Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2014-06-12 13:42:37

Ayalen
Gość

Re: Świadectwo wiary

Lidka, prosze sprawdzic tytul watku, i sie w koncu odpierwiastkowac ode mnie, razem ze swoja niedzielna szkolka, w ktorej moglybys usadzac w oslej lawce lub usuwac stad tych, ktorzy maja inne niz Ty poglady, wyrazajac swoja nietolerancje wynikajaca z braku akceptacji - teraz bardziej zrozumiale?
Nie interesuja mnie Twoje nadete interpretacje,  wynikajace z braku swiadomosci tego, o czym mowisz, wiec zmien adresata na tego ktory jeszcze sie na to nabierze. Do czasu.
I nie uzurpuj sobie praw ktore zostaly Ci odebrane - nie Ty jestes tu moderatorem, a to on ocenia co jest wlasciwe w jego dziale. Nie Ty. Juz nie Ty.:-)
Marcin: to moze sprawdz co napisales w swoim poscie " bo oni uwazaja, ze jak ktos jest slabszy, to maja prawo go zabic". To Twoje wlasne slowa.
Jednoczesnie przyznajesz sie, ze w uzasadnionych przypadkach nie wykluczasz aborcji.
I jednoczesnie - nie dostrzegasz, ze zabic mozna to co zyje.  A zyje gdy bije serce i pracuja pluca. Sprobuj zabic to co nie zyje? Juz albo jeszcze.
Wiec co dziwnego ze ludzie sie wkurzyli, gdy zarzuciles im to, na co sam wyrazasz zgode? Wiec jesli ja Cie nazwę czlowiekiem uwazajacym ze moze zabic slabszego - jak sie poczujesz?
Z czego wynika poglad ze ktokolwiek poza Toba postrzega aborcje jako srodek antykoncepcyjny? Ty uwazasz ja za drastyczny zabieg, skad pomysl ze ktos patrzy na to inaczej?
A jesli - jak piszesz: nie wiesz, to odpowiedz sobie samemu na pytanie,  ktore postawilam Efroniemu? Co wybierzesz - to co dyktuje Ci Twoje ludzkie sumienie, czy to co wmawiaja Ci ludzie, ktorzy albo nie mają pojęcia o czym mowia, albo celowo wprowadzają innych w blad. Nie wiem, wiec nie chce snuc bezpodstawnych oskarżeń,  choc skłaniam się ku temu drugiemu.
Mowisz ze nie wiesz - dlaczego nie sprawdzisz w ksiazkach, jak wyglada przebieg ciazy? Rozwoj plodu, zanim stanie sie dzieckiem, zanim oskarzysz innych o przyzwolenie na jego zabijanie? Dlaczego Marcin?
Jesli chcesz szacunku  - szanuj. Proste.
Zawsze warto rozmawiac, choc niekiedy jest na to zbyt wczesnie, ech...

#22 2014-06-12 13:53:08

Ayalen
Gość

Wlasnie Ci odpowiedzialam: chcesz szacunku - szanuj.  Slowa o pozwoleniu na zabijanie dziecka - na co sam wyrazasz przyzwolenie, i czynienie z tego zarzutu ze ktos uwaza ze mozna zabijac slabszych skieruj do siebie.
Co wybierzesz, gdy trzeba bedzie wybrac: ludzkie zycie, czy to zycie ktore moze je zabic? Bo tylko takich wypadków dotyczy aborcja.

#23 2014-06-12 14:20:01

maly_kwiatek
przyboczny

Może lepiej pozostawię to bez komentarza, hmm.

Przecież racjonalistyczne książki, duchowe zresztą też, nie identyfikują chwili poczęcia człowieka, bo tego po prostu nikt nie wie.
Dlatego chronimy życie od początku, w Kościele do którego należę za grzeszną uważa się postawę antykoncepcyjną, a nie tylko aborcję, choć ten drugi grzech zazwyczaj jest straszniejszy...

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#24 2014-06-12 14:22:11

Lidka
mentor

Ayalen napisał(a):

Lidka, prosze sprawdzic tytul watku, i sie w koncu odpierwiastkowac ode mnie, razem ze swoja niedzielna szkolka, w ktorej moglybys sadzac w oslej lawce lub usuwac stad tych, ktorzy maja inne niz Ty poglady, wyrazajac swoja nietolerancje wynikajaca z braku akceptacji - teraz bardziej zrozumiale?

Nie interesuja mnie Twoje nadete interpretacje,  wynikajace z braku swiadomosci tego, o czym mowisz, wiec zmien adresata na tego ktory jeszcze sie na to nabierze. Do czasu.
I nie uzurpuj sobie praw ktore zostaly Ci odebrane - nie Ty jestes tu moderatorem, a to on ocenia co jest wlasciwe w jego dziale. Nie Ty. Juz nie Ty.:-)

Uhu, ale Arktyką zawiało... img/smilies/big_smile. Także Twoją 'tolerancją', 'akceptacją', 'Miłością', czyli... taką świadomością, jaką masz w istocie rzeczy... Bardzo ładne świadectwo dajesz Ayalen. Gdybyś Ty tu była adminem, już dawno by mnie nie było za sam fakt, że jestem, jaka jestem. Czyli naprawdę świetny praktyczny przykład tego, co maly_kwiatek podał za kanwę tego wątku :bravo: Jak widać - nie tylko na tamtym forum komuś coś się wciąż myli i wydaje... Ale nie ma tego złego, co na dobre nie wyjdzie, więc nie masz się czym martwić img/smilies/wink.

PS. Z moderowania sama zrezygnowałam (i Bogu dzięki! img/smilies/smile).

Pozdrawiam!

Lidka

#25 2014-06-12 14:28:42

maly_kwiatek
przyboczny

Co do poglądów, ludzie z tamtego forum - nie wszyscy - uważali, że rozwój duchowy uprawnia ich do stanowiska, że aborcja i eutanazja są możliwymi wyborami i dlatego każde z tych wyborów powinno być wolne i nie zakazywane.

Ja i jeszcze jedna pani - nie katoliczka- wskazywaliśmy na ułomność tego stanowiska. Albowiem z faktu że człowiek  WSZYSTKO  MOŻE - nie wynika że ten sam wolny człowiek WSZYSTKO MUSI. Jest wręcz przeciwnie. Te wybory właśnie stanowią o jakości rozwoju duchowego człowieka i o tym wcześniej była tam rozmowa, jednak dominujący dyskutanci nie chcieli tego podejścia zaakceptować. Oni chcieli mieć prawo do aborcji i do eutanazji.
I nie pojmowali, że z takiego prawa wypływałaby utrata powszechnego prawa do cieszenia się swoim niezagrożonym przez innych ludzi życiem.
Świat, w którym nie ma ochrony życia jest piekłem.

#26 2014-06-12 14:46:19

Lidka
mentor

Ja to rozumiem, Kwiatuszku img/smilies/smile.

Ale także reakcję tych 'rozwiniętych duchowo', Ayalen i innych. I Bogu dziękuję, że mogę to rozumieć i akceptować.

(co do aborcji czy eutanazji - nie wypowiadam się, gdyż nie to jest tu tematem)

Pozdrawiam!

Lidka

#27 2014-06-12 14:59:27

Ayalen
Gość

Lidko, bez komentarza, zajmij sie wreszcie soba - na podstawie swoich slow, w ktorych jedno przeczy drugiemu: o ile Ty beszczelnie rzucasz bezpodstawne, oparte na Twoich urojeniach zarzuty - o tyle to co cechuje Ciebie, widac czarno na bialym: a ktoz to w jednym zdaniu twierdzi ze nie zatrzymuje w pamieci zarzutow ktore inni maja do niego, choc w zdaniu powyzej wymienia je jednym ciurkiem.
Twoj poziom widac w inwektywach i insynuacjach pod " Wieza czasu", w watku ktory zniszczylas.Wiec dosc, mam Ci wymienic w slupku ludzi ktorzy oficjalnie i publicznie oswiadczyli ze odchodza przez Ciebie? Az taka masz skleroze, czy jestes az tak bezwzgledna? Wiec nie zaslaniaj sie pustymi slowami, ktore dla Ciebie nic nie znacza, skoro czyny ich nie potwierdzaja. I nie klam w zywe oczy ze cikolwiek czujesz- skoro sama twierdzisz ze nie masz dostepu do nie Twoich uczuc. A to jest ta energia, ktora rzekomo czujesz, wiec nie myl tego co myslisz z uczuciami. Cos jeszcze?

#28 2014-06-12 15:09:38

Ayalen
Gość

Marcin, ok - wiec wybieraj. Do czasu az staniesz przed wyborem tego zycia ktore zyje i tego ktore sie z niego do zycia rozwija.
Tylko dlaczego zadajac szacunku dlaTwoich pogladow - ingerujesz w czyjes, odmienne od Twoich, uznajac  ingerencje w Twoje, za przejaw braku tolerancji?  W dodatku  -  uwazam za przejaw pychy uwazanie, ze ktos jest mniej rozwiniety, bo mysli inaczej niz Ty.

#29 2014-06-12 15:13:12

maly_kwiatek
przyboczny

Ayalen,
obawiam się że przestymowujesz zbyt często ocenę tego co kto ma w duszy i sumieniu.
Zrobiłaś to teraz w stosunku do mnie, bez pokrycia w faktach i niezgodnie z prawdą.
Z tego co piszesz o Lidce, wygląda mi, ze nieustannie atakujesz jej osobę rozmaitymi zarzutami, do których też nie masz chyba podstaw, tylko ze złości to chyba robisz. Może przestań, zwłaszcza w tematach niezwiązanych z waszym sporem, bo tu też grozi chyba za to jakaś kara.

#30 2014-06-12 15:21:32

maly_kwiatek
przyboczny

Dziś kończę 60 lat.
Swoje wybory dokonywałem niemal od poczęcia.
Cieszę się, że mogłem to robić i przeważnie byłem w swych wyborach wolny.
Ta wolność nie była mi dana od początku.
Pracowałem ciężko nad sobą by ja osiągnąć.

I moje wybory, aczkolwiek trudne, to zawsze były "jakieś".
Nie ze wszystkich jestem dumny, wszystkie były związane z konsekwencjami, jakie odpowiedzialnie poniosłem.
I to, ze to co mi się w życiu przydarzyło, było niejako na moje własne życzenie i dla spełnienia moich własnych potrzeb, też rozumiem.
Nie spędziłem życia w celi klasztornej, tylko pomiędzy mnóstwem ludzi.
Dlatego równocześnie z własnym rozwojem, uczyłem się dusz innych ludzi, ich potrzeb, odczuwania. Uczyłem się szacunku do nich, kimkolwiek by nie byli.

Daleko mi do świętości, jednak mam jeszcze parę lat przed sobą.
Jeszcze wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli tego pragniemy img/smilies/smile

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Was img/smilies/smile

http://www.cosgan.de/images/more/flowers/042

#31 2014-06-12 15:26:33

Ayalen
Gość

A tak - Marcin,  Ciebie jako autora watku przepraszam za ten off top, byly to moje ostatnie slowa skierowane do tej osoby.
Kare nalezy sie przede wszystkim temu kto zaczyna, a nie odpowiada na deptanie zeby samemu sie wywyzszyc. Co do bezpodstawnosci moich slow - to i owo najpierw sprawdź,  zanim ocenisz.  Jestem tu dostatecznie dlugo aby wiedziec co i dlaczego mowie.
Odnosnie Ciebie: co zrobilam bezpodstawnie: opieram sie na Twoich slowach, prawda:
jak ma sie fragment Twojej wypowiedzi, ktory zacytowalam - do tego co zarzuciles innym? Przyzwolenie na zabijanie slabszych, na ktore i Ty wyrazasz zgode w cytowanej wypowiedzi?

#32 2014-06-12 15:32:21

maly_kwiatek
przyboczny

Nie wiem o co Ci chodzi Ayalen,
aborcja i eutanazja usankcjonowane prawem to przyzwolenie na zabijanie słabych ludzi.
I właśnie dlatego, że są słabi i nie mogą się bronic ręka agresora właśnie po nich się wyciąga.
Zupełnie jak po ofiary wypadków w Łodzi w aferze pavulonowej, w której końca śledztwa nie widać...

I ja się z tym NIE GODZĘ I NIE ZGADZAM.

#33 2014-06-12 15:52:45

Lidka
mentor

No i mamy powtórkę z rozrywki: osądzam, jestem prokuratorem, sędzią i najchętniej jeszcze egzekutorem wyroku w jednej osobie, ale nie mam możliwości, niestety...  img/smilies/roll

Tu nie ma o czym rozmawiać, Kwiatuszku, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! http://www.cosgan.de/images/more/flowers/090

I dalej bądź, po prostu sobą, bo dzięki temu też 'poruszasz sumienia' innych ludzi, nawet jeśli Cię odrzucają. I tak jesteś jak ten promyk słońca pomiędzy wieloma, wieloma chmurami, a im więcej osób Cię osądzi i wręcz oskarży, tym większą moc Boskiej Miłości masz w sobie i... pomagasz innym, choć wcale tak to nie wygląda na pierwszy rzut oka img/smilies/wink.

A tu Cię nikt nie zbanuje, bo nasza Administracja to ludzie wyjątkowi, którym nie myli się wolność z samowolą, miłość z nienawiścią, czy tolerancja i wolność wypowiedzi z 'jedynie słuszną prawdą' ich samych. Bany jak najbardziej mają miejsce, ale nie na skutek różnic w poglądach, a niegodnego zachowania (o czym A. powinna jednak pamiętać).

:love1:

Pozdrawiam!

Lidka

#34 2014-06-12 16:17:07

mordotymoja
Moderator

Crows napisał(a):

mała grupka "nawiedzonych" idiotów , którzy uważają że tylko im przynalezy sie dominacja nad jedyna prawdą , prawdą , która tylko oni pojmują i rozumia , zakochani w swej "wyjatkowości " brna w swój fanatyczny obłed.

No,no!Wypraszam sobie img/smilies/cool !

#35 2014-06-12 16:19:34

Crows
mentor

mordotymoja napisał(a):

Crows napisał(a):

mała grupka "nawiedzonych" idiotów , którzy uważają że tylko im przynalezy sie dominacja nad jedyna prawdą , prawdą , która tylko oni pojmują i rozumia , zakochani w swej "wyjatkowości " brna w swój fanatyczny obłed.

No,no!Wypraszam sobie img/smilies/cool !

http://yoursmiles.org/csmile/friend/c0414 http://www.sherv.net/cm/emo/dancing/michael-jackson

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#36 2014-06-12 16:39:06

maly_kwiatek
przyboczny

Crows napisał(a):

nie ma sie czym przejmować , forum to tylko forum jest ich cała masa , na nie jednym zbierze sie jakaś mała grupka "nawiedzonych" idiotów , którzy uważają że tylko im przynalezy sie dominacja nad jedyna prawdą , prawdą , która tylko oni pojmują i rozumia , zakochani w swej "wyjatkowości " brna w swój fanatyczny obłed.

Myślę, że to jest jakiś etap szaleństwa wybujałego ego, przez który większość z ludzi przechodzi. Taki etap nie był mi obcy, a i porywy ekstruzji ego miewam przecież do tej pory. Wiem, że święty nie jestem.
Jednak lata świadomego  rozwoju duchowego nauczyły mnie ważnej rzeczy, nauczyły mnie, że mój pogląd, moja opinia, moje zdanie i moja racja są zaledwie jednymi z wielu innych. Nauczyłem się, że bardzo wartościowe jest rozmawianie z innymi ludźmi na tematy mi bliskie, aby od ludzi dowiedzieć się i nauczyć czegoś nowego. Warto rozmawiać nie w klimacie polemisty - co dawniej często uprawiałem - tylko w klimacie badacza.
Zyskuję na tych spotkaniach naprawdę dużo i jestem wdzięczny ludziom, nawet tym, którym się wydaje, że oto ze mną zwyciężyli w jakiejś polemice, albo nawet pognębili.

Ja to już rozumiem, że to jest różnie z różnych stron.
Tylko ja się tego długo uczyłem.
Trzeba pozwolić ludziom na naukę. Oby mieli też dość czasu.

#37 2014-06-12 16:40:20

maly_kwiatek
przyboczny

Lidka napisał(a):

Kwiatuszku, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! http://www.cosgan.de/images/more/flowers/090

Serdeczne dzięki http://www.cosgan.de/images/more/flowers/042

#38 2014-06-12 16:46:22

Ayalen
Gość

maly_kwiatek napisał(a):

W pewnych okolicznościach godzimy się na śmierć dziecka, które usytuowało się poza macicą, albo w inny sposób zagraża życiu własnej matki.
Jednak usunięcie takiego dziecka zawsze jest usunięciem dziecka .

Prosze. Jak sie to ma do Twoich slow ze sie nie zgadzasz?
Kwestie braku podstawowej wiedzy na temat o ktorym mowisz, pomine. Wyjasnisz te jawna sprzecznosc?

#39 2014-06-12 17:06:00

Ayalen
Gość

maly_kwiatek napisał(a):

W pewnych okolicznościach godzimy się na śmierć dziecka, które usytuowało się poza macicą, albo w inny sposób zagraża życiu własnej matki.
Jednak usunięcie takiego dziecka zawsze jest usunięciem dziecka .

Prosze. Jak sie to ma do Twoich slow ze sie nie zgadzasz?
Kwestie braku podstawowej wiedzy na temat o ktorym mowisz, pomine. Wyjasnisz te jawna sprzecznosc?
To ze popiera Cie ktos tkwiacy w otchlani wlasnej ambiwalencji, mnie nie dziwi, ale Ty, w odroznieniu od tej osoby sprawiasz wrazenie trzezwo myslacego, wiec?
To co sie komu myli najlepiej widac w słowach o Arktyce, ktora maja wylacznie we wlasnej glowie, poniewaz normalny czlowiek nie pomyli jej z pelnia lata w Afryce.
Wszystkiego dobrego Marcin, tego co ono dla Ciebie znaczy.
Sprostuje Ci - nie kieruje mna zlosc, w odniesieniu do osoby o ktorej mowisz. Po prostu tolerancja takze ma jakies granice, a mnie przykro patrzeć jak odchodza stad madrzy, wartosciowi ludzie, ktorzy nie ukrywaja powodu swego odejscia. Tylko tyle i az tyle, mnie osobiscie ta osoba ani ziebi, ani grzeje, choc zdaje sie ze o to jej chodzi - o zerowanie na czyichs emocjach, ktore celowo stara sie wzbudzic swoimi gierkami. Zauwazysz to, jesli pobedziesz tu dluzej, i sprobujesz nie zgodzic sie z tym co owa osoba uwaza za prawa dotyczace wszystkich ludzi, choc wyrazaja jedynie jej ograniczenia. Dopoki sie zgadzasz - jestes cacy. To jest zachowanie tej osoby, godne.

#40 2014-06-12 17:08:25

maly_kwiatek
przyboczny

Nie jawną, tylko pozorną sprzeczność.
Są stany wyższej konieczności w których czyny zabronione stają się usprawiedliwione.
Usprawiedliwienie czynu nie zmienia faktu, że czyn był zabroniony i to z czegoś ważnego wynikało.

Ayalen,
Wydaje Ci się, że aborcjoniści z krwiożerczym wzrokiem czyhają tylko na ciąże pozamaciczne, by je pousuwać ku swej uciesze?
Wydaje Ci się, że żołnierze z radością idą na wojnę by pozabijać jak najwięcej braci i ojców z innego państwa?

Przemyśl to.

A to, że nie mam jakiejś tam wiedzy, nie podważa zasad, jakimi kieruję się w życiu.
Próba przemycenia mi jakiegoś działania, "bo nie mam wiedzy" jest nadużyciem.

Warto zauważyć, że Ojciec Jacek Woroniecki te sytuacji dostrzegał w latach 40-tych gdy pisał swoje epokowe dzieło "Katolicka Etyka Wychowawcza" i dopuszczał usprawiedliwianie i matek i osób pomagającym matkom w uratowaniu ich życia, niestety z jednoczesnym zabiciem dziecka, które i tak nie miało żadnych szans przeżyć.
Ojciec Woroniecki pisał:
Od nikogo nie wymaga się heroizmu i oddawania własnego życia za życie innych. Bo i takie sytuacje w relacji matka - dziecko w jej łonie występują.
Ktoś podejmuje decyzję o ratowaniu matki lub dziecka.
Zazwyczaj jest to ojciec dziecka - tak było dawniej, dziś świat oszalał i ojciec dziecka nieraz nie wie w ogóle, że jest ojcem.

Jednak te słowa zapadły mi w pamięć: Od nikogo nie wymaga się heroizmu!
Bohaterami stajemy się na własne życzenie w wyniku własnej, wolnej decyzji.
I na tym polega katolicka etyka. 

Po roku 1989 w kraju narosło nam pokolenie Katonów posyłających matki do grobu, za to, że miały okoliczność poczęcia dziecka pozamacicznego.
Ci Katonowie nieraz są w bardzo wysokich rangach w Kościele.
Jak widać, oni stoją w sprzeczności z Katolicką Etyką Wychowawczą Ojca Woronieckiego.
Może jej nie czytali, a może nie zrozumieli?
A może przeczytali, zrozumieli, ale mają inny pogląd?
Tu nie mam wiedzy. Nie rozmawiałem z biskupami na ten temat, nie było okazji.
Jednak nie muszę.
Mnie wystarczy Katolicka Etyka Wychowawcza Ojca Woronieckiego.

Stopka forum