Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2013-04-06 14:15:50

Łosiu
Moderator

Re: Teoria Lustrzanego Odbicia

Myślicielu , powiedz jak pogodzić uduchowienie z realizmem (Uduchowiony Humanitarny Ruch Racjonalistów Światopoglądowych)?

Łosiu pytacz po raz trzeci

img/smilies/wink

....

#22 2013-04-07 01:03:44

Conan Barbarzynca
Administrator

Łosiu napisał(a):

Myślicielu , powiedz jak pogodzić uduchowienie z realizmem (Uduchowiony Humanitarny Ruch Racjonalistów Światopoglądowych)?

Łosiu pytacz po raz trzeci

Przejawianie się ducha to nie zjawiska paranormalne ani zabobony img/smilies/wink To coś realnego, mylą Ci się Łosiu cyrkowe sztuczki z duchowością, cyrkowiec robiący potrujne salto robi coś niezwykłego co nie kazdy potrafi, ale wcale nie musi być uduchowiony, choć moze jak kazdy człowiek. Niekiedy ludzie umierają za idee albo w tym podobne pierdoły, i tylko oni wiedzą jak się wtedy czują i dlaczego to robią, nie łudż się ze psycholog czy kapan czy Ci to powie, będziesz wiedział dopiero jak sam sprubujesz, inna sprawa ze ta wiedza niemusi Ci być do czegoś podszebna img/smilies/hmm O tym kazdy sam decyduje. Ale to są realne sprawy.

#23 2013-04-07 01:51:05

Łosiu
Moderator

Nie odczytuje duchowości jako cyrkowych sztuczek. img/smilies/smile
Jednak jeżeli jest to skupienie się na sprawach duchowych, choć takie zdefiniowanie uduchowienia to masło maślane ,to tak jak byśmy zdefiniowali, że  pszczoła zajmuje się pszczeleniem.
Poświęcanie się dla idei też nie musi wiązać się z uduchowieniem.
Więc co to jest te uduchowienie a co to jest racjonalizm?
Z racjonalizmem idzie mi łatwiej- rozumowe poznanie tak to odczytuję...takie tam...
Uduchowienie  jako dążenie do zaspokojenie innych potrzeb niż ciała- stereotypowo przeciwstawnych duchowum- jest bliżej niedookreślone. Jest to wszysko inne niż zapotrzebowanie bytowe img/smilies/wink.
Uduchowienie czyli zaspokajanie potrzeb wyższych, to już brzmi zdecydowanie lepiej,
ale zwyczajowo kojarzy się to z religią, która co prawda racjonalnie nie musi być odrzucana, ale..... ja popadłem w arogancki stereotyp.....

Oględnie dochodzę do wniosku, że to ja się myliłem, a wy macie rację

Tak więc wycofuje się z określenia

uduchowiony racjonalista = oxymoron

Łosiu uduchowionyracjonalistoparasceptyk http://yoursmiles.org/tsmile/idea/t9205

img/smilies/wink

....

#24 2013-04-07 11:18:01

999Krysia
zaaklimatyzowany

Łosiu, całkiem niepotrzebnie ,gdyż duchowość obdarta z humanizmu  jest procesem czysto matematyczno-fizyczno-biochemicznym... Niedoskonałe postrzeganie swojej części duchowej i braku kontaktu z nią, wychowanie na przekłamaniach religijnych ,by nas kontrolować, można nam wmówić wiele... Przeobrazania duchowe są czysto praktycznymi i racjonalnymi zabiegami jak budowanie domu  czy pisanie książki... Chcąc być bardziej dokładną , można powiedzieć , że cały ten proces przypomina rozbieranie starego domu , by z uzyskanych materiałów zbudowac doskonalszy budynek i to wszystko opisać w książce....
Najtrudniejsze w tym jest wyjscie ze sterotypowego myślenia o roli człowieka , jego powinnościach  : musze ,powinnam itp.  o budowie świata duchowego niebie ,piekle,grzechu, winie i karze,istocie cierpienia . Cała prawda jest w nas zapisana i trzeba ją odkryć, bo to jest dla  nas wytyczona  droga.

..Dorastasz   w dniu , w którym potrafisz się serdecznie z siebie pośmiać ..

#25 2013-04-07 11:31:22

Crows
mentor

czy komuś by pachniał taki świat jak w tym filmie ?
;
http://www.compleatseanbean.com/Equilibrium.jpg

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#26 2013-04-07 12:29:22

kosa
zaaklimatyzowany

Łosiu napisał(a):

Nie odczytuje duchowości jako cyrkowych sztuczek. img/smilies/smile
Jednak jeżeli jest to skupienie się na sprawach duchowych, choć takie zdefiniowanie uduchowienia to masło maślane ,to tak jak byśmy zdefiniowali, że  pszczoła zajmuje się pszczeleniem.
Poświęcanie się dla idei też nie musi wiązać się z uduchowieniem.
Więc co to jest te uduchowienie a co to jest racjonalizm?
Z racjonalizmem idzie mi łatwiej- rozumowe poznanie tak to odczytuję...takie tam...
Uduchowienie  jako dążenie do zaspokojenie innych potrzeb niż ciała- stereotypowo przeciwstawnych duchowum- jest bliżej niedookreślone. Jest to wszysko inne niż zapotrzebowanie bytowe img/smilies/wink.
Uduchowienie czyli zaspokajanie potrzeb wyższych, to już brzmi zdecydowanie lepiej,
ale zwyczajowo kojarzy się to z religią, która co prawda racjonalnie nie musi być odrzucana, ale..... ja popadłem w arogancki stereotyp.....

To powinno rozjaśnić img/smilies/smile

"Trzeba uprzytomnić sobie, że
Nawet kiedy wszystko straci sens
Znajdziesz przestrzeń, gdzie
Wielka wiara tłumi lęk"

#27 2013-04-07 13:00:54

victoria
adminka

Prawda to coś co nie ustaje, trwa i jest realne. Czysta perfekcja sama w sobie, jej wyrażanie może się różnić, ale jest jedną i tą samą Prawdą. Ja jestem Prawdą i ja jestem drogą do niej, ja moja świadomość a nie osobowość.
Dobrze zrozumiałam?

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#28 2013-04-07 13:12:55

Crows
mentor

victoria napisał(a):

Prawda to coś co nie ustaje, trwa i jest realne. Czysta perfekcja sama w sobie, jej wyrażanie może się różnić, ale jest jedną i tą samą Prawdą. Ja jestem Prawdą i ja jestem drogą do niej, ja moja świadomość a nie osobowość.
Dobrze zrozumiałam?

źle img/smilies/tongue

:
:

#29 2013-04-07 13:18:46

baabcia
bo ja wiem

kosa napisał: powinno

powinno?

przecież on lśni komunikatem "ja nie wiem co to jest?"  i równolegle przeplata ( świetny oksymoron)  że to poszukiwanie Prawdy

pomarańczowy blask ma oślepić

Warto słuchać ale pod jednym warunkiem, by myśleć więcej a nie mniej -  żadne trucie nie zwalnia od refleksji czy na pewno to nasza własna  droga

jeśli nie zamiast to w przerwie zawsze należy się wyprawić sam ze sobą na sam na dłuższy spacer, by nie zabrnąć poza kontrolę nad sobą samym i nie dać się wyręczyć

http://2.bp.blogspot.com/-n5kJlB_PnfU/Thn8Xl-LzOI/AAAAAAAAAB4/wwj16Xymqd4/s1600/lonley.jpg

słuchałam kiedyś jak mówi ten pan img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez baabcia (2013-04-07 13:19:20)

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#30 2013-04-07 13:24:14

kosa
zaaklimatyzowany

baabcia napisał(a):

jeśli nie zamiast to w przerwie zawsze należy się wyprawić sam ze sobą na sam na dłuższy spacer, by nie zabrnąć poza kontrolę nad sobą samym i nie dać się wyręczyć

Jeśli ty jesteś tym, co ma być kontrolowane, to czym jest to, co ma kontrolować?

Wielka wiara tłumi lęk"

#31 2013-04-07 13:32:01

baabcia
bo ja wiem

guru sekty

#32 2013-04-07 13:34:14

kosa
zaaklimatyzowany

victoria napisał(a):

Dobrze zrozumiałam?

Trzeba rozróżnić dwie rzeczy:

- rozumiesz istotę rzeczy i używasz słów, aby to naświetlić
albo
- nie rozumiesz istoty rzeczy i próbujesz ją pojąć starając się zrozumieć słowa, które na nią wskazują

Niczego nie można zarzucić tym słowom, ale pytanie, czym one są dla Ciebie. A są raczej koncepcją na temat Prawdy, którą zaakceptujesz albo odrzucisz. Bo szukasz potwierdzenia u innych, a raczej umysł szuka. Umysł potrzebuje dowodów. Ale w momencie pełnego uświadomienia nie ma rzeczy, w które trzeba wierzyć czy koncepcji, które wymagają potwierdzenia.

Wielka wiara tłumi lęk"

#33 2013-04-07 13:36:26

kosa
zaaklimatyzowany

baabcia napisał(a):

guru sekty

Nie o to pytam.

Załóżmy, że twierdzisz, iż masz kontrolę nad samą sobą.
Kim jesteś? Tym, co jest kontrolowane, czy tym, co kontroluje?
A może żadnym z obu?

Wielka wiara tłumi lęk"

#34 2013-04-07 13:51:18

victoria
adminka

kosa napisał(a):

A może żadnym z obu?

bez przygotowania odpowiedziałabym tak, mój umysł mnie kontroluje, który wchodzi w skład całej mnie img/smilies/big_smile

jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#35 2013-04-07 13:54:43

victoria
adminka

kosa napisał(a):

victoria napisał(a):

Dobrze zrozumiałam?

Trzeba rozróżnić dwie rzeczy:

- rozumiesz istotę rzeczy i używasz słów, aby to naświetlić
albo
- nie rozumiesz istoty rzeczy i próbujesz ją pojąć starając się zrozumieć słowa, które na nią wskazują

Niczego nie można zarzucić tym słowom, ale pytanie, czym one są dla Ciebie. A są raczej koncepcją na temat Prawdy, którą zaakceptujesz albo odrzucisz. Bo szukasz potwierdzenia u innych, a raczej umysł szuka. Umysł potrzebuje dowodów. Ale w momencie pełnego uświadomienia nie ma rzeczy, w które trzeba wierzyć czy koncepcji, które wymagają potwierdzenia.

czyli nic innego jak pewność siebie?
każdy zadufany w sobie egocentryk wie, nie wierzy i nic u niego nie wymaga potwierdzenia img/smilies/big_smile

#36 2013-04-07 13:57:37

baabcia
bo ja wiem

kosa napisał(a):

baabcia napisał(a):

guru sekty

Nie o to pytam.

A może żadnym z obu?

co sadzisz o wyzbywaniu się odpowiedzialności

nie znośna?

#37 2013-04-07 14:27:20

Conan Barbarzynca
Administrator

victoria napisał(a):

kosa napisał(a):

A może żadnym z obu?

bez przygotowania odpowiedziałabym tak, mój umysł mnie kontroluje, który wchodzi w skład całej mnie img/smilies/big_smile

Bo tak jest, tylko czasem jakiś element zostaje zainfekowany i człowiek czuje się nieszczęśliwy, często tym zainfekowanym elementem jest umysł ale nie zawsze, to juz zalerzy od człowieka, no ale klasycznie to jeśli się ma zdrowe serce a chory umysł to lepiej się nie kontrolować dopuki umysł nie wyzdrowieje, wtedy trzeba dostosować umysł do serca, a kto w nas decyduje co jest OK a co nie to juz trzeba sobię samemu odpowiedzieć.

#38 2013-04-07 14:37:32

kosa
zaaklimatyzowany

victoria napisał(a):

kosa napisał(a):

A może żadnym z obu?

No właśnie.
Nieraz jest tak, że intuicja mówi jedno, a umysł co innego i mamy coś, co określamy jako bicie się z własnymi myślami. I nikt nie widzi paradoksu tej sytuacji: jeśli JA jest tym, co myśli, to co bije się z tymi myślami?

baabcia napisał(a):

kosa napisał(a):

baabcia napisał(a):

guru sekty

Nie o to pytam.

A może żadnym z obu?

co sadzisz o wyzbywaniu się odpowiedzialności

nie znośna?

Gdy znika kłamliwa identyfikacja, nie ma czynów, za które trzeba być odpowiedzialnym. Jest tylko wewnętrzna harmonia, cisza, spokój. Nie ma pragnień, nie ma lęków, dlatego też nie mają miejsca czyny, za które musimy ponosić konsekwencje.

Wszystko sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy możesz być tym, co jest widziane, postrzegane, czy możesz poznać siebie albo być sobą.

Wielka wiara tłumi lęk"

#39 2013-04-07 15:09:16

Crows
mentor

kosa napisał(a):

Nieraz jest tak, że intuicja mówi jedno, a umysł co innego i mamy coś, co określamy jako bicie się z własnymi myślami. I nikt nie widzi paradoksu tej sytuacji.

dlaczego sie wynosisz ponad innych i twierdzisz że NIKT tego nie widzi ( zapewne z wyjatkiem ciebie img/smilies/tongue ) , widzi bardzo wielu tylko róznie to nazywaja i interpretują , np katolik mówi sobie ze to tzw głos sumienia http://macg.net/emoticons/laughing2

:
:

#40 2013-04-07 16:16:38

kosa
zaaklimatyzowany

Crows napisał(a):

kosa napisał(a):

Nieraz jest tak, że intuicja mówi jedno, a umysł co innego i mamy coś, co określamy jako bicie się z własnymi myślami. I nikt nie widzi paradoksu tej sytuacji.

dlaczego sie wynosisz ponad innych i twierdzisz że NIKT tego nie widzi ( zapewne z wyjatkiem ciebie img/smilies/tongue ) , widzi bardzo wielu tylko róznie to nazywaja i interpretują , np katolik mówi sobie ze to tzw głos sumienia http://macg.net/emoticons/laughing2

O kurde, rzeczywiście tak napisałem img/smilies/1087

Wielka wiara tłumi lęk"

Stopka forum