Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2012-07-07 16:38:14

Tomasz G
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 5113

Kościoły Protestanckie w RP

Coś dla każdego http://www.adwentysci.waw.pl/   

Kościoły Protestanckie

Protestantyzm opiera swoją wiarę tylko na Biblii a nie jak  katolicyzm ( około 800  mln członków )  czy prawosławie ( około 300 mln członków ) na Biblii i tradycji  , stanowi drugą pod względem liczby wyznawców, po katolicyzmie, gałąź chrześcijaństwa. Liczy około 450 mln członków.

Powszechnie przyjmuje się, że protestantyzm jako odrębny odłam chrześcijaństwa wyłonił się po r. 1517, przy czym za symboliczną datę jego narodzin przyjmuje się dzień 31 października tegoż roku, kiedy to niemiecki mnich augustiański Marcin Luter miał przybić na drzwiach kościoła katolickiego w Wittenberdze 95 tez podważających katolickie prawdy wiary, a zwłaszcza naukę o odpustach. .

Chociaż wiadomo że już dużo wcześniej były ruchy i kościoły Biblijne i reformacyjne np. Katarzy albo Waldensi włoscy i  francuscy kupca Piotra Waldo  ( XII i XIII w ) czy Angielscy Lollardowie księdza  Jana Wiklifa  ( XIV w ) lub w Czechach ( XV w ) Husyci  księdza Jana Hus wszystkie te  ruchy chciały reformacji kościoła katolickiego ( niestety cały czas z nimi walczyła inkwizycja ) kościół Waldensów i Husytów istnieje do dziś .

Pierwszą  gałęzią XVI w protestantyzmu są Kościoły Luterańskie i Kawińskie czyli kościół Ewangelicko Augsburski i Ewangelicy Reformowani (pochodzący od uczniów Jana Kalwina). Kościoły ewangelickie są najliczniejsze w protestantyzmie: obecnie na całym świecie żyje około. 60 mln  ewangelików luterańskich i ponad 70 mln ewangelików kalwińskich  ( w XVI w był też ruch  Anabaptystów do którego odwołują się np. Baptyści )  i kościół  Anglikański (króla Henryka VIII i  królowej Elżbiety I )  oraz kościoły Purytańskie i Metodystów Jana Wesleya  choć one powstały później  na bazie  kościoła Anglii w XVII i XVIII w .

Drugim wielkim prądem w protestantyzmie są tzw. Kościoły wolne , powstanie ich wiąże się z tzw. II reformacją, jaka dokonała się już wśród samych protestantów, głównie w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku.

Istniejące do tego czasu Kościoły reformacyjne coraz bardziej kostniały w swych doktrynach i życiu duchowym , w ten sposób powstały takie kościoły jak Baptyści, Wolni Chrześcijanie oraz Chrześcijanie Ewangeliczni lub Adwentyści Dnia Siódmego oraz Menonici, itp. Są w tej grupie duże wspólnoty, jak Baptyści, których jest około 40 mln czy Adwentyści  około 20 mln wyznawców ale są też grupy niewielkie, jak wspomniani Menonici - niespełna milion wyznawców. Trzecim dużym, a przy tym bardzo dynamicznie rozwijającym się obecnie, nurtem protestantyzmu jest  ruch zielonoświątkowy. Powstał on na przełomie XIX i XX stulecia na fali wspomnianej II reformacji. Zielonoświątkowców cechuje wielka spontaniczność w modlitwie oraz - jak u wszystkich kościołów II reformacji - uznawanie Pisma Świętego za jedyne źródło nauki chrześcijańskiej, chrzest w wieku dojrzałym, a w niektórych przypadkach także dar mówienia różnymi językami  Kościoły i związki Zielonoświątkowe, bardzo zresztą zróżnicowane wewnętrznie i liczą około 80 mln wiernych.

Oddzielną grupę stanowią wspólnoty , wywodzące się z protestantyzmu, ale które odeszły w swym nauczaniu od wielu podstawowych zasad protestanckich. Są to m.in. Świadkowie Jehowy około 3 mln wiernych i inni Unitarianie ( np. Bracia Polscy )  podważający wiarę w Trójcę Świętą i bóstwo Chrystusa czy Mormoni - mający własną Biblię w postaci Księgi Mormona Josepha Smitha albo Kwakrzy odrzucający liturgię i sakramenty itp. wyznania .

W Polsce w wspólnie kościoły protestanckie liczą około 170 000 wiernych (około 80 000 to Luteranie a np. Adwentyści to około 10 000 itd. )  i jest jeszcze około 90 000 Świadków Jehowy oraz od 300 000 do 500 0000 prawosławnych i grekokatolików ( ten ostatni kościół jest w unii z Kościołem Rzymsko Katolickim ) są też kościoły starokatolickie np. Kościół Polsko - Katolicki czy Mariawicki  oraz wyznania  niechrześcijańskie np. Judaizm czy Islam lub Buddyzm itd. daje to razem ponad 1 000 000 ludzi ( bez ateistów itp.) Nadal oczywiście najwięcej wyznawców ma Kościół Rzymsko Katolicki około 95 % Polaków oficjalnie jest tego wyznania .
źrodło różne książki i internet

Offline

 

#2 2012-07-07 17:59:06

Artur
Administrator
Skąd: Internet
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 4216

Re: Kościoły Protestanckie w RP

Protestantyzm, także opiera się z zasadami swojej wiary o pojęcie Tradycji. Tyle, że konfrontując Tradycję z Biblią daje pierwszeństwo tej ostatniej (nie rezygnując przy tym z pierwszej).


Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Offline

 

#3 2012-07-08 10:34:42

Tomasz G
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 5113

Re: Kościoły Protestanckie w RP

Protestantyzm rezygnuje z tradycji ktora nie ma oparcia w Biblii z tym ze w roznych kosciolach roznie sie wyklada Biblie i rozumie tradycje np dla kosciolow II reformacji np KCHB czy K ADS itp  chrzest dzieci to niebilijna tradycja a np dla Luteran czy Kalwinow itp. juz nie

Offline

 

#4 2012-07-08 14:50:21

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Kościoły Protestanckie w RP

Ale dobór Ewangelii do Biliblii też opiera się na tradycji. Dlaczego protestanci opierają się na czterech Ewangeliach a nie na Apokryfach?

Offline

 

#5 2012-07-08 16:58:59

Tomasz G
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 5113

Re: Kościoły Protestanckie w RP

Jesli chodzi o Biblie i Apokryfy polecam test Kod Leonarda na stronie Protestantyzm

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo