Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2014-04-26 18:41:26

Life
zaaklimatyzowany

Niszczenie środowiska

Widzę jak ludzie dookoła, niszczą naturę, zostawiają butelki, plastiki, i inne rzeczy które się nie rozkładają w lasach, na łąkach i wodach, dlaczego oni to robią?
Czy też tak robicie?

#2 2014-04-26 18:47:25

Lidka
mentor

Re: Niszczenie środowiska

Nawet papierek, który mi wypadnie z kieszeni, podnoszę... A jak widzę te śmieci w lasku, to cierpnie mi skóra. Stare telewizory, stare meble, worki z domowymi śmieciami, butelki szklane, plastikowe, obrzydliwość... U nas co roku jest organizowany przez szkołę podstawową dzień sprzątania lasku (no, nie z tych mebli i telewizorów img/smilies/wink). Biedne te dzieci, ale może choć ich pokolenie wyrośnie na bardziej świadome środowiska?...

Pozdrawiam!

Lidka

#3 2014-04-26 18:49:32

Crows
mentor

to bardzo boli gdy widzę śmieci w lesie

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#4 2014-04-26 19:24:47

mordotymoja
Moderator

Taki kraj,tacy ludzie.Opakowania jednorazowe to już za wysoki poziom cywilizacyjny dla Polaków.Flaszka na wymianę,czipsy do papierowego wora z odzysku.Często pływam kajakiem po kanałach międzyodrza,totalny syf.Mój znajomy zawsze zabiera ze sobą wór na śmieci i zawsze wraca z pełnym,też tak kiedyś robiłem,ale...to syzyfowa praca.http://i58.tinypic.com/21cik52.jpg

#5 2014-04-26 20:00:09

Life
zaaklimatyzowany

Myślę że sprzątanie po innych nie ma sensu, bo jest ich za wielu. Trzeba jakoś ich nauczyć żeby nie śmiecili, tylko JAK?

#6 2014-04-26 21:46:13

maly_kwiatek
przyboczny

To jeden z powodów, dla których nie chce mi się już mieszkać razem z Polakami w Polsce.
Miara się wyczerpała, mam 60 lat i mam prawo do przeżycia paru lat w normalnych warunkach, w czystości a nie gnoju.
Swoje śmieci i podnoszę jak Lidka i segreguję.

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#7 2014-04-26 23:05:42

Life
zaaklimatyzowany

Swoje też podnoszę i wyrzucam do śmietnika, pytanie JAK nauczyć polską młodzież, polaków?

Chcę aby było lepiej w tym kraju, ale JAK ?

#8 2014-04-27 00:31:11

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Life napisał(a):

Widzę jak ludzie dookoła, niszczą naturę, zostawiają butelki, plastiki, i inne rzeczy które się nie rozkładają w lasach, na łąkach i wodach, dlaczego oni to robią?
Czy też tak robicie?

Gorzej. Zdarza mi się sprzątać po nich. Jak widzę unoszoną wiatrem torebkę foliową  (nie wiem, czy to z irytacji, czy czystej zazdrości nad jej zwiewnością i lekkością) pakują ją do "kosza śmietnikowego". Ha, palę papierosy. Z pewnym elementem masochizmu odgaszam peta i tropię śmietnik, żeby go ostentacyjnie (i z niekłamaną satysfakcją) wyrzucić na oczach przypadkowych gapiów. Szczęściem, spotykam podobnych ekscentryków, co za nic nie mają ugruntowaną tradycję chlewienia naokół siebie a nawet po okazyjnej wymianie wzajemnych grzeczności, utylizujemy napotkane produkty uboczne konsumpcji naszych rodaków.
W kupie siła, jako rzecze producent xenny img/smilies/smile

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#9 2014-04-27 02:23:20

Ja?!
kreatorus moderatorus

Putin znajdzie lekarstwo na na wszystko, jego spytaj img/smilies/wink

fuck it.

#10 2014-04-27 07:07:59

Lidka
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

To jeden z powodów, dla których nie chce mi się już mieszkać razem z Polakami w Polsce.
Miara się wyczerpała, mam 60 lat i mam prawo do przeżycia paru lat w normalnych warunkach, w czystości a nie gnoju.

No, ja nie wiem, czy to rozwiąże problem... img/smilies/smile.

Zresztą, nie na darmo ten temat pojawił się w dziale o duchowości img/smilies/wink. Myślę, że to jest kwestia świadomości, po prostu. Jeśli nie duchowej, to po prostu społecznej. Duchowo nie da się wszystkich zrównać, sam wiesz to najlepiej, wtedy o rozwoju raczej nie byłoby mowy. Ale społecznie da się cokolwiek zrobić. Te szkolne akcje są tego dobrym przykładem, najlepiej zaczynać od dziecka. Im więcej ludzi nie da moralnego przyzwolenia na śmiecenie, tym szybciej ten proces będzie postępował. Ale jak to z uwarunkowaniami społecznymi - to bardzo długi proces... Niemcy nie są tacy 'porządni', bo to Niemcy, ale dlatego, że od pokoleń są społecznie uwarunkowani do utrzymywania porządku.

Mówisz miara się wyczerpała, hmm... Zmiana kraju to bardzo poważna decyzja, ale bardzo często łączy się z wyrwaniem człowieka z jego naturalnego środowiska, oderwaniem od korzeni. W młodym wieku ten numer jeszcze przejdzie, ale nie każą dorosłą roślinę da się przesadzić... Znajdziesz gdzieś porządek, o jaki Ci chodzi, ale będziesz sam, będziesz się czuł wyobcowany, zagubiony, oddzielony od normalności, że tak powiem. Bo w człowieku normalnością jest to, co w nim wpisane od samego dzieciństwa. Mnie wystarczyło pół roku za granicą, żeby stwierdzić, że mimo luksusowych warunków, świetlanej przyszłości, ja tam zawsze będę 'obca'... A nie chcę żyć w ten sposób. Wróciłam, dosłownie na chwilę przed stanem wojennym, wróciłam mimo zdziwienia przyjaciół z Belgii do kraju biedy i niepewnej przyszłości. Ale dopiero tu poczułam się 'u siebie'.

Kwiatuszku, a wiesz, że to, co mówisz, to wyraz Twojej negacji?...

Jeśli coś Ci się nie podoba - zmień to. A jeśli zmienić nie możesz, bo nie zależy to od Ciebie - zmień swój stosunek do tego

Problemów nie rozwiązuje się, uciekając od nich, a uświadamiając je sobie, ucząc się akceptować (duchowo). Im wyższa świadomość, tym więcej w nas akceptacji, a mniej negacji.

(skoro jesteśmy w dziale 'Duchowość' img/smilies/wink)

Pozdrawiam!

Lidka

#11 2014-04-27 08:39:14

Crows
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Miara się wyczerpała, mam 60 lat i mam prawo do przeżycia paru lat w normalnych warunkach, w czystości a nie gnoju

masz 60 lat , masz jakieś dzieci , wnuki ? o których lepsze zycie mógłbyś sie postarać tu w Polsce?

:
:

#12 2014-04-27 12:05:50

victoria
adminka

Dam przykład trzech krajów, Niemcy, Francja, Luksemburg mój ukochany zresztą, nie ma się tam do czego przyczepić, ludzie serdeczni i mili, luzaccy jak Francuzi, a jednocześnie zdyscyplinowani jak Niemcy img/smilies/big_smile
Niemcy, zdyscyplinowani, rygorystyczni, pedantyczni, demokratyczny kraj policyjny, efekty, czystość, porządek, łamanie prawa bez skrupułów zgłaszane władzom.
Francuzi, na totalnym luzie, dzieci kwiaty, smiecą, brudzą, niczym się nie przejmują, przecież ci co sprzątają muszą zarabiać, przyjaźni i serdeczni.
Z kogo wzięlibyście przykład?

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#13 2014-04-27 12:43:21

Filip
przyboczny

victoria napisał(a):

Dam przykład trzech krajów, Niemcy, Francja, Luksemburg mój ukochany zresztą, nie ma się tam do czego przyczepić, ludzie serdeczni i mili, luzaccy jak Francuzi, a jednocześnie zdyscyplinowani jak Niemcy img/smilies/big_smile
Niemcy, zdyscyplinowani, rygorystyczni, pedantyczni, demokratyczny kraj policyjny, efekty, czystość, porządek, łamanie prawa bez skrupułów zgłaszane władzom.
Francuzi, na totalnym luzie, dzieci kwiaty, smiecą, brudzą, niczym się nie przejmują, przecież ci co sprzątają muszą zarabiać, przyjaźni i serdeczni.
Z kogo wzięlibyście przykład?

Z nikogo, bo jakby nie wybrał źle będzie i to zły dla Polaka wzorzec. Moja dusza Polaka źle się czuje z porządkiem Niemca i luzackością Francuza, no nijak to mi nie pasuje.
Ja mimo wszystko widze, że Polska staje się coraz bardziej czysta. Po komunie wiele się nauczyliśmy i ciągle się uczymy.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#14 2014-04-27 13:03:01

Conan Barbarzynca
Administrator

Ja tam nie śmiece img/smilies/smile Chciał bym aby w Polsce było jak najwięcej parków narodowych, najlepszy spadek po komunie to chyba te zalesienie.

Skoro jesteśmy w takim dziale to chyba lepiej już dbać o przyrode i traktować ją jako nasze bogactwo, niż tylko budować budować i budować, i wszystkie budynki takie same kwadratowe i prostokątne, choć oczywiście są wyjątki ale to w większości zabytki albo kościoły(chodzi o miasta).
Przyroda lepiej by chyba wpłyneła na zdrowie ducha niż takie środowisko.

Wogóle może wreszcie by tak zakwestionować ten pęd ku zabudowywaniu(zjadaniu) wszystkiego, a Polska była by prekursorem tego img/smilies/big_smile
Nie chodzi o jakiś prymitywizm i powrót do jaskiń, tylko taką mocną inwestycje w przyrode, narobili byśmy parków narodowych, nasprowadzali zwierząt i wogóle... fajnie by było img/smilies/smile Zmienili byśmy Polske w puszcze, ale to by nas jaskiniowcami nie czyniło, wkońcu mamy kilka czołgów i samolotów, miasta by się zostawiło a wioski otoczone lasem, a pod lasem tunele i tajne bazy wojskowe.
Może byśmy lepiej na tym wyszli niż te wszystkie przemysłowe potęgi co to tylko walą na ilość img/smilies/wink I zdrowiej by może było?

#15 2014-04-27 13:46:39

maly_kwiatek
przyboczny

Crows napisał(a):

maly_kwiatek napisał(a):

Miara się wyczerpała, mam 60 lat i mam prawo do przeżycia paru lat w normalnych warunkach, w czystości a nie gnoju

masz 60 lat , masz jakieś dzieci , wnuki ? o których lepsze zycie mógłbyś sie postarać tu w Polsce?

O "lepsze życie" moich dzieci i wnuków starałem się kilkadziesiąt lat.
Teraz mam ochotę na "lepsze życie" dla mnie.

#16 2014-04-27 13:56:38

maly_kwiatek
przyboczny

Lidka, ja nigdzie nie wyjeżdżałem, poza wyjazdami służbowymi nie byłem nigdzie za granicą.
Tyrałem i płaciłem podatki, działałem społecznie i rodzinnie tu przez kilkadziesiąt lat.
I wystarczy.

Wielu moich rówieśników dawno już nie żyje.
Skądinąd to o czym napisałaś - negacja - jest u mnie faktem.
Może jest w tym gorycz  świadomości, że Polacy swoje ogromne możliwości podawane wręcz na tacy przez Opatrzność - zmarnowali.
Ja nie jestem przywiązany na zawsze do Polski. Spędziłem tu kilkadziesiąt lat i to naprawdę dużo dla takiej duszy jak moja.
Należę do świata a nie do Polski.

Tylko gdzie ten świat?
Victorio,
Ani Francja, ani Niemcy, ani Luxemburg nie odpowiadają moim potrzebom, mało tego nie znajduję nigdzie spokojnego miejsca na Ziemi w którym mógłbym dalej pracować tym razem dla dobra świata a nie tylko mojej nieszczęsnej dawnej Ojczyzny, Polski.

Pewnie ten kraj, którego szukam, jest gdzieś wysoko, ponad chmurami... nie widzę go jeszcze teraz ...

#17 2014-04-27 15:24:15

mordotymoja
Moderator

Filip napisał(a):

Ja mimo wszystko widze, że Polska staje się coraz bardziej czysta. Po komunie wiele się nauczyliśmy i ciągle się uczymy.

Ja to widzę odwrotnie.Pewnie patrzymy w przeciwne strony img/smilies/223 .

#18 2014-04-27 15:35:54

maly_kwiatek
przyboczny

Moim zdaniem komuna w ogóle nie upadła, tylko przekształciła formy istnienia i formy działania.

#19 2014-04-27 19:29:24

Kopik
przyboczny

Life napisał(a):

Czy też tak robicie?

Bo są na maksa ograniczeni ...innego wytłumaczenia nie ma ...img/smilies/stupid2
Nawet rewolucja śmieciowa ...nie zrobiła porządku w ich głowach.
Może za jakieś 100 lat coś się zmieni ...o ile będą jeszcze mieli możliwość życia na ziemi .

#20 2014-04-28 06:39:58

Crows
mentor

Było fajnie , świntości i ...............góra smieci img/smilies/hmm
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/krajobra … otra/mt74z

:
:

Stopka forum