Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2011-11-10 20:48:13

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Polak czy nie Polak ?

Wcześniej:

Prezes PAN: piszmy "Copernicus"

Nie decydujmy arbitralnie o narodowości Mikołaja Kopernika. Nazwę europejskiego programu, inspirowaną jego imieniem, powinniśmy stosować według łacińskiej pisowni - uważa prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Chodzi o nadanie przydomka "Kopernikus" programowi Unii Europejskiej o nazwie Global Monitoring for Environment and Security (GMES), którego zadaniem będzie monitoring środowiska i bezpieczeństwa oraz informowanie o zagrożeniach żywiołowych. Start programu ogłosił 15 września unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Guenter Verheugen. Pisownia "Kopernikus" to niemiecka wersja nazwiska sławnego astronoma.

ND, PAP
2008-10-13

http://www.wprost.pl/ar/141341/

Później :

Spór o Copernicusa przez polskie zaniedbania

Przez zaniedbania naszych urzędników unijny program globalnego monitoringu może otrzymać imię uczonego pisane po niemiecku: Kopernikus, a nie w łacińskim brzmieniu: Copernicus – stwierdza "Rzeczpospolita".

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/spor-o-c … omosc.html

Ostatnio:

To już druga w ostatnim czasie wpadka dziennikarzy „Daily Mail”. A wszystko po tym, jak 4 listopada Międzynarodowa Unia Fizyki Czystej i Stosowanej (IPUAP) wprowadziła do układu okresowego trzy nowe pierwiastki: copernicum, darmstadtium i roentgenium.

http://goniec.com/wiadomosci/wielka-bry … stronomem/

Sprostowanie :

Znana z przedstawiania niechlubnego wizerunku Polaków brytyjska bulwarówka "Daily Mail" zmieniła w swoim artykule pochodzenie M. Kopernika. Wcześniej miał być... Prusakiem.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ … Daily-Mail


Kopernik był Prusakiem czy tylko pochodził z Prus Królewskich?

Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w jednej z kamienic na toruńskiej starówce. Miasto podlegało wówczas władzy króla polskiego. Jednym z dowodów na to, że astronom czuł się Polakiem, jest chociażby list z 1520 roku, jaki Kopernik - w związku z oblężeniem krzyżackim Olsztyna, gdzie wówczas przebywał - napisał do króla Zygmunta Starego. - Kopernik napisał go w imieniu kapituły z prośbą o poparcie i przysłanie wojsk zaciężnych w obronie Olsztyna – opowiada Nina Mazurkiewicz, wieloletni kustosz w Domu Kopernika.

Zarówno Toruń, jak i Olsztyn, leżały wówczas jednak na terenie Prus Królewskich. Dlatego nazywanie Kopernika prusakiem historyków wcale nie oburza. Ówczesne pojmowanie narodowości różniło się bowiem od tego współczesnego. - Pochodził z Prus Królewskich. Określenie to nie odnosiło się do państwa, tylko do terytorium - wyjaśnia prof. Roman Czaja, historyk z UMK w Toruniu.

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci … ch/5637433

No i co sądzicie o całym powyższym "bałaganie" ? img/smilies/wink


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#2 2011-11-11 10:05:27

Conan Barbarzynca
Administrator
Skąd: Mazowsze
Zarejestrowany: 2011-05-19
Posty: 4334
Serwis

Re: Polak czy nie Polak ?

Kopernik był raczej Polakiem, bo był lojalny wobec Polskiego króla i był jego poddanym, w tamtych czasach nie było nacjonalizmu w dziewiętnastowiecznym rozumieniu.

Offline

 

#3 2011-11-11 19:34:30

Abesnai
Canis dirus / Administrator
Skąd: Stąd
Zarejestrowany: 2010-05-07
Posty: 7300

Re: Polak czy nie Polak ?

Czyli "dwojga narodów" ale ze wskazaniem na Polaka img/smilies/wink


Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Offline

 

#4 2011-11-12 10:52:25

Kamil_865
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-06-27
Posty: 340

Re: Polak czy nie Polak ?

Zacznijmy od tego, że nie można patrzeć na tamte czasy przez pryzmat obecnych. Wtedy nie istniało obecne pojęcie narodu. Ludzi dzieliło się na grupy wyznaniowe i językowe, a nie narodowe. Dziś prawa do Kopernika ma zarówno naród polski jak i niemiecki, jak i społeczność regionalna Prus niezależnie od przynależności narodowej i państwowej regionu. Był poddanym króla polskiego i polskim naukowcem, ale jeżeli chodzi o pochodzenie to był Ślązakiem i kropka.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo