Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2013-04-25 15:28:00

Ja?!
kreatorus moderatorus

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

Mistyk napisał(a):

...

Zastanawia mnie ile procent duchownych wierzy w to co głosi, a ile robi to dla własnych korzyści (materialnych, statut społeczny...) ???

65% wierzy, reszta wykonuje to jako prace z braku lepszego zajęcia.

Mnie interesuje jak wielki masz uraz do boga img/smilies/smile Ale właściwie już znam odpowiedź.

fuck it.

#22 2013-04-25 15:34:54

Ja?!
kreatorus moderatorus

potop nie był sprawką Boga, jego sprawką najwyżej było nie udzielenie pomocy ludziom by mogli przetrwać potop. Nastąpiło to z powodu naturalnych kosmicznych wydarzeń. Ludzie nie znali przyczyn więc obwinili boga.

fuck it.

#23 2013-04-25 15:53:06

lawenda
Gość

Ja?! napisał(a):

potop nie był sprawką Boga, jego sprawką najwyżej było nie udzielenie pomocy ludziom by mogli przetrwać potop. Nastąpiło to z powodu naturalnych kosmicznych wydarzeń. Ludzie nie znali przyczyn więc obwinili boga.

Można przyjąć takie założenie.Ale niezależnie od tego
czy jest to Bóg,o którym mówi Biblia,czy inny,
nie zmienia to faktu,że trudno jest pojąc jego wszechmoc..
i jaki miałby być jej cel.Bo skora nie ma ochoty wykorzystać tej mocy
w niesieniu pomocy to może nie jest wszechmocny albo nie jest dobry?
Pytania bez odpowiedzi..niestety

#24 2013-04-25 17:39:36

Crows
mentor

Filip napisał(a):

Czyli wg Ciebie ci co krzyczą, że zabiają w imie boga, to tak jakby sam bóg zabijał. http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313
Nie sądzisz, że to dośc naiwna logika? Nie mam więcej pytań. http://macg.net/emoticons/laughing2

może nie w imie boga , ale ilu działało pod hasłem że wypełniaja WOLĘ boga powołując sie na pisma św żekomo pisane pod natchnieniem boskiego ducha św.
kiedyś i dzisiaj kapłani w imie boga odpuszczaja grzechy czy bóg i jego wola nie ma w tym udziału ?
dość naiwna logika ?

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#25 2013-04-25 19:06:11

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Mistyk napisał(a):

Abesnai napisał(a):

Bóg "tendencyjnie staje" po różnych stronach konfliktu, kiedy do nich dochodzi, a dochodzi przecież zawsze, ponieważ historia naszego gatunku jest historią wojen. Jeszcze nie tak dawno, jakże ironicznie i gorzko brzmiało "gott mit uns". Wszystko według ściśle określonych potrzeb i propagandy. Takie okoliczności są nader sprzyjające zmianom wizerunkowym, nawet samego Boga, w naszym pojęciu img/smilies/wink

Właśnie w tym problem, że nie mamy pojęcia o Bogu - także (a może przede wszystkim) księża, duchowni i wszelkiej maści kaznodzieje różnych religii.
Wymyślają przez wieki a nawet tysiąclecia niestworzone koncepcje i historie o Bogu. Nie poznaliby Boga nawet jakby stanął przed nimi i zdzielił ich po twarzy img/smilies/wink

Chory ludzki umysł w swych urojeniach wymyślił, że we wszelkich konfliktach wojennych Bóg stoi po ich stronie. Najciekawsze, że zawsze każda strona biorąca udział w wojnie tak myśli. img/smilies/smile I gdzie tu logika?

Ano pewna istnieje, znaczy się prosty mechanizm "moje jest mojsze niż twojsze". No a Bóg, cóż, On zawsze musi stać po właściwej stronie, znaczy się "swojszej" img/smilies/wink Ludzie wzbogaceni tym doświadczeniem z częściowym poczuciem rozgrzeszenia chętniej zabijali "wrogów", bo toż to i wrogowie Boga byli - są - będą. I po co sumienie ? Tę zasadę również wykorzystywali (i wykorzystują) różnego typu kreatury, co się odmiennie indywiduami ... tfuu ... autorytetami zowią, mieniąc się jako przywódcy religijni, ideologiczni itd. . Nie zamiatam bynajmniej wszystkich do jednego wora, tylko właśnie tych "obrońców wiary" z zakusami na władzę absolutną, jedyną i niepodzielną. Wystarczy wskazać "właściwą" drogę, jednorodnie panujący przekaz interpretujący słowa Pisma. No przecież o ile łatwiej jest wtedy wykrzyczeć "w imię Boga" bądź "Bóg tak chciał" itp. sofizmaty, wysyłając kogoś na drugą stronę tęczy. Zauważmy, z jakim to zamiłowaniem nasz gatunek lubuje się mordować w imię "wyższych racji".
Mawia się, że cel uświęca środki. Pozostaje smutna refleksja.
Pismo Święte (a przecież nie tylko ono) zbyt często było jednym ze środków ... Traktowane instrumentalnie i przedmiotowo, gdzie treści w nim zawarte padały łupem ludzi pozbawionych skrupułów, bezwzględnych i okrutnych w dążeniu do własnych celów. Czego to ludzie nie użyją by podsycić wzajemną nienawiść, usprawiedliwić ją, ubrać w "kwieciste" słowa, argumenty i idee. Czego też ludzie nie uczynią, by poprzeć własne stanowisko.
Bóg kul nie nosi. Broń nie stanowi "przedłużenia" Jego wyroków. Nasza odpowiedzialność za nasze życie i nasze czyny. Bo nikt za nas samych decyzji nie podejmuje prócz nas samych. I w naszych dłoniach, nie Boskich, leży nasz jak i również często cudzy los.
To jest proste i dlatego tak straszne.
Jeżeli natomiast ktoś krzywdząc drugą jednostkę ludzką stara się ukryć za stronicami jakiegokolwiek pisma, nie wiem jak świętego, jest zwyczajnym głupcem bądź wyjątkowo podłym człowiekiem. Nie widzę usprawiedliwienia, nie w moich oczach.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#26 2013-04-25 20:43:58

Filip
przyboczny

Ja?! napisał(a):

Czy Bóg nie udzielił pomocy? Z punktu widzenia naszego życia ziemskiego można się zgodzić. Ale choćby w listów św. Piotra dowiadujemy się, że z tym brakiem pomocy nie było tak źle. img/smilies/smile

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#27 2013-04-25 20:46:24

Filip
przyboczny

Crows napisał(a):

może nie w imie boga , ale ilu działało pod hasłem że wypełniaja WOLĘ boga powołując sie na pisma św żekomo pisane pod natchnieniem boskiego ducha św.
kiedyś i dzisiaj kapłani w imie boga odpuszczaja grzechy czy bóg i jego wola nie ma w tym udziału ?
dość naiwna logika ?

Po owocach ich poznacie img/smilies/smile

#28 2013-04-25 22:28:18

Mistyk
zaaklimatyzowany

Filip napisał(a):

Czyli wg Ciebie ci co krzyczą, że zabiają w imie boga, to tak jakby sam bóg zabijał. http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313
Nie sądzisz, że to dośc naiwna logika? Nie mam więcej pytań. http://macg.net/emoticons/laughing2

Nie, to tak jakby sam bóg im kazał zabijać. Tak przynajmniej twierdzą, twierdzili ci co zabijają.
Bóg zresztą "osobiście" też zabijał:
„Bo przejdzie Pan zabijając Egipt; a ujrzawszy krew na odrzwiach i na obu podwojach, przestąpi Pan drzwi, i nie dopuści morderzowi, wchodzić do domów waszych zabijać was” - 2 Moj. 12:23.
To tylko jeden przykładowy cytat spośród wielu podobnych w Biblii (o rzeziach niemowląt itp...).
Możemy jedynie mówić tu o Bogu (chrześcijańskim) przez pryzmat człowieka, ludzkiego umysłu (wymysłu), no bo jak inaczej?
Co o nim wiemy, prócz tego co mówią pisma święte, biblia?
Zresztą tytuł wątku brzmi: Logika i Sens Biblii.

Filip napisał(a):

Czy Bóg nie udzielił pomocy? Z punktu widzenia naszego życia ziemskiego można się zgodzić. Ale choćby w listów św. Piotra dowiadujemy się, że z tym brakiem pomocy nie było tak źle. img/smilies/smile

Czy twoja wiedza o Bogu pochodzi "tylko" z Pisma Świętego (listów św. Piotra itd...)?
W ciemno wierzysz jakimś pismom i współcześnie głoszącym je kaznodziejom?

Nie sądzisz, że taka ślepa wiara jest naiwna?

"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

#29 2013-04-26 08:35:56

Ja?!
kreatorus moderatorus

Mistyk - nie wierzysz w Boga, nie wierzysz że masz dusze, nie wierzysz w życie poza materialne, a wierzysz że to bóg kazał zabijać i że sam zabijał ? Dla Ciebie biblia powinna być jedną wielką bajką wymyśloną na potrzeby manipulacji jakiejś sekty.
po co zajmujesz sie tymi bajkami ?

fuck it.

#30 2013-04-26 08:44:28

Filip
przyboczny

Mistyk Ty sie chłopie zdecyduj, raz używasz cytatu z Pisma jako święty argument, a poźniej jeszcze w tym samym poście mówisz, że nie ma sensu wierzyć w Biblie. Mam nadzieje, że sam dostrzegasz bezsens swoich wypowiedzi. Czy sprawa poszła tak daleko, że tego już nie dostrzegasz? img/smilies/smile

#31 2013-04-26 09:32:16

Mistyk
zaaklimatyzowany

No tak jak się nie ma argumentów to najlepiej "zaatakować" - napisałem w cudzysłowiu, bo nie odbieram tego ataku osobiście, jak co nie którzy na tym forum robią. img/smilies/smile

Ja?! napisał(a):

Mistyk - nie wierzysz w Boga, nie wierzysz że masz dusze, nie wierzysz w życie poza materialne, a wierzysz że to bóg kazał zabijać i że sam zabijał ? Dla Ciebie biblia powinna być jedną wielką bajką wymyśloną na potrzeby manipulacji jakiejś sekty.

Ale pojechałeś znowu...
Nie jest prawdą, że nie wierzę w "życie poza materialne", w duszę. Wręcz przeciwnie.
Nigdzie nie twierdziłem też, że nie wierzę w boga - nie wierzę tylko w Boga, jaki przedstawiany jest w Biblii, czy też innych "świętych" pismach.
Biblia jest czym jest - jest tak obszerna i różna w różnych miejscach, że nie można jej ocenić jako całości jednoznacznie: ani źle ani dobrze. Ma wielu autorów i pisana była na przestrzeni wieków, zmieniana, tłumaczona na wiele języków.
Do końca nie wiadomo nawet jakim językiem mówił Jezus - trwają spory. Prawdopodobnie mówił co najmniej dwoma: hebrajskim i aramejskim. Jest bardzo wiele niejasności.
Nie zajmuję się bajkami, tylko dyskutuję na forum na tematy, które mnie interesują.

Filip napisał(a):

Mistyk Ty sie chłopie zdecyduj, raz używasz cytatu z Pisma jako święty argument, a poźniej jeszcze w tym samym poście mówisz, że nie ma sensu wierzyć w Biblie.

Czy według twojej pokrętnej logiki, cytatów z Biblii mogą używać tylko Ci, co wierzą we wszystkie rzeczy tam powypisywane?
Właśnie po to był ten cytat, żeby uzmysłowić co niektórym (bo fanatyków religijnych nikt nie przekona), że nie można ślepo wierzyć we wszystko co tam jest napisane.

Filip napisał(a):

Mam nadzieje, że sam dostrzegasz bezsens swoich wypowiedzi. Czy sprawa poszła tak daleko, że tego już nie dostrzegasz? img/smilies/smile

Ani jedno, ani drugie.
Dostrzegam jednak, że brak ci argumentów oraz wiedzy, by prowadzić merytoryczną dyskusję.
Zdaję sobie też sprawę, że temat jest nie do obrony, z góry przegrany - i na szczęście coraz więcej ludzi to dostrzega.

Pieśń Mahamudry Tilopy

#32 2013-04-26 09:42:04

Mistyk
zaaklimatyzowany

Ja?! napisał(a):

A może powinienem zająć się takimi bajkami:   http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313

Ja?! napisał(a):

Jahwe to kosmita - jeśli nazywasz kosmitów chrystusami to ok Twoja sprawa.

Ja?! napisał(a):

http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2012/04/czaszka_1.jpg
tu masz czaszke jednego z kosmitów których nazywasz chrystusami.

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025

Pieśń Mahamudry Tilopy

#33 2013-04-26 09:44:06

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

Ja?! napisał(a):

Nie wiem co konkretnie masz na myśli mówiąc o listach Piotra.
Z listów tych wynika również i to,że bez wiary nie można liczyc na pomoc,
jak i to,że sami sobie jej dać nie możemy.To według mnie jest niesprawiedliwe,
tak myślę.

#34 2013-04-26 10:20:53

lawenda
Gość

lawenda napisał(a):

Filip napisał(a):

Ja?! napisał(a):

Nie wiem co konkretnie masz na myśli mówiąc o listach Piotra.
Z listów tych wynika również i to,że bez wiary nie można liczyc na pomoc,
jak i to,że sami sobie jej dać nie możemy.To według mnie jest niesprawiedliwe,
tak myślę.

Dodam jeszcze ,że wierzącemu Janowi obcięto głowę,
a wierzący Noe uratował życie w arce.Tak więc wiara,tez nie
jest gwarantem.Może masz jakiś pomysł Filip?

#35 2013-04-26 10:35:51

Ja?!
kreatorus moderatorus

Mistyk - dla mnie te czaszki to nie bajki.

fuck it.

#36 2013-04-26 11:51:07

Conan Barbarzynca
Administrator

Lawenda napisał(a):

Wystarczy pokonać strach i pozbyć się czarnowidztwa i masz Boga podanego na tacy, jakiego tylko zechcesz i czy wogóle interesuje Cię ten Boski pierwiastek img/smilies/wink Dopuki w sprawach duchowych zabardzo poddajesz się lękom to nie dowiesz się jaka Jesteś naprawdę. A jak to zrobić to Ci powiedzieć nie mogę bo to sprawa indywidualna, na róznych ludzi rózne rzeczy działają.

#37 2013-04-26 12:40:02

lawenda
Gość

Conan Barbarzynca napisał(a):

Lawenda napisał(a):

Wystarczy pokonać strach i pozbyć się czarnowidztwa i masz Boga podanego na tacy, jakiego tylko zechcesz i czy wogóle interesuje Cię ten Boski pierwiastek img/smilies/wink Dopuki w sprawach duchowych zabardzo poddajesz się lękom to nie dowiesz się jaka Jesteś naprawdę. A jak to zrobić to Ci powiedzieć nie mogę bo to sprawa indywidualna, na róznych ludzi rózne rzeczy działają.

Myślałam,że najlepszą metodą do pozbycia się strachów i lęków-jest Bóg.
To też jeden z celów jego istnienia..ważny dla ludzkości.

Żeby pokonać strach,musiałabym najpierw uwierzyć,
że jestem naczelną i nieodłączną administracją boskości.Ale niestety
nie mam mocy,która by to potwierdzała img/smilies/hmm

#38 2013-04-26 13:05:28

Mistyk
zaaklimatyzowany

lawenda napisał(a):

Myślałam,że najlepszą metodą do pozbycia się strachów i lęków-jest Bóg.
To też jeden z celów jego istnienia..ważny dla ludzkości.

Żeby pokonać strach,musiałabym najpierw uwierzyć,
że jestem naczelną i nieodłączną administracją boskości.Ale niestety
nie mam mocy,która by to potwierdzała img/smilies/hmm

Najlepszą (jedyną!) metodą do pozbycia się strachów i lęków jest zrozumienie kim tak na prawdę jesteś, że nie znajdziesz boga nigdzie indzie poza sobą, nie jesteś od niego oddzielona?
Odwieczny lęk i ból, wynika z braku i nieustannego poszukiwania utraconej miłości, boga. Bóg jest miłością.
Grzech pierworodny symbolizuje oddzielenie od Boga (narodziny ego), czyli zagubienie się człowieka we własnych myślach, pragnieniach, lękach, we własnym umyśle, utratę kontaktu z bogiem. Nie wystarczy jednak polać dziecku głowę wodą by go zmyć.

Posłużę się cytatem, który pięknie to ukazuje, co chcę powiedzieć:

Ksiega Mirdada
-
- "Kiedy Bóg niewypowiedziany wypowiedział was, wypowiedział Siebie w was. Stąd wy też jesteście niewypowiedziani.
Nie cząstką Siebie obdarzył was Bóg - bo jest On niepodzielny - lecz Swą boskością całą, niepodzielną, niewypowiedzianą obdarzył was wszystkich. Jakiegoż wspanialszego dziedzictwa chcecie jeszcze dostąpić? I kto lub co może przeszkodzić wam wejść w jego posiadanie, za wyjątkiem waszej własnej bojaźliwości i ślepoty?
A mimo to, zamiast być wdzięcznym za swoje dziedzictwo i zamiast szukać sposobu, by wejść w jego posiadanie, niektórzy ludzie - ślepi niewdzięcznicy! - chcą zrobić z Boga coś w rodzaju wysypiska śmieci, wyrzucając nań swoje bóle zębów i brzucha, swoje porażki w handlu, swoje kłótnie, zemsty i swoje noce bezsenne.
"

Pieśń Mahamudry Tilopy

#39 2013-04-26 14:41:00

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

Poszerzyć perpektywe patrzenia. img/smilies/smile

#40 2013-04-26 14:55:02

Filip
przyboczny

Mistyk napisał(a):

Dostrzegam jednak, że brak ci argumentów oraz wiedzy, by prowadzić merytoryczną dyskusję.
Zdaję sobie też sprawę, że temat jest nie do obrony, z góry przegrany - i na szczęście coraz więcej ludzi to dostrzega.

Przecież ja niczego nie bronię. img/smilies/smile
W przeciwieństwie do Ciebie mnie aż tak bardzo nie zajmuje czy ktoś wierzy czy nie. img/smilies/smile Mówisz brak wiedzy i brak argumentów, z czego rzeczy wg Ciebie nieprawdziwych, nieważnych, kłamliwych? Dlaczego to raz dla ciebie jest ważne, a innym razem nie? Sprzeczność goni sprzeczność. img/smilies/smile

Stopka forum