Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2014-09-13 16:44:27

maly_kwiatek
przyboczny

Re: Czy wiara w boga to tylko emocje i uczucia?

Lidka napisał(a):

moja logika jest jeszcze bardziej 'zawężona', jak twierdzisz, bo nawet nie jest 'tak-nie', a po prostu 'tak'... http://macg.net/emoticons/laughing2

To tłumaczy.
Jest tak, jak uważa Lidusia.

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#22 2014-09-13 17:19:49

Gorgiasz
zaaklimatyzowany

I człowiek będzie kombinował na całe mnóstwo sposobów zgodnie z tymi wzorami matematycznymi, które podajesz jako przykład, tylko po to, żeby przekonać się, że żaden z tych wzorów nie prowadzi donikąd, a 2+2 owszem...

To zależy jakie będzie pole jego kombinowania (działania). Trochę podobnie jak dodawanie prędkości według fizyki Newtona w obrębie Ziemi się sprawdza. Ale jeśli chcemy wystawić nos dalej – to już nie za bardzo.

A mógłbyś mi powiedzieć, jaki procent ludzi porozumiewa się w życiu codziennym na bazie tej logiki?

Pytanie (może wbrew pozorom) jest niefortunnie postawione.
Weźmy człowieka, który nie ma telewizora i nigdy nie ogląda programów telewizyjnych, albo prymitywne (przysłowiowe) plemię z afrykańskiego buszu, które o powyższym nie słyszało. Czy z tego powodu można powiedzieć, że zjawisko telewizji nie istnieje bądź nie funkcjonuje, albo że odpowiednie fale przez nich nie przenikają? Co oczywiście nie zmienia faktu, że owa telewizja wcale im do szczęścia potrzebna nie jest, bo na przykład wiadomości które ich interesują, zdobywają w inny sposób. Podobnie jest z tą logiką, z innymi sposobami spojrzenia na świat. Ludzie się nią nie posługują, bo ulegają innym wpływom, wolą na przykład oglądać seriale w tv, grać w gry komputerowe lub pić wódkę. Tacy ludzie nawet nie słyszeli o istnieniu czegoś, co im reżimowa propaganda nie podsunęła. Ale takie podejście do życia mnie nie interesuje. I dlatego twierdzę, że pytanie jest niefortunnie postawione (choć odpowiedź jeszcze raz sprecyzuję: znikomy procent). Ale ci ludzie korzystają z niej na co dzień, choć o tym nie mają pojęcia. To, że średniowieczny człowiek chodził po ziemi, nie oznacza, że grawitacja nie działała ani to, że jej znajomość byłą mu niezbędna do codziennego życia.
A jak należałoby postawić pytanie (moim zdaniem oczywiście)? „Jakie zjawiska codziennego życia nie dadzą się wyjaśnić logiką dwuwartościową i jaki procent ludzi korzysta z takich zjawisk” . Odpowiedź jest bardzo prosta. 100%. Korzystasz ze światła, zarówno słonecznego jaki elektrycznego? Druga odpowiedź: 70-90%. Korzystasz z telefonu komórkowego lub internetu? Twoja logika absolutnie nie pozwala na zrozumienie tych zjawisk.
Logika arystotelejska (jako skodyfikowany system) ma ponad 2300 lat. Ile razy, ile poglądów ludzie zmienili lub zmodyfikowali w tym czasie? Dlaczego akurat ten miałby być niewzruszony? Narzędzia poznania otaczającego świata, mamy zupełnie inne niż dwa tysiące lat temu. A  logika, czyli metoda formułowania myśli i rozumienia świata ma być wciąż jedna i ta sama?

Mało tego, czy wiesz, że ta siedmiowartościowa logika Dżinistów TEŻ wchodzi w skład logiki 2+2=4?...

Nie bardzo rozumiem, co to za logika 2 +2 = 4. Dla mnie to równanie matematyczne.
Ale jeśli chcesz powiedzieć, że logika siedmiowartościowa wchodzi w skład dwuwartościowej, to jest dokładnie odwrotnie. I chyba nie ma czego udowadniać. Dwa jest mniejsze od siedmiu.

Nic podobnego nie wynikało z mojej poprzedniej odpowiedzi

Jestem odmiennego zdania.

#23 2014-09-13 17:33:23

Lidka
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Lidka napisał(a):

moja logika jest jeszcze bardziej 'zawężona', jak twierdzisz, bo nawet nie jest 'tak-nie', a po prostu 'tak'... http://macg.net/emoticons/laughing2

To tłumaczy.
Jest tak, jak uważa Lidusia.

Dla Ciebie (ani dla nikogo) wcale tak być nie musi. Na szczęście każdy dysponuje swoją świadomością i swoją wolną wolą img/smilies/big_smile.

Pozdrawiam!

Lidka

#24 2014-09-13 17:43:41

Lidka
mentor

Gorgiasz napisał(a):

I człowiek będzie kombinował na całe mnóstwo sposobów zgodnie z tymi wzorami matematycznymi, które podajesz jako przykład, tylko po to, żeby przekonać się, że żaden z tych wzorów nie prowadzi donikąd, a 2+2 owszem...

To zależy jakie będzie pole jego kombinowania (działania). Trochę podobnie jak dodawanie prędkości według fizyki Newtona w obrębie Ziemi się sprawdza. Ale jeśli chcemy wystawić nos dalej – to już nie za bardzo.

A mógłbyś mi powiedzieć, jaki procent ludzi porozumiewa się w życiu codziennym na bazie tej logiki?

Pytanie (może wbrew pozorom) jest niefortunnie postawione.
Weźmy człowieka, który nie ma telewizora i nigdy nie ogląda programów telewizyjnych, albo prymitywne (przysłowiowe) plemię z afrykańskiego buszu, które o powyższym nie słyszało. Czy z tego powodu można powiedzieć, że zjawisko telewizji nie istnieje bądź nie funkcjonuje, albo że odpowiednie fale przez nich nie przenikają? Co oczywiście nie zmienia faktu, że owa telewizja wcale im do szczęścia potrzebna nie jest, bo na przykład wiadomości które ich interesują, zdobywają w inny sposób. Podobnie jest z tą logiką, z innymi sposobami spojrzenia na świat. Ludzie się nią nie posługują, bo ulegają innym wpływom, wolą na przykład oglądać seriale w tv, grać w gry komputerowe lub pić wódkę. Tacy ludzie nawet nie słyszeli o istnieniu czegoś, co im reżimowa propaganda nie podsunęła. Ale takie podejście do życia mnie nie interesuje. I dlatego twierdzę, że pytanie jest niefortunnie postawione (choć odpowiedź jeszcze raz sprecyzuję: znikomy procent). Ale ci ludzie korzystają z niej na co dzień, choć o tym nie mają pojęcia. To, że średniowieczny człowiek chodził po ziemi, nie oznacza, że grawitacja nie działała ani to, że jej znajomość byłą mu niezbędna do codziennego życia.
A jak należałoby postawić pytanie (moim zdaniem oczywiście)? „Jakie zjawiska codziennego życia nie dadzą się wyjaśnić logiką dwuwartościową i jaki procent ludzi korzysta z takich zjawisk” . Odpowiedź jest bardzo prosta. 100%. Korzystasz ze światła, zarówno słonecznego jaki elektrycznego? Druga odpowiedź: 70-90%. Korzystasz z telefonu komórkowego lub internetu? Twoja logika absolutnie nie pozwala na zrozumienie tych zjawisk.
Logika arystotelejska (jako skodyfikowany system) ma ponad 2300 lat. Ile razy, ile poglądów ludzie zmienili lub zmodyfikowali w tym czasie? Dlaczego akurat ten miałby być niewzruszony? Narzędzia poznania otaczającego świata, mamy zupełnie inne niż dwa tysiące lat temu. A  logika, czyli metoda formułowania myśli i rozumienia świata ma być wciąż jedna i ta sama?

Mało tego, czy wiesz, że ta siedmiowartościowa logika Dżinistów TEŻ wchodzi w skład logiki 2+2=4?...

Nie bardzo rozumiem, co to za logika 2 +2 = 4. Dla mnie to równanie matematyczne.
Ale jeśli chcesz powiedzieć, że logika siedmiowartościowa wchodzi w skład dwuwartościowej, to jest dokładnie odwrotnie. I chyba nie ma czego udowadniać. Dwa jest mniejsze od siedmiu.

Nic podobnego nie wynikało z mojej poprzedniej odpowiedzi

Jestem odmiennego zdania.

Gorgiasz, problem w tym, że Ty wcale nie mówisz o innych logikach, a o różnej świadomości różnych ludzi img/smilies/smile.

Tak, i ten bardzo świadomy, i ten prawie wcale nieświadomy, i ten, który bazuje na jakichś tam sposobach postrzegania życia, i ten który bazuje na zupełnie innych, także ten, który myśli w błyskawiczny sposób oraz ten, kto ma problem z myśleniem efektywnym, bo kojarzy o wiele słabiej, ten, kto bazuje na obrazach, ale i ten, kto nie ma do nich dostępu (np. niewidomy od urodzenia) - co tu dużo wymieniać, wszyscy ludzie formułują swoje myśli i idą przez życie na bazie jednej logiki.

A logika 2+2=4 to tylko metafora img/smilies/smile. Oznacza ona, że życie jest proste jak 2+2. I tylko człowiek swoim ludzkim umysłem komplikuje je, jak może... img/smilies/big_smile. Gorgiasz, jakikolwiek punkt widzenia na życie, jakakolwiek filozofia życiowa, nawet te, z pozoru, wykluczające się - to wszystko kieruje się jedną logiką. Nic na to nie poradzę http://macg.net/emoticons/laughing2

Pozdrawiam!

Lidka

#25 2014-09-13 19:13:55

Gorgiasz
zaaklimatyzowany

Gorgiasz, problem w tym, że Ty wcale nie mówisz o innych logikach,

Cały czas mówię, ale Ty nie przyjmujesz niczego, co wykracza poza Twój punkt widzenia.

to wszystko kieruje się jedną logiką. Nic na to nie poradzę

Obawiam się, że nie. Trudno.

#26 2014-09-13 19:29:03

Lidka
mentor

Gorgiasz napisał(a):

Gorgiasz, problem w tym, że Ty wcale nie mówisz o innych logikach,

Cały czas mówię, ale Ty nie przyjmujesz niczego, co wykracza poza Twój punkt widzenia.

Czyli jednak, wcale nie mówisz o logikach, a o punktach widzenia http://macg.net/emoticons/laughing2

No, tak, ale prawdopodobnie Ty tego wcale nie postrzegasz... img/smilies/hmm

Gorgiasz napisał(a):

to wszystko kieruje się jedną logiką. Nic na to nie poradzę

Obawiam się, że nie. Trudno.

Nikt nic na to nie poradzi, Gorgiasz img/smilies/smile. Człowiek tak został stworzony i tak funkcjonuje, nie w jego gestii to zmieniać. Może jedynie starać się zrozumieć to funkcjonowanie i w zależności od świadomości, zrozumie zgodnie z nią.

I pomyśleć, że cała ta dyskusja wzięła się ze zdania Kwiatuszka, w którym napisał on, że sumienie jest całkowicie wolne oraz że są czynniki, które kształtują sumienie i jest inne u różnych grup społecznych, na co ja odparłam, że jeśli są takowe czynniki, które sumienie kształtują, sumienie nie jest wolne, bo jest zależne od tychże czynników...

To jak to jest Twoim zdaniem, Gorgiaszu, czy coś, co jest zależne od pewnych czynników, jest jednocześnie całkowicie wolne?... Co Twoja logika Ci na ten temat mówi?...

Pozdrawiam!

Lidka

#27 2014-09-13 20:03:50

maly_kwiatek
przyboczny

Lidka, jeśli Ty lubiłabyś Warszawę, a Twój chłop Puszczę Kampinoską i on, jako silniejszy w argumentach,  sprawiłby, że pojechalibyście na miesiąc do puszczy, to to wywołałoby w Tobie utratę wolnego sumienia???

Czy Ty się zastanowiłaś nad tym, co nam tu opowiadasz???

#28 2014-09-14 06:52:59

Lidka
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Lidka, jeśli Ty lubiłabyś Warszawę, a Twój chłop Puszczę Kampinoską i on, jako silniejszy w argumentach,  sprawiłby, że pojechalibyście na miesiąc do puszczy, to to wywołałoby w Tobie utratę wolnego sumienia???

Czy Ty się zastanowiłaś nad tym, co nam tu opowiadasz???

Ten przykład nie wiąże się z sumieniem img/smilies/smile. Sam pisałeś poprzednio, że chodzi o moralność, o odczuwanie 'dobra' i 'zła'. Już bardziej przykład, który poprzednio podałam: człowieka ze wsi i człowieka z miasta. I problemu zabijania zwierząt.

Albo weź sobie inny przykład: wychowania w złodziejskiej rodzinie. Przecież dla człowieka, który od małego uczył się kraść niepostrzeżenie, fakt ukradzenia czegokolwiek nie jest 'złem', a 'dobrem'. Podczas gdy dla innego człowieka, wychowanego w poczuciu uczciwości i poszanowania cudzej własności, to będzie 'złem' i sumienie mu nie pozwoli nic ukraść.

Czyżby złodziej nie miał sumienia?... img/smilies/smile

A jednak ma, jak każdy inny człowiek. Jego sumienie odezwie się, kiedy nie ukradnie czegoś, podczas gdy wszyscy z jego rodziny coś tam podwędzili i mieli takie same oczekiwania względem niego... img/smilies/big_smile

Skoro sumienie jest wolne, jak mówisz, nie powinno być zależne od żadnych czynników. A jeśli jest - jak możesz mówić, że jest wolne?...

Wolny to jest tylko wybór, Kwiatuszku. I to pod warunkiem, że człowiek uświadomi sobie to i owo. Bo jak nie - pójdzie jak nakręcona marionetka za uwarunkowaniem i będzie twierdził, że to wybrał img/smilies/wink.

Sam się zastanów, co tu opowiadasz, Kwiatuszku, mnie wytykać tego nie musisz, bo ja wiem, co mówię img/smilies/smile.

Pozdrawiam!

Lidka

#29 2014-10-25 09:37:31

Filip
przyboczny

Ksiądz przekazuje nam jedną podstawową informację: Bóg jest tajemnicą, zrodził nas z ciała po to byśmy umarli. Taka jest natura tego świata, w którym żyjemy. Ksiądz mówi, że są różne sposoby przechodzenia przez śmierć i mówi, że ten religijny, katolicki jest dobry. Daje ulgę w utrapieniu, gdy odchodzą bliscy.
Ale ksiądz poźniej wspomina o dużo ważniejszej sprawie. Mianowicie mówi o naszym powołaniu, które w jego przypadku dojrzewało dość krętymi drogami. img/smilies/smile
Każdemu słuchaczowi powinno się też zapewne nasunąć pytanie: a jakie jest moje powołanie?
No tak piękne otwarcie drzwi do duchowości, ksiądz w tych sprawach faktycznie ma powołanie od samego Boga. img/smilies/smile Większość z nas jednak nie zadaje sobie takiego pytania, nie chce poznawać siebie i nie chce czytać instrukcji do własnej obsługi.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#30 2014-10-25 11:20:20

k4cz0r200
przyboczny

Każdemu słuchaczowi powinno się też zapewne nasunąć pytanie: a jakie jest moje powołanie?
No tak piękne otwarcie drzwi do duchowości, ksiądz w tych sprawach faktycznie ma powołanie od samego Boga. img/smilies/smile Większość z nas jednak nie zadaje sobie takiego pytania, nie chce poznawać siebie i nie chce czytać instrukcji do własnej obsługi.

Nie jest łatwo powiedzieć to ludziom. Tak już się przyjęło, że takie rzeczy, to czary, religia czy choroba psychiczna. Może i by chcieli poznać samego siebie, ale się boją - głównie opinii innych. A bać się nie przestaną, póki tego nie spróbują. Póki się tego nie zrozumie, to nie będzie się odczuwało potrzeby takiego rozwoju, więzi z bogiem. A póki się tego nie odczuje, to nie będzie się chciało zrozumieć. To jest problem imho, po prostu ludzie wybierają w życiu takie drogi, że nieświadomie się od tego odcinają, wpadają w takie błędne koło i póki ktoś lub coś nie pojawi się na ich drodze, co sprawi, że się odmienią, to nigdy nie będą wstanie pójść w tę stronę. Niektórzy mają farta, a niektórzy nie img/smilies/wink Takie zrządzenie losu.

Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

#31 2014-10-25 11:45:15

Crows
mentor

Filip napisał(a):

Ksiądz przekazuje nam jedną podstawową informację: Bóg jest tajemnicą, i.

no nierozsmieszaj mnie taka informacja http://macg.net/emoticons/laughing2

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#32 2014-10-25 13:10:04

maly_kwiatek
przyboczny

Crows napisał(a):

Filip napisał(a):

Lepiej jak się śmiejesz, niż jak ubliżasz ludziom.

k4cz0r200 napisał(a):

Nie jest łatwo powiedzieć to ludziom. Tak już się przyjęło, że takie rzeczy, to czary, religia czy choroba psychiczna. Może i by chcieli poznać samego siebie, ale się boją - głównie opinii innych. A bać się nie przestaną, póki tego nie spróbują. Póki się tego nie zrozumie, to nie będzie się odczuwało potrzeby takiego rozwoju, więzi z bogiem. A póki się tego nie odczuje, to nie będzie się chciało zrozumieć. To jest problem imho, po prostu ludzie wybierają w życiu takie drogi, że nieświadomie się od tego odcinają, wpadają w takie błędne koło i póki ktoś lub coś nie pojawi się na ich drodze, co sprawi, że się odmienią, to nigdy nie będą wstanie pójść w tę stronę. Niektórzy mają farta, a niektórzy nie img/smilies/wink Takie zrządzenie losu.

Nie każdy ma powołanie do duchowości.
Są Marty i Marie.
No i są Judasze i Janowie.

Każdy jest wolny w wyborze swej drogi.
Jednak każdy powinien się zastanowić, czy wybrana droga naprawdę prowadzi go do jego celu.
Bo choćby cały świat posiadł, cóż mu z tego, jeśli swoją duszę zatraci na wieki?

#33 2014-10-25 13:29:03

Crows
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Crows napisał(a):

Filip napisał(a):

Lepiej jak się śmiejesz, niż jak ubliżasz ludziom.

nie czepiaj sie mnie kłamco

:
:

#34 2014-10-25 14:06:01

maly_kwiatek
przyboczny

pomodlę się za Ciebie

#35 2014-10-25 14:49:24

mordotymoja
Moderator

Silencium...

#36 2014-10-25 16:10:13

Crows
mentor

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/v/t1.0-9/1234040_209433175888722_1292625640_n.jpg?oh=909e4d9338ac188ef60f07efea98b1f5&oe=54B8CD6A

:
:

#37 2014-10-25 16:17:21

maly_kwiatek
przyboczny

Przecież ksiądz właśnie o tym opowiada. Wystarczy posłuchać.

#38 2014-10-25 17:22:40

Crows
mentor

ksiądz tylko gada a ten u góry wskoczył w ogień ratując człowieka , sam był poszkodowany.

:
:

#39 2014-10-25 17:42:35

Filip
przyboczny

Crows napisał(a):

Filip napisał(a):

Poczytaj sobie różne fora. Ludzie wiedzą kim jest Bóg. Padają różne nazwy. Jehowa, Jahwe, miłość, mściwy tyran itd Ludzie nie potrafią powiedzieć nie wiem, dla mnie to tajemnica. Przecież od razu nazwą cie ciemniakiem. A tak po prawdzie gdy mówią o Bogu wyrażają tylko swój stan ducha, może swoją nadzieję, albo niechęć. Dla nich faktycznie wiara w Boga to tylko emocje i uczucia - zmienne jak chmury na niebie.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#40 2014-10-25 18:36:59

Crows
mentor

Filip napisał(a):

Crows napisał(a):

Filip napisał(a):

Poczytaj sobie różne fora. Ludzie wiedzą kim jest Bóg. Padają różne nazwy. Jehowa, Jahwe, miłość, mściwy tyran itd Ludzie nie potrafią powiedzieć nie wiem, dla mnie to tajemnica. Przecież od razu nazwą cie ciemniakiem. A tak po prawdzie gdy mówią o Bogu wyrażają tylko swój stan ducha, może swoją nadzieję, albo niechęć. Dla nich faktycznie wiara w Boga to tylko emocje i uczucia - zmienne jak chmury na niebie.

źle mnie zrozumiałeś img/smilies/smile , ksiądz mówi , że bóg jest tajemnica a mimo to mówi , że taki i tylko taki obraz boga jest zgodny z doktryną koscioła , wiec coś tu nie pasi

:
:

Stopka forum