Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2012-12-19 09:15:24

victoria
adminka

Re: SZKODLIWY SKUTEK SPOWIEDZI, czyli dyskusja o moralności.

Łosiu, Łosiu........ chyba nic więcej nie powiem  img/smilies/big_smile

Ja?!  ale ja nie pisałam, że nie wolno Ci mieć takiego a takiego zdania o całej religii chrześcijańskiej, które w ostatnim poście ograniczyłeś już tylko do KK img/smilies/smile nie dajesz rady, forma słaba img/smilies/tongue piszesz, że byłeś baranem, przykro mi bo w naszych czasach zmiany międzygatunkowe są niesety jeszcze niemożliwe img/smilies/big_smile i obrażanie kogokolwiek Ci w tym nie pomoże, nie doda Ci również siły, nie sprawi że urośniesz w cudzych oczach, tak jak rośniesz w swoich.

Baabciu, idealnie nie będzie nigdy bo tacy są ludzie, zawsze bądą i źli i dobrzy i zadowoleni i niezadowoleni, będą się dla siebie poświęcać i siebie krzywdzić niezależnie czy wierzą czy nie, niezależnie jaki mają kolor skóry, jakie poglądy reprezentują, jakie posiadają wykształcenie. Ale nic nie usprawiedliwia obrażania kogokolwiek na forum internetowym, a już napewno nie anonimowość. Nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność za grupę ludzi, obojętnie religijną, zawodową, polityczną etc Jeśli listonosz kradnie, to nie możesz o to obwiniać wszystkich listonoszy i nazywać ich złodziejami, ani wymagać, aby porzucili pracę, by nie przebywać w jednej grupie ze złodziejem, przemyśl to sobie.

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#22 2012-12-19 09:40:58

baabcia
bo ja wiem

jeśli wierzący są różni to nie można ich obrazić w całej masie
mam wrażenie, że każdy z nich wierzy w co innego i w tym jest dramat

coś działa nie tak

to tak jak z tą spowiedzią - nie dość, że większość nie mówi prawdy w konfesjonale, bo chyba nie widzi sensu  to  jednak chodzi, żeby mieć - no właśnie co?

można dyskutować, czy 15 minut wieczorem w spokoju sam ze sobą na sam nie czyni więcej dobrego niż 'pobieranie zaświadczeń'  przy konfesjonale - o tym mogą rozmawiać wierzący i niewierzący  - ale trudno  bo wierzący chcą wierzyć, że mają  certyfikaty na bycie lepszym
wydaje mi się, że na ziemi to tak po równo musimy się starć wszyscy by nie zejść na psy

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#23 2012-12-19 10:05:36

victoria
adminka

Ok trzymajmy się spowiedzi img/smilies/smile piszesz

większość nie mówi prawdy w konfesjonale

na czym opierasz pewność? na własnym doświadczeniu? czy na fakcie, że część ludzi kłamie wszędzie, więc z pewnością i tam? czy na tej podstawie można komuś zarzucić fałszywą moralność? czy odejście z Chrześcijaństwa, KK czy jakiej kolwiek religii daje glejt uczciwości i prawości? czy fakt, że są ludzie fałszywi i amoralni, pozwoli Ci powiedzieć o sobie jestem fałszywa i amoralna?

jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#24 2012-12-19 11:49:34

Ja?!
kreatorus moderatorus

fałsz katolicki objawia sie najczęściej poza kościołem bo w kościele starają sie być lepsi ale już wychodząc z kościoła zdejmują swoje święte oblicze które mają zwykle od święta.
Facet po mszy pujdzie na piwo, po piwie rytuał bicia żony.
Facetka po mszy pujdzie obgadać koleżanke bo ubrała sie śmiesznie.
Po wyjściu z kościoła ludzie przypominają sobie ilu ludzi nienawidzą, ilu ludzi chcą oszukać by na nich zarobić. Jedna wymówka im przyświeca ''trzeba jakoś przeżyć''

Nie sposób obrazić człowieka prawego i uczciwego, zwykle obrażają sie ludzie o niskim poczuciu swojej wartości.
Dlaczego człowiek mądry miałby sie obrażać jeśli ktoś mu powie że jest głupi ? czyżby jego mądrość zależała od opinii innych ?
Dlaczego obraża sie człowiek gdy sie mu zarzuca kłamstwo jeśli kłamcą nie jest ?

Ostatnio edytowany przez Ja?! (2012-12-19 12:32:13)

fuck it.

#25 2012-12-19 12:34:19

victoria
adminka

Pies pogrzebany jest w Twojej głowie.... Nie radzisz sobie z tym, wszystko co chrześcijańskie, no nie, teraz już tylko katolickie jest złe, Katolicy są fałszywi, Katolicy się nienawidzą a jad płynie z Twoich ust, już nie katolickich....

Ja?! napisał(a):

normy dla społeczeństwa określają chorzy ludzie bojący się inności, dopatrujący się wszędzie zachowań niebezpiecznych dla siebie i otoczenia lub niezgodnych z ich normą normalności.

pomyśl, czy Ty właśnie nie próbujesz jakiejś normy Katolikom narzucić?

#26 2012-12-19 12:59:21

baabcia
bo ja wiem

victoria napisał(a):

Ok trzymajmy się spowiedzi img/smilies/smile piszesz

większość nie mówi prawdy w konfesjonale

na czym opierasz pewność? na własnym doświadczeniu? czy na fakcie, że część ludzi kłamie wszędzie, więc z pewnością i tam? czy na tej podstawie można komuś zarzucić fałszywą moralność? czy odejście z Chrześcijaństwa, KK czy jakiej kolwiek religii daje glejt uczciwości i prawości? czy fakt, że są ludzie fałszywi i amoralni, pozwoli Ci powiedzieć o sobie jestem fałszywa i amoralna?

- dlaczego założyłaś, że nie myślę o tym poważnie

- nigdzie nie piszę, że jeśli ktoś czy 3 to wszyscy - bardzo mi daleko do tego

- mnie przeszkadza kiedy obok mnie staje ktoś i udaje, że łączy nas coś co akurat nas dzieli - stąd pytanie jak to jest, że nie ma problemu by tolerować w kościele dziwne rozdwojenie jaźni

dam przykład drastyczny ale pokazujący jak 'kłamstwo w konfesjonale' wpływa na innych, jak może rujnować im życie 

są kobiety, które rodzą kolejne nieplanowane dzieci, bo tak zorganizował im głowę kościół; są kobiety które mają luz na 'jakieś tam ple ple' w kościele - stosują antykoncepcje zakazaną przez kościół  i nie mają zamiaru z tego się spowiadać
czy to uczciwe dla siebie traktować jako 'ple ple' a pozwalać głosić jako powszechnie świetne pozostałym?

tu widzę winę i traktuję to jako zakłamanie - szkodzące innym

nie jest to przykład odosobniony -  i nie trudno zdawać sobie z tego sprawę

część ludzi jest zakręcona w kościół tak, że rozum im to odbiera, część ma tylko etykietkę na pokaz ja wierzę - oczywiście jest olbrzymia grupa ludzi wierzących z zaangażowaniem i troską i z nimi można spokojnie dyskutować - nie uciekają od nazywani problemów po imieniu

wiara może być ważna i dobra w życiu człowieka i narodu ale może być również narzędziem do robienia wody sodowej z mózgu, zniewalania ludzi i zawłaszczania władzy

pięknie wyglądały przygotowania do pogrzebu  Abp Józefa Życińskiego - można o tym nie chcieć wiedzieć, a można zastanawiać się czym jest kościół w Polsce dziś i czy krytykowanie takich głębokich różnic w pojmowaniu uczciwości to ważne czy błahe - przykład pierwszy z brzegu;

a babcia idzie do kościoła i myśli, że to takie dobro nieskończone i buli i słucha a tam raz Rydzyk/Dziwisz/Nycz/  i z zamkniętymi ustami ci którym łatwo zabronić wypowiadania się

na pewno jest to grzech w rozumieniu kościoła - ciekawe kto się spowiada z myślenia:  "jakby tak pogonić tych pasibrzuchów do roboty, pozabierać kasę i rozliczyć z bezeceństw"  - a tak myśli wielu na co dzień

ale może to tylko ja tak sobie czasem rano do porannej kawy myślę co powiedzieć młodej dziewczynie, która nie stosuje antykoncepcji bo to grzech - i biedna wierzy, że eleganckim wykształconym paniom to tak się udaje, bo przecież chodzą do komunii to przecież żadna nie ma spiralki nie łyka tabletek  i nie wierzy ginekologom tylko księdzu

może tylko moja kawa bywa taka zmącona

#27 2012-12-19 13:33:58

victoria
adminka

Nie założyłam, że piszesz niepoważnie, raczej chciałabym żeby o trudnych, ciężkich problemach, lekko dyskutować img/smilies/big_smile ring mi się nie marzy... Wychowanie dziecka, na wierzącego, myślącego inteligentnego i wykształconego młodego człowieka nie sprowadza się do wiary w słowa księdza, priorytet mają rodzice, środowisko, potem szkoła. Żle się stało, że nauka religii jest w szkole, że stała się jeszcze jednym przedmiotem do "odbębnienia", jest źle, że rodzice, chociaż już z nauczycielami potrafią wygrywać o właściwy sposób nauczania, wychowywania ich dziecka, nie potrafią, nie chcą tego samego z nauczycielami religii, ludźmi bardzo często zupełnie do tego nieprzygotowanymi, a przecież nikt inny za nich tego nie zrobi.
Jeśli babci takie postępowanie odpowiada i robi wszystko świadomie, jakie ja mam prawo do krytyki jej osoby, a już nie wyobrażam sobie do wpływania na jej decyzje? Że buli bez zmróżenia oka swoje własne pieniądze? Równie dobrze, mogłabym decydować kto ma prawo grać w totka, iść na piwo, czy dać kasę żebrakowi img/smilies/wink
KK to nie tylko polscy księża, ja proponowałabym zobaczyć jak kk funkcjonuje w paru innych krajach Europy i spróbować przenieść co nieco dobrych doświadczeń na polski grunt, a przede wszystkim spojrzeć na siebie, bo księża nie są nam dani z nieba, są wychowani pośród nas, są synami, braćmi, przyjaciółmi a często i ojcami. I jeśli fałsz zdarza się wśród nas to nie może nie zdarzyć się wśród księży.
Smutne jest tylko, że ludzie czasami nie pamiętają, że księża są dla nas a nie my dla nich. Ale to i tak nie jest powód do obrażania wszystkich wiernych i księży.
Smutne jest to że musiałam pisać po łebkach z braku czasu img/smilies/big_smile

#28 2012-12-19 13:58:59

Ja?!
kreatorus moderatorus

Ty ciągle o tym obrażaniu, nazywam coś co istnieje, klamca nie ma prawa sie obrażać że jest kłamcą chyba że chce ukryć to że nim jest.
Człek fałszywy nie ma prawa sie obrażać chyba że chce to ukryć lub sie tego wstydzi.
Dziwki nie obrażają sie gdy sie je nazywa dziwkami dopóki akceptują to kim są, dopuki nie wstydzą sie tego co robią.

Zwykle obrażają sie ci co chcą coś ukryć czego sami sie wstydzą.
Głupi chce ukryć głupote jeśli jej nie akceptuje.
Mądry chce ukryć mądrość jeśli sie jej wstydzi.
Przestępcy chcą ukryć to co robią.

Wszystko przez to że ludzie nie akceptują siebie takimi jakimi są.
Bez akceptacji siebie nie nastąpi żadna zmiana na lepsze.

fuck it.

#29 2012-12-19 17:47:21

baabcia
bo ja wiem

zdaje się że Victoria ma więcej zastrzeżeń do księży niż ja

w sumie to nic dziwnego - od środka na pewno łatwiej dostrzec i niestety chyba bardziej boli

co do 'zabierania babciom dowodu'  oczywiście nie należy absolutnie - ale

jeśli widzimy, że ktoś żeruje na słabszym to jak najbardziej należy 'walić w mordę' -  kilka razy uznałam, ze należy postawić na  nogach to co sie komuś wydawało prawem boskim nieomal - oj bywa podle i nie wolno odpuszczać - bo co mnie to - no mnie akurat denerwuje stawianie na głowie niektórych spraw

po świętach będzie więcej czasu - możemy pogadać

#30 2012-12-19 17:55:19

mont_kaw
zwierzak

victoria napisał(a):

... Ja oczekuję przeprosin, jestem Chrześcijanką i nie widzę powodu by nazywać mnie kłamcą, oszustem czy zarzucać brak moralności. O ile krytyka religii, ich podstaw, budowy i funkcjonowania kościołów jest naturalną sprawą w dyskusjach o tyle obrażanie ludzi na tej podstawie jest dla mnie niedopuszczalne...

Chrzescijanska moralnosc img/smilies/smile
Absolutna moralnosc,ktora wybiera czlowiek religijny zawieralaby np :
-kamieniowanie ludzi za cudzolostwo?,
-smierc za apostazje?,
-kara za zlamanie sabatu?...
celowo pomine katolicyzm bys nie czula sie obrazona  img/smilies/smile
To sa rzeczy,ktore sa oparte na religii absolutna moralnoscia.Czy chcesz takiej moralnosci?
Jesli przyjrzymy sie moralnosci ludzi xxi w,nie wierzymy juz w niewolnictwo,wierzymy w rownosc kobiet.Wierzymy w lagodnosc,dobroc dla zwierzat.To sa wszystko rzeczy zupelnie niedawne.Maja marginesowe,jesli nie mikroskopijne podstawy w Biblii lub w Koranie.Sa to rzeczy,ktore rozwinely sie w czasie historycznym poprzez konsensus przemyslen,trzezwych dyskusji,sporow,teorii prawa.politycznej i moralnej filozofii.Nie pochodza one z religii!,do takiego stopnia,ze zeby znalezc dobre miejsca w pismach swietych-musisz przebierac.
Przeszukujesz Biblie i Koran i z rzadka znajdziesz werset,ktora da sie zaakceptowac jako oswiadczenie moralne.I mowisz "patrz,patrz -to jest religia" .A opuszczasz wszystkie okropne kawalki .I mowisz "nie,my juz w to nie wierzymy,wyroslismy".
Oczywiscie wyroslismy z powodu swieckiej filozofii moralnosci i racjonalnej dyskusji.
Ale zawsze mozemy wrocic za pomoca moralnosci chrzescijanskiej do XVI wieku.

#31 2012-12-19 19:59:38

victoria
adminka

Cofnij się dalej i weź odpowiedzialność za wszystkie ziemskie rzezie, przyjmij na siebie moralnośc wielkiej Grecji, Persji, Egiptu, Chin i Rzymu i dopiero potem będziesz mi mógł zarzucić odpowiedzialność za  niemoralność sprzed XVI wieku.
Nie bardzo wiem co chcesz osiągnąć, rozliczenia ludzkości ze wszystkich zbrodni przeciwko sobie, czym jest na tym tle 2000 lat  chrześcijaństwa,  chyba wybrałeś nieodpowiedni temat i jeszcze bardziej nieodpowiedni sposób.

Fakt, że potrafimy na wiele rzeczy spojrzeć krytycznie nie stawia nas ponad innymi, odsyłam do poprzednich moich postów, bo bez sensu powtarzać w kółko to samo, jakby się miało do czynienia z ciasnymi umysłami img/smilies/big_smile

Ja?! napisał(a):

Ty ciągle o tym obrażaniu, nazywam coś co istnieje, klamca nie ma prawa sie obrażać że jest kłamcą chyba że chce ukryć to że nim jest.
Człek fałszywy nie ma prawa sie obrażać chyba że chce to ukryć lub sie tego wstydzi.
Dziwki nie obrażają sie gdy sie je nazywa dziwkami dopóki akceptują to kim są, dopuki nie wstydzą sie tego co robią.

Zwykle obrażają sie ci co chcą coś ukryć czego sami sie wstydzą.
Głupi chce ukryć głupote jeśli jej nie akceptuje.
Mądry chce ukryć mądrość jeśli sie jej wstydzi.
Przestępcy chcą ukryć to co robią.

Wszystko przez to że ludzie nie akceptują siebie takimi jakimi są.
Bez akceptacji siebie nie nastąpi żadna zmiana na lepsze.

jak widzę zaakceptowałeś swoją img/smilies/big_smile

#32 2012-12-19 20:39:16

mont_kaw
zwierzak

Myslalem,ze to dyskusja o moralnosci,a nie o braniu odpowiedzialnosci za ziemskie grzechy:) Tu macie "specjaliste"- niewinnego mlodego czlowieka.I nie jestem w stanie udzwignac ciezaru tego odkupienia.kazni i smierci za grzechy calego swiata,zreszta z moralnego punktu widzenia smierci absurdalnej.Bog wypozycza syna i niby go zabija ale wie,ze i tak wskrzesi.Wybacz,coz za poswiecenie, img/smilies/smile
'

#33 2012-12-19 21:05:05

victoria
adminka

A moralność i odpowiedzialność to zupełnie odrębne rzeczy?
Drwina na pewno nie przysłuży się dyskusji skoro z założenia ma na celu pogardzenie tematem lub rozmówcą, myslałam że stać Cię na więcej.

#34 2012-12-19 21:13:28

baabcia
bo ja wiem

http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313

#35 2012-12-20 22:01:31

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Eloi, Eloi, lema sabachthani ... zwątpienie nadchodzi w chwilach cierpienia. Wiszenie parę metrów nad ziemię będąc przybitym do krzyża, zapewne zmienia postrzeganie nieśmiertelności. Odkupienie nie było aktem wybiórczym, dotyczyło i myślę, że ciągle dotyczy ogółu.
Najtrudniej natomiast jest wybaczać samemu sobie, zależnie od ciężaru winy, którą za coś czujemy.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#36 2012-12-20 23:21:14

Ja?!
kreatorus moderatorus

zwątpienie ma ścisły związek z bezsilnością i utratą nadziei i wiary na spełnienie swoich mażeń, planów.

fuck it.

#37 2012-12-21 18:09:27

mont_kaw
zwierzak

Jakiez to nadzieje i plany posiadal "Odkupiciel" ?  img/smilies/smile

#38 2012-12-22 01:10:18

Ja?!
kreatorus moderatorus

że Bóg go nie opuści. Może sie okazało że to nie był Bóg ale jakaś rasa kosmitów manipulowała jego życiem i że to oni pomagali mu czynić cuda dzięki zaawansowanej technologii która przewyższa obecnie naszą o tysiące lat.
Teoretycznie i praktycznie jest to możliwe.

fuck it.

#39 2012-12-24 00:08:26

mont_kaw
zwierzak

Wiesz Ja?! i to jest bardziej prawdopodobne od jego bostwa img/smilies/smile

#40 2012-12-24 01:58:31

Łosiu
Moderator

Fanatyzm, fundamentalizm, zabobon i ciemnota- ateistów i teistów. http://yoursmiles.org/csmile/help/c0601

Religia staje się tą złą dlatego , że jest i była narzędziem w rękach władzy do realizacji jej celów.  :szept:

Za większość konfliktów na świecie, ....Bliski Wschód  Nigeria i Myanmar.... często obwinia się wyłącznie religie...

A jakie są alternatywy?
Adolf Hitler( ateista),Józef Stalin, Pol Pot czy Mao Zedong, ??? mordowali w imię Boże,
czy wręcz przeciwnie - w imię dewiacyjnych ideologii :pif:

Co na to nauka- img/smilies/cool
nauka przyniosła niezwykłe i niesamowite odkrycia ułatwiające życie
ale także obdarowała nas skażeniem środowiska,....

i m/in bombki atomowe- wymodlone przez religię czy naukę.

Pójdziemy na kompromis- .Atomówkę wymyślili naukowcy- chrześcijanie. http://yoursmiles.org/tsmile/idea/t9205

Tak więc Hiroszima i Nagasaki to w połowie wynik doboru naturalnego a w połowie kreacjonizmu.

Należy tu jeszcze nadmienić lub też podjąć decyzję , która bajka jest bardziej wiarygodna.( czy o wielowymiarowej przestrzeni czy o życiu wiecznym).

Religie i nie tylko KK przeżywają obecnie kryzys swoich dogmatów.

Czy nauka jednak nie jest nową religią?  img/smilies/1087

Dlaczego religie nadal  istnieją jeżeli bóg nie istnieje?

Czy w wyniku dojrzewania świadomości społeczeństw spowiedź
w kk zostanie zastąpiona rozmową z psychoterapeutą,
a ideologiczny przymus zastąpi pytanie: Czy chcesz o tym porozmawiać? img/smilies/tongue

Łosiu nieszukającyodpowiedzi

img/smilies/wink

....

Stopka forum