Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#261 2011-12-30 18:00:09

Lidka
mentor

Re: Jezus - Wielka Zagadka Ludzkości

To już zakrawa na jakąś paranoję, Sosan... Jak Ty w jedności widzisz 2 podmioty, to tak trochę jak rozdwojenie jaźni, a wiesz, to raczej chorobliwe.. img/smilies/wink

Niezbyt 'zdrowe' jest też widzenie w umyśle ludzkim 'patologii'. I jednoczesne niedostrzeganie innych wartości, który duch wcielony (człowiek) ma do dyspozycji.

Moje 'gierki słowne' stworzyły problem ludzkiego ciała, jak piszesz, a Andra napisała jeszcze lepiej w którejś ze swoich wypowiedzi, że to tylko 'iluzja umysłu' (coś w tym stylu, sens pozostał, nawet jeśli słowa nieco inne). Czyli żadne z Was nie jest człowiekiem? Nie postrzega tego, że ma materialne ciało i żyje w rzeczywistości materialnej? Hmmm... To bardzo ciekawe! img/smilies/big_smile

Tym bardziej, że obydwoje używacie kompulsywnego sposobu myślenia w dyskusji ze mną i w wypowiadaniu Waszego zdania...

Sosan, JA, mimo iż z szerszej perspektywy człowiekiem nie jestem, jestem nim 'tu i teraz' i akceptuję ten fakt. I umysłem posługuję się, także dzięki niemu rozumiem. A rozumienie, masz rację, odbywa się nie w umyśle, a jedynie za jego pomocą, WE MNIE.

Pozdrawiam!

Lidka

#262 2011-12-30 18:11:01

Sosan
szlachetny gawędziarz

Asmaani,

hmm, czy ktoś przed chwilą mówił o moich problemach z argumentowaniem ? img/smilies/wink
a co my tu mamy- jakieś niejasne tezy o błędnych poglądach i nie trzymaniu się kupy. Może tak nieśmiało spytam-  co konkretnie ? img/smilies/wink
jaki aspekt pustki ? Chyba nie boisz się wejść w merytoryczną polemikę z gościem , który nie umie argumentować.. img/smilies/wink
bo wychodzi z tego raczej takie szczeniackie- Ty nie rozumiesz, to głupie ! nie zrozumiałeś itd.

co do Nagarjuny, dzięki, znam i czytałem.. Ty jednak nie bardzo go zrozumiałaś, skoro założyłaś sobie kajdany islamu . Zacznij więc argumentować w stylu Nagarjuny, to i ja z przyjemnością poczytam img/smilies/smile

Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.
What changes is not real and what is real cannot change.
You are that secret, that purity beyond change and description

~ Papaji

#263 2011-12-30 18:16:29

asmaani
przyboczny

hehe img/smilies/big_smile a co ty wiesz o islamie? zupelnie nic. wiec daruj sobie img/smilies/smile

a co dokladnie Nagardzuny czytales?

merytorycznie to mozemy porozmawiac kiedy uporzadkujesz mysli w glowie. i nie na tym watku. plus, keidy bede miala czas bo teraz autentycznie mi go szkoda.

"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

#264 2011-12-30 18:27:29

Sosan
szlachetny gawędziarz

Lidka napisał(a):

To już zakrawa na jakąś paranoję, Sosan... Jak Ty w jedności widzisz 2 podmioty, to tak trochę jak rozdwojenie jaźni, a wiesz, to raczej chorobliwe.. img/smilies/wink

Niezbyt 'zdrowe' jest też widzenie w umyśle ludzkim 'patologii'. I jednoczesne niedostrzeganie innych wartości, który duch wcielony (człowiek) ma do dyspozycji.

Moje 'gierki słowne' stworzyły problem ludzkiego ciała, jak piszesz, a Andra napisała jeszcze lepiej w którejś ze swoich wypowiedzi, że to tylko 'iluzja umysłu' (coś w tym stylu, sens pozostał, nawet jeśli słowa nieco inne). Czyli żadne z Was nie jest człowiekiem? Nie postrzega tego, że ma materialne ciało i żyje w rzeczywistości materialnej? Hmmm... To bardzo ciekawe! img/smilies/big_smile

Tym bardziej, że obydwoje używacie kompulsywnego sposobu myślenia w dyskusji ze mną i w wypowiadaniu Waszego zdania...

Sosan, JA, mimo iż z szerszej perspektywy człowiekiem nie jestem, jestem nim 'tu i teraz' i akceptuję ten fakt. I umysłem posługuję się, także dzięki niemu rozumiem. A rozumienie, masz rację, odbywa się nie w umyśle, a jedynie za jego pomocą, WE MNIE.

ojej, Lidka się wkurzyła, chyba nadepnąłem na jakiś odcisk img/smilies/wink
nie, moja droga, rozdwojeniem jaźni jest dialog samym sobą w myślach, lubienie siebie samego, kochanie, nienawidzenie.. Umysł tworzy taki podział.. jedna część krytykuje drugą część.. pojawia się coś w rodzaju super- ego, wyrzutów sumienia itd, i to jest chorobliwe.
a to, że jedna " substancja" manifestuje się w wielu formach to po prostu specyfika rzeczywistości materialnej img/smilies/smile

Kolejny błąd. ja nie dostrzegam w umyśle ludzkim patologii, tylko w identyfikacji z tym umysłem. Drobna, ale znacząca różnica img/smilies/smile
i tylko wychodząc poza hipnozę przymusowej werbalizacji będziesz w stanie dostrzec inne wartości , jakie duch ma do dyspozycji.

Twoje gierki słowne rozmyły tylko kwestię umysłu kompulsywnego jako głównego problemu. Skaczesz z tematu na temat, bo nie masz argumentów. Jest zasadnicza różnica między byciem człowiekiem ( na zasadzie identyfikacji) i życiu w człowieku . sama napisałaś " ma materialne ciało".. czyli jednak " ma" a nim nie jest img/smilies/wink

Widzę, że nie bardzo wiesz co oznacza kompulsywny...  Praktyczne użycie umysłu nie wyklucza nawet ciągłych ,10 godzinnych przemów.. nie w tym rzecz.. kiedy ktoś "schodzi ze sceny" i nie mając rozmówcy wciąż prowadzi z sobą dialogi/monologi w głowie wtedy możemy powiedzieć o czymś kompulsywnym.

a to ci niespodzianka... z tym " rozumienie jest poza umysłem", tyle o tym dyskutowaliśmy.. a tu nagle zmiana zdania .. robisz postępy img/smilies/smile została jeszcze jedna kwestia-  Kim jest wiec to " WE MNIE" ?

Nothing ever happened or ever will. You have always been perfect Love and Peace.

~ Papaji

#265 2011-12-30 18:37:50

angel
adept

Aż tak ambitna nie byłam by wszystko przeczytać co zawiera temat.
I nie pojmuję; co Jezus ma do świadomości.
Czy Jezus jest zagadką, a jeśli, to dla kogo?
Każda wiara ma swoje "światło" o Jezusie, bo posiada swoje doktryny, natomiast ateiści nie wierzą, więc niby dlaczego miałby Jezus być dla nich zagadką.

Wasze wypowiedzi możma porównać do wyznań, bo każde jest najmądrzejsze, najprawdziwsze, a tym samym najlepsze, bo wybrało najodpowiedniejszą drogą. Wasz rozwój duchowy idzie różnymi ścieżkami i napewno nie jesteście w tym samym miejscu, ale z wypowiedzi wynika, że każdego z Was ścieżka jest najważniejsza, najlepsza.

#266 2011-12-30 18:41:19

Sosan
szlachetny gawędziarz

asmaani napisał(a):

hehe img/smilies/big_smile a co ty wiesz o islamie? zupelnie nic. wiec daruj sobie img/smilies/smile

a co dokladnie Nagardzuny czytales?

merytorycznie to mozemy porozmawiac kiedy uporzadkujesz mysli w glowie. i nie na tym watku. plus, keidy bede miala czas bo teraz autentycznie mi go szkoda.

nie muszę znać szczegółowego wystroju więzienia, ile tam jest kwiatków, firanek i prycz, aby widzieć wiezienie img/smilies/smile Jakakolwiek ideologia, w która inwestujesz swoje poczucie Ja, z którą się utożsamiasz i kierujesz w nią życiu jest wiezieniem.. Ty z tego co czytam kierujesz się bardziej ku sufizmowi.. Dojrzałaś wiec już okno w celi.. pora z niej wyjść całkiem img/smilies/smile

tak szczerze- wiele fragmentów poszczególnych pism.. ale biorąc pod uwagę to, że czytałem również o ponad 100 innych mistykach, to nic z tego nie pamiętam img/smilies/smile nie mam tak super pamięci, żeby Ci powiedzieć, kto kiedy i jak mówił.. no chyba, że to jest Bodhidharma img/smilies/wink

no wiesz. ja warunku nie stawiam: kiedy opuścisz islam, wtedy pogadamy bo inaczej twoje myślenie jest zainfekowane tą ideologią.. img/smilies/wink Możemy wymyślec jakiś krótki temat, wypowiedzi po max 5 zdań ( żeby się wszystko nie rozmyło jak w przypadku mojej polemiki z Lidką)
szkoda ci czasu na merytoryczną dyskusję, a na taką zaczepliwą i niekonkretną to już nie img/smilies/smile Na razie dmuchasz tylko balon w stylu " pustkę mam obcykaną" a nadal nic z tego nie wynika... img/smilies/wink

~ Papaji

#267 2011-12-30 19:08:35

Sosan
szlachetny gawędziarz

asmaani napisał(a):

"Budda opisuje w "Sutrze Króla Medytacyjnej Koncentracji"[1]:
Zarówno egzystencja, jak i nieistnienie to skrajności.
Czystość i nieczystość to również ekstrema.
Takowoż, porzuciwszy wszelakie skrajności,
Mędrzec nie spoczywa nawet (w ich) środku."

pojawia się wiec pytanie, co stwarza skrajność ? co definiuje czystość czy nieczystość i kiedy ten definicje mędrzec może odrzucić ? Jest to możliwe w myśleniu i jego kompulsywnym naklejeniu etykietek, czy tylko w przypadku wyjścia poza kompulsywne myślenie ?

i jeszcze jedna sprawa - nie spoczywanie w skrajnościach" nie oznacza, że jako np. szef jakieś firmy mówisz o porządku i braku porządku w urzędach, złym o dobrym roku... bo to wymiar praktyczny życia...
nie spoczywanie w skrajnościach jest natomiast wskazówką dla naszego umysłu psychologicznego, który ma skłonność do identyfikowania się i przymusowego oceniania.

~ Papaji

#268 2011-12-30 19:14:01

Sosan
szlachetny gawędziarz

asmaani napisał(a):

Dowodzenie Nagardżuny zwane "Królem wszystkich argumentów" prezentuje to następująco:
Wszystko jest współzależne, w rozumieniu konwencjonalnym wszystkie zjawiska tworzą się i zanikają pod wpływem odpowiednich dla nich przyczyn i warunków, pomimo że na poziomie ostatecznego wglądu nie można w tych zjawiskach odnaleźć ich inherentnej, wrodzonej i niezależnej egzystencji, jednak gdyż względnie wydają się one tak pojawiać i zanikać, nie ma dlatego również totalnej pustości, jako nicości.
Uzupełnia to dowodzenie Nagardżuny zwane "Czterema Granicami (Limitami)":
Zjawiska konwencjonalnie wydają się przejawiać, gdyż na poziomie ostatecznego wglądu nigdy nie powstały i nigdy nie znikną z powodu nieskończonej ilości niezbędnych do tego przyczyn i warunków. Jest niemożliwym by zaistniało kiedykolwiek jakiekolwiek zjawisko z powodu jednej tylko odseparowanej (tj. inherentnej, wrodzonej, niezależnej) przyczyny czy warunku bądź wielu takich przyczyn i warunków, gdyż w istocie było nieskończenie wiele współzależnych od siebie warunków i przyczyn (np. by zakwitł kwiat nie wystarczy tylko wilgotna gleba, lecz również choćby promienie słońca, które zależą nie tylko od zasłaniającego tą rośliną otoczenia, ale i od atmosfery ziemskiej, reakcji nuklearnych w słońcu, położenia układu słonecznego wzg galaktyki, która trwa już wiele miliardów lat itd. itd.). Podobnie można udowodnić, że jest niemożliwym by owe zjawisko kiedykolwiek w podobny sposób zanikło z powodu jakiekolwiek odseparowanego rezultatu bądź wielu takich rezultatów."

Nagarjuna ma racje, ale jego wywody są zbyteczne.. To tworzenie teorii, bez praktycznych wskazówek.. ja bardziej cenie mistrzów, którzy od razu " walą" w sedno" bez zbytecznego filozofowania. Pod tym względem Nagarjuna nie umywa się do Śiwy czy Patanjaliego.
a teraz znajdź mi w jakimś tekście łebskiego Nagarjuny sugestię zamknięcia się w gronie jakieś ideologii.. no chyba, ze są bardziej łebscy od niego, którzy to sugerują img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Sosan (2011-12-30 19:15:01)

~ Papaji

#269 2011-12-30 19:20:49

Lidka
mentor

angel napisał(a):

Nie pojmujesz? O, to wielka szkoda... Ale trudno!

angel napisał(a):

Wasze wypowiedzi możma porównać do wyznań, bo każde jest najmądrzejsze, najprawdziwsze, a tym samym najlepsze, bo wybrało najodpowiedniejszą drogą. Wasz rozwój duchowy idzie różnymi ścieżkami i napewno nie jesteście w tym samym miejscu, ale z wypowiedzi wynika, że każdego z Was ścieżka jest najważniejsza, najlepsza.

Aniołku, nie ma znaczenia, co kto z nas mówi. Nie możesz wiedzieć, co w nas siedzi, że tak powiem (nikt nie może tego wiedzieć względem innych). Znaczenie ma to, jaką wartość nada temu 'odbiorca' tych treści.

(i to będzie wyrazem poziomu jego świadomości, ale jak nie pojmujesz, to... cóż... też dobrze img/smilies/wink).

Pozdrawiam!

Lidka

#270 2011-12-30 22:54:55

angel
adept

Lidka napisał(a):

angel napisał(a):

Nie pojmujesz? O, to wielka szkoda... Ale trudno!

angel napisał(a):

Aniołku, nie ma znaczenia, co kto z nas mówi. Nie możesz wiedzieć, co w nas siedzi, że tak powiem (nikt nie może tego wiedzieć względem innych). Znaczenie ma to, jaką wartość nada temu 'odbiorca' tych treści.

(i to będzie wyrazem poziomu jego świadomości, ale jak nie pojmujesz, to... cóż... też dobrze img/smilies/wink).

Tak i to szkoda obustronna, bo nie jesteście wstanie mądrości tej wyjaśnić, a ja nie pojmę, bo jej nie wyjaśnicie.
Jeśli mówicie bez znaczenia, to po co w ogóle mówicie, przecież i jedno i drugie jest bez znaczenia, wg Twej wypowiedzi.
Nikt nie wie o drugim co w nim siedzi, ale również człek sam nie wie co w nim siedzi, bo np. w chwilach zagrożenia nikt z Was nie wie jak postąpi, mimo, że przygotowywał się na taką ewentualność.
I z ostatnim zdaniem się zgodzę, bo wcześniej napisałam, że Wasz rozwój idzie różnymi drogami i żadne z Was nie uznaje innej niż własna droga.

#271 2011-12-30 23:20:09

Sosan
szlachetny gawędziarz

asmaani napisał(a):

i wlasnei dlatego pewne nauki latami sie studiuje pod kierunkiem urzeczywistnionego nauczyciela- aby w sobie nie wytwarzac blednych pogladow.
.

Możesz studiować 100 lat u mistrza i mieć tylko prawdziwe i słuszne poglądy, ale to nie będzie miało żadnego znaczenia. Znaczenie ma tylko osobisty wgląd, nie teoria, lecz żywe doświadczanie..
Mylisz też poglądy ze wskazówkami...  Pogląd opiera się na identyfikacji z pewną grupą konceptów, wskazówka jest natomiast pewnym narzędziem wskazującym na to, co jest poza ta wskazówką... I błędne wskazówki to te, które wprowadzają człowieka w gąszcz konceptów, uwarunkowań, tworzą skomplikowane struktury filozoficzne, są nabywaniem o czymś wiedzy... te właściwe za to pokazują drzwi.. do świata ciszy, niekonceptualnej rzeczywistości, do esencji naszego Ja. I tutaj możesz grac i kombinować jak Ci pasuje... Możesz powiedzieć" jesteś ciszą ", ale możesz też powiedzieć " Ty nie jesteś ciszą "- w zależności od kontekstu rozmowy i poziomu świadomości rozmówcy.

~ Papaji

#272 2011-12-31 07:16:24

Lidka
mentor

angel napisał(a):

Tak i to szkoda obustronna, bo nie jesteście wstanie mądrości tej wyjaśnić, a ja nie pojmę, bo jej nie wyjaśnicie.
Jeśli mówicie bez znaczenia, to po co w ogóle mówicie, przecież i jedno i drugie jest bez znaczenia, wg Twej wypowiedzi.
Nikt nie wie o drugim co w nim siedzi, ale również człek sam nie wie co w nim siedzi, bo np. w chwilach zagrożenia nikt z Was nie wie jak postąpi, mimo, że przygotowywał się na taką ewentualność.
I z ostatnim zdaniem się zgodzę, bo wcześniej napisałam, że Wasz rozwój idzie różnymi drogami i żadne z Was nie uznaje innej niż własna droga.

Aniołku, to już było... Każde z nas wyjaśniło swój punkt widzenia i to w wielu rożnych wątkach...

I nie, o tym, co dopiero się zdarzy nikt nie ma prawa wiedzieć (o swoich reakcjach i zachowaniu). Ma wgląd w siebie samego na bazie przeszłości o aktualnego odczucia.

Ja nie wiem, co kto uznaje, a czego nie, nie 'siedzę' w nikim, piszę na podstawie tego, co ta osoba chce powiedzieć. I wiele wypowiedzi świadczy właśnie o tym nieuznawaniu innych dróg. Ale z całą pewnością mogę mówić tylko o mnie samej: ja uznaję wszelkie inne drogi (cokolwiek Ty o tym sądzisz, Twoje zdanie nie jest prawdą o mnie, a tylko wyrazem Ciebie samej).

Pozdrawiam!

Lidka

#273 2011-12-31 13:02:27

Andra
Gość

asma, wiesz- buddyzm, islam...co bylo przedtem? Zupelnie jakbys szukala na zewnatrz, u innych tego co jest w Tobie, jakbys bala sie zrobic samodzielnie choc jeden krok...? Pamietasz, mowilam Ci o rozy, taka Cie widze- dlaczego inni musza pokazac Ci Twoje piekno, czystosc, madrosc?

#274 2011-12-31 13:58:41

Sosan
szlachetny gawędziarz

Dokładnie, Asmaani zupełnie się pogubiła.. nadrabia to tylko aroganckim " ja mam obcykane, a Ty nic nie wiesz" oraz wklejaniem linków img/smilies/wink
Zresztą nie może obrać innej strategii , widzi jak Lidka jest regularnie punktowana w kontekście nieścisłości, wypaczania informacji, które podaje rozmówca i bajkopisarstwa-  lepiej wiec się nie wychylać img/smilies/wink i być tajemniczym ... bo zaś Sosan dopatrzy się jakiegoś zonka img/smilies/smile
Wszystko do bólu przewidywalne i wskazujące jednoznacznie, że rozmówca nie ma żadnych argumentów i  potrafi się tylko puszyć  img/smilies/wink

~ Papaji

#275 2011-12-31 14:18:42

Andra
Gość

eee tam Sosan, nie az tak. Ty masz  racje, i Lidka, i asma, te ziarna prawdy sa rozsiane w religiach, opakowane w slowa, ale mozna je znalezc we wszystkim, gdy nie zwaza  sie na opakowanie.

#276 2011-12-31 14:32:06

Sosan
szlachetny gawędziarz

Andra napisał(a):

eee tam Sosan, nie az tak. Ty masz  racje, i Lidka, i asma, te ziarna prawdy sa rozsiane w religiach, opakowane w slowa, ale mozna je znalezc we wszystkim, gdy nie zwaza  sie na opakowanie.

W danej religii masz dwa wyjścia- albo znajdujesz to "ziarno" i automatycznie wychodzisz poza religię...albo też bawisz się w ideologie, koncepty, rytuały, dyscypliny i jeszcze bardziej wypaczasz przesłanie danego mistyka. Asmaani ma np. konkret w swoim opisie... ale skoro nadal bawi się w religie, to go nie zrozumiała img/smilies/wink

~ Papaji

#277 2011-12-31 16:59:28

Ja?!
kreatorus moderatorus

a tu jest 3 wyjście http://zyczenia.web21.pl/uploads/2008/07/daum6.gif

fuck it.

#278 2011-12-31 17:15:20

Sosan
szlachetny gawędziarz

Nie, to jest 3 wyjście http://www.sherv.net/cm/emo/funny/1/mooning

~ Papaji

#279 2011-12-31 17:22:27

Abesnai
Canis dirus / Administrator

A nie ... bo to jest trzecie wyjście img/smilies/big_smile
http://blog.nielegalna.pl/site_media/post/2010/11/10/10205062324e05d150cc_125_230_1_0.jpg

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#280 2012-01-01 19:52:07

Łosiu
Moderator

img/smilies/1087 ...a wracając do tematu ...
Tautologia heretyka-agnostyka:
Trzy dowody na to, że Jesus był kobietą:
1. Musiał nakarmić wszystkich akurat wtedy, kiedy nie było nic do jedzenia,
2. Usiłował nauczać facetów, którzy nic nie rozumieli,
3. i nawet gdy był już martwy musiał wstać, bo ciągle  coś było do zrobienia.

Ostatnio edytowany przez Łosiu (2012-01-01 19:57:06)

img/smilies/wink

....

Stopka forum