Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#41 2013-02-17 14:26:57

Mistyk
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2013-02-15
Posty: 769

Re: Bog..???

Crows napisał(a):

reinkarnacja nie jest wymysłem buddyzmu, jest faktem badanym naukowo i są na to dowody.

chętnie je zobacze (eliminując oszustów i nawiedzonych wizjonerów)

Również chętnie bym zobaczył te dowody.

Jeśli chodzi o reinkarnację to jestem agnostykiem, podobnie jak Ken Wilber, który mówi o reinkarnacji (polskie napisy):
http://youtu.be/vDhmMf2KGb4
gość bardzo rozsądnie podchodzi do tego typu spraw, czytałem niektóre jego książki i mogę powiedzieć, że nie jest jednym z czarowników lub przedstawicielem tzw. pseudonauki.

Co do reinkarnacji to bardzo ciekawy temat - wiele wielkich religii zakłada w jakiejś tam postaci jej istnienie. Ponoć nawet we wczesnym chrześcijaństwie występowała, dopóki któryś z papieży, czy innych włodarzy kościelnych nie uznał, że nie jest zgodna z doktryną Kościoła.

Reinkarnacja występuje nawet u Aborygenów, co ciekawe - jako, że byli oni odizolowani od reszty ludzkości przez jakieś 40-60 tys. lat (badacze dokł. nie wiedzą kiedy przybyli na ten kontynent, nie wiedzą też, czy była jedna fala zasiedl. Australii czy kilka).

Co mnie nurtuje - to jak ona (reink.) się ma w buddyzmie, do braku ja/ego, do jedności wszystkiego, jednej Jaźnie, jednego wszech-umysłu.
Buddyzm nie uznaje nawet duszy to co reinkarnuje?
Jak ktoś byłby w stanie udzielić sensownej odpowiedzi - to byłbym bardzo wdzięczny.
Coś tam czytałem ale niezbyt jasno przedstawione.
Nie jestem buddystą, ale od całkiem nie dawna interesuję się tą religią (niektórzy mówią, że to nie religia a bardziej filozofia życia, zwłaszcza buddyzm zachodni obdarty jest z kulturowo-religijnych szat - a przynajmniej tak twierdzi Lama Ole, który sam jest Europejczykiem).


"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

Offline

 

#42 2013-02-17 17:00:46

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Bog..???

Crows napisał(a):

egoista99 napisał(a):

Chyba mylisz pojecia...gdyz celem buddystów jest

odmian buddystów jest tyle co gatunków żab wiec skad wiesz to co piszesz , byłeś jedną z tych zab czy tylko sie naczytałeś pierdół ?

Hmm...Mimo i z odmian buddyzmu jest tyle samo co w chrzescijaństwie to kanon jest jeden !!
Dążenie do nirwany i sanasara Powtórze jeszcze raz bys moze wolniej czytał ze zrozumieniem

Sansara czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#43 2013-02-17 17:09:43

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Bog..???

Mistyk tak w skrócie :

W buddyzmie sansara oznacza cykl przemian, któremu podlegają wszelkie byty i zjawiska włącznie z naszymi myślami, uczuciami i ciałami. Jest to powtarzany w nieskończoność proces tworzenia i upadku.
Sansara dosłownie oznacza "wędrówkę". Wielu ludzi uważa słowo sansara za buddyjską nazwę miejsca, w którym obecnie żyjemy — miejsca, które opuszczamy, wchodząc w nirwanę. Ale we wczesnych buddyjskich tekstach sansara to nie odpowiedź na pytanie "Gdzie jesteśmy?", samsara odpowiada pytaniu "Co robimy?".
Zamiast miejsca jest proces: tendencja do ciągłego tworzenia światów i zamieszkiwania ich.( za swiat mozesz równiez uznac ciało..niekoniecznie człowieka To zalezy od karmy ) Gdy jeden świat upada, znika, ty tworzysz inny i idziesz do niego. W tym samym czasie spotykasz innych ludzi, którzy tak jak ty stworzyli swoje własne światy[1].
Nyanatiloka Mahathera wyjaśnia: "Dokładniej mówiąc sansara jest nieprzerwanym łańcuchem połączeń pięciu khandha, które to w niewyobrażalnych okresach, z chwili na chwilę ciągle zmieniają się i bez przerwy następują jedna po drugiej. Okres jednego życia jest w tej samsarze jedynie drobną i ulotną cząstką. Dlatego też by zrozumieć pierwszą Szlachetną Prawdę mówiącą o powszechności cierpienia należy zwrócić wzrok ku samsarze, czyli temu przerażającemu łańcuchowi odrodzeń, a nie jedynie ku pojedynczemu okresowi trwania jednego życia, które oczywiście czasem może być mniej bolesne."
Każda z istot czujących tworzy swoją własną samsarę – jest to doświadczanie rzeczywistości poprzez nawykowe skłonności, subiektywne percepcje, emocje i uczucia.
Samsara jest więc niewiedzą, a wyzwolenie od samsary jest usunięciem tej niewiedzy To osiagniecie Nirwany oswiecenia


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#44 2013-02-17 18:09:06

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

egoista99 napisał(a):

mont_kaw napisał(a):

Dodam,ze podanie przykladu buddyzmu jest tu jak najbardziej nietrafione.Zamiast boga podajesz umierajacemu inny lek o nazwie reinkarnacja.Rozumiem,ze byc moze jestes nim /buddyzmem/ zafascynowany ale nie trzeba tego manifestowac na kazdy kroku.

Chyba mylisz pojecia...gdyz celem buddystów jest osiagnięcie nirwany a nie reinkarnacja jako nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci. Cykl reinkarnacji, któremu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z dewyami. Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany..
A buddyzm podałem jako przykład filozofii w której nie ma boga jako jednoski nadprzyrodzonej,wiecznej i wszechpotęznej..W buddyzmie istnieja dewy które rowniez podlegaja inkarnacji..Baaa musza stac sie ludzmi by dopełnic reinkarnacji o ile wczesniej nie uda im sie osiagnac nirwany

Czy ja pisalem cos o celach buddyzmu http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313  Fajnie panowie gdybysmy pisali na temat ,a nie madrowali sie wiedza poza nim !
Dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością, co czują i myślą na temat śmierci szympansy,slonie czy szczury. Nie potrafimy przecież z nimi rozmawiać.  Zwierzęta mogą odczuwać cierpienie i śmierć zupełnie inaczej niż ludzie . Jednak jak wynika z obserwacji zwierząt, ich zachowania w obliczu śmierci bywają zadziwiająco bliskie ludzkim. No i k... nie ma w tym nic dziwnego.  Gdyby uczucia rozpaczy i bólu po śmierci nie było u zwierząt, my również nie odczuwalibyśmy tych emocji. W końcu nasz gatunek pochodzi od zwierząt i biochemia ludzkich uczuć jest identyczna jak u nich .
Gdzies czytalem ,ze wybitnie inteligentna szympansice/chyba/ zapytano o to co sie dzieje po smierci szympansa?.Poniewaz znala chyba kilkaset ludzkich slow  odpowiedz byla krotka-idzie do czarnej dziury  img/smilies/smile

Offline

 

#45 2013-02-17 18:22:28

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

ciekawostki za interia.pl:
"Wszystko to malownicze opowieści, ale czy słonie faktycznie rozumieją znaczenie takiego pojęcia i stanu, jak śmierć? Zdaniem zespołu naukowców z Uniwersytetu w Sussex, jest to możliwe. Uczeni ci ustalili, że słonie rzeczywiście okazują poruszenie na widok zmarłych współplemieńców. Naukowcy postawili nawet hipotezę, że
słonie oddają hołd zmarłym krewnym.
Już wcześniej zoologowie odnotowywali wyraźne zainteresowanie słoni szczątkami zmarłych krewnych. Widywano fizjolgiczne objawy tego zainteresowania w postaci strużek wydzieliny z gruczołów skroniowych. Jednak dopiero teraz naukowcy zajęli się tym niezwykłym zachowaniem. Zespół brytyjskich i kenijskich badaczy analizował tego rodzaju zachowania u słoni afrykańskich (Loxodonta africana) z Parku Narodowego Amboseli w Kenii. Eksperci zaobserwowali, w jaki sposób słonie z kilkunastu rodzin reagowały na podrzucane im w odległości ok. 25 m kły i czaszki słoni oraz szczątki innych zwierząt - bawołów i nosorożców. Okazało się, że słonie były zainteresowane przede wszystkim czaszkami innych słoni. Przejawiały to dotykając i obwąchując je trąbami, a od czasu do czasu delikatnie trącając nogą. Przeprowadzono też inne, podobne eksperymenty.
Z dotychczasowych badań wynika, że poza ludźmi, zainteresowanie ciałami swoich zmarłych przejawiają nieliczne zwierzęta. Przykładowo,
szympans też pozostaje przy zwłokach partnera
ale opuszcza je, gdy tylko pojawią się oznaki rozkładu. Zainteresowanie szczątkami dawno nieżyjących osobników swego gatunku obserwowano do tej pory tylko wśród ludzi, podkreślają brytyjscy naukowcy.

Zrozumienie przez słonie, czym jest śmierć, może, ich zdaniem, wiązać się ze strukturą stada tych zwierząt. Słonie tworzą oparte na matriarchacie społeczności silnie ze sobą związanych krewnych. Śmierć w takiej rodzinie może więc być dużym wydarzeniem, wpływającym na hierarchię i relacje między jej członkami.

Offline

 

#46 2013-02-17 18:25:45

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13530

Re: Bog..???

egoista99 napisał(a):

Crows napisał(a):

egoista99 napisał(a):

Chyba mylisz pojecia...gdyz celem buddystów jest

odmian buddystów jest tyle co gatunków żab wiec skad wiesz to co piszesz , byłeś jedną z tych zab czy tylko sie naczytałeś pierdół ?

Hmm...Mimo i z odmian buddyzmu jest tyle samo co w chrzescijaństwie to kanon jest jeden !!
Dążenie do nirwany i sanasara Powtórze jeszcze raz bys moze wolniej czytał ze zrozumieniem

Sansara czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany

nie musisz mi cytować buddyjskich tekstów bo z tym tematem sie taplam juz ho ho ho img/smilies/tongue
co z tego że istnieje jakis priorytet czy kanon , ważne co sie dzieje w realiach a nie to co sobie ktoś w testamencie zapisał


:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

Offline

 

#47 2013-02-17 18:26:20

Mistyk
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2013-02-15
Posty: 769

Re: Bog..???

mont_kaw napisał(a):

Gdzies czytalem ,ze wybitnie inteligentna szympansice/chyba/ zapytano o to co sie dzieje po smierci szympansa?.Poniewaz znala chyba kilkaset ludzkich slow  odpowiedz byla krotka-idzie do czarnej dziury  img/smilies/smile

Z całym szacunkiem mont_kaw, ale teraz to pojechałeś... Przesadziłeś i to grubo z tą mega inteligentną, potrafiącą mówić szympansicą.
Chyba, że to był żart. A jak nie, to radziłbym Ci, obrócić to w żart  img/smilies/big_smile

Może odbiegliśmy trochę od tematu, ale nie za daleko, zważywszy na tytuł wątku:  Bog..???


"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

Offline

 

#48 2013-02-17 22:53:59

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

Ej Mistyku,przeciez nie po ludzku z nia gadano img/smilies/smile.Jesli ktos ma ochote ,to podaje link do interesujacej pozycji w swietle pradziejow wierzen i zezwierzen."Srwarzanie swietosci.Slady biologii we wczesnych wierzeniach religijnych: :
http://books.google.pl/books?id=3Q2dOMQ … mp;f=false

Offline

 

#49 2013-02-17 23:23:31

Mistyk
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2013-02-15
Posty: 769

Re: Bog..???

mont_kaw napisał(a):

Ej Mistyku,przeciez nie po ludzku z nia gadano img/smilies/smile

No nie wiem napisałeś: "znala chyba kilkaset ludzkich slow".
Drążę temat nie żeby za wszelką cenę udowodnić Ci, że nie masz racji (czyli, że ja ją mam) i mieć z tego satysfakcję, tylko na prawdę mnie zaciekawił.
Nawet pomijając sposób w jaki z nią rozmawiali, bo wiadomo, że nie powiedziała im tego "mową", nie wskazała też (nie ułożyła w zdanie) kartek z wyrazami, obrazkowo też było by trudno... - to nie słyszałem nigdy o takim dialogu i nie wydaje mi się, żeby był możliwy.

Wszedłem na link, który podałeś, ale znalazłem tylko inf., że szympansica jest zdolna zorganizować sobie sekwencję zdarzeń, żeby zdobyć pożywienie. Tu akurat Ameryki nie odkryli.


"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

Offline

 

#50 2013-02-18 17:54:22

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

Jesli tylko tyle tam znalazles ,to biada,biada ,po 3kroc biada img/smilies/smile Szczerze-nie wiem o co sie spieramy?O dopisek z superinteligentna szympansica?To zupelnie nieistotne.Szukalem w necie tej informacji,lecz nie moge znalezc.Moze to byla inna naczelna? Pozdrawiam

Offline

 

#51 2013-02-18 17:59:30

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

Mam cos podobnego.Za gazeta.pl:
Genialny szympans Kanzi znowu imponuje: tworzy własne narzędzia.
Kanzi, niezwykle inteligentny szympans, nie przestaje zaskakiwać. Po opanowaniu umiejętności krzesania ognia i nauczeniu się 450 słów, małpa zaczęła tworzyć proste narzędzia, do złudzenia przypominające te, które wykorzystywali pierwsi ludzie - pisze "New Scientist".
Szympans zasłynął już w latach 90.: przede wszystkim dzięki zdumiewającym umiejętnościom komunikacyjnym. Ten 30-letni samiec bonobo (czyli szympansa karłowatego) bez trudu rozpoznaje 450 słów i rozumie złożone polecenia. Potrafi również za pomocą komputera formułować prymitywne zdania. Tworzy także własne "słowa" dzięki złożeniu kilku znaków, tzw. lexigramów.

Niedawno niezwykle inteligentne zwierzę opanowało kolejną zdumiewającą umiejętność. Kanzi nauczył się samodzielnie tworzyć i wykorzystywać proste kamienne narzędzia. W ramach eksperymentu izraelscy naukowcy z uniwersytetu w Hajfie ukryli pożywienie w długich i wąskich syntetycznych kościach, które następnie dali dwóm szympansom
Jedno ze zwierząt, aby dostać się do jedzenia, roztrzaskało kości o ziemię. Metoda, którą zastosował Kanzi była zdecydowanie bardziej subtelna. Bonobo wykorzystał stworzone przez siebie kamienne narzędzia jako wiertła oraz skrobaki i bez problemu wydobył pożywienie.

Offline

 

#52 2013-02-18 18:01:36

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

No i juz go maja!PESEL,NIP,ZUS itd. i po co mu to bylo ? img/smilies/smile

Offline

 

#53 2013-02-18 18:09:34

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13530

Re: Bog..???

jesli to temat o Bogu to może lepiej pogadać o tych co w raju mieszkali czyli o Ewie Adamie i o = >wężu , a małp tam nikt nie opisywał


:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

Offline

 

#54 2013-02-18 18:12:46

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

No to moze jeszcze Aleksandra  Postola za dziennikiem.pl :
Naukowcy od lat badają inteligencję i zdolności poznawcze szympansów. Już w latach 70. prof. Emil Wenzel ze State University of New York wykazał, że młode małpy mają doskonałą pamięć. Naukowiec zabierał szympansy na spacer po wybiegu i wskazywał im, gdzie znajduje się 18 skrytek z jedzeniem. Następnie małpy samodzielnie szukały pokarmu. Co ciekawe, nie dość, że nie miały kłopotu z jego znalezieniem, to praktycznie nie zdarzyło się, żeby do któregoś ze schowków zajrzały dwa razy. Jak się okazało, doskonale pamiętały, skąd wydobyły już przysmaki.

Mimo to nie wszyscy wierzyli w nadzwyczajną pamięć małp. Prof. David Premack z University of Pennsylvania w komentarzu opublikowanym w tym roku na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences“ podkreślał, że o ile pamięć krótkotrwała jest podobna u szympansów i ludzi - oba gatunki są w stanie zapamiętać 5-7 elementów na raz - o tyle dotyczy ona zupełnie innych rzeczy. My potrafimy zapamiętać nie tylko pięć cyfr, ale i liczb trzycyfrowych, nie tylko pięć słów, ale i całych zdań. Gdy informacja jest rozbudowana, szympansy radzą sobie znacznie gorzej.

Pamięć małp intrygowała również prof. Tetsuro Matsuzawa z Instytutu Badań nad Naczelnymi na uniwersytecie w Kyoto. Już kilka lat temu uczony donosił o wybitych zdolnościach jednej ze swoich małpich podopiecznych. 23-letnia Ai była pierwszym szympansem, który nauczył się liczyć. A przynajmniej rozpoznawać cyfry od 0 do 9, szeregować je rosnąco i wskazywać odpowiednią cyfrę odpowiadającą liczbie kropek wyświetlanych na monitorze. Ai rozumiała też pojęcie zera. Bez problemu problemu wskazywała na 0, kiedy na monitorze nie pojawiało się nic.

W najnowszym eksperymencie prof. Matsuzawa postanowił zbadać pamięć fotograficzną młodych szympansów i porównać ją z ludzką. Najpierw odpowiednio przygotował małpy. Kiedy szympansiątka skończyły cztery lata, nauczyły się cyfr i ich kolejności. Na piąte urodziny poprzeczka została podniesiona. Szympansy patrzyły, jak na monitorze pojawiały się cyfry. Następnie numerki były zastępowane prze białe pola, a małpy miały wskazywać w rosnącym porządku, które pole ukrywa daną cyfrę. Pięciolatki radziły sobie wspaniale, a prymusem okazał się Ayumu, syn inteligentnej Ai.

Na koniec japoński uczony porównał zdolności małp z ludzkimi. Kulminacyjnym sprawdzianem był tu test tzw. limited-hold memory task. Po dotknięciu rozpoczynającego zadanie białego punktu, na monitorze na krótką chwilę (czas 0,65, 0,43 lub 0,21 s) pojawiało się pięć rozrzuconych cyfr. Następnie zastępowały je białe kwadraty. Uczestnicy eksperymentu - zarówno ludzie, jak i szympansy - mieli wskazywać pola w porządku odzwierciedlającym kolejność ukrytych pod nimi cyfr, od najmniejszej do największej. W tym zadaniu wzięły udział Ai i Ayumu, jako najbystrzejsze szympansy, i dziewięciu studentów.

I tu wyszła na jaw niespodzianka - ludzie wcale nie pokonali małp. Zdołali im co najwyżej dorównać (gdy cyferki były wyświetlane przez 0,65 s). Potem było tylko gorzej. Kiedy numerki pojawiały się dosłownie na mrugnięcie oka (0,2 s), szympans był w stanie poprawnie odtworzyć ich kolejność w 80 proc. przypadków. A ludzie tylko w 40
Co ciekawe, naszemu gatunkowi nie pomógł nawet trening. Po sześciu miesiącach ćwiczeń pamięć fotograficzna studentów nadal nie dorównywała zdolności szybkiego zapamiętywania, jaką wykazywały szympansy. Badania japońskiego naukowca

Offline

 

#55 2013-02-18 18:14:41

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

udowodniły, że umiejętność odtwarzania złożonych obrazów nie jest zdolnością wyłącznie ludzką. Co więcej, inteligencja szympansów po raz kolejny nas zaskoczyła."
Aleksandra Postoła

Offline

 

#56 2013-02-18 18:18:17

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13530

Re: Bog..???

mont_kaw napisał(a):

udowodniły, że umiejętność odtwarzania złożonych obrazów nie jest zdolnością wyłącznie ludzką. Co więcej, inteligencja szympansów po raz kolejny nas zaskoczyła."
Aleksandra Postoła

wiec dlaczego są nadal małpami ?

Ostatnio edytowany przez Crows (2013-02-18 18:18:32)


:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

Offline

 

#57 2013-02-18 18:45:35

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Bog..???

mont_kaw napisał(a):

egoista99 napisał(a):

mont_kaw napisał(a):

Dodam,ze podanie przykladu buddyzmu jest tu jak najbardziej nietrafione.Zamiast boga podajesz umierajacemu inny lek o nazwie reinkarnacja.Rozumiem,ze byc moze jestes nim /buddyzmem/ zafascynowany ale nie trzeba tego manifestowac na kazdy kroku.

Chyba mylisz pojecia...gdyz celem buddystów jest osiagnięcie nirwany a nie reinkarnacja jako nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci. Cykl reinkarnacji, któremu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z dewyami. Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany..
A buddyzm podałem jako przykład filozofii w której nie ma boga jako jednoski nadprzyrodzonej,wiecznej i wszechpotęznej..W buddyzmie istnieja dewy które rowniez podlegaja inkarnacji..Baaa musza stac sie ludzmi by dopełnic reinkarnacji o ile wczesniej nie uda im sie osiagnac nirwany

Czy ja pisalem cos o celach buddyzmu http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313  Fajnie panowie gdybysmy pisali na temat ,a nie madrowali sie wiedza poza nim !
Dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością, co czują i myślą na temat śmierci szympansy,slonie czy szczury. Nie potrafimy przecież z nimi rozmawiać.  Zwierzęta mogą odczuwać cierpienie i śmierć zupełnie inaczej niż ludzie . Jednak jak wynika z obserwacji zwierząt, ich zachowania w obliczu śmierci bywają zadziwiająco bliskie ludzkim. No i k... nie ma w tym nic dziwnego.  Gdyby uczucia rozpaczy i bólu po śmierci nie było u zwierząt, my również nie odczuwalibyśmy tych emocji. W końcu nasz gatunek pochodzi od zwierząt i biochemia ludzkich uczuć jest identyczna jak u nich .
Gdzies czytalem ,ze wybitnie inteligentna szympansice/chyba/ zapytano o to co sie dzieje po smierci szympansa?.Poniewaz znala chyba kilkaset ludzkich slow  odpowiedz byla krotka-idzie do czarnej dziury  img/smilies/smile

Jesli zwierzeta cierpią po smirci bliskich ,jesli czuja rozpacz ..to czemu tylko my-ludzie odprawiamy obrzedy ,wierzymy w BOGÓW ??
Czemu tego nie robią ?? Czemu tylko MY wyznajemy Boga a zwierzęta nie ??


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#58 2013-02-18 18:47:50

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Bog..???

Crows napisał(a):

mont_kaw napisał(a):

udowodniły, że umiejętność odtwarzania złożonych obrazów nie jest zdolnością wyłącznie ludzką. Co więcej, inteligencja szympansów po raz kolejny nas zaskoczyła."
Aleksandra Postoła

wiec dlaczego są nadal małpami ?

Moze dla tego ,ze chca miec wiecej wolnego czasu ??? Moze nie bawia ich nasze rozrywki i pogoń za zdobyciem szmalu koniecznego by pojechac na urlop do Afryki...ONE juz są w Afryce i maja ciagły urlop..


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#59 2013-02-18 18:49:41

Crows
mentor
Skąd: z nad Liswarty
Zarejestrowany: 2010-03-25
Posty: 13530

Re: Bog..???

nie musisz mi tak błazeńsko odpowiadać


:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

Offline

 

#60 2013-02-18 22:46:06

mont_kaw
zwierzak
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 1336

Re: Bog..???

Crows napisał(a):

wiec dlaczego są nadal małpami ?

I cale ich szczescie!Gdyz reszte konkurencji milusinski homo-sapiens wytlukl img/smilies/smile Najogolniej-daj im kilkaset tysiecy lat,a smigna niczym orzech na podworku sasiada.To szeroki temat,hipotez jest kilka

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo