Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2010-03-25 13:17:54

ludożerka
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-03-23
Posty: 117

Turcja - informacje ogólne :)

Zapewne większość z Was już to wie, ale pozwolę sobie zamieścić kilka podstawowych informacji o Turcji.

Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcja jest krajem czterech mórz, gdyż od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne – nazywane w języku tureckim Morzem Białym.

Ustrój polityczny Turcji opiera się na Konstytucji Republiki Turcji z 1982, która głosi, że państwo tureckie jest niepodzielną, laicką  - to ważne - , demokratyczną oraz socjalną republiką. Obecna ustawa zasadnicza, narzucona przez wojsko zaraz po zamachu wojskowym w 1980 roku, zapewnia armii rolę strażnika świeckiej, republikańskiej Turcji i przyznaje jej prawo do bezpośredniej interwencji w przypadku zagrożenia status quo. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na 7-letnią kadencję. Kobiety w Turcji otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze 5 grudnia 1934 roku. W roku 1935 kobiety stanowiły 4,6% posłów w parlamencie.

W referendum 21 października 2007 r. Turcy opowiedzieli się za bezpośrednimi wyborami prezydenta i skróceniem jego kadencji do 5 lat, zmiany poparło ponad 70% głosujących[2], mają wejść w życie w 2014 r.

# Największe miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya

Turcja graniczy z 8 państwami. Całkowita długość granic wynosi 2627 km z czego na poszczególne kraje przypada:

    * Armenia – 268 km
    * Azerbejdżan (Nachiczewan) – 9 km
    * Bułgaria – 240 km
    * Gruzja – 252 km
    * Grecja – 206 km
    * Iran – 499 km
    * Irak – 331 km
    * Syria – 822 km

Historię Turcji sobie daruję - jest nazbyt bogata img/smilies/big_smile Turcy są bardzo dumni ze swojego kraju i swojej historii.

    * Narodowości: Turcy ok. 65%, Kurdowie ok. 19%, Tatarzy Krymscy ok. 7%, Arabowie ok. 2%, Azerowie ok. 1%
    * Wyznania: muzułmanie (gł. sunnici) 99% (statystyki oficjalne nie wyróżniają alewitów i traktują ich jako sunnitów; szacuje się, że alewici stanowią 25-30% populacji Turcji)

Oficjalne liczby są jednak nie do końca prawdziwe, gdyż każdy mieszkaniec Turcji, jeżeli nie deklaruje się jako wyznawca innej religii, automatycznie zaliczany jest do muzułmanów. Nie ma tam czegoś podobnego do wystąpienia z kościoła chrześcijańskiego, toteż ateiści i agnostycy oficjalnie uznawani są za muzułmanów. Wymagana jest po prostu przynależność do jakiejkolwiek religii. Z tego powodu liczba mieszkańców Turcji, niewyznających żadnej religii, jest nieznana. Regularnie brak również z urzędowych tureckich statystyk Greków, Bułgarów, Albańczyków, Adżarów, Gruzinów i Ormian, którzy stanowią znaczną część mieszkańców. Podobnie statystyki wyznaniowe zupełnie pomijają chrześcijan, a przecież obok Ormian i Greków, żyją tu starochrześcijanie: Asyryjczycy i Syryjczycy oraz Koptowie. Turcja nieoficjalnie, ma najwyższy odsetek osób bezwyznaniowych wśród krajów z dominującą religią muzułmańską. - i to też bardzo ważne.

Religie wyznawane w Turcji:

    * Islam: 99,64%
    * Prawosławie: 0,21%
    * Protestantyzm: 0,06%
    * Katolicyzm: 0,05%
    * Judaizm: 0,04%
    * Świadkowie Jehowy: 0,005%

Turcy są w przytłaczającej większości SUNNITAMI:
Sunnici (arab. أهل السنة) - jeden z trzech głównych ortodoksyjnych odłamów islamu (pozostałe to szyici i charydżyci) wierny ortodoksyjnej tradycji Sunny, uznający wszystkich kalifów do 1258 r. za prawowitych następców Mahometa. Stanowią oni 75-90% wszystkich muzułmanów. Sami siebie określają jako "ludzie tradycji i wspólnoty" (arab. أهل السنة والجماعة Ahl ul-Sunna wa'l-Dżama'ah).

Po upadku Kalifatu w 1924 r. sunnici stracili władzę zwierzchnią. Duże znaczenie wśród wielu sunnitów, głównie pochodzenia arabskiego, zdobył fundamentalistyczny ruch Wahhabitów (związany ze szkoła hanbalicką).

Szkoła hanaficka (od Abu Hanify, zwanego wielkim Imamem, VIII w.) opiera się na Koranie, sunnie oraz osobistej opinii prawników, tzw. raj. Jest najpopularniejsza, bo obejmuje jedną trzecią świata islamu – Turcję, Bałkany, Żyzny Półksiężyc, częściowo Afganistan, Pakistan; nie ma jej w Afryce Północnej . Szkoła ta stanowi 35-40% ortodoksyjnych muzułmanów. Uchodzi za najbardziej otwartą filozoficznie i religijnie spośród wszystkich szkół sunnickich. Niemal wszyscy polscy muzułmanie są hanafitami. - i to też bardzo ważne.

Wiedza o gospodarce oraz przemyśle Turcji wydała mi się tutaj zbędna - zresztą zawsze można zdobyć informacje na własną rękę img/smilies/smile


Niewiele osób z Polski i Europy zdaje sobie sprawę, że Turcja bardzo wyróżnia się spośród innych krajów, w których wyznawcy islamu są większością.
Często słyszę opinię, że "Turcy są tacy sami jak wszyscy ARABOWIE....". Tylko, że oni Arabami nie są img/smilies/big_smile To zupełnie inna nacja, której mentalność jest diametralnie różna od arabskiej.

Dodam tylko, że nie można ukształtować opinii o Turcji i Turkach będąc tu jedynie na wakacjach. Turcja jest niezwykle zróżnicowanym i podzielonym społecznie krajem. Ludzie z kurortów turystycznych nie są typowymi przedstawicielami tego kraju, ponieważ środowisko, w którym pracują jest bardzo specyficzne. Aby poznać prawdziwą Turcję należałoby zagłębić się na wschód oraz wybrzeże Morza Czarnego. Istambuł tez jest dobrym miejscem do zapoznania się z kulturą Turcji img/smilies/smile Mamy tu przedstawicieli wielu regionów kraju.

Mój mąż pochodzi ze wschodu, uważanego przez wielu mieszkających tu Polaków, za zacofany i niebezpieczny. Ja mam jednak - po wielu wizytach -  zupełnie inne doświadczenia i odczucia... Choć przyznaję, że nie chciałabym mieszkać tam na stałe http://emoty.blox.pl/resource/fahne2_pl Za mało tam obcokrajowców img/smilies/wink


Zachęcam do zadawania pytań ogólnych odnośnie Turcji img/smilies/smile W kolejnych wątkach zajmę się opiniami na temat Turków oraz problemami związków mieszanych - przedstawię też kilka historii takich związków i wyjaśnię wiele kwestii z nimi związanych.


:smacznego:

Offline

 

#2 2010-03-25 14:17:10

victoria
adminka
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 14848

Re: Turcja - informacje ogólne :)

W jakiej części Turcji mieszkasz, jesli pisałaś, to sorki, przeoczyłam img/smilies/big_smile ? Pracujesz zawodowo? Od jak dawna mieszkasz w Turcji? Masz dzieci? Nie wiem czy dobrze zrobiłaś zachęcając do pytań http://macg.net/emoticons/laughing2


... Fleuris là où tu es planté ....

Offline

 

#3 2010-03-25 14:20:13

Ishtar
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-03-24
Posty: 216

Re: Turcja - informacje ogólne :)

Jak u Ciebie z językiem, z mową z pisaniem (aaa!) ?


When the Sun is cold and black, when you wanna scream and shout...
And the record plays "The dark side of the Moon"...

Offline

 

#4 2010-03-25 18:14:51

ludożerka
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-03-23
Posty: 117

Re: Turcja - informacje ogólne :)

victoria napisał(a):

W jakiej części Turcji mieszkasz, jesli pisałaś, to sorki, przeoczyłam img/smilies/big_smile ? Pracujesz zawodowo? Od jak dawna mieszkasz w Turcji? Masz dzieci? Nie wiem czy dobrze zrobiłaś zachęcając do pytań http://macg.net/emoticons/laughing2

Mieszkam w Istambule droga Victorio img/smilies/big_smile Pisałam o tym w wątku zapoznawczym img/smilies/wink Nie pracuję jeszcze zawodowo, ponieważ niedawno skończyłam studia i dopiero zaczynam przygodę z pracą zawodową img/smilies/smile na razie uczę angielskiego.
Mieszkam tu na stałe od 8 miesięcy, nie liczę wcześniejszych, krótszych pobytów img/smilies/wink
Nie mam dzieci, chciałabym najpierw jeszcze trochę "pożyć" img/smilies/big_smile

Ishtar napisał(a):

Jak u Ciebie z językiem, z mową z pisaniem (aaa!) ?

piszę i czytam dobrze po turecku img/smilies/smile Rozumiem sporo, ale z mówieniem jest gorzej img/smilies/big_smile Potrafię dogadać się w podstawowych sprawach, ale o filozofii jeszcze podyskutować nie mogę w tym języku img/smilies/tongue


:smacznego:

Offline

 

#5 2010-03-25 22:32:41

victoria
adminka
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 14848

Re: Turcja - informacje ogólne :)

Sorki, gdzies nie doczytałam.. nauka angielskiego to też praca img/smilies/wink
Pytałam o dzieci, bo interesuje mnie wychowanie przedszkolne, wczesnoszkolne, jak to w Turcji wygląda?
A w jakim języku rozmawiasz z mężem?


... Fleuris là où tu es planté ....

Offline

 

#6 2010-03-26 21:56:26

ludożerka
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-03-23
Posty: 117

Re: Turcja - informacje ogólne :)

victoria napisał(a):

Sorki, gdzies nie doczytałam.. nauka angielskiego to też praca img/smilies/wink
Pytałam o dzieci, bo interesuje mnie wychowanie przedszkolne, wczesnoszkolne, jak to w Turcji wygląda?
A w jakim języku rozmawiasz z mężem?

Nic nie szkodzi img/smilies/big_smile Tak - to też praca, ale mi się marzy inna - związana z psychologią społeczną, którą studiowałam img/smilies/wink
Dzieci: są przedszkola, zerówki itp, ale często kobiety zostają z dziećmi w domu i nie wysyłają do takich placówek. Oczywiście, jeśli kobieta pracuje, może oddać dziecko w dobre ręce img/smilies/wink
Rozmawiam z mężem po angielsku ale powoli wprowadzam do repertuaru turecki i polski img/smilies/big_smile mój mąż zna: dziękuję, proszę, dzień dobry, przepraszam(które długi czas wymawiał "spraszam: img/smilies/big_smile ), kocham Cię, kochanie(jego ulubione), kot, kotek, kotka(bawił się w słowotwórstwo img/smilies/big_smile), "oj Boże Boże" img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile


:smacznego:

Offline

 

#7 2010-12-20 19:47:18

marko
adept
Zarejestrowany: 2010-12-16
Posty: 37

Re: Turcja - informacje ogólne :)

Zimowy klimat w Polsce strasznie mnie dołuje. Zmieniłbym miejsce tylko z tego powodu. Czy w Turcji cudzoziemiec może czuć sie bezpiecznie? Czy lepiej żyć np. w nadmorskim kurorcie czy w dużej metropolii?Jak wysokie są koszty utrzymania? Czy ktoś coś wie odnośnie moich pytań? Dziękuję.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo