Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2012-07-16 13:47:45

Rozklekotana
adept

Pielgrzymka- akt wiary? fanatyzm? poszukiwanie siebie?

Witajcie!
Ciekawa jestem jak postrzegacie pielgrzymkę?
Sama jestem zdeklarowaną katoliczką i byłam 4 razy na Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Szłam 13dni- 460km.  Dla mnie to oderwanie od ponurej rzeczywistości, rekolekcje, czas na pobycie z samą sobą. nie ukrywam, że daje mi to wiele, dzięki temu mogłam poznać własne granice, utwierdzić się, czy faktycznie wierzę, wyciszyć się i złapać oddech. Poznałam wielu fantastycznych ludzi, z którymi mogę porozmawiać o wszystkim, ale też pójść na imprezę i zwyczajnie zaszaleć. Zauważyłam jednak, że oprócz "zdrowych katolików" zdarzają się wręcz fanatycy...Trochę mnie to przeraża, bo w swoim zachowaniu wcale nie próbują zbliżyć się do świętych, ale raczej nasuwają mi na myśl dyktaturę...Kompletnie zamykają się na dialog z ludźmi o odmiennym stosunku do wiary i za wszelką cenę chcą narzucić swoje zdanie. Bywają też wyznawcy kultu ojca Rydzyka, którzy nawet nie zauważają, że bardziej pochłania ich wiara w niego, niż w Boga. Czasami można spotkać ludzi, którzy wcale nie wiedzą czy wierzą. Idą, żeby się przekonać...

Pytam zatem: Czy pielgrzymka ma wg Was sens?

Jednocześnie zachęcam do spróbowania katolików i ateistów, którzy są otwarci i chcą spróbować czegoś nowego(nie, nie zamierzam was nawracać)

"Jeśli jest noc musi być dzień
jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#2 2012-07-16 22:57:22

merkaba
Moderator

Re: Pielgrzymka- akt wiary? fanatyzm? poszukiwanie siebie?

to ty nie  raz  musiałaś byc nie raz  w Gietrzwałd - polskie Lourdes

http://www.nasza-arka.pl/2002/rozdzial. … ozdzial=10

ja na jasna górę  od 20 lat jeżdżę 
a czasem i nawet 2 razy do roku 

a do Gietrzwałdu to sie wybieram na odpust  8 wrzesień

http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif

#3 2012-07-17 18:22:51

Rozklekotana
adept

Więcej razy byłam w Częstochowie niż w Gietrzwałdzie img/smilies/smile

jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#4 2012-07-18 11:37:34

merkaba
Moderator

a ja terz mam blisko do Rokitna ,Myśliborza   i tam też jeżdżę 

http://www.rokitno.org/rokitno/

http://www.jezuufamtobie.pl/   

a czy ty chociaż słuchałaś raz radia Maryja  ,ostatnio na spotkaniu      radia Maryja  na jasnej górze byli wszyscy  biskupi 
był nawet papież było połączenie  wizyjne on nas widział a my jego 
http://www.youtube.com/watch?v=dCaw5WU- … r_embedded

http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif

#5 2012-07-18 17:38:53

Rozklekotana
adept

No tak, teraz będę zlinczowana za to, że nie wspieram radia Maryja...
Nie mam nic przeciwko słuchaniu radia Maryja, każdy ma wybór. zauważ, że odniosłam się negatywnie nie do ludzi słuchających tego radia, ale do ludzi czczących księdza zamiast Boga. Do tych, którzy pod przykrywką katolicyzmu czczą złotego cielca w ludzkiej skórze.

jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#6 2012-07-18 18:14:32

Crows
mentor

w dzisiejszych czasach kiedy , nie ma potrzeby modlić sie pod publike pielgrzymka straciła sęs .

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#7 2012-07-18 18:22:22

Rozklekotana
adept

Crows napisał(a):

w dzisiejszych czasach kiedy , nie ma potrzeby modlić sie pod publike pielgrzymka straciła sęs .

modlitwa pod publikę nigdy nie miała sensu... Czy uważasz, że pójście na pielgrzymkę jest jednoznaczne z modlitwą pod publikę, na pokaz?

jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#8 2012-07-18 18:27:21

Crows
mentor

tak sadzę

:
:

#9 2012-07-18 18:32:08

Rozklekotana
adept

liczyłam na uzasadnienie, ale ok img/smilies/wink

jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#10 2012-07-18 18:34:40

Crows
mentor

przez wiele lat przyjmowałem w gościnie pielgrzymów , kiedyś miałem ich nawet 40-u , wiem ze są wyjatki ale wiekszośc nie ma pojecia co naprawde jest grane .

:
:

#11 2012-07-19 00:49:47

Rozklekotana
adept

To smutne co piszesz,ale z żalem przyznaję Ci rację. Może nie większośc, ale wielu faktycznie nie wie po co idzie.

jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#12 2012-07-24 19:46:14

Reiv
zaaklimatyzowany
Serwis

Nie ma pojęcia, bo dla młodzieży to szansa wyrwania się z domu jak każda inna. Przynajmniej pewna część moich znajomych tak to traktowała.

Ja na pielgrzymki nie chodziłem, nie ciągnęło mnie to.
Tak jak to Ty - Rozklekotana opisujesz w pierwszym poście, to tak powinno być, taki powinien być tego sens.

Czasami można spotkać ludzi, którzy wcale nie wiedzą czy wierzą. Idą, żeby się przekonać...

To akurat pozytywne zjawisko img/smilies/wink

Gdybym miał iść na pielgrzymkę to tylko w towarzystwie kogoś "zdrowo" uduchowionego, gdzie ta osoba miałaby swoją silną wiarę i tolerowała moje czasem upierdliwe pytania. Musiałaby też mieć sporą wiedzę, żeby na te pytani mi mogła odpowiedzieć. Tak więc... poszedłbym, ale z kimś kto by pewne zjawiska mi tłumaczył, jak on/ona to postrzega, z czego się to wzięło, jak inni członkowie społeczności to postrzegają. Byłbym swego rodzaju obserwatorem a jednocześnie w malutkiej części (bądź co bądź) uczestnikiem.

Ostatnio edytowany przez Reiv (2012-07-24 19:48:08)

#13 2012-07-25 10:20:17

Nebogipfel
mentor

Chodzenie jest dobre dla zdrowia, obawiałbym się jednak złodziei. Jako cel wolałbym jednak szczyt góry. Dla wierzącego chyba już nie może być bliżej nieba. No i wierzący mógłby podziwiać to co bóg stworzył, obcować z nim sam na sam. A takie grupowe wycieczki...no nie wiem. Lubię chodzić szybko, więc pewnie męczyłoby mnie to wleczenie się. Ponoć idąc w świat samemu można siebie odnaleźć...

Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

#14 2012-07-28 18:00:40

Hatirass
zaaklimatyzowany

Cze Wam !
Moim zdaniem, nie jest to ani przejaw szczegolnej wiary ani tez fanatyzmu, sednem tejże ''ofiary'' jest wspólna modlitwa tak ? A ilu z was kochani wie co o MODLITWIE mówi Pismo Święte ?  Moim zdaniem, człowiek poprzez modlitwę, pokutę otwiera swoje serduszko przed Panem, trzaskanie km niewiele ma wspólnego z wiarą.  Tzn dla człowieka zakochanego w ''kulcie maryjnym'' to jest ''cos'' ja jednak nie będę brał w tym udziału bo mija się to z moja wiarą.

#15 2012-07-31 18:47:38

mont_kaw
zwierzak

Znacie ten dowcip?
Idzie i spiewa,stoi i smierdzi.Co to jest?
Pochodze z Czwy i poczulem na wlasnej skorze bolaczke pielgrzymek img/smilies/smile

#16 2012-08-01 20:43:31

Hatirass
zaaklimatyzowany

Dobrze, ale jaka jest twoja opinia na temat tego typu praktyk Panie mont_kaw  ?

#17 2012-09-10 21:58:21

Rozklekotana
adept

Reiv napisał(a):

Gdybym miał iść na pielgrzymkę to tylko w towarzystwie kogoś "zdrowo" uduchowionego, gdzie ta osoba miałaby swoją silną wiarę i tolerowała moje czasem upierdliwe pytania. Musiałaby też mieć sporą wiedzę, żeby na te pytani mi mogła odpowiedzieć. Tak więc... poszedłbym, ale z kimś kto by pewne zjawiska mi tłumaczył, jak on/ona to postrzega, z czego się to wzięło, jak inni członkowie społeczności to postrzegają. Byłbym swego rodzaju obserwatorem a jednocześnie w malutkiej części (bądź co bądź) uczestnikiem.

Zapraszam za rok ;P znam kilku mądrych ludzi, którym nie straszne pytania img/smilies/wink sama zadaję ich wiele img/smilies/wink

Nebogipfel napisał(a):

Chodzenie jest dobre dla zdrowia, obawiałbym się jednak złodziei.

Sama w przeszłości zgubiłam w zamieszaniu plecak z portfelem, aparatem, dokumentami i jakimś cudem nic nie zginęło... ludzie notorycznie gubią telefony, które zawsze znajdują się... jednak jeśli jesteś przekonany o złodziejstwie pielgrzymów, nie pozostaje mi nic innego, jak współczuć braku wiary w ludzi.

mont_kaw im bliżej Czwy tym bardziej czuć znudzenie, obojętność i irytację ludzi... prawdę mówiąc, nie dziwię się. img/smilies/wink

Hatirass napisał(a):

trzaskanie km niewiele ma wspólnego z wiarą

Zgadzam się z Tobą. Tyle, że nie o trzaskanie km tu chodzi... img/smilies/smile Fajnie czasem posłuchać kogoś mądrzejszego od siebie, zassać trochę wiedzy, pogadać o tym co budzi wątpliwości... Warto spotkać się z człowiekiem takim, jak ojciec Polikarp Nowak (doktor teologii, patrolog, urzędnik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej), który odpowie nawet na najgłupsze pytania. Nie każdy proboszcz potrafi udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi na nurtujące pytania, a na pielgrzymce jest okazja poszerzyć wiedzę. Pielgrzymka to nie jest coś, co robi się na pokaz, gdyby tak było, trasa nie prowadziłaby przez pola, lasy i opuszczone wiochy.

jeśli łza uśmiech
jak źle
to i Bóg jest na pewno"

#18 2012-09-10 23:00:05

kosa
zaaklimatyzowany

A gdy jedziesz z miasta A do miasta B przez pół Polski to nie mijasz pól, lasów i wioch?
No właśnie... Dlatego to nie jest argument.

"Trzeba uprzytomnić sobie, że
Nawet kiedy wszystko straci sens
Znajdziesz przestrzeń, gdzie
Wielka wiara tłumi lęk"

#19 2012-09-11 07:18:31

Reiv
zaaklimatyzowany
Serwis

A co ma jazda samochodem, autobusem do pielgrzymki?

Ktoś kto się decyduje na pielgrzymkę powinien:

a) wyznaczyć sobie sensowny cel
b) realnie potrafić ocenić swoje siły (nie każdy może sobie pozwolić na taki wysiłek)
c) uzbroić się w optymizm i pogodę ducha

Jeśli spotkałbym na pielgrzymce takie osoby to "podróżowanie" (bo dla mnie to tak wygląda) z taką grupą ludzi (w moim odczuciu) tylko mogłoby być pozytywnym zjawiskiem, kreatywnym działaniem, które pcha w stronę duchowego rozwoju. Nic negatywnego w tym nie widzę.

Coś jak oczyszczenie duchowe połączone z wymianą doświadczeń z nowo poznanymi uczestnikami pielgrzymki, a w dodatku oderwanie się od dnia powszedniego i zajęcie się "sobą" na przestrzeni... kilometrów.

Jeśli to tak miałoby wyglądać to i za rok bym się wybrał. img/smilies/wink

#20 2012-09-11 08:36:19

kosa
zaaklimatyzowany

Jazda samochodem nie ma nic do pielgrzymki. Wskazałem jedynie na to, że krajobraz Polski wygląda tak, że nie da się przejść pół Polski i nie iść przez pola, lasy i wiochy...

Oderwanie się od dnia powszedniego - dla mnie to jeden z dwóch plusów. Drugi to możliwość poznania ciekawych ludzi, którzy jednak potem mogą rozczarować swoją prawdziwą, pozapielgrzymkową tożsamością. Prawda jest taka, że tylko nieliczni mają Boga w sercu na co dzień.
Czy pcha to w stronę duchowego rozwoju to różnie z tym bywa, zależy na jakich księży się trafi. Codziennie jest taka migracja że tak powiem, tzn. przychodzi ksiądz z innej grupy na jeden etap i porusza jakiś temat, tzn. tak było w przypadku naszej grupy. Czasem się trafi ksiądz, który jest księdzem z powołania i powie parę słów z pozycji człowieka, ale większość mówi z pozycji księdza, czyli w takim sensie "Wy, biedne ludki, nie macie takiej świadomości, wiedzy itp. jak ja, bo ja jestem księdzem, więc macie mnie słuchać, bo racja jest po mojej stronie", więc prędzej można się ograniczyć niż rozwinąć.

"Trzeba uprzytomnić sobie, że
Nawet kiedy wszystko straci sens
Znajdziesz przestrzeń, gdzie
Wielka wiara tłumi lęk"

Stopka forum