Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2013-06-24 12:22:13

polliter
moderatus polliterus

Re: a jednak Jezus miał żone.

Skąd wiemy o tym, jak wyglądało życie Jezusa? Z ewangelii i Dziejów Apostolskich, a to nie są wiarygodne źródła historyczne, więc powyższa dysputa nie prowadzi do niczego odkrywczego.
To tak, jakby dyskutować o tym, czy wzrost Frodo Bagginsa wynosił 1,60 m. czy 1,50 m. Dla fanów "Władcy Pierścieni" może to być zajmująca dyskusja, ale dla historyków, nic nie znacząca. img/smilies/big_smile

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#22 2013-06-24 17:24:38

voltaren
przyboczny

Można wywnioskować wiele o życiu Jezusa z Ewangelii, trzeba tylko oddzielić prawdę od fikcji. Wiadomo że autorzy - jego wyznawcy- starali się ukazać Jezusa tylko w dobym świetle, więc wszystko co w Ewangelii pokazuje Jezusa w negatywnym świetle, można uznać za prawdę, której już ukryć się nie dało. Czymś takim jest śmierć na krzyżu. Była ona raczej czymś upokarzającym dla Boga czy mesjasza. Według mnie rzeczywiście Jezus umarł więc na krzyżu, a później starano się to jakoś uzasadnić i nadano temu wymiar symboliczny. Podobnie jak Jezus karzę uczniom brać do ręki miecze i jak najwięcej, a potem ogłasza, że jednak kto mieczem wojuje to od miecza ginię, to po przemyśleniuu, można dojść do wniosku, że rzeczywiście Jezus nakazał swoim uczniom wziąć broń, a późniejsze słowa zostały potem dodane. Bo widać tu sporą niekonsekwencje, a znaczy to że starano się uzasadnić jakiś fakt, późniejszym zmyśleniem.
Gdyby Jezus miał żonę według mnie w Ewangeliach napisano by o tym. Pierwsi chrześcijanie nie mieli powodu ukrywać tego faktu, bo jasno w Biblii pisze, że niektózy apostołowie mieli żonę czy teściowe raczej. To że nic o żoneie Jezusa nie pisze to wniosek: albo jej nie miał, albo stan cywilny był dla autorów Nowego Testamentu tak nieistotny że to pominęli.

#23 2013-06-24 17:29:59

voltaren
przyboczny

Zresztą popatrzcie że pomijając rodziców nic nie pisze o rodzinir Jezusa, a jeśli już to przy okazji np. że tam byli jego bracia, i nic więcej. Bo widocznie dla utorów to było nieistotne. Sam Jezus o rodzinie wyrażał się lekceważąco, co wynikało z trybu życia pierwszych chrześcijan, którzy bardziej cenili własną wspólnotę niż wspólnoty rodzinne, co też wynika ze słów Jezusa i to dosłownie. Tak samo o długim okresie życia, jakieś 30 lat, zanim Jezus zaczął nauczać nic nie wiemy, chyba tylko tyle że był cieślą. I tu tutaj znowu należy uznać że to prawda i faktycznie był cieślą, bo wątpie by to zmyślono. Cieśla nie był zbyt cenionym zawodem, i trudno by ludzie czczący go jak mesjasza, wymyślili mu taki przyziemny i biedny zawód.

#24 2013-06-24 21:17:12

baabcia
bo ja wiem

voltaren napisał(a):

... I tu tutaj znowu należy uznać że to prawda i faktycznie był cieślą, bo wątpie by to zmyślono....

łoł moze jakieś nagrania są  http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/g040

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#25 2013-06-24 21:24:21

voltaren
przyboczny

Do każdego źródła historycznego ze starożytności trzeba podchodzić z dużym dystansem bo wiele z nich były mocno przerysowane, pełno w nich cudów nie widów nie tylko w Biblii. Ale historycy wyciągają z nich fakty bez nagrań, bo prostu trzeba posługując się rozumowanie odzielić fakty od fikcji, co jak najbardziej jest możliowe. Raczej Jezusa nie wymyślono i chyba większość historyków wię że on istniał na prawdę. Jeśli się np. sugeruje że miał on żonę, to owszem może i miał, ale ja oczekuje argumentów za tym, a nie czyjegoś przeczucia. I według mnie nic na to nie wskazuję, ale dopuszczam możliwość że ktoś mnie o tym przekona. img/smilies/wink

#26 2013-06-24 21:41:37

mordotymoja
Moderator

voltaren napisał(a):

Jeśli się np. sugeruje że miał on żonę, to owszem może i miał, ale ja oczekuje argumentów za tym, a nie czyjegoś przeczucia. I według mnie nic na to nie wskazuję, ale dopuszczam możliwość że ktoś mnie o tym przekona. img/smilies/wink

Miał nie miał,jakie to ma znaczenie?Wyznaczył kierunek dla sporej części populacji naszej planety.Szkoda że mało kto traktuje poważnie to co nam przekazał...

#27 2013-06-24 21:42:45

voltaren
przyboczny

też prawda img/smilies/wink

#28 2013-06-24 21:43:17

Nutka
przyboczny

NIe miał żony ale narzeczona hurra

...............

#29 2013-06-25 08:28:56

mart
adept

Dla mnie to nie istotne i ważne czy Jezus mial zone, przychylam sie do twierdzenia ze byl żonaty , gdyz byly tam takie prawa ze w odpowiednim wieku kobieta i mezczyzna powinni miec rodziny .
Zawód Cieśli byl takze mozliwoscia spotykania sie z wieloma ludźmi, rozmowami , obserwacja ich postępowania i zachowania co mialo takze wpływ na głoszenie nauk i slowa Bożego.
Jeśli by ludzie i gloszacy Slowo Boze stosowali sie chociaż w 50 % do nauk Jezusa to nie bylo by tyle nieszczesc i tragedii.

Jeśli odczuwamy ból to znaczy ze żyjemy
Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz.

#30 2013-06-25 15:38:24

polliter
moderatus polliterus

Ale my nie wiemy, czy to były nauki Jezusa. Wepchano mu w usta różne słowa. To, że tak jest napisane w ewangeliach, nie oznacza, że tak powiedział. Trzeba było pokombinować, że pochodzi z rodu Dawida, że powiedział coś, czego wcale nie musiał mówić w rzeczywistości. To może być jedna wielka mistyfikacja (i pewnie jest). Gdyby te nauki były takie ważne, to sam by je spisał (czytać umiał, więc pewnie pisać też), a nie tylko chodził i opowiadał, a ludzie, którzy przecież mają ułomną pamięć i tendencję do koloryzowania, nie musieliby kilkaset lat później spisywać jego złotych myśli (po takim okresie, z pewnością, mocno zniekształconych).
Skoro był zdrowym chłopem, do tego prostym cieślą, to na pewno miał babę, tylko co to zmienia? Najwyżej nauki Kościoła, ale i tak nigdy nie zawracałem sobie nimi głowy. img/smilies/big_smile

#31 2013-06-25 16:50:59

voltaren
przyboczny

Jezus uważał że za życia ludzi do których przemawia będzie koniec świata, więc nie miał potrzeby spisywać tych nauk. Znamy je z drugiej ręki.

#32 2013-06-25 22:19:52

mart
adept

polliter napisał(a):

Ale my nie wiemy, czy to były nauki Jezusa. Wepchano mu w usta różne słowa. To, że tak jest napisane w ewangeliach, nie oznacza, że tak powiedział. Trzeba było pokombinować, że pochodzi z rodu Dawida, że powiedział coś, czego wcale nie musiał mówić w rzeczywistości. To może być jedna wielka mistyfikacja (i pewnie jest). Gdyby te nauki były takie ważne, to sam by je spisał (czytać umiał, więc pewnie pisać też), a nie tylko chodził i opowiadał, a ludzie, którzy przecież mają ułomną pamięć i tendencję do koloryzowania, nie musieliby kilkaset lat później spisywać jego złotych myśli (po takim okresie, z pewnością, mocno zniekształconych).
Skoro był zdrowym chłopem, do tego prostym cieślą, to na pewno miał babę, tylko co to zmienia? Najwyżej nauki Kościoła, ale i tak nigdy nie zawracałem sobie nimi głowy. img/smilies/big_smile

Dla mnie takze jest zagatka dlaczego nie ma ani jednego  skrawka zapisanego przez Jezusa , w pewnym stopniu sie zgadzam z Toba ze my nie wiemy czy to wszystko co jest napisane w NT i uuwazane za slowa Jezusa  sa naprawde slowami Jezusa ( w co watpie)
Uwiezylo w to ponad 2 miliardy ludzi i czuje sie z tym dobrze oraz wierzy w to co powiedzial Jezus , przyjmujac zarazem Jego nauki , tylko ze ci ludzie nie stosuja sie do nauk Jezusa , takze kaplani tego nie czynia malo tego kaplani-biskupi pisza swoje nauki i nauczaja a sami nie stosuja sie do tych nauk ktore wpajaja swoim ""owieczkom"" .
Zeszlem z tematu ,przepraszam .

Twierdzilem i twierdze ze mordowanie zwierzyt w celach religilnych jest zbrodnia tak sam jak zabijanie na koridzie czy innych zabawach czy walkach kogotow ,psow itd,itd dla zabawy zarobku , satysfakcji gawiedzi jest zbrodnia i przestepstwem.

#33 2013-06-26 11:00:31

polliter
moderatus polliterus

Twierdzilem i twierdze ze mordowanie zwierzyt w celach religilnych jest zbrodnia tak sam jak zabijanie na koridzie czy innych zabawach czy walkach kogotow ,psow itd,itd dla zabawy zarobku , satysfakcji gawiedzi jest zbrodnia i przestepstwem.

Hehehe... dopiero tym zdaniem zszedłeś z tematu. http://macg.net/emoticons/laughing2

Cała reszta postu jest na temat.

#34 2013-06-26 17:21:13

Łosiu
Moderator

Proponuję ustalmy, że miał jak w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa"*- sam widziałem, że miał.
A niby dlaczego miał by mieć lepiej od nas?

Łosiu odnas i  Barbara Hershey*

http://www.thefancarpet.com/uploaded_assets/images/gallery/4181/The_Last_Temptation_of_Christ_37436_Medium.jpg

img/smilies/wink

....

#35 2013-06-26 21:08:48

mart
adept

polliter napisał(a):

Twierdzilem i twierdze ze mordowanie zwierząt w celach religijnych jest zbrodnia tak sam jak zabijanie na korridzie czy innych zabawach czy walkach kogotow ,psów itd,itd dla zabawy zarobku , satysfakcji gawiedzi jest zbrodnia i przestepstwem.

Hehehe... dopiero tym zdaniem zszedłeś z tematu. http://macg.net/emoticons/laughing2

Cała reszta postu jest na temat.

Chciałem edytować post lecz nie znalazłem odnośnika do poprawienia lub korygowania postu

#36 2013-06-26 21:32:02

polliter
moderatus polliterus

Rozumiem, nie Ty jeden masz z tym problem.

oraz wierzy w to co powiedzial Jezus

NIE! Te dwa miliardy ludzi wierzy w to, co ktoś napisał, że niby powiedział to Jezus. To robi różnicę.
Owszem, wielu chrześcijan nie bierze sobie do serca tych słów, ale to niekoniecznie muszą być słowa Jezusa, tylko jakiegoś skryby, który te słowa mu wcisnął w usta.
Mamy dowody tylko na ISTNIENIE Jezusa, cała reszta (nauki, cuda, czyny) może być (chociaż nie musi) wyssana z palca. Zgodnie z faktami historycznymi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jezus miał żonę, tylko co z tego wynika? Nic!

#37 2013-06-26 21:40:53

promyk
adept

A Ja coś wam ciekawego powiem:) Zapytam go:)))) i będziemy wiedzieli napewno,a nie przypuszczali:) to nasz brat

Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków

#38 2013-06-26 21:42:59

mordotymoja
Moderator

polliter napisał(a):

Zgodnie z faktami historycznymi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jezus miał żonę, tylko co z tego wynika? Nic!

Że może miał potomstwo.Co prawda do posiadania potomstwa żona nie jest niezbędna,ale jeśli Jezus traktował poważnie to co mówił to inaczej nie mógł,tylko z żoną .W zasadzie... img/smilies/smile

#39 2013-06-26 21:46:10

promyk
adept

polliter napisał(a):

Rozumiem, nie Ty jeden masz z tym problem.

oraz wierzy w to co powiedzial Jezus

NIE! Te dwa miliardy ludzi wierzy w to, co ktoś napisał, że niby powiedział to Jezus. To robi różnicę.
Owszem, wielu chrześcijan nie bierze sobie do serca tych słów, ale to niekoniecznie muszą być słowa Jezusa, tylko jakiegoś skryby, który te słowa mu wcisnął w usta.
Mamy dowody tylko na ISTNIENIE Jezusa, cała reszta (nauki, cuda, czyny) może być (chociaż nie musi) wyssana z palca. Zgodnie z faktami historycznymi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jezus miał żonę, tylko co z tego wynika? Nic!

Podam przykład,Jezus wisząc na krzyzu wypowiedział taki słowa,Boże aleś mnie uświęcił:)) wiem że to trochę nie na miejscu,ale tak mnie to rozbawiło że do tej pory nie mogę się powstrzymać :love1:

Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków

#40 2013-06-26 21:47:28

polliter
moderatus polliterus

No i?
Miał gromadkę dzieci z żoną, może jeszcze z nałożnicą (często wyjeżdżał w delegacje), ale co to zmienia? Mahomet też miał dzieci, św. Piotr miał dzieci, Siddartha miał dzieci... robił to, co należy do faceta, rozsiewał nasienie. img/smilies/big_smile

Stopka forum