Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2014-02-10 09:25:22

Lidka
mentor

RZECZYWISTOŚĆ MATERIALNA A DUCHOWA

Oddzieliłam ten fragment od założonego już wątku na temat książki, z jakiej pochodzi, a to dlatego, że to dobry temat do refleksji własnych. Oczywiście książkę nadal polecam, warto ją przeczytać całą.

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=7495

A tu przepiękny metaforyczny opis dwóch rzeczywistości:

„Pomimo że próbuję podzielić się moim doświadczeniem śmierci, nie ma słów, które choć w przybliżeniu mogłyby opisać głębię i ogrom wiedzy, która na mnie spłynęła. Najlepszym więc sposobem, aby to wyrazić, jest użycie metafor i analogii. Mam nadzieję, że będą one w stanie oddać część tego, co próbuję przekazać, choć w minimalnym stopniu.

Wyobraź sobie na przykład ciemny magazyn. Mieszkasz w nim i posługujesz się tylko jedną latarką, która pozwala ci widzieć w ciemności. Wszystko, co znasz w tym ogromnym pomieszczeniu, to to, co udało Ci się dojrzeć w małej smudze światła. Kiedykolwiek chcesz tego szukać, możesz, ale nie musisz tego znaleźć, jednak to nie znaczy, że tego czegoś nie ma. To coś tam jest, ale jeszcze nie rzuciłeś na to swojego światła. A nawet jeśli to zrobisz, obiekt, który widzisz, może być trudny do rozpoznania. Możesz mieć o nim w miarę dobre pojęcie, ale najczęściej zastanawiasz się nad nim. Możesz widzieć tylko to, na co skierowane jest twoje światło, i zidentyfikować tylko to, co już znasz.

Na tym właśnie polega życie fizyczne. Jesteśmy świadomi tylko tego, na czym skupiamy nasze zmysły w danym momencie i możemy zrozumieć tylko to, co już jest nam znane.

Dalej wyobraź sobie, że pewnego dnia ktoś nagle przekręca wyłącznik. Po raz pierwszy w nagłym błysku jasności, dźwięku i koloru widzisz cały magazyn, który nie jest podobny do niczego, co sobie kiedykolwiek wyobrażałeś. Światła migają, błyskają, żarzą się, rzucają kolorowe iskry, czerwone, żółte, zielone, niebieskie. Widzisz kolory, których nie rozpoznajesz, których nigdy wcześniej nie widziałeś. Muzyka zalewa pomieszczenie fantastycznymi, mieniącymi się dźwiękami i melodiami, których nigdy wcześniej nie słyszałeś.

Neonowe szyldy tańczą w rytmie rock’n’rolla w tęczowych migotaniach wiśni, cytryny, cynobru, grapefruita, lawendy i złota. Elektryczne zabawki biegają po szynach w górę i w dół i światło skacze po półkach załadowanych nieopisanie kolorowymi pudełkami, pakunkami, papierem, ołówkami, farbami, tuszami, puszkami z jedzeniem, barwnie cieniowanymi cukierkami, butelkami z musującymi napojami, wszelkiego rodzaju czekoladkami, szampanem, winem ze wszystkich zakątków globu. Nagle tysiącem gwiazd eksplodują fajerwerki, tworzą lśniące kwiaty, kaskady zimnych ogni, świszczący żar i animację światła.

Ogrom, złożoność, głębia, rozległość wszystkiego, co się dookoła ciebie dzieje, jest prawie przytłaczające. Nie widzisz wszystkiego do końca, ale wiesz, że tego jest więcej, niż możesz przyjąć z tego rwącego potoku, który kusi twoje zmysły i emocje. Masz jednak silne przeczucie, że jesteś w rzeczywistości częścią czegoś żywego, nieskończonego, zupełnie fantastycznego, że jesteś częścią wielkiego i wciąż rozciągającego się obrazu, który jest czymś więcej niż widokiem i dźwiękiem.

Rozumiesz, że to, o czym myślałeś jako o swojej rzeczywistości, jest w gruncie rzeczy ledwie szczyptą rozległego cudu, jaki cię otacza. Widzisz, jak wszystkie części są ze sobą połączone, jak się wzajemnie uzupełniają, jak wszystko do siebie pasuje. Właśnie zauważasz, jak wiele jest w magazynie rzeczy, których nigdy nie widziałeś, nie marzyłeś nawet o tym, że istnieją w takim przepychu i wspaniałości barw, dźwięków i struktury – ale oto są, obok wszystkiego, co znałeś wcześniej. Nawet obiekty, o których istnieniu wiedziałeś, mają zupełnie inny wymiar, tak że – również one – wydają ci się całkiem nowe i dziwnie surrealistyczne.

Nawet gdy ktoś na powrót przekręca wyłącznik, nic nie jest w stanie zabrać ci zrozumienia i jasności, cudu i piękna, ani fantastycznej żywości tego doświadczenia. Nic nie może unicestwić twojej wiedzy o tym, co jest w tym magazynie. Jesteś teraz bardziej świadomy tego, co się w nim znajduje, jak po to sięgnąć i co jest możliwe, niż wtedy, gdy miałeś tylko światło latarki. Czujesz szacunek do wszystkiego, czego doświadczyłeś w tych oślepiająco jasnych momentach. Życie nabrało innego znaczenia, a twoje doświadczenia na dalszej ścieżce życia wynikają z tej świadomości.

Zastanawiałam się nad tym moim nowym zrozumieniem w tym innym wymiarze, radując się i odkrywając świadomość, która zawierała w sobie wszystko. W końcu dotarło do mnie, że mogę dokonać wyboru”.

Pozdrawiam!

Lidka

#2 2014-02-10 13:00:25

Ja?!
Moderator

Re: RZECZYWISTOŚĆ MATERIALNA A DUCHOWA

a wniosek ?

#3 2014-02-10 13:11:36

Crows
mentor

Ja?! napisał(a):

a wniosek ?

trzeba zapalić marychę ?

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#4 2014-02-10 13:59:20

Ja?!
Moderator

palenie marychy zawężą świadomość i zwiększa nieprzytomność. Lepiej zjeść maryche, wtedy widać szerzej i głębiej.

#5 2014-02-11 12:42:07

Crows
mentor

Ja?! napisał(a):

, wtedy widać szerzej i głębiej.

co np ? granice miedzy materią a duchem ??

:
:

#6 2014-02-13 11:11:49

Lidka
mentor

Ja?! napisał(a):

a wniosek ?

A wniosek to już niech każdy sobie sam wyciągnie (tu jest bez pudła: każdy zareaguje zgodnie z sobą samym i wnioski będą adekwatne do jego poziomu świadomości).

PS. A do czego tu potrzebna 'marycha' - bladego pojęcia nie mam...img/smilies/hmm

Pozdrawiam!

Lidka

#7 2014-02-13 13:25:06

Crows
mentor

Lidka napisał(a):

PS. A do czego tu potrzebna 'marycha' - bladego pojęcia nie mam...img/smilies/hmm

do wizji tego => :lody:

Neonowe szyldy tańczą w rytmie rock’n’rolla w tęczowych migotaniach wiśni, cytryny, cynobru, grapefruita, lawendy i złota.

:
:

#8 2014-02-13 13:57:08

Lidka
mentor

Na szczęście to tylko metaforyczny opis, żeby pokazać, jak bardzo to jest różne od naszego postrzegania za pomocą zmysłów, sama wyobraźnia starczy, żeby załapać ogrom tej różnicy img/smilies/wink. Uważam tę metaforę za bardzo dobrze trafioną. Sama usiłuję opowiedzieć niektóre rzeczy z rzeczywistości duchowej i brakuje mi słów na wyrażenie jej img/smilies/smile.

Pozdrawiam!

Lidka

#9 2014-02-13 14:03:15

Ja?!
Moderator

Lidka napisał(a):

Na szczęście to tylko metaforyczny opis, żeby pokazać, jak bardzo to jest różne od naszego postrzegania za pomocą zmysłów, sama wyobraźnia starczy, żeby załapać ogrom tej różnicy img/smilies/wink. Uważam tę metaforę za bardzo dobrze trafioną. Sama usiłuję opowiedzieć niektóre rzeczy z rzeczywistości duchowej i brakuje mi słów na wyrażenie jej img/smilies/smile.

bo brakuje Ci unikalnych składników materii których nie dostaniesz z zwykłego pożywienia lub w zbyt małej ilości. Trzaby sięgnąc po zioła rosnące w lesie lub dziko na łąkach.

#10 2014-02-13 15:02:34

Lidka
mentor

Jestem innego zdania. Rzeczywistość materialna jest ograniczona (materią, a jej postrzeganie - zmysłami). Rzeczywistość duchowa jest nieograniczona. Opowiadanie duchowego to jak próba przelania oceanu do butelki: ani miejsca nie ma, ani innych środków, żeby to zmieścić. Słowa są przystosowane również do postrzegania zmysłowego. Nie oddadzą nawet w części bogactwa rzeczywistości duchowej.

Pozdrawiam!

Lidka

#11 2014-02-13 18:06:27

marek l.
adept

To prawda świat duchowy nie ma granic czasu ani przestrzeni,tym co go może ograniczyć jest sam Pan Bóg jako najdoskonalsza istota duchowa.My ludzie jesteśmy częścią planu Bożego,nasze życie na ziemi jest częścią przeszłej teraźniejszej i przyszłej wieczności,pozdrawiam serdecznie,Marek,L.

#12 2014-02-13 19:00:38

Crows
mentor

Lidka napisał(a):

Jestem innego zdania. Rzeczywistość materialna jest ograniczona (materią, a jej postrzeganie - zmysłami). Rzeczywistość duchowa jest nieograniczona. Opowiadanie duchowego to jak próba przelania oceanu do butelki: ani miejsca nie ma, ani innych środków, żeby to zmieścić. Słowa są przystosowane również do postrzegania zmysłowego. Nie oddadzą nawet w części bogactwa rzeczywistości duchowej.

rzeczywistośc duchowa jest tez ograniczona bo nie może miec władzy nad materia , która jej nie chcę słuchać img/smilies/tongue

:
:

#13 2014-02-13 19:02:14

Crows
mentor

marek l. napisał(a):

częścią przeszłej teraźniejszej .

mówisz po chińsku czy po polsku ?

:
:

#14 2014-02-13 19:37:49

Lidka
mentor

Crows napisał(a):

Lidka napisał(a):

rzeczywistośc duchowa jest tez ograniczona bo nie może miec władzy nad materia , która jej nie chcę słuchać img/smilies/tongue

Jakbyś tak trochę jaśniej powiedział, bo nie bardzo rozumiem?...

Pozdrawiam!

Lidka

#15 2014-02-13 19:45:37

Lidka
mentor

Crows napisał(a):

marek l. napisał(a):

częścią przeszłej teraźniejszej .

mówisz po chińsku czy po polsku ?

Myślę, że Marek mówi o tym, że rzeczywistość duchowa charakteryzuje się wiecznym 'teraz'. To jest fakt, tylko w materialnej jest czas liniowy, jest przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. W duchowej to wszystko dzieje się w tym samym czasie, widać też linie przyszłości, ale nie wszystko, bo te dopiero człowiek tworzy.

Jak już jesteśmy przy Anicie Moorjani, zerknij jeszcze raz na post 5 chociażby:

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=7495&p=1

Rzecz jasna Marka również zapraszam do dalszej rozmowy! img/smilies/smile

Pozdrawiam!

Lidka

#16 2014-02-13 20:27:15

sapermlo
samozwańczy Jezus

Lidko,Marku dobrze sie rozumiecie,bo i ja Was rozumiem img/smilies/wink

Sensu życia nie ma,ale jest sens istnienia !!!

#17 2014-02-14 00:17:12

civilmonk
szlachetny gawędziarz

sapermlo napisał(a):

Lidko,Marku dobrze sie rozumiecie,bo i ja Was rozumiem img/smilies/wink

http://macg.net/emoticons/laughing2

Happiness is peace in motion, peace is happiness at rest

#18 2014-04-05 11:36:23

Filip
przyboczny

A ja tu widzę duże niebezpieczństwo, którego nikt nie zauważył. W psychologii zjawisko zapamietywania  tego co się już widziało, zostało nazwane. Wystarczy powiedzieć słowo, a powstaje obraz: krzesło, stół, dom. Tutaj autorka mówi, że widząc rzeczywistość duchową, poszerza się nam pole widzenia. To może być prawda, ale jeżeli już coś widzieliśmy, to trzeba wrócić do mechanizmu psychologicznego naszego poznawania. Czyli wtedy nie jesteśmy uważni, przyjmujemy na słowo, jesteśmy podatni na sugestie, co czynią z nami choćby iluzjoniści. Mówimy  to już było i machamy ręką, zamiast skupić się i wysilić, no i przed nami rozgrywa się obraz, a istoty nie możemy dostrzec.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#19 2014-04-05 12:04:39

Lidka
mentor

Filip, nie do końca... img/smilies/smile. Autorka przełożyła to, co przeżyła i postrzegała na metaforę, żeby choć w drobnej części to przedstawić. Ta metafora nie jest obrazem widzianym przez nią. Ale dzięki metaforze - porównaniu do tego, co człowiek zna - jest się w stanie zrozumieć, o co chodzi, a nawet wyobrazić sobie. Czyli zrozumieć tę istotę rzeczy. To jest pierwszy krok do uświadomienia jej sobie poprzez uczucie. Dopiero jak się ją odczuje, można mówić o świadomości.

Autorka z góry zastrzega, że nie wolno tego brać dosłownie i chyba nawet człowiek bardzo podatny na sugestię tego nie zrobi. Bo nie o obraz tu chodzi, a o uczucie zamienione na obraz (wypisz-wymaluj, dokładnie jak moje bąbelki, to też było właśnie uczucie, które przedstawiłam w takiej postaci). Jeśli sam będzie miał okazję poczuć coś podobnego do tego, co przeżyła Anita, od razu poczuje, że jest to dokładnie to samo. Choć opowie w zupełnie innych słowach i przy użyciu zupełnie innych metafor. I, tak naprawdę, dopiero wtedy uświadomi sobie, o czym mowa.

Filip, jak się nie zapomina o tym, że chodzi o uczucie, nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Ja te same treści i przeżyłam, i nasłuchałam się w najróżniejszych wersjach, z najróżniejszymi metaforami, a mimo wszystko po prostu WIEM, że to jest dokładnie to samo. To się czuje poza słowami, które opisują zjawisko.

Pozdrawiam!

Lidka

#20 2014-05-21 21:45:21

marek l.
adept

Właśnie, uczucie ono nie jest ulotne jest trwale w nas zakorzenione kształtowane w odpowiedni sposób otwiera nam nowe horyzonty na rzeczywistość materialną i duchową.Poprzez rozwój uczuć między innymi poznajemy i rozwijamy naszą duchowość,jej wymiar czysto egzystencjalny,to jest wnikanie do wszechświata jego tajemnic które połączone są z naszymi duszami,chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę,pozdrawiam serdecznie,Marek L.

#21 2014-05-22 00:29:05

Life
zaaklimatyzowany

Materia jest nieskończona. Świat materialny jest nieskończony. Świat duchowy jest nieskończony.

Rzeczywistość jest nieskończona. DOKŁADNIE tak jak wyobraźnia.

#22 2014-05-22 06:08:20

Lidka
mentor

Life napisał(a):

Materia jest nieskończona. Świat materialny jest nieskończony. Świat duchowy jest nieskończony.

Rzeczywistość jest nieskończona. DOKŁADNIE tak jak wyobraźnia.

Co do duchowego - zgoda, ale dlaczego twierdzisz, że materia jest nieskończona? Przecież ona swój początek i koniec.

Pozdrawiam!

Lidka

#23 2014-05-22 06:10:57

Lidka
mentor

marek l. napisał(a):

Właśnie, uczucie ono nie jest ulotne jest trwale w nas zakorzenione kształtowane w odpowiedni sposób otwiera nam nowe horyzonty na rzeczywistość materialną i duchową.Poprzez rozwój uczuć między innymi poznajemy i rozwijamy naszą duchowość,jej wymiar czysto egzystencjalny,to jest wnikanie do wszechświata jego tajemnic które połączone są z naszymi duszami,chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę,pozdrawiam serdecznie,Marek L.

Witam Cię serdecznie, Marku, tak, rzeczywiście mało kto zdaje sobie z tego sprawę... img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

#24 2014-05-22 10:59:02

Life
zaaklimatyzowany

Nie ma początku ani końca. Materia fizyczna jest nieskończona, brakuje nam tylko mikroskopów, do tego by badać coraz mniejsze jej składowej. Kiedyś "PEWNE BYŁO" że materia jest z cząsteczek. Potem wielki przewrót. Bo odkryto atom. I od tej pory. PEWNE BYŁO że atom jest najmniejszą składową materii, i już NA PEWNO nie ma nic mniejszego. I tak w kółko i w kółko to samo. Tak samo w drugą stronę. Coraz to nowe dalsze miejsca odkrywają i większe. Brakuje tylko mocy teleskopom.

#25 2014-05-22 14:50:16

Lidka
mentor

Life, zapewne dążysz do tego, że wszystko jest energią. Z tego punktu widzenia owszem, można powiedzieć, że materia jest nieskończona.

Ale patrząc od naszej strony - niestety, wszelkie formy mają swój początek i koniec. To, co materialne, stwarza się (zostało stworzone) czasowo. Inaczej mówiąc - ma swój czas, a w nim początek (od przekształcenia się energii w materię ==> spowolnienie wibracji i ułożenie (się) łańcuchów energetycznych w konkretne, powtarzalne wzory, które dają efekt 'stałości', aż po rozpad tych łańcuchów energetycznych, które przekształcają się w inne i nie giną, rzecz jasna, ale dają kres formie.

Ale dopóki rzeczywistość materialna istnieje, a w niej my, ludzie, jak najbardziej możemy naukowo odkrywać wszelkie tajemnice Wszechświata, choć nigdy do końca ich nie odkryjemy (jako ludzie). Nie tylko teleskopy są na słabe, my, jako ludzie również jesteśmy materią 'ograniczeni' img/smilies/wink.

Temat powstał dla przedstawienia różnic między tymi dwiema rzeczywistościami. Bo, aczkolwiek i rzeczywistość materialna, i duchowa, są Jednością, tym niemniej różnice między nimi są kolosalne.

Pozdrawiam!

Lidka

Stopka forum