Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2014-10-17 19:23:11

egoista99
przyboczny

Pomnik jeńców bolszewickich

Czemu nie domagamy sie w Moskwie pomnika pomordowanych przez NKWD na Łubiance Polaków  ??

Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

#2 2014-10-17 21:39:36

polliter
moderatus polliterus

Re: Pomnik jeńców bolszewickich

Pytasz nas?
A czemu nie domagamy się pomnika pomordowanych na Wołyniu? To pytanie retoryczne, bo (nie wiadomo dlaczego) Ukraińcy teraz są cool, chociaż nigdy nie byli.

Tak naprawdę, po co komu pomniki, skoro (z zasady) w każdym mijającym wieku są obalane? Historia i jej widzenie ofiar i bohaterów, zmienia się średnio co sto lat. img/smilies/smile

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#3 2014-10-18 08:25:37

egoista99
przyboczny

W tym wypadku nie chodzi o pamięć lecz o polityczna odpowiedz na prowokację polityczna sąsiada...A pomnik powinien powstac na placu czerwonym w Moskwie..

Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

#4 2014-10-18 09:53:08

Crows
mentor

miejsce pomników to cmentarz

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#5 2014-10-18 12:20:31

maly_kwiatek
przyboczny

miejsce Polaków jest w Polsce.

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#6 2014-10-18 16:23:17

Crows
mentor

a kwiatków na łące

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#7 2014-10-19 12:14:41

egoista99
przyboczny

Crows napisał(a):

miejsce pomników to cmentarz

Hmmm...Taka aleja pomników np warszawskich Chopin,Mickiewicz,Piłsudzki,Kilkiński,Kolumna Zygmunta,Pomnik Bohaterów Getta i obok Powstania Warszawskiego....a na kocu aleji Nike !!
Długasna ta aleja..

Taa...Tak jak cmentarzem sztuki są muzea tak cmentarna aleja pomników pomogłaby zapomnieć ...

#8 2014-10-19 16:36:14

Lunadari
przyboczny

egoista99 napisał(a):

Czemu nie domagamy sie w Moskwie pomnika pomordowanych przez NKWD na Łubiance Polaków  ??

a kto o niego będzie tam dbał?

"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

#9 2014-10-19 20:08:37

mordotymoja
Moderator

Lunadari napisał(a):

egoista99 napisał(a):

a kto o niego będzie tam dbał?

Coś mnie ominęło?Zerwaliśmy stosunki dyplomatyczne z Rosją ?

#10 2014-10-19 22:13:42

egoista99
przyboczny

Niby czemu miamy zrywac stosunki..?? Wystarczy tylko iz chcemy w miejsce pomnika naszego rodaka.. Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego ..pomnik ofiar jego i jego następców...

#11 2014-10-19 23:38:06

Lunadari
przyboczny

pamięć ofiar - tak
ewewentualnie tablica upamiętniająca - tak
ale pomnik? P o m n i k ? ?
jakikolwiek pomnik aby miał sens, powinien stać w eksponowanym miejscu, powinien być czyszczony i nie tylko sam obalisk ale też jego najbliższe otoczenie - stąd padło moje pytanie: kto o niego miałby tam dbać?
w pewnej miejscowości pod W-wą, właściwie w polu, w 2010 roku szybcikiem postawiono coś w rodzaju pomnika/mogiły zbiorowej żołnierzy rosyjskich (nie radzieckich) poległych podczas bitwy zwanej Cudem nad Wisłą. wiecie kto o to miejsce dba? nikt.
dlaczego nikt się nie upomina o Wanię czy innego Maszę? gdy ktokolwiek wypytuje o to miejsce, miejscowi udają, że nie wiedzą o co chodzi i patrzą jak na szpiega, hehe.
mogiłka usytuowana jest celowo na terenie podmokłym i można się tam dostać jedynie gdy naprawdę jest sucho. ulewne deszcze czy rozstopy wiosenne uniemożliwiają całkowicie dotarcie do niej. najzabawniejszy w tym wszystkim jest fakt, że po 'uroczystym' tzw. 'otwarciu' i rozjechaniu się tzw. 'ważnych' czy 'mniejważnych osobistości' z tego miejsca pamięci poległych (zwyczajnych) żołnierzy, zburzono natychmiast mały mostek leżący nad niepozorną strugą, a umożliwiający dotarcie do mogiły. można tam i tak dojść pieszo pod warunkiem, że pogoda sprzyja, choć z tym mostkiem było łatwiej, bo krócej.   

w niedalekiej odległości od tego miejsca, tyle, że na 'uświęconej' ziemi szybcikiem w 'odwecie' czy grom wie właściwie z jakiego powodu posadzono 96 dębów. szybcikiem i naprawdę dość żałośnie to wszystko wyglądało, gdyż od kwietnia do 15 sierpnia było mało czasu (tego dnia odbywają się tam różnego rodzaju uroczystości, między innymi rekonstrukcja bitwy). zdążono ułożyć z kostki coś na kształt ścieżki na końcu której postawiono wyciętego z płyty wiórowej orła w koronie na czymś w rodzaju sztalugi malarskiej. po opadach deszczu nietrudno się domyślić jak ta płyta wyglądała.. dęby też były jedne większe, drugie mniejsze.. tak jak by co? niektórzy zasługiwali tylko na mniejsze? zaczęli tam również przed każdą sierpniową rocznicą dostawiać popiersia ważnych osób poległych w katastrofie. hmm, zastanawiam się tylko, czy stewardesom, pilotom i pozostałym 'nieutytułowanym' osobom tez w montują do szeregu ich popiersia.
ostatnio w stolicy rozpętał się spór, gdzie stanąć ma kolejny pomnik ofiar katastrofy lotniczej. oczywiście pomysłodawcy szarżują pałac prezydencki. może powinni księcia zwalić z postumentu, albo pousadzać mu na ramionach parę co na Wawelu zajmuje miejsce?
zasadniczo jeden już mają, w Kielcach chyba czy Radomiu? widziałam gdzieś zdjęcie pomnika i wyjść ze zdumienia nie mogłam, gdyż wyraźnie przedstawia zakłamane fakty - przecież on nie był wyższy od niej o pół głowy..
idąc dalej tematem pomników - po śmierci JPII każdusieńka chyba gmina jak i nie parafia prześcigały się w stawianiu pomników. ich jakość wykonania, jak i podobieństwo postaci pozostawiają tak wiele do życzenia, że aż przykro często na nie patrzeć. smutne.

na koniec zapytam raz jeszcze Egoista - kto miałby dbać o pomnik naszych rodaków w Moskwie, kto przede wszystkim miałby sfinansować jego powstanie i późniejsze utrzymanie?

"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

#12 2014-10-20 14:43:14

egoista99
przyboczny

Wydaje mi sie iz jest taka funkcja jak konsul,którego zadaniem jest dbałość o interesyy obywateli ..Niezależnie żywych czy martwych...I w którego obowiazku jest równiez dbanie o pomniki ,miejsca pamięci i kwiaty z okazji rocznicy

#13 2014-10-20 19:54:11

mordotymoja
Moderator

egoista99 napisał(a):

Niby czemu miamy zrywac stosunki..?? Wystarczy tylko iz chcemy w miejsce pomnika naszego rodaka.. Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego ..pomnik ofiar jego i jego następców...

Mocno zalatuje antysemityzmem.Nie przejdzie img/smilies/cool .

#14 2014-10-20 21:05:46

Filip
przyboczny

polliter napisał(a):

Tak naprawdę, po co komu pomniki, skoro (z zasady) w każdym mijającym wieku są obalane?

Żeby prowokować i szachować. img/smilies/smile

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#15 2014-10-20 21:52:37

mordotymoja
Moderator

egoista99 napisał(a):

Wydaje mi sie iz jest taka funkcja jak konsul,którego zadaniem jest dbałość o interesyy obywateli ..Niezależnie żywych czy martwych...I w którego obowiazku jest równiez dbanie o pomniki ,miejsca pamięci i kwiaty z okazji rocznicy

Dlatego pytałem o stosunki img/smilies/wink .Jest trochę Polonii W Rosji,co prawda mieliśmy rodaków sprowadzić do ojczyzny wolnej,wszystkich,co do sztuki,ale jak to u nas ,akcja była szybka i krótka,zmarła śmiercią naturalną .Na łono wróciło kilka sztuk...Co tam Polacy,sprowadzimy sobie Ukraińców img/smilies/tongue .

#16 2014-10-21 17:27:59

Lunadari
przyboczny

egoista99 napisał(a):

wszystko się zgadza naturalnie, tyle że do jego obowiązków należy także (jak mi się zdaje) troska o tzw. dobre stosunki z władzami danego kraju, w którym pełni swoją funkcję. czyż nie?

Witek Gombrowicz

#17 2014-10-21 18:15:58

egoista99
przyboczny

Z pełnym szacunkiem dla władz kraju gospodarza proponuję w miejsce pomnika Polak ,pomnik dla uczczenia Polaków...

#18 2014-10-21 18:17:53

Lunadari
przyboczny

zgłosiłeś już gdzieś tę propozycję?

Witek Gombrowicz

#19 2014-10-21 18:22:09

O'cet
zaaklimatyzowany

Ostrzeżenia: 5

..  kosmopolitycznie rzecz ujmując: Ziemia -jedyny(użyteczny) adres naszego gatunku- wydaje się ultrapomnikiem wszystkiego (każdego dającego się pomyśleć "po-mnika"), co tylko można sobie tylko wyobrazi ... poczynając od "tego" owsa a skończywszy na jakimś "Bogu"..
Jeśli to bełkotem nie jest, to ostatnim "pomnikiem" będzie pomnik transgresji wszelakiej:
po-mników http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025 po-mnik.!

.

#20 2014-10-21 19:16:50

egoista99
przyboczny

Lunadari napisał(a):

Hmmm...Czyzbym pisał braille'm...??

#21 2014-10-21 19:37:59

Lunadari
przyboczny

egoista99 napisał(a):

Lunadari napisał(a):

po za forum oczywiście http://yoursmiles.org/csmile/help/c0601

Witek Gombrowicz

#22 2014-10-21 20:27:52

mordotymoja
Moderator

Lunadari napisał(a):

egoista99 napisał(a):

Lunadari napisał(a):

po za forum oczywiście http://yoursmiles.org/csmile/help/c0601

Na onecie , czy gdzieś nawet dalej w świecie img/smilies/smile ?To niechcący http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c041 .

#23 2014-10-22 08:45:14

egoista99
przyboczny

Stosowną odezwę złożyłem do Unii Europejskiej

#24 2014-10-22 20:04:56

Lunadari
przyboczny

http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/r035.gif  img/smilies/wink

Witek Gombrowicz

#25 2014-10-22 21:51:26

victoria
adminka

„Wybudujmy Rosjanom pomnik”, ale nie na cmentarzu w Krakowie, jak chce tego red. Wroński, tylko w Warszawie – na dachu siedziby „Gazety Wyborczej”.
I nie będzie to pomnik dla sowieckich jeńców, którzy – przypomnijmy red. Wrońskiemu – po pierwsze, sami byli agresorami, a po drugie, nie zginęli podstępnie wywiezieni do lasu, wtrąceni do dołów strzałem w potylicę. Ma to być obelisk przypominający o wrogich zakusach sąsiada, który przez wieki nękał nasz naród i wyraźnie chce to kontynuować. Powinien pamiętać, że może się sparzyć. Dlaczego więc „GW” i jej czterech śpiących redaktorów nie publikuje apelu o przypomnienie dzikiej chciwości i okrucieństwa Sowietów? Dlaczego Wroński nie krzyczy np. o postawienie symbolu męczeńskiej śmierci rtm. Pileckiego – jednego z największych bohaterów nowożytnej historii, który mimo nadludzkich zasług dla wolnego świata, po roku tortur został zamordowany przez komunistów w kotłowni? To za to „mamy dług wdzięczności” wobec jakiegoś czerwonego generała, którego pomnika w Pieniężnie wątłą piersią broni tak Wroński? Jego zdolności analityczne też kuleją, skoro uważa, że Smoleńska nie trzeba upamiętniać, ale już Rosjanom w sprawie wyssanych z lufy pomników należy ulec w imię przyjaźni przyszłych pokoleń. To już nawet nie krótkowzroczność, ale niebezpieczna ignorancja, a może nawet radziecki sponsoring. Skoro tak, nie pozwólmy, by prawdę rozdziobały kruki i Wrońskie.

Autor artykułu Paweł Korsun

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10477292_724509370965009_9196186817889074428_n.jpg?oh=ed7f8616423e1294af890e2588a5907a&oe=54EB73B7

Autor ilustracji Michał Korsun

... Fleuris là où tu es planté ....

Stopka forum