Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#26 2012-08-16 08:25:31

Lidka
mentor

Re: Badacze biblii pozytywiści - nowe wyznanie

Ale tu właśnie chodzi o interpretację... img/smilies/smile. Zgodnie z nią właśnie istnieje tyle różnych odmian chrześcijaństwa.

Już sam fakt, że można słowa z Biblii interpretować na tyle najróżniejszych sposobów, powinien dać do myślenia, którego wnioskiem nie może być nic innego niż to, że nie ma 'jedynie słusznej' interpretacji. I że ma ona prawo zmieniać się wraz z rozwojem życia, wszak prawdy uniwersalne muszą objąć każde warunki, prawda? I człowieka pierwotnego, i 'cywilizowanego' jak dziś. Jeśli zaś nie obejmuje dzisiejszego rozumienia, bo religie trzymają się interpretacji sprzed wieków i tysiącleci, to znaczy, że ta interpretacja nie jest bliska Prawdy.

Fanatyzm i sekciarstwo tworzą się wówczas, kiedy ludzie zakładają (i wierzą w to 'święcie'), że ich interpretacja jest 'jedynie słuszna'. I zamknie się w niej, nie dopuszczając do siebie faktu, że to tylko jedna z wielu interpretacji i że nie może być 'jedynie słuszna' w związku z tym. Zatem każdy ruch religijny, który tak zakłada i szczelnie zamknięty na inne niż jego interpretacja, świadczy o tym, że jest bliższy sekty niż Prawdy.

Atare, jeśli zapraszasz do studiowania Biblii, nie powinieneś pisać swojej interpretacji jej rozumienia. Bo to z gruntu narzuca 'jedynie słuszną' interpretację. Twoje wywody mają charakter wykładów na ten temat. W ten sposób nie zachęcisz nikogo do studiowania Biblii, bo nawet ten, kto chciałby to zrobić, ma prawo rozumieć ją na swój sposób.

Pozdrawiam!

Lidka

#27 2012-08-16 08:57:59

Andra
Gość

Moze wystarczy zrozumiec ze nie tresc nas rozni a sposob jej rozumienia- to jest roznica formalna a nie zasadnicza. Atare, w zasadzie podoba mi sie to co piszesz, ale- czy masz swiadomosc ze ,,zrywajac z tradycja" - tworzysz nowa tradycje zrywania ze stara?http://emoty.blox.pl/resource/fahne2_pl. Nihil novi, w gruncie rzeczy powielamy historie naszych przodkow, wzbogacajac  tradycje o to ,,swoje"

#28 2012-08-16 09:37:54

atare
adept
Serwis

Pięknie to ujęliście. Piszę wyraźnie na mojej stronie: Interpretacja Słowa Bożego podana na tej stronie może być dla wielu ludzi nie do przyjęcia. Nie możemy też stwierdzić, że jest prawidłowa. Nieomylny jest tylko Bóg, my możemy żyć jedynie według naszej interpretacji Słowa Bożego. Zapraszam również do zapoznania się z zawartością strony: www.pozytywista.org/badacze I dopiero na stronie są zasady mojego wyznania. Z sektą to nie ma nic wspólnego. Moje założenia są takie jak podała Lidka: szukajcie własnej drogi do zrozumienia Słowa Bożego. A to, że podałem swoją jest oczywiste, ponieważ to jest ciągiem logicznym naszych poszukiwań. Interpretacja może się zmienić w późniejszych latach. Ja podałem swoją bo taką obecnie wyznaję i może również z moją interpretacją ktoś zgodzić się. Wolność wyznania daje nam przywileje i moim zdaniem z tych przywilejów warto korzystać. Co do powielania tradycji przez przodków to fakt, nie przeczę, że każdy z nas ma swoje teorie z tym związane. Ja nie wymyśliłem nic nowego. Korzystam ze swojej wolności i swoje dwa słowa mam prawo dorzucić. Do tego również zachęcam innych.  Każdy może stronę tego typu opracować oraz utworzyć swoje wyznanie, które może rozpowszechnić się dalej. Oczywiście warunkiem jest aby każde wyznanie zachęcało do czynienia dobra według Bożej woli.  U mnie na stronie mam nadzieję, że nie ma tekstów zachęcających do złych uczynków.

Ostatnio edytowany przez atare (2012-08-16 09:39:01)

#29 2012-08-16 10:01:27

SeJa
przyboczny
Serwis

Panie Andrzeju. Jeśli faktycznie na skutek studiowania słowa Bożego założenia mogą ulec zmianie. I droższe Panu jest poszukiwanie i chwalenie Boga Ojca w prawdzie, a nie w ramach dogmatów religijnych. To na wstępie powinien pan zmodyfikować Credo uwzględniając podane przez nas argumenty, albo je obalić nimi samymi a nie jak to mają fanatycy w zwyczaju kolejnymi dogmatami i cytatami ni z gruszki ni z pietruszki. Ale oczywiście to Pana Religia img/smilies/wink Ty tu rządzisz jak reklamie Ikea img/smilies/big_smile

A co do udowadniania że niczym się pan nie różni od innych kapłanów, to gratuluje img/smilies/smile W takim razie po co nowa religia? Aaaa prawda po to co i Im, co też mi w oczy wielokrotnie mówili. Ja panie "Adamie" jestem więcej warta.

Ostatnio edytowany przez SeJa (2012-08-16 10:08:28)

#30 2012-08-16 10:14:57

atare
adept
Serwis

Nie tworzę religii, utworzyłem wyłącznie wyznanie oparte na biblii. Mogę je wyłącznie na forach zaopiniować, co nie znaczy, że opinie innych mają wpłynąć na obecny mój tok interpretacji. Byłem od urodzenia katolikiem, potem nie spowiadając się księżom odchodziłem od tego wyznania, wstąpiłem formalnie w konkretne wyznanie protestanckie, w każdym razie nie zatrzymywałem się, brałem udział w nabożeństwach innych wyznań protestanckich, kupiłem mnóstwo książek religijnych, czytałem biblię i w ten sposób ukształtowałem moją obecną interpretację Słowa Bożego. To była wieloletnia droga poszukiwań.

#31 2012-08-16 10:25:01

SeJa
przyboczny
Serwis

Czasem człowiek sam nie potrafi wpaść na pewne rozwiązania, na inne spojrzenia ... Pytanie brzmi, czy opróżniłeś wcześniej szklankę? Czy budowałeś swoją wiarę na już zbudowanym przez innych fundamencie dogmatów. A gdzie dwoje lub troje...  img/smilies/wink Więc wiesz już wszystko i wszystko rozumiesz?

#32 2012-08-16 10:31:24

atare
adept
Serwis

Napisałem przecież, że nic nowego nie wymyśliłem. Wyznania protestanckie różnią się, jednak całościowo starałem się pewne istotne dla mnie interpretacje wychwycić. Obecnie dopiero od kilku tygodni świętuję biblijny szabat. Jest to przykazanie, którego nie przestrzegałem. Trafiłem kiedyś na taki filmik na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=vpjlG5b01GE Potem zacząłem czytać na ten temat. Nie pamiętam dokładnie czy było to w takiej kolejności. Miałem w każdym razie w tym czasie książkę Wielki Bój, która opisuje różne ciekawe wydarzenia związane z tradycją.

Ostatnio edytowany przez atare (2012-08-16 10:34:03)

#33 2012-08-16 10:44:42

SeJa
przyboczny
Serwis

No i świetnie. Jednak módl się o Ducha od Boga by Ci wszystko objaśnił. Byś nie ujmował z pism ani na jotę, nawet tego czego nikt nie dostrzegł by nie było Ci ujęte z działu Twojego w Świętym mieście i drzewie poznania... Bo to nie jest Tak że, to głosimy co rozumiemy, a to czego nie widzimy tego nie ma. Wtedy nie ma dla nas tego działu bo ujęliśmy z pisma bo nasze serce nie było dość czyste by dostrzec więcej. img/smilies/smile

Dobra ja daję Ci spokój, sam rozsadź.

#34 2012-08-16 10:52:33

SeJa
przyboczny
Serwis

I wiele bym Ci tu mogła powiedzieć, ale poza czymś, wyczuwam tu pragnienie bycia na świeczniku. Nie dam Ci więc więcej światła, a jeśli będziesz się o nie starał oknem zabiorę i to co masz.
A to dlatego że mi na Tobie zależy.

Ostatnio edytowany przez SeJa (2012-08-16 10:54:21)

#35 2012-08-16 10:55:30

atare
adept
Serwis

Miło mi, że tak pozytywnie odstąpiłaś od nagonki na mnie. Modlę się o to, aby Bóg kierował moim życiem i tym co robię. Co powtórzę moim celem jest zachęta do czytania biblii. I tak jak napisałeś również chciałbym aby to właśnie Bóg nam objaśniał interpretację Jego Słów zawartych w biblii. Stąd nazwa wyznania badacze biblii. Światła Bożej Prawdy szukamy przez całe nasze życie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Ostatnio edytowany przez atare (2012-08-16 11:05:50)

#36 2012-08-16 11:09:30

Lidka
mentor

To nie nagonka, to próba rozmowy... img/smilies/wink.

My tu jesteśmy na forum dyskusyjnym, głoszenie czegokolwiek nie bardzo przechodzi... Ale przecież nawet głoszący mają swoje zdanie i porozmawiać można?...

(jak do tej pory nie udało się to jedynie ze świadkami Jehowy, oni już nie potrafią rozmawiać, tak bardzo uwarunkowani są swoją 'jedynie słuszną' prawdą, smutne to, ale prawdziwe...)

Pozdrawiam!

Lidka

#37 2012-08-16 11:09:47

Andra
Gość

Sejka, czepiasz sie bezprzedmiotowo, rzucajac cien. Dluugi cien.
Atare, podoba mi sie to co mowisz, juz mowilam, i podoba mi sie ze wiesz co mowisz:). Nie tlumacz sie, to robia tylko winni, a nie ma nic zlego w tym ze czujesz potrzebe podzielenia sie
,, swoim" z innymi, i prawda jest ze byc moze ktos z tego skorzyta w pozytywnym sensie a nie odwracajac pozywne na negatyw. W ostatecznosci tupnij noga bo diabliczka gotowa wlezc Ci na glowe:D. Jak sie komus nie podoba to fora ze dwora, a jesli ktos czegos nie rozumie- badz przygotowany na pytania na ktore mowiac cos od siebie- trzeba znac odpowiedz wyjasniajaca watpliwosci. W kazdym razie nie widze zebys kogos zmuszal do lykania zaby i to Ci sie chwali. Tylko wiecej pewnosci siebie:)

#38 2012-08-16 11:29:41

atare
adept
Serwis

Lidka mnie podejrzewano, nie tylko tutaj i pewnie tak nadal będzie, że jestem ŚJ. Ale jak ktoś wejdzie na moją stronę powinien zareagować negacją swoich podejrzeń. Jak dla mnie nie ma "jedynie" słusznej prawdy w pojęciu ludzkim. Ze ŚJ dyskutowała bezowocnie moja mama, kiedy byłem dzieckiem. W każdym razie ja akurat do nich nic nie mam. Jak zaczepiają na ulicy czy pukają do domu szanują odpowiedź: nie jestem zainteresowany. Andra naładowałaś mnie zdecydowanie pozytywnie. Miałem dziś rano kryzys związany z ostrymi wypowiedziami. Wiadomo, dyskusja jest po to aby przedstawiać swoje zdanie. Ja akurat nie staram się nikogo obsmarowywać, jednak również mnie w życiu to się zdarza. Jesteśmy tylko ludźmi. Co do zarzutu bycia na świeczniku. Są ludzie, którzy wolą poddawać się czyjejś woli w takiej czy innej kwestii, ja należę do tych, którzy wolą coś tworzyć, kreować czyli po prostu być aktywnym. Nie oznacza to jednak, że zależy mi na byciu "kimś". Wiem, że jestem człowieczkiem pełnym wad itd. Świętego z siebie nie robię. Ale staram się być pozytywistą czyli postrzegać życie jak również siebie i innych ludzi z dobrej strony. Będę się starał być bardziej pewny siebie. W każdym razie za słowa otuchy dziękuję. I nie tłumaczę się, bo faktycznie ktoś mógłby to tak zrozumieć...

#39 2012-08-16 13:46:35

SeJa
przyboczny
Serwis

Andra napisał(a):

Sejka, czepiasz sie bezprzedmiotowo, rzucajac cien. Dluugi cien.
Atare, podoba mi sie to co mowisz, juz mowilam, i podoba mi sie ze wiesz co mowisz:). Nie tlumacz sie, to robia tylko winni, a nie ma nic zlego w tym ze czujesz potrzebe podzielenia sie
,, swoim" z innymi, i prawda jest ze byc moze ktos z tego skorzyta w pozytywnym sensie a nie odwracajac pozywne na negatyw. W ostatecznosci tupnij noga bo diabliczka gotowa wlezc Ci na glowe:D. Jak sie komus nie podoba to fora ze dwora, a jesli ktos czegos nie rozumie- badz przygotowany na pytania na ktore mowiac cos od siebie- trzeba znac odpowiedz wyjasniajaca watpliwosci. W kazdym razie nie widze zebys kogos zmuszal do lykania zaby i to Ci sie chwali. Tylko wiecej pewnosci siebie:)

O nic się nie czepiam, jak Lidka napisała to nie atak. Zwróciłam na coś uwagę, i nie tylko ja a na pewno niebezprzedmiotowo. A jak sama piszesz wypadało by mieć jakieś odpowiedzi w temacie. Kolega wiadomo nie podziękuję, ale kiedyś plackiem będzie leżał i dziękował za ten "atak" z łzami miłości, i wdzięczności w oczach o ile jest żywy diabliczko img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez SeJa (2012-08-16 14:12:40)

#40 2012-08-16 14:26:18

Andra
Gość

Aaa, to to Ci sie marzy Czorcidelko Ty moje. Pewnie ze czepianie sie nie jest atakiem o ile nie dotyczy calosci, bo gdy dotyczy- staje sie podmiotowe a nie przedmiotowe. I wiesz Slonko- nie ma niczego zlego w byciu na swieczniku, o ile swiecznik nie przesloni nam naszego wlasnego swiatla. Wtedy trzeba tym swiecznikiem walnac w leb a nie czepiac sie swiatla. A czasem z zaby wylazi krolewna po to by mial kto plackiem przed nia padac:D.  Atare, Ty sie nie ludz, ja tez taka czepliwa jestem, u nas to rodzinne. Jak cos znajde na pewno nie odpuszcze:).

#41 2012-08-16 16:45:33

SeJa
przyboczny
Serwis

To co dostał nasz kolega to klucz o poziom wyżej, i co z tego że po łebie nim dostał img/smilies/tongue Bo co mam go jeszcze błagać by opisał to czego nikt nie opisał nigdy w żadnej książce poza Biblią i stał się wielkim mistykiem ? Więc gdzie by to wyczytał? jeśli nie wyczytał. img/smilies/smile

Takie moje kredo. Zgładzić zło i wyplenić do zera, by usprawiedliwić człowieka. img/smilies/smile Dla tego potępię wszystko, ale każdego usprawiedliwię. img/smilies/tongue

Ostatnio edytowany przez SeJa (2012-08-16 16:47:16)

#42 2012-08-16 17:09:45

Łosiu
Moderator

W duchu ekumenizmu  my sceptycy wspieramy pozytywnie zakręconych.

...ale uważaj   Ata_re dziewczyny są niebezpieczne ........i się  już zdążyły zdradzić:

Diabliczka- andra

Czorcidełko - Seja

My Sceptycy będziemy się za Ciebie modlić do swojego Boga.

Łosiu z Koheletem - też sceptykiem

img/smilies/wink

....

#43 2012-08-16 17:39:49

Conan Barbarzynca
Administrator
Serwis

Łosiu napisał(a):

Diabliczka- andra

Czorcidełko - Seja

My Sceptycy będziemy się za Ciebie modlić do swojego Boga.

Łosiu z Koheletem - też sceptykiem

:black2:  Bo to wszystko diabelskie nasienie, trzeba na stosie podpalić jak biskup przykazał i jeszcze Lidke dorzucić, normalnie czarownice z Salem img/smilies/tongue

#44 2012-08-16 17:49:07

Łosiu
Moderator

Conan ty Barbarzyńco.

...i LIt_kę?.     dobra i Lit_kę
                                           ... niech cierpią      za swoje grzechy    ciach ciach..

Łosiu - sceptyk

img/smilies/wink

....

#45 2012-08-16 18:09:01

SeJa
przyboczny
Serwis

Pozwolę sobie na odrobinę sceptycyzmu img/smilies/wink Skorom tak sceptyczna że płomienie mi obojętne, diabły podległe, i na kiego mi te piórka? :kogucik:

:black2:

A tak na poważnie to ja nigdy o sobie nie powiedziałam ze jestem taka. Ale jest mi wszystko jedno jak mnie postrzegają. Skoro jeden jest Bóg, jeden Duch i jedna Moc. Nie dwie ani pięć. Więc kim bym nie była w bogu jestem, i Bogiem jestem.

:lody:

Ostatnio edytowany przez SeJa (2012-08-16 18:29:44)

#46 2012-08-16 18:34:52

atare
adept
Serwis

Spoko luzik, cieszy mnie, że można w wesołym brzmieniu pisać na poważne tematy. W końcu Bóg dał nam życie aby go wykorzystać w dobrych celach a nie po to aby się życiem zamartwiać.

#47 2012-08-16 18:44:21

SeJa
przyboczny
Serwis

http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/e035 http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/k010

#48 2012-08-16 19:20:37

Lidka
mentor

Tak jest! img/smilies/smile

Życie nie jest po to, żeby się nim zamartwiać, a bawić się człowiekowi służy.

Możecie mnie na ten stosik dopisać, lubię ciepełko... img/smilies/223.

A ja Wam powiem na koniec, że bez najmniejszego znaczenia jest to, co się, nam przydarza. Znaczenie mają tylko nasze uczucia względem tego, co się nam przydarza.

Sceptykom czy nie, każdy może się na tym zastanowić, jak zechce, więc wszystkim poddam pod refleksję to zdanie img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

#49 2012-08-16 19:25:49

SeJa
przyboczny
Serwis

O ho ho Ty się nie bojaj, te sceptyki to łone te łosie jedne są nie głupie, oj nie img/smilies/wink

Bo jak raz przeczytałam jak to Bóg stwarzał sceptyka, a inne takie parę razy to szczęki do dziś pod biurkiem szukam img/smilies/tongue E tak sobię nawet skrobie się po głowię, czy by Mu nie ustąpić miejsca na stosie? img/smilies/big_smile jako że mnie i pleśń nie ruszy img/smilies/lol img/smilies/trink39

Ostatnio edytowany przez SeJa (2012-08-16 19:33:27)

#50 2012-08-16 19:46:24

Lidka
mentor

A ja jeszcze coś mam dla Autora wątku.

Atare, jak tak pasuje Ci protestantyzm, zapraszam do rubryki 'Czego rozum ogarnąć nie może'. Tam właśnie zamieściłam kilka fragmentów tłumaczeń pewnej książki (7 potężnych tomów, jeszcze nie przebrnęłam przez całość) w duchu protestanckim. Gdyby Cię zainteresowało, szukaj w tematach otwartych przeze mnie, jak ten, na przykład:

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=2219.

(całych dyskusji czytać nie musisz, chodzi tylko o te teksty, na ogół są na początku)

Pani Monnier była zagorzałą wyznawczynią protestantyzmu, a syn mówił do niej 'jej językiem' i w tak delikatny sposób, żeby nie zburzyć jej wierzeń. Ale tłumaczył jej życie z perspektywy rzeczywistości duchowej. Z tych listów powstało całe 7 tomów, które pani Monnier zdecydowała się wydać w formie książki za namową swojego spowiednika (książka została zaakceptowana przez Watykan).

Trudna lektura i żałuję bardzo, że nie ma jej w tłumaczeniu, bo poleciłabym Ci ją w całości. A tak, jest zaledwie kilka fragmentów na najróżniejsze tematy, które udało mi się przetłumaczyć.

PS. Jak znajdę fragment na temat Biblii, chętnie przetłumaczę img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

Stopka forum