Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2012-07-13 10:15:23

Narses
adept

Re: Spowiedź

@KarolGustaw

A skąd kapłan wie?

Pisząc pośrednik nie miałem akurat w tym kontekście na myśli pojedynczego kapłana, on jednak jest częścią podmiotu, o którym pisałem - Kościoła. W Piśmie Świętym, które zrodziło się w Kościele, czyli we wspólnocie wierzących, przechowywany jest depozyt wiary. Co jest dobre a co złe, co jest grzechem, co nim nie jest. Kościół wypracował praktykę pokutniczą. Kapłani są uczeni jak przeprowadzać spowiedź, niektórzy są w tym lepsi, niektórzy gorsi - ale oni robią w zawodzie. Zepsuło ci się auto? Jeśli jesteś w tym dobry, sam je sobie napraw - ale jednak mechanicy z czegoś żyją. Lekarz to zawód nawet bardziej trafny do analogii, grzech jest bowiem chorobą - tylko, że duszy, a nie ciała.

@lawenda

Osobiscie watpie  zeby byl potrzebny jakis posrednik
sama biblia pisze ,ze;
"Jezeli wyznajemy nasze grzechy,Bog jako wierny i sprawiedliwy
odpusci je nam i oczysci nas z wszelkiej nieprawosci" (Jan 1,9)

Zauważ - nigdzie nie stwierdziłem i żaden Kościół tak nie naucza, że to kapłan odpuszcza grzechy. Ten ustęp z Ewangelii według Jana w ogóle nie kłóci się z wcześniejszym, wrzuconym przeze mnie, oraz z teologią spowiedzi. To Bóg rozgrzesza, jednak dopiero po wyznaniu grzechów. Oczyszcza nas z nieprawości poprzez pokutę, prostuje nasze ścieżki w akcie zadośćuczynienia, leczy nasze dusze z choroby grzechów.

Mysle,ze kaplan odpuszczajacy grzechy to jedna z form zastraszania
zniewolenia i przypisywania ludzi do okreslonej organizacji religijnej-
nie wiem w jakim celu.Ale religie sa znane ze stosowania roznych podstepnych
praktyk ku  powiekszaniu grona wyznawcow danej organizacji.
http://www.youtube.com/watch?v=7PabPxARD8w

Niektórzy nie potrafią po prostu wytrzymać, tak ich języki świerzbią żeby wrzucić zupełnie oderwaną od tematu, gadzinowską wrzutę na Kościół, że zwyczajnie no nie potrafią.

„Rankiem, gdy się niechętnie budzisz, pomyśl sobie - budzę się do trudu człowieka” Marek Aureliusz || „Maszyny nie mają zbędnych części. Zawsze jest w nich dokładnie tyle, ile potrzeba”

#22 2012-07-13 10:29:41

lawenda
Gość

Tak zupelnie oderwany od tematu nie jest.Nawracanie ludzi na sile -mysle ,ze w dobrej wierze-
jest po to przeciez ,zeby byli zbawieni,zeby mogli sie wyspowiadac bo w innym przypadku pojda do piekla.Nie moge niestety wytrzymac,zeby tego nie powiedziec img/smilies/smile

#23 2012-07-13 10:32:32

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

Kaplan to jest zawód czy powołanie, uwazasz że Kościół ani razu się nie pomylił?

#24 2012-07-13 10:43:03

Narses
adept

@lawenda

Tak zupelnie oderwany od tematu nie jest.

Jest, jest. Praktyka i teoria misjonarska nie ma absolutnie żadnych punktów stycznych z teologią spowiedzi.

zeby mogli sie wyspowiadac bo w innym przypadku pojda do piekla.

Naprawdę? Skąd takie informacje?

@KarolGustaw

Kaplan to jest zawód czy powołanie

Teoretycznie człowiek otrzymuje powołanie do kapłaństwa, tak to ujmuje teologia i duchowość chrześcijańska. Sądzę jednak, że są osoby, które są świetnymi księżmi, a wybrały zawód nie ze względu na szczególne uduchowienie, poczucie mistycznego wołania. Z drugiej strony uważam, jestem wręcz pewny, że powołanie i zawodowstwo można łączyć. Są ludzie z powołaniem do bycia lekarzami czy prawnikami, na przykład.

uwazasz że Kościół ani razu się nie pomylił?

Nigdzie czegoś takiego nie napisałem. Który Kościół masz na myśli.

„Rankiem, gdy się niechętnie budzisz, pomyśl sobie - budzę się do trudu człowieka” Marek Aureliusz || „Maszyny nie mają zbędnych części. Zawsze jest w nich dokładnie tyle, ile potrzeba”

#25 2012-07-13 10:45:38

lawenda
Gość

Ksiadz czy pastor to zawod do ktorego przygotowuja go studia teologiczne.

#26 2012-07-13 10:56:13

Crows
mentor

spowiedź może była kiedyś potrzebna ludzikom , którzy nie mieli bladego pojęcia o naukach psychologicznych , była i jest potrzebna ksiedzu proboszczowi by jego podwładni ksieza sie u niego spowiadali , bo wówczas musza sie przyznać ile mu kasy podrabali z tacy img/smilies/wink czyli kablowanie na samego siebie , dotyczy to do samej góry , w ten sposób kler ma kija na tego co pod nim hierarchii kościelnej

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#27 2012-07-13 11:02:20

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

To może inaczej, popatrz na historie kościoła i powiedz jakich macie fachowców.

#28 2012-07-13 11:06:25

Crows
mentor

jeśli to pytanie do mnie to mów jaśniej bo nie czaje tego => jakich MACIE fachowców ,
ja nie wiem o co chodzi z tym MACIE,
a historia kościoła jest tak mroczna że zanurzanie sie w niej grozi wizytą w psychiatryku img/smilies/wink

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#29 2012-07-13 11:08:27

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

To do Naresa

#30 2012-07-13 13:08:08

polliter
moderatus polliterus

Spowiedź jest człowiekowi potrzebna, bo istnieje potrzeba wywalenia z siebie swoich chwil słabości. Czy zrobimy to przed księdzem, psychoanalitykiem, psychologiem, przyjacielem itp. to ma znaczenie drugorzędne.

W Kościele Katolickim istnieje nakaz spowiedzi, bo z "brudną duszą" nie można przystąpić do komunii (wtedy mamy do czynienia ze świetokradztwem). Ważnym problemem jest istota grzechu. Większość czynów uznawanych przez KrK za grzech, uwazam za zwykłe, ludzkie i, z całą pewnością, nie za złe. Śliniący się ksiądz chętnie posłucha o tym, że używam w łóżku antykoncepcji, onanizuję się, patrzę "nieskromnie" na kobietę (może nawet sobie w tym czasie "zrobi dobrze" w konfesjonale). Więc co robi katolik? Zataja te grzechy. Zapomina, że przyjmując później tzw. ciało Chrystusa, popełnia jeszcze większy grzech - świętokradztwo (świadome zatajenie grzechów unieważnia spowiedź).

Wielu katolików nawet nie ma pojęcia, z czego powinni się spowiadać! To wiara ignorantów!!! żydzi, muzułmanie, protestanci, hinduiści znają na pamięć swoje Księgi, podstawy wiary. Katolicy są na poziomie przedszkolnym z rysunkami Adama i Ewy i bozi jako staruszka z siwą brodą. Nie znają nauki Kościoła, olewają to, co mówi papież, przyjmują tylko banały o powszechnej miłości, skurwioną Mękę Pańską i narodziny w stajence (hollywoodzkie, kiczowate produkcje), więc skąd mogą wiedzieć czy coś jest grzechem, dopóki kogoś nie zabiją, okradną, pobiją, skłamią i przeklną?

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#31 2012-07-13 13:24:27

Narses
adept

@KarolGustaw

To może inaczej, popatrz na historie kościoła i powiedz jakich macie fachowców.

Którego kościoła? Masz na myśli jakąś konkretną katedrę, sobór, zbór? Który, jeśli możesz mnie oświecić? Jestem ciekaw, która świątynia ma tak ciekawą historię, że aż się na nią powołujesz.

@Crows

była i jest potrzebna ksiedzu proboszczowi

Nie było księży proboszczów w Syropalestynie, konkretniej ziemi judzkiej, dwa tysiące lat temu...

by jego podwładni ksieza sie u niego spowiadali

Niestety, wybacz, ale muszę tutaj podkreślić, że nie ma takich praktyk. To znaczy, osoby duchowne działające w hierarchii kościelnej nie spowiadają się przełożonym. Księża mają swoich spowiedników, najczęściej mnichów, podobnie papież. Tak jest przynajmniej w tradycji łacińskiej.

a historia kościoła jest tak mroczna że zanurzanie sie w niej grozi wizytą w psychiatryku

Kurde, znowu ten tajemniczy kościół, o którym nic nie wiem img/smilies/sad . Proszę, powiedzcie, o którym mowa! Katedra Mariacka, Bazylika świętego Piotra? Hagia Sofia?

Chyba, że drodzy dyskutanci, piszecie o Kościele. Wtedy marsz do książek do ortografii i gramatyki kajać się za błędy.

@polliter

uwazam za zwykłe, ludzkie i, z całą pewnością, nie za złe

Kłamstwo, morderstwo, kradzież, gwałt, cudzołóstwo, krzywoprzysięstwo, świętokradztwo, lubieżność, nieumiarkowanie, arogancja...

żydzi, muzułmanie, protestanci, hinduiści znają na pamięć swoje Księgi, podstawy wiary

Pierdolenie. Sądzę, że mogę używać takiego języka w stosunku do kogoś, kto swoje wypowiedzi utrzymuje na podobnie prymitywnym poziomie?

skurwioną Mękę Pańską

Zazwyczaj nie lubię bluźnierstw, ale twoje mnie bawią img/smilies/cool .

Ostatnio edytowany przez Narses (2012-07-13 13:26:53)

#32 2012-07-13 13:46:05

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

KarolGustaw napisał(a):

Kaplan to jest zawód czy powołanie, uwazasz że Kościół ani razu się nie pomylił?

Uważasz że w tym pytaniu chodzi o konkretną parafie ale jak nie chcesz odpowiadać to nie musisz.

#33 2012-07-13 14:03:50

Narses
adept

@KarolGustaw

Uważasz że w tym pytaniu chodzi o konkretną parafie ale jak nie chcesz odpowiadać to nie musisz.

Dowiedz się więc - nonszalancja i lekceważenie sobie zasad języka polskiego tylko i wyłącznie w imię jakiejś wydumanej ideologii, podszytej buntem, mnie zwyczajnie irytuje. Już nawet nie tyle denerwuje, bo to śmieszne, ale właśnie irytuje. Budynek to kościół, Kościół jest organizacją. Taka jest pisownia tego słowa.

Nie chcę odpowiadać? Z czego wysnułeś takie odważne wnioski? Zwyczajnie nie widzę związku pomiędzy historią Kościoła, jakiegokolwiek, a teologią spowiedzi. To nie jest żaden argument. Jeśli sądzisz inaczej to mi udowodnij.

#34 2012-07-13 14:14:23

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

To chyba Chrystus powiedział…przecedzacie komara a przepuszczacie wielbłąda ..

#35 2012-07-13 14:18:42

Narses
adept

Cóż za niesamowity post, wielce związany z tematem! Od jakiegoś czasu nie usłyszałem ani słowa rzeczowej, merytorycznej krytyki tradycyjnego rozumienia spowiedzi i teologii rozgrzeszenia. Czyżbyś w takim układzie rzeczy zgadzał się ze mną?

Tak, to Jezus powiedział, w Ewangelii według Mateusza. Wiesz, do czego się odniósł?

#36 2012-07-13 14:31:05

KarolGustaw
zaaklimatyzowany

Pewnie do jakiejs wydumanej ideologii poszytej buntem

#37 2012-07-13 14:35:37

Narses
adept

Brak argumentów = ucieczka od dyskusji w głupoty. Sprowadzanie rozmowy ad absurdum do niczego nie prowadzi, jedynie odbiera wartość dyskusyjną temu, kto to czyni. Wyjaśniłem obszernie, stosując nawet chwyty retoryczne i quasipowiastkę filozoficzną, na czym polega spowiedź, dlaczego jest w niej niezbędny kapłan, wykazałem za pomocą Pisma, że ma ta praktyka mocny fundament biblijny, i tak dalej. A ty co robisz? Wypisujesz jakieś dziwadła i właśnie sprowadzasz naszą rozmowę do absurdu. Nieładnie.

#38 2012-07-13 15:02:38

polliter
moderatus polliterus

skurwioną Mękę Pańską
Zazwyczaj nie lubię bluźnierstw, ale twoje mnie bawią  .

Bo mają bawić. Poza tym te słowa odnosiły się jeszcze do Bożego Narodzenia i nie są moje, tylko Klausa Kinskiego (taki aktor grywający u Herzoga)

uwazam za zwykłe, ludzkie i, z całą pewnością, nie za złe
Kłamstwo, morderstwo, kradzież, gwałt, cudzołóstwo, krzywoprzysięstwo, świętokradztwo, lubieżność, nieumiarkowanie, arogancja...

Zapomniałeś o tym, że napisałem "większość czynów". Jeśli chodzi o klamstwo, morderstwo i kradzież, to Kościół ma wszystkie te grzechy na sumieniu, właściwie, wszystkie, które wymieniłeś. img/smilies/big_smile
Niechodzenie do kościoła, nieprzyjmowanie sakramentow, nieposzczenie w okresie postu, używanie antykoncepcji, to wszystko ciężkie grzechy, ale nie uważam ich za coś złego, co więcej, wielu katolików również. http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025

Pierdolenie. Sądzę, że mogę używać takiego języka w stosunku do kogoś, kto swoje wypowiedzi utrzymuje na podobnie prymitywnym poziomie

Bardzo konstruktywnie odniosłeś się do cytatu mojej wypowiedzi. Ja mogę tak nazwać wszystkie Twoje wypowiedzi, ale wolę to uargumentować, ale skoro Ty odpowiadasz na nie tym jednym słowem, to akurat świadczy wyłącznie o Tobie...
Jak dziecko w piaskownicy: Nie, bo nie, Pierdolisz, Spadaj, a żadnych argumentów

#39 2012-07-13 15:11:11

Narses
adept

@polliter

Niechodzenie do kościoła

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił...

nieprzyjmowanie sakramentow

To nie jest grzech.

nieposzczenie w okresie postu

To również nie jest grzech, gdyż laikatu i świeckich nie obowiązują kanoniczne kary za łamanie postu, nawet ścisłego. Nie jest to grzech per se.

używanie antykoncepcji

Zależy jakiej. Gumki, tabletki i inne takie wynalazki są faktycznie ciężkim grzechem, z wielu powodów.

Bardzo konstruktywnie odniosłeś się do cytatu mojej wypowiedzi. Ja mogę tak nazwać wszystkie Twoje wypowiedzi, ale wolę to uargumentować, ale skoro Ty odpowiadasz na nie tym jednym słowem, to akurat świadczy wyłącznie o Tobie...
Jak dziecko w piaskownicy: Nie, bo nie, Pierdolisz, Spadaj, a żadnych argumentów

Ująłem w jednym - wulgarnym - słowie całość przekazu, który w innym przypadku musiałbym przełożyć na bardzo dużo zbędnych zdań. Mimo to jednak... Proponuję eksperyment naukowy i zakład. Zrobimy tak. Pojedziesz do Iranu, Niemczech, Indii i Rosji, wybierzesz sto losowo wybranych osób z tamtych społeczeństw i zadasz im wyrywkowe pytania, odpowiednio z Koranu, Pisma Świętego, Wed oraz prawosławnego kanonu Biblii. Wtedy, przy tak dużej grupie badawczej, będziemy mogli to określić profesjonalnym badaniem. Założę się o tysiąc dolarów, że okaże się, że procent nieznajomości pism świętych w tamtych społeczeństwach jest podobny, bądź tożsamy z jego ekwiwalentem w dowolnych czterech państwach z dominacją rzymskich katolików.

#40 2012-07-13 15:32:26

polliter
moderatus polliterus

Nie muszę nigdzie jeździć. Znam wyznawców wymienionych przeze mnie religii (pracuję z nimi) i znają swoje pisma i prawa kanoniczne doskonale (weryfikowałem ich odpowiedzi w necie i mieli rację), za to kłociłem się z katolikiem, który uparcie twierdził, że może używać prezerwatywy. Musiałem pokazać mu encyklikę Pawła VI ("Humanae vitae") by go przekonać, czym, co ciekawe, w ogóle się nie przejął. Podejrzewam, że nadal robi swoje i z tego się nie spowiada. img/smilies/big_smile
Żeby zakład był wazny, to Ty musisz na wyrywki popytać katolików ze znajomości Biblii i nauk Kościoła, wtedy nasze dane skonfrontujemy i określimy zwycięzcę (1000 $ piechotą nie chodzi).

Stopka forum