Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2014-10-10 11:13:48

k4cz0r200
przyboczny

Re: Miejsce kobiety

Vic: Hah świetny cytat, widziałem go już kiedyś i podzielam opinię Nielsa Bohra. Sam, choć nie wierzę raczej w duchy ani jakikolwiek wpływ klątw czy przedmiotów na życie realne, to zmontowałem sobie kiedyś półtorametrowy łapacz snów. Cały z gałązek wierzbowych, które wyciąłem z lasu, sznury z przyciętej kory wierzbowej (rwało się jak diabli img/smilies/yikes). Do tego pióra z kaczki i czaszka z królika na samym dole. Świadomość, że odpiera złe duchy i odpędza koszmary sprawiała, że milej spędzało się czas w pomieszczeniu, a sny były przyjemniejsze. Nadal w to nie wierzę, tak jak wtedy nie wierzyłem, ale odkąd go nie mam przy sobie czuję, że brakuje mi jakiejś ochrony img/smilies/big_smile

Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

#22 2014-10-10 11:19:03

victoria
adminka

img/smilies/big_smile

maly_kwiatek napisał(a):

Nie widzę związku

no to chyba nie czytasz postów kaczorka img/smilies/wink

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#23 2014-10-10 11:27:01

maly_kwiatek
przyboczny

Czytam, tylko związek jeśli jest, to jest bardzo luźny.
Przecież Kaczor chodzi do kościoła, by zrobić przyjemność babci, a nie, by zainicjować efekt nadprzyrodzony http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#24 2014-10-10 11:41:13

k4cz0r200
przyboczny

maly_kwiatek napisał(a):

Czytam, tylko związek jeśli jest, to jest bardzo luźny.
Przecież Kaczor chodzi do kościoła, by zrobić przyjemność babci, a nie, by zainicjować efekt nadprzyrodzony http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313

Jeśli bóg mnie przez to pobłogosławi lub trafię do nieba, to w sumie tylko zyskam, a podobno niewierni też mają szansę.

Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

#25 2014-10-10 11:47:29

maly_kwiatek
przyboczny

Oczywiście Kaczorku i z całego serca, podobnie jak babcia, Ci tego życzę img/smilies/smile

#26 2014-10-10 19:40:46

polliter
moderatus polliterus

A co z tym miejscem kobiety w katolicyzmie?
Bo gadacie o pierdołach, tylko nie na temat. img/smilies/smile

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#27 2014-10-10 21:39:19

Filip
przyboczny

Może tak na dzień dobry do kolegi Łosia. Jego oburzenie jest zapewne podyktowane tym co wyczytał w mediach nieprzychylnych Kościołowi, a nie tym co nam tu zacytował. Bo gdy przeczyta się ten cytat, to dojdzie się do wniosku, że kościelny dostojnik chce abyśmy się nie podniecali zmianami. A chcieli zobaczyć do czego te zmiany mogą nas doprowadzić. Z resztą Kościół nigdy nie stał w awangardzie społecznych zmian. A tradycyjny model rodziny jakby to nie brzmiało głupio, to podstawa nauki społecznej kościoła.
Zatem co tu szokującego? No może problemy z retoryką i jezyk ezopowy biskupa. Dla niektórych okazuje się zbyt trudny.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#28 2014-10-10 22:21:56

polliter
moderatus polliterus

No, i w końcu rozmowa wróciła na właściwe tory. Oczywistą sprawą jest to, że nie ma określonego miejsca dla kobiety (kuchnia) jak i nie ma  określonego miejsca dla mężczyzny (w robocie). Każdy jest wolny i robi co chce.
Teraz jest tak, że kobieta nie chce pracować, ale musi, a wolałaby siedzieć w domu i opiekować się dziećmi i to jest chore. Jak kobieta chce pracować, to niech pracuje, ale jeśli nie chce tego robić, to niech siedzi w domu, a mąż niech zapieprza. Niestety nie jest tak kolorowo i to jest tragedia kobiet, że nie daje im się tego wyboru, musi zapieprzać tak samo jak facet, żeby było co do garnka włożyć. Są też rodziny, że to kobieta zarabia dużo więcej od męża i wtedy on siedzi w domu, gotuje i opiekuje się dzieciakami, nie widzę w tym nic złego.
Katolicyzm źle kobiet nie traktuje, w porównaniu z innymi religiami, ale chrześcijaństwo (w ogólnym znaczeniu) bywa gorsze od muzułmanów i trzeba to sobie jasno powiedzieć.
Pamiętajmy, że Jezus nie stworzył chrześcijaństwa i nie chciał tworzyć nowej religii i dopiero Mahomet, jako pierwszy, dał jakiekolwiek prawa kobietom w historii religii monoteistycznych, ani w czasach rządów judaizmu, ani czasach, gdy żył Jezus nikomu nie przyszło do głowy, że kobieta może mieć jakieś prawa. Jezus pochylił się nad jawnogrzesznicą, ale nie dlatego, że była kobietą, tylko dlatego, że była grzesznicą, a pierwsze prawa w religii kobiety otrzymały od Mahometa. Oczywiście w naszych czasach wygląda to inaczej i uznajemy islam za najbardziej mizoginistyczną religię świata, ale jeszcze kilkaset lat temu to wcale nie było takie oczywiste.

#29 2014-10-10 22:32:12

victoria
adminka

Zaznaczam, ze to jest moje zdanie img/smilies/smile i nie mam zamiaru nikogo obrazić, jedyne miejsce, rola,  przypisana kobiecie to jest macierzyństwo, nikt nie zastąpi matki. Reszta to jest wolny wybór, cały feminizm wymyslili lewacy, leniwe chłopy, które znalazły sposób, żeby kobieta z własnej i nie przymuszonej woli przejęła ich obowiązki i jeszcze do tego była przekonana że to jest jej pomysł na życie... Skłodowskiej jakoś ani małżeństwo, ani macierzyństwo nie przeszkadzało w pracy, jak i  tysiącom kobiet, córkom Skłodowskiej skoro już jej przykład dałam, albo Maria Kirch, astronom kilka wieków przed Skłodowską, albo Krystyna de Pizan jeszcze kilka wieków wcześniej, więc nie było to niemożliwe.

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#30 2014-10-11 18:03:20

Filip
przyboczny

Przyznaje sie bez bicia, że nie znam historii koscioła i znawcy tej historii mogą mnie zrugać. Ale jak dla mnie katolicyzm ma się do roli kobiet nijak. Większe znaczenie miała kultura, tradycje ludowe, a najważniejsze sytuacja kobiet w społeczeństwie wynikająca z ich natury. A przede wszystkim tak jak wspomniała viktoria macierzyństwo. Kobiety jeszcze niedawno w Europie , a jeszcze teraz w krajach islamskich czy Afryce rodziły i rodzą mnóstwo dzieci. Ich czas pochłaniało bycie w ciąży, bycie w połogu, kolejnej ciązy albo wychowywaniu gromadki dzieci. No i tak mijał ich czas i taka była główna rola społeczna.

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#31 2014-10-11 21:36:24

Łosiu
Moderator

Filip napisał(a):

Może tak na dzień dobry do kolegi Łosia.

I wzajemnie.
Dziwić może i może i nie tylko twoje stanowisko, lecz cóż, każdy inaczej postrzega świat.
Moja opinia nie jest wykreowana przez opinie mediów. Taka po prostu jest.
Miałem zaszzyt wysłuchać osobiście tej wypowiedzi i pierwsza moja myśl to to, że moja córuś ma po kimś sprzątać- bo biskup tak to postrzga i choćbyś wylał potok słów ...
to też je waż,
by ciebie ktoś
na przykład Łoś
nie uzna za
narzędzie zła.

Ta żenująca wypowiedź nie jest do obrony.( chodzi o wypowiedź biskupa)
Miło, że przyznajesz, iż nie znasz historii kościoła (niewielu się do tego przyznaje).

Dziwić też może fakt, że dla abp rola kobiety to służenie mężczyznom. Ta sprytna bestia połączyła to ze straszakiem używanym przez duchowieństwo jakim jest gender. A ty mu się pod sukienkę nie chowaj i nie tłumacz co on miał na mysli, a teraz nie bez powodu się  tłumaczy.... ustami rzecznika -lecz on swoje wie.

Jak wygląda stanowisko Stolicy Apostolskiej/ przytoczę wypowiedź naszego Franciszka- ten gość coraz bardziej mi sie podoba:

,,- Raduje mnie widok wielu kobiet, które dzielą niektóre obowiązki duszpasterskie z księżmi - mówił w sobotę papież Franciszek podczas spotkania z członkiniami Włoskiego Centrum Kobiecego. Ojciec Święty podkreślał szczególną rolę kobiet, bez których Kościół nie mógłby w ten sam sposób pomagać potrzebującym i dbać o rodziny.

- Wyraziłem pragnienie, by powiększyła się przestrzeń bardziej zdecydowanej i wyrazistej kobiecej obecności w Kościele - mówił papież Franciszek do Włoszek przybyłych na specjalną audiencję dla kobiet. Ojciec Święty podkreślał, że lepszemu docenieniu miejsca kobiet w Kościele poświęca sporo uwagi w swojej pierwszej adhortacji "Evangelii gaudium".

Zwracając się do działaczek Włoskiego Centrum Kobiecego papież zauważył, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nastąpiło tyle przemian kulturowych i społecznych, iż nie można dziś nie dostrzegać konieczności weryfikowania tradycyjnych niegdyś reguł dotyczących miejsca kobiet. Nie tylko w Kościele, ale i w społeczeństwie."
http://natemat.pl/89835,papiez-francisz … w-kosciele

Nie bez powodu/ wcześniej Franciszek wypowiadał się na temat konserwatyzmu i serwilizmu w polskim kościele i potrzeb zmian właśnie u nas choć nie tylko.

Z dumą oświadczam, że Ja Łosiu, Poli, Vi i, papa Franciszek i wielu innych prostolinijnych i porządnych ludzi dostrzegamy to czające się zło w wypowiedzi Arcy Biscuppa.

Nie chodzi tu przecież o równouprawnienie w sensie biologicznym bo na to jeszcze za wcześnie- (hihi)

łosiu

Ostatnio edytowany przez Łosiu (2014-10-11 21:40:23)

img/smilies/wink

....

#32 2014-10-11 23:29:47

maly_kwiatek
przyboczny

Odbieram niektóre opcje z tego wątku, jak ukryte namawianie kobiet, by przeszły na islam, w Europie prawie tak powszechny jak katolicyzm i wtedy staną się hołubionymi przez Boga, szczęśliwymi hurysami  http://yoursmiles.org/csmile/question/c0313

#33 2014-10-12 15:28:29

polliter
moderatus polliterus

Do mnie pijesz, Kwiatku? img/smilies/smile
Najchętniej namówiłbym wszystkich ludzi, więc też kobiety, by w ogóle zrezygnowały z religii, więc sugerowanie mi jakiegoś werbunku do muslimów jest nie na miejscu.

Jakoś wielu muzułmankom nie przeszkadza ich wiara, katoliczkom również, więc niech sobie żyją po swojemu, a te którym przeszkadza, powinny wystąpić z danej religii i trzeba im w tym pomóc, bo religia łatwo nie wypuszcza ze swych sideł. Nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę, ale też religie niech nikogo na siłę nie unieszczęśliwiają czy uszczęśliwiają (zależy od punktu widzenia).
Kobieta jak każdy człowiek, ma dążyć do szczęścia, a co jej to szczęście daje, to już jej sprawa. Dla jednych będzie to rodzenie dzieci i opieka nad domem, dla innych kariera polityczna lub zawodowa. Ważne, by miały wybór i nikt im go nie narzucał.

#34 2014-10-13 08:48:04

Łosiu
Moderator

Już jezus pokazał kobietom gdzie jest ich miejsce ( tak sądzoił pan Kosciuł Katolicki niedziela, 27 stycznia 2013 12:12):

,,II. POSTAWA CHRYSTUSA

Jezus Chrystus nie powołał żadnej kobiety do grona Dwunastu. Jeżeli tak postąpił, to nie dlatego, by dostosować się do ówczesnych obyczajów, ponieważ właśnie Jego postawa wobec kobiet różniła się wyraźnie od postawy Jego współczesnych; co więcej, świadomie i odważnie zrywał z taką postawą. Jezus rozmawia więc publicznie z Samarytanką, zaskakując tym swoich uczniów (por. J 4, 27); nie liczy się w ogóle z faktem legalnej nieczystości kobiety cierpiącej na krwotok (por. Mt 9, 20-22); pozwala grzesznej kobiecie zbliżyć się do siebie w domu Szymona (por. Łk 7, 33n), a rozgrzeszając kobietę cudzołożną pragnie pouczyć, że nie powinno się osądzać surowiej przewinień kobiety niż mężczyzny (por. J 8, 11). Nie wahając się odstąpić od prawa Mojżeszowego, głosi równe prawa oraz obowiązki mężczyzny i kobiety w małżeństwie (por. Mk 10, 2-11; Mt 19, 3-9). W wędrówkach Jezusa, w czasie których głosił Królestwo Boże, towarzyszyło Mu nie tylko Dwunastu Apostołów, lecz także kobiety, wśród których była Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów, Joanna, żona Chuzy, zarządcy Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia (Łk 8, 2-3).''

http://www.apologetyka.katolik.pl/odnow … nsigniores

Ł

Ostatnio edytowany przez Łosiu (2014-10-13 09:16:30)

img/smilies/wink

....

#35 2015-02-24 19:59:20

Łosiu
Moderator

victoria napisał(a):

Pewna anegdota ciśnie mi się na usta img/smilies/big_smile

Niels Bohr, wielki fizyk, miał nad drzwiami  końską podkowę  która ma odganiać złe duchy. Jeden z przyjaciół zapytał go, słuchaj, Niels, czy ty naprawdę w to wierzysz?????, na co Bohr odpowiedział, oczywiście, że nie, ale powiesiłem ją, ponieważ powiedziano mi, że ona działa nawet gdy się w nią nie wierzy

Baaardzo misię to spodobało.

Myślę, ze też mam w sobie trochę z Nilsabhora.

Żyjemy w państwie wyznaniowym, gdzie kobieta ma przypisany z urodzenia odziedziczony po przodkach swój gender, któremu daleko do równouprawnienia.
Doskonale przedstawia to Hrabi z Lubusza..

Łosiu hrabi img/smilies/042

img/smilies/wink

....

#36 2015-02-25 06:38:16

ayalen
przyboczny

Miejsce kobiety jest w kuchni, koniec kropka. Trudno, ja jestem baba, a nie genderowy babochlop. Baba sluzy do prania skarpetek i mieszania w garnku,  albo w glowie. O.
Kuchnia tez jest przybytek bozy.

#37 2015-02-25 08:05:56

Łosiu
Moderator

... i nie tylko w kuchni?
http://img7.demotywatoryfb.pl//uploads/201207/1342731432_by_Jezuita_600.jpg

Losiu ayajaj

img/smilies/wink

....

#38 2015-02-25 08:17:59

ayalen
przyboczny

A to tylko świadczy o facetach.  W tym czasie co robia - manicure? Jesli kobiety przejmuje meskie role, to wylacznie z niedostatku mezczyzn, ktorzy jak mamuty. Niemal. Albo zupelnie.
Nie moga byc wszyscy do wszystkiego, bo w efekcie sa do niczego. Podzialy ze wzgledu na specyfike plci zawsze byly i beda; wychodzenie z uwarunkowan kulturowych  powinno odbywac sie poprzez edukacje, a nie zastepowanie rol spolecznych wynikajacych z plci.

#39 2015-02-25 10:15:12

polliter
moderatus polliterus

Ale nie wpisujmy ludzi (w ogóle, bo nie chodzi tylko o kobiety) w okreslone role, jesli tego nie chca. Skoro kobieta chce jezdzic traktorem, byc politykiem, podnosic ciezary, to jej sprawa i nikomu nic do tego. Prawda jest taka, ze wiekszosc kobiet tego NIE CHCE, wiekszosc chce siedziec w kuchni, rodzic dzieci i opiekowac sie domem, nie uszczesliwiajmy ich na sile. Parytety, to debilizm. Niech kazdy robi to, co chce robic, a nie to, co mu sie wmawia, ze musi. Sa faceci o dwóch lewych rékach, którzy nie potrafiá wbic gwozdzia, ale za to przykladowo swietnie gotuja i kobiety, które nie potrafia gotowac, ale uwielbiaja majsterkowac, lecz zadnych parytetów!!

Przepraszam za brak polskich liter, ale pisze z komputera, który nie ma polskiej klawiatury.

Ostatnio edytowany przez polliter (2015-02-25 10:31:37)

#40 2015-02-25 11:28:31

ayalen
przyboczny

Tak Poliiter, ale tez sytuacja gdy kobieta wbija orze, a jej facet w tym czasie dzierga na drutach nie jest normalna - role spoleczne wynikaja w duzej mierze z predyspozycji zwiazanych z plcia.
Generalnie faceci swietnie gotuja - zauwaz ze szefami renomowanych kuchni sa mezczyzni.
Jednak zasada pozostaje niezmienna: facet ciagnie woz bo jest silniejszy, kobieta kieruje, bo jest madrzejsza.

Stopka forum