Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2012-10-06 10:56:27

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Re: Co oznacza "być dobrym chrześcijaninem" ?

Z tym wysłuchaniem, to w sumie chodziło mi min. o to, że nie powinno unikać się trudnych i niewygodnych pytań czy wręcz zarzutów. Czasem kiedy wszystkie już padną, nadchodzi czas na szerszą dyskusję. Zresztą, chyba chrześcijanin silnej i głębokiej wiary nie będzie ich się obawiał, co nie oznacza, że na wszystkie zna odpowiedź bądź jest nieomylny img/smilies/smile
Ahm, właśnie. Dobry chrześcijanin, czy raczej ciągłe dążenie by nim być img/smilies/wink

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#22 2012-10-06 11:20:35

Lidka
mentor

Tak, Abe, całe nasze życie do 'droga do...' img/smilies/smile. Myślę, że 'dobrego chrześcijanina' powinna charakteryzować chęć uczenia się przy uznaniu, że jest się czego uczyć.

Tymczasem spójrz wokół siebie (nawet na naszym forum), ile szerzy się 'jedynie słusznych' prawd i dopasowywanie innych ludzi do nich bez najmniejszej chęci zrozumienia ich poglądów i zaakceptowania faktu, że każdy ma prawo do swoich wyborów... img/smilies/wink.

Ile nauczy się chrześcijanin, który twierdzi: Ty wypaczasz życie, mylisz się, to ja znam prawdę?...

Pozdrawiam!

Lidka

#23 2012-10-06 12:13:20

Mahi
przyboczny

A mnie nasuwa się pytanie co znaczy być dobrym człowiekiem dla innych?
Nie trzeba wyznawać religii, więc co wyznawać by być dobrym człowiekiem?

Chrześcijanin-biedny, nie fanatyk, naśladowca Jezusa, zasłużenie sobie na dobrego, przestrzeganie papieskich słów,...itd.
Dobry chrześcijanin...piszecie: to dobry człowiek, ale nie jest wiadome co znaczy dobry człowiek dla innych?
Dla mnie to wszystko się kłóci, bo dobro nie istnieje i człowiek nie może być dobry dla innych/wszystkich i proste, że dobry człowiek dla innych/wszystkich nie istnieje.
Dobry chrześcijanin? No właśnie skąd wiadomo, który odłam chrześcijaństwa jest dobrą drogą ku dobroci człowieka, przy założeniu, że nie ma 100% dobrego. (Pomijam ateistów i wyznawców innych religii niechrześcijańskich, jak również sekt, wszak temat tyczy chrześcijanina.)

Lidka: Ile nauczy się chrześcijanin, który twierdzi: Ty wypaczasz życie, mylisz się, to ja znam prawdę?...

A skąd bierze taką wypowiedź chrześcijanin?
Czy nie myślisz, że druga strona wypowiada się identycznie?

Na pytanie postawione w temacie możemy sobie teoretyzować, bo w praktyce ma się nijak, ale żeby nie było tak minorowo, to na zakończenie powiem: Każdy człowiek sam widzi w sobie dobro, czuje i jest zadowolony ze swego postępowania, ale jego postępowanie nie można określić jednakim wobec innych/wszystkich, bo na jednego trzeba wrzasnąć (i niekoniecznie jest to dobre chrześcijanina), a drugiego pogładzić po główce nawet, gdy w pełni na to nie zasługuje (i też niekoniecznie jest to dobre postępowanie...chrześcijanina), dlatego wcześniejsze pytania i stwierdzenie braku dobroci.

#24 2012-10-06 13:06:42

Lidka
mentor

Mahi, tu ma zastosowanie zdanie:

Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego...

Są ludzie tego świadomi, ale w większości chyba jednak nie. Ich 'miłowanie' jest negatywne, bo nie odkryli jeszcze swojej prawdziwej Istoty i nie kochają siebie samego...

A poglądy? Jakież one mają znaczenie? To tylko 'podpórka' do nabierania świadomości i kształtowania naszej miłości. Ja doskonale wiem, że druga strona może użyć identycznych argumentów wobec mnie i wcale mnie to nie boli, uwierz mi... img/smilies/wink. Liczy się to, co w sobie zbudowaliśmy na podstawie tych poglądów. I to jest na najróżniejszym etapie świadomości u każdego człowieka, od negatywnego po pozytywny. I nie ma końca podnoszeniu tegoż poziomu. Chyba, że ktoś stwierdzi, że już jest 'oświecony', wie wystarczająco i odmówi dalszego uczenia się, zamknie się w swojej prawdzie jak w skorupie...

Pozdrawiam!

Lidka

#25 2012-10-06 13:22:03

victoria
adminka

Lidka napisał(a):

(przykład - stosunek papieża JP2 do człowieka, który próbował go zabić; ilu chrześcijan byłoby do tego zdolnych, a ilu zlinczowałoby zamachowcę, jak myślicie?... img/smilies/wink)

"lincz" nie jest przywilejem chrzescijanina tylko człowieka img/smilies/big_smile

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#26 2012-10-06 13:45:10

Lidka
mentor

victoria napisał(a):

Lidka napisał(a):

(przykład - stosunek papieża JP2 do człowieka, który próbował go zabić; ilu chrześcijan byłoby do tego zdolnych, a ilu zlinczowałoby zamachowcę, jak myślicie?... img/smilies/wink)

"lincz" nie jest przywilejem chrzescijanina tylko człowieka img/smilies/big_smile

A może być chrześcijanin nie-człowiek? img/smilies/big_smile

Pozdrawiam!

Lidka

#27 2012-10-06 13:58:39

baabcia
bo ja wiem

a człowiekiem się jest czy staje się?

bywa, że im bardziej stajemy się człowiekiem tym mniej jesteśmy kim innym - wyzwalmy się z ograniczeń

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#28 2012-10-06 14:17:35

victoria
adminka

Lidka napisał(a):

nie, ale moze byc człowiek nie-chrzescijanin img/smilies/roll

jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#29 2012-10-06 14:33:52

Lidka
mentor

victoria napisał(a):

Lidka napisał(a):

nie, ale moze byc człowiek nie-chrzescijanin img/smilies/roll

A może, może... img/smilies/big_smile.

Ale czy w związku z tym, Twoje zdanie: "lincz" nie jest przywilejem chrzescijanina tylko człowieka img/smilies/big_smile ma znaczyć, że chrześcijanie nie byliby skłonni zlinczować (niedoszłego) zabójcę papieża, czy też jakiegokolwiek innego gwałciciela/dręczyciela/zabójcę, gdyby go dorwali a swoje ręce?... Czyli że te wszystkie, na szczęście dziś rzadkie, lincze i ich próby, to dzieło nie chrześcijan?... img/smilies/big_smile

Pozdrawiam!

Lidka

#30 2012-10-06 14:50:04

victoria
adminka

nie, sądzę, a raczej jestem pewna, że człowiek nawet z błahego powodu jest zdolny do linczu, zwłaszcza w grupie i jego wiara czy nie wiara nie ma znaczenia img/smilies/smile

#31 2012-10-06 15:02:33

Lidka
mentor

No, właśnie...

Ja myślę, że to jest po prostu kwestia świadomości życia, która bezpośrednio przekłada się na naszą miłość... Bo niewątpliwie są osoby, które nawet w tłumie nie dałyby się ponieść tej wspólnej, negatywnej energii. I tu wiara (religia) nie ma większego znaczenia.

Ale jesteśmy w rubryce poświęconej chrześcijanom i pytaniu, co znaczy 'dobry chrześcijanin'. Abesnai zauważył, że to taki, który uczy się nim być i ja się z tym zgadzam. Dąży do takiej świadomości życia, przy której nie będzie już miejsca na tego typu negatywne reakcje i zachowania. I w tym właśnie dążeniu 'naśladuje Jezusa', uczy się, nabiera świadomości, żeby Mu dorównać.

Wielu naśladuje, powtarzając na gesty. Ale to nie one są wyrazem naszej świadomości  (gesty są pozorne, 'wilk w owczej skórze'), a właśnie nasze reakcje.

Pozdrawiam!

Lidka

#32 2013-07-07 09:59:17

merkaba
Moderator

jak ma sie ducha sw to ma sie wszystko

http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif

#33 2013-07-07 10:02:40

baabcia
bo ja wiem

czy warunkiem koniecznym  bycia dobrym chrześcijaninem jest bycie dobrym człowiekiem?

#34 2013-11-08 16:19:56

julazadra
adept

Oczywiście img/smilies/smile Dobry chrześcijanin to dobry człowiek, a "zwykły" chrześcijanin to ktoś, kto stara się być dobry.

#35 2013-11-08 16:23:23

baabcia
bo ja wiem

bierzesz pod uwagę punkt patrzenia?

#36 2013-11-08 16:34:31

julazadra
adept

Co masz na myśli? O jaki punkt patrzenia chodzi? Wydaje mi się, że dobro to dobro...

#37 2013-11-08 17:10:00

baabcia
bo ja wiem

julazadra napisał(a):

Oczywiście img/smilies/smile Dobry chrześcijanin to dobry człowiek, a "zwykły" chrześcijanin to ktoś, kto stara się być dobry.

julazadra napisał(a):

Co masz na myśli? O jaki punkt patrzenia chodzi? Wydaje mi się, że dobro to dobro...

mnie też tak się wydaje - dobry człowiek to dobry człowiek

to po co  być do tego chrześcijaninem i  z punktu widzenia KAŻDEJ  innej religii mieć przerąbane?

już bez religii wystarczająco dużo czasu schodzi na

http://www.cosgan.de/images/midi/traurig/d030

co to znaczy być dobrym Człowiekiem 

tak?

#38 2013-11-08 17:52:43

Abesnai
Canis dirus / Administrator

baabcia napisał(a):

... to po co  być do tego chrześcijaninem i  z punktu widzenia KAŻDEJ  innej religii mieć przerąbane ?

Skąd ten wniosek ?

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#39 2013-11-08 17:58:45

baabcia
bo ja wiem

julazadra napisał(a):

wysnułam z tego że  zły chrześcijanin nie może być dobrym człowiekiem

a jak Ty to widzisz, patrząc z dystansu?

#40 2013-11-08 19:11:47

Mistyk
zaaklimatyzowany

Dobry chrześcijanin, to martwy chrześcijanin.  http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/a060  http://macg.net/emoticons/laughing2  (Oczywiście to był żart, z serii czarny humor.)

Swoją drogą, to nawet jeszcze po śmierci z niego ściągają haracz za pokropienie wodą. Jako że nieboszczyk, z oczywistych względów nie może zapłacić, to ten zaszczyt spada na jego najbliższych żyjących.
Zastanawiające czemu odprawiają te wszystkie rytuały nad zwłokami, które już są tylko "prochem". Przecież tam już nie ma życia, nie ma duszy, nie ma nic. Po co to święcić jeszcze skoro zaraz zgnije w ziemi? Myślą, że duszy to pomoże?

Dobry chrześcijanin, to ex-chrześcijanin.

Nie mam nic do chrześcijan - prawie cała moja rodzina i najbliżsi są katolikami.
Trzymam za nich kciuki, żeby wyrwali się ze szponów tej krępującej umysł religii, jak mi się udało jakiś czas temu (stosunkowo nie dawno w sumie).
Trzymam też za was kciuki i za adwentystę... img/smilies/wink

"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

Stopka forum