ale byłby przekazywane dlatego, że ludzie (plemiona, lud) odczuwały głęboko w sobie ich wartość. Nawet jeśli nie potrafili tego wyrazić, wyciągnąć wszelkich sensów, oddzielić tego, co jest wytworem fantazji od mądrości.

Platon odrzucił mit, gdyż pojęcie Bogów jakie musiałby pod ich wpływem ukształtować dalekie było od eleackich bajań o doskonałości, jedyności i niezmienności.

http://pantheion.pl/?art=Teologia_Platona

Ostatnio edytowany przez Mezamir (2012-07-06 13:01:35)

#32 2012-07-06 17:13:55

polliter
moderatus polliterus

Nie daje spokoju ża co można Go znienawidzić, jest wybór Niebo albo piekło

W Starym Testamencie można znaleźć masę powodów, dla których mozna znienawidzić Boga. Starotestamentowy Bóg jest zazdrosnym, krwiożerczym i mściwym bydlakiem, który karze ludzi niewspółmiernie do czynów, które popełnili, by chronić swój Naród Wybrany, z którym podpisał kontrakt - bezwarunkowa miłość w zamian za ochronę (mi to przypomina ochronę "karków" nad knajpami).

Jeśli ktoś w taki sposób "wymusza" miłość, to nie może być pozytywnym bohaterem. img/smilies/big_smile

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#33 2012-07-06 17:25:43

Andy72
przyboczny

Niektórzy twierdzą że Bóg nie ma potrzeb a moim zdaniem ma wielką potrzebę bycia kochanym przez człowieka. Dlatego nie mówi róbta co chceta i nie myślta o Mnie.

#34 2012-07-06 17:46:02

Crows
mentor

Andy72 napisał(a):

Niektórzy twierdzą że Bóg nie ma potrzeb a moim zdaniem ma wielką potrzebę bycia kochanym przez człowieka. Dlatego nie mówi róbta co chceta i nie myślta o Mnie.

jak mozesz kochać coś czego nie poznałes skoro jak twierdzisz (w innym temacie)

- nie wiesz kom jesteś -, ten , który nie wie kim jest chce kochać tego o którym też nie wie kim jest
:black2:

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#35 2012-07-06 17:51:47

Andy72
przyboczny

Ale kiedyś się dowiemy

#36 2012-07-06 17:57:39

Crows
mentor

DOBRZE ZE MASZ NADZIEJE

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#37 2012-07-06 20:28:59

Andra
Gość

OOo? A skad pomysl ze Milosc/Bog na cos pozwala lub nie pozwala? Na nic wiecej ani na nic mniej niz robia to ludzie

#38 2012-07-06 20:40:59

Andy72
przyboczny

Bóg nam "dokucza" bo chce być zauważony, chce byśmy się określili

#39 2012-07-06 21:08:12

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

Znowu personifikacje Boga, dla mnie bardzo grząski grunt.

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#40 2012-07-06 21:12:06

baabcia
bo ja wiem

niektórzy nie potrafią być dobrzy bez boga - więc świetnie, ze go mają
gorzej kiedy zamiast wiary mają przymus wciskania innym swoich zawierzeń

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

Stopka forum